Προς το περιεχόμενο

Περι ηχου στο αυτοκινητο.


ExTaCy1337

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαγκες αλλαξα πηγη με μια Sony CDXS2000 (Μονο CD Εχει) και εχει μονο 1 RCA εξοδο (2 θυληκα βισματα δηλαδη και οχι 4 οπως το παλιο που ειχα) , εχω 4 ηχεια, 2 μπροστα και 2 οβαλ πισω.

Ηρθε και ο ενισχυτης μου, πως θα συνδεσω και τα 4 ηχεια στον 4καναλο ενισχυτη?

Θα βαλω σε ολα τα καναλια RCA και με Y Cable θα συνδεσω τα 4 Rca στις 2 θυρες?

Απλα θα μπορω να ρυθμισω μονο δεξια και αριστερα και οχι μπρος πισω? Υπαρχει αλλη λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες αλλαξα πηγη με μια Sony CDXS2000 (Μονο CD Εχει) και εχει μονο 1 RCA εξοδο (2 θυληκα βισματα δηλαδη και οχι 4 οπως το παλιο που ειχα) , εχω 4 ηχεια, 2 μπροστα και 2 οβαλ πισω.

Ηρθε και ο ενισχυτης μου, πως θα συνδεσω και τα 4 ηχεια στον 4καναλο ενισχυτη?

Θα βαλω σε ολα τα καναλια RCA και με Y Cable θα συνδεσω τα 4 Rca στις 2 θυρες?

Απλα θα μπορω να ρυθμισω μονο δεξια και αριστερα και οχι μπρος πισω? Υπαρχει αλλη λυση?

μονο δεξια αριστερα τπτ παραπανω.. στην ουσια θα ειναι σαν 2 ηχεια και οχι τεσσερα δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδες καλη χρονια σε ολους με υγεια!!!

εχω ενα θεματακι τωρα τελευταια με το ραδιοσντ.... σβήνει μονο του κ δεν ξαναπαιρνει.μονο αν σβησω την μηχανη κ ξαναβαλω μπρος τοτε θα μπορεσω να το ανοιξω.κ καθε φορα που γινεται αυτο χανει τις ρυθμησεις....

παιρνει ρευμα απο μπαταρια κ εχω πανω του 2 ενισχυτες(δεν ξερω αν παιζει ρολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια.....εχω ενα yaris '02 το οποιο ειχε ηχεια στις μπροστα πορτες,tweeters και την κονσολα της toyota.Εβαλα μια κονσολα της kenwood που ειχα απο το παλιο αυτοκινητο,εφτιαξα μια ξυλινη νταζιερα πισω και εβαλα πανω 2 οβαλ.(sony xplod - 2way speakers - peak power 280w - rated power 60w - 4Ω)....Εχω αρκετα καλο ηχο πισω αλλα μπροστα οχι και τοσο...Σκεφτομαι να αλλαξω τα μπροστινα και να αγορασω εναν τετρακαναλο ενισχυτη....Τι ηχεια προτεινετε και τι ενισχυτη θα χρειαστω ακριβως?Οταν λεει ο ενισχυτης ας πουμε οτι σηκωνει 600w εννοει το peak power η το rated power ?.....ευχαριστω εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. http://www.ihosynthesi.gr/subwoofers/category-174/subwoofers-kicker-ds-65.2.html

2. http://www.ihosynthesi.gr/category-178/category-181/magnat-edition-four.html

 

για κατι οικονομικο και καλο ετσι..οχι φθηνιαρικο ..

 

τα διαιρουμενα τα εχω αυτα πολυ δυνατα και καθαρο ηχο ακομη και στις υψηλες..(αν και δεν μου αρεσουν οι υψηλες γενικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

επαναφερω το θεμα μιας και εχω και εγω θεμα με τον ηχο.μου εκαναν δωρο το ραδιο http://www.skroutz.gr/s/7426139/Felix-FX-367.html και εναν ενισχυτη 4καναλο Kenwood.αγορασα προσφατα 2 ηχεια για πισω (εταζερα) μιας και τα παλια ειχαν καει και ειπα να φτιαξω λιγο τον ηχο.το θεμα μου ειναι οτι απο τα 6 ηχεια που εχω(2 μπροστα,2 στις πισω θεσεις και 2 στην εταζερα)παιζοντας με τα 4 βυσματα του ενισχυτη μονο τα δυο δινουν ηχο σε 2 εκ τον (πισω καθησματω και εταζερας).ξερετε γιατι δεν δουλευουν και τα 4 βυσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναφερω το θεμα μιας και εχω και εγω θεμα με τον ηχο.μου εκαναν δωρο το ραδιο http://www.skroutz.gr/s/7426139/Felix-FX-367.html και εναν ενισχυτη 4καναλο Kenwood.αγορασα προσφατα 2 ηχεια για πισω (εταζερα) μιας και τα παλια ειχαν καει και ειπα να φτιαξω λιγο τον ηχο.το θεμα μου ειναι οτι απο τα 6 ηχεια που εχω(2 μπροστα,2 στις πισω θεσεις και 2 στην εταζερα)παιζοντας με τα 4 βυσματα του ενισχυτη μονο τα δυο δινουν ηχο σε 2 εκ τον (πισω καθησματω και εταζερας).ξερετε γιατι δεν δουλευουν και τα 4 βυσματα?

Αν οι καλωδιώσεις σου είναι σωστές δλδ 4 rca από πηγή σε ενισχυτή και φεύγουν από ενισχυτή 4χ2 καλώδια προς τα ηχεία δες μήπως είναι από την πηγή κλειστή η έξοδος από τα rca
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι καλωδιώσεις σου είναι σωστές δλδ 4 rca από πηγή σε ενισχυτή και φεύγουν από ενισχυτή 4χ2 καλώδια προς τα ηχεία δες μήπως είναι από την πηγή κλειστή η έξοδος από τα rca

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΦΕΥΓΕΙ 2 RCA KAI ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ 6 ΗΧΕΙΑ ΕΝΕΡΓΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...