Προς το περιεχόμενο

“Φεύγει” και η coca cola από την Ελλάδα μετά τη ΦΑΓΕ


weber122

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιό είναι τότε το πρόβλημα αν πάρει κάποιος πίσω κάτι που δεν κατέβαλε ποτέ ?

 

Χ +0 - 0 = Χ

 

Χ = Χ

 

Δεν είναι το ίδιο, γιατί έβαλες τα αρχίδια σου,και μετά τράβηξες πραγματικό χρήμα από την υπεραξία που δημιούργησε η επιχείρηση το οποίο το αντικατέστησες με δάνεια ..

 

 

Θα μου πεις, αυτός είναι ο καπιταλισμός και ο ορισμός της επένδυσης..

 

Δεν είναι έτσι.. Στον υπόλοιπο πλανήτη βάζουν πραγματικά λεφτά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι το ίδιο, γιατί έβαλες τα αρχίδια σου,και μετά τράβηξες πραγματικό χρήμα από την υπεραξία που δημιούργησε η επιχείρηση το οποίο το αντικατέστησες με δάνεια ..

 

 

Θα μου πεις, αυτός είναι ο καπιταλισμός και ο ορισμός της επένδυσης..

 

Δεν είναι έτσι.. Στον υπόλοιπο πλανήτη βάζουν πραγματικά λεφτά ..

 

Αν τα αρχίδια σου ήταν αρκετά για να δημιουργήσουν τα χρήματα που τράβηξες μετά τότε θα πρωτιμούσα να μείνω με τα αρχίδια σου για κεφάλαιο παρά με λεφτά που δεν μπορούν να γεννήσουν άλλα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσει που οταν ελεγα οτι η Ελλαδα πρεπει να "μπουσταρει" τον τουρισμο της, καποιοι ελεγαν "σιγα μην γινουμε τα γκαρσονια της Ευρωπης" τωρα αυτοι οι καποιοι χαιρονται που χανονται εξειδικευμενες θεσεις εργασιας... fuck logic.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σταματήσουν να φεύγουν και ίσως να αρχίσουν να έρχονται θα πρέπει:

 

--να βάλουμε τουλάχιστον μισά απ' τα λαμόγια φυλακή

 

--να γίνει πιο γρηγορο το δικαστικο σύστημα

 

--10% φορολογία για τις επιχειρήσεις σταθερή για τουλάχιστον 10 χρονιά (να μειωθεί και για τα φυσικά προωπα )

--να χρειάζονται φυσικά προσωπα με κατοικία την ελλαδα σε όλα τα συμβουλια μεσαιο-μεγάλων εταιρειων ( ~60% )

--πιο βαριές κυρώσεις για την φοροδιαφυγή

 

--η ελληνική σημαία να γίνει η πιο φθηνή σημαια για τους εφοπλιστες

 

--καλό θα 'ταν να ποινικοποιήσουμε και την βλακεία και την ανικανότητα --θα μας γλίτωνε από πολλούς πολιτικάντηδες -- αλλα ζητάω πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αρχίδια σου ήταν αρκετά για να δημιουργήσουν τα χρήματα που τράβηξες μετά τότε θα πρωτιμούσα να μείνω με τα αρχίδια σου για κεφάλαιο παρά με λεφτά που δεν μπορούν να γεννήσουν άλλα λεφτά.

 

καλά, εσύ κι εγώ με τα αρχίδια μας θα μείνουμε...

 

άλλοι έχουν τα κολητιλήκια για να κάνουν τον αέρα χρήμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δε ξερεις οτι οι μεγαλες ελληνικες επιχειρησεις εκλεισαν απ οταν πλάκωσαν οι ξενες, οι οποιες ειναι ολο μιζες και μας πουλανε πανακριβα τα ξενα προιοντα τους.

Η Φαγε που ευτυχως εφυγε μας πουλουσε ξενο γαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δε ξερεις οτι οι μεγαλες ελληνικες επιχειρησεις εκλεισαν απ οταν πλάκωσαν οι ξενες, οι οποιες ειναι ολο μιζες και μας πουλανε πανακριβα τα ξενα προιοντα τους.

Η Φαγε που ευτυχως εφυγε μας πουλουσε ξενο γαλα.

 

οτι ναναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άμα ξανακούσω για Ελληνικό γάλα θα σας ρίξω ban! :P Εκτός αν εσείς βλέπετε παντού μπροστά σας αγελάδες που μπορούν να καλύψουν ολη τη ζήτηση. Ας είναι φρέσκο και ας είναι και απο την Τουρκία!

 

Το οτι φεύγει η Φαγε είναι δικό της θέμα, έχω να στηρίξω και άλλες γαλακτοβιομηχανίες...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δε ξερεις οτι οι μεγαλες ελληνικες επιχειρησεις εκλεισαν απ οταν πλάκωσαν οι ξενες, οι οποιες ειναι ολο μιζες και μας πουλανε πανακριβα τα ξενα προιοντα τους.

Η Φαγε που ευτυχως εφυγε μας πουλουσε ξενο γαλα.

Μπορεις να μου δωσεις ενα προιον απο αυτα που επι ελληνικης επιχειρησης το περναμε φτηνα ενω τωρα με την ξενη μας ερχεται ακριβοτερα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.fpress.gr...e-kai-coca-cola

...διατηρώντας όμως στην Ελλάδα και τα δίκτυα διανομής.

Στην ανακοινωση γραφει οτι απολυονται 30 ατομα.

 

Γιατί φεύγουν οι εταιρείες και εύποροι πολίτες (πολυ καλο αρθρο)

 

http://www.euro2day....16/Article.aspx

 

Εγώ ξέρω ότι η συγκεκριμένη συμφωνία έχει πολλά κενά και πολλά γκρίζα σημεία και γνωρίζω επίσης ότι αν υπήρξε η πολιτική βούληση το συγκεκριμένο deal δεν θα είχε επιτραπεί να γίνει ποτέ με μπλόκο από την επιτροπή κεφαλαιαγοράς.

 

http://www.marketfair.gr/%CE%B2%CE%B3%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-coca-cola-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5/

Ενδιαφερον

οι οικονομολογοι κτλ αξιζουν συγχαρητηρια.

Στην ουσια απο το στορυ οχι μονο δεν χασαν αλλα βγαλαν λεφτα απο το δανειο που πειραν (αντικατεστησαν με δανειο τισ μετοχεσ)και ταυτοχρονα μεταφερονται τσαμπε σε φορολογικο παραδεισο

------------

Σε ότι αφορά τις φορολογικές απώλειες, ούτως ή άλλως θα υπάρξουν τουλάχιστον από την μεταφορά της μετοχής στο Λονδίνο, δεδομένου ότι στην Ελλάδα υφίσταται φόρος 0,02% επί των πωλήσεων μετοχών μέσω Χρηματιστηρίου Αθηνών. Επίσης η «διαπραγμάτευση» της μετοχής στο ΧΑ γεννά έσοδα άνω του 1 εκατ. ευρώ για το ίδιο το Χρηματιστήριο, τα οποία θα χαθούν.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμείς θα πρέπει να βλέπουμε τι καταναλώνουμε. coca cola, amita, tsakiris και όλα τα άλλα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας τη θέλουν την απαξίωση τους για να καταλάβουν τα μεγάλα κεφάλια πως εμείς έχουμε τη δύναμη και οχι αυτοί

 

έτσι και αλλιώς εγώ έχω αρχίσει να μην αγοράζω από τότε που άρχισαν καρκινογόνα στη coca cola .

και τώρα βλέπεις να φεύγει, δεν είναι και καλή συμπεριφορά εταιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι και αλλιώς εγώ έχω αρχίσει να μην αγοράζω από τότε που άρχισαν καρκινογόνα στη coca cola .

και τώρα βλέπεις να φεύγει, δεν είναι και καλή συμπεριφορά εταιρίας

 

Ποια χρονια αρχισαν, για να ξερω αν με πιανει το οριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...