Προς το περιεχόμενο

αναβαθμιση pc


manos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταρχην καλησπερα.

εχω 2 υπολογιστες. εναν 2πυρηνο με 2gb ram και καρτα geforce 8600 τον οποιον χρησιμοποιω απο το 2006-7 περιπου μεχρι τωρα με μοναδικη αναβαθμιση της καρτας γραφικων( ειχε την 6600 οταν τον πηρα ). τον αλλο υπολογιστη τον ειχα παρει απο μια εταιρια ενος φιλου του πατερα μου που εκλεινε και τον πηρα πολυ φθηνα ουσιαστικα. τα χαρακτηριστικα του αλλου ειναι

yBUDN.jpg

i1MJ3.jpg

62XT5.jpg

ssvnj.jpg

 

για αρχη θελω να μου πειτε ποιον απο τους 2 αξιζει να αναβαθμισω. δεν θελω καμια τρομερη αναβαθμιση. μπορω να δωσω το πολυ μεχρι 100-120Ε . σκεφτομουν να παρω μια ραμ (μεχρι 30 Ε ) και τα υπολοιπα να τα δωσω για την καρτα γραφικων. αξιζει να παρω και μεταχειρισμενα απο τις αγγελιες?

Επεξ/σία από manos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μας πεις αναλυτικότατα τι έχει ο καθε υπολογιστής πανω τότε δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε!

 

 

Και όταν λεμε αναλυτικότατα εννοουμε (μαρκες και μοντελα)....

Επεξεργαστή

Μητρική

Μνήμες

Σκληροι

Τροφοδοτικο

Καρτα γραφικών

κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν αξίζει να ασχοληθείς με κανενα απο τα δύο μηχανηματα... κανε υπομονη μαζεψε χρήματα για να στήσεις ένα σωστό καινουργιο μηχανημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα μεχρι 100-120 Ε. δεν το θελω παντως ουτε για να παιζω καινουρια παιχνιδια ουτε για επαγγελματικη χρηση. κυριως για ταινιες μουσικη και σερφαρισμα.αυτος που εχω τωρα που ειναι ο 2ος που ανεβασα στις φωτογραφιες μια χαρα επαιζε το 2κ12 :P.

την αναβαθμιση την ηθελα απλα για να με διευκολυνει λιγο σε θεματα σκαλωματος που τρωει ωρες ωρες. εννοω αν εχω πολυ ωρα ανοιχτο τον chrome μετα θα μου βγαλει την ψυχη για να τον κλεισω κλπ κλπ.

με λιγα λογια και να μαζεψω περισσοτερα λεφτα δεν ξερω αν θα τα δωσω για να παρω υπολογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κανε και ενα φορματ.Μπορεις επισης να παρεις εναν δισκο ssd με αυτα τα χρηματα,θα δωσει αλλο αερα στο pc σου και θα σου μεινει και ο ssd για το επομενο σου συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια 2 gb ram και σκληρο. αποριες

1) μπορω να εχω και τον παλιο σκληρο? γιατι απο οτι ειδα οι ssd βγαινουν σε πολυ μικρα μεγεθη,

2)http://coolweb.gr/skliroi-diskoi-texnologias-ssd-solid-state/ στα μειονεκτηματα αναφερει οτι εχουν συγκεκριμενο αριθμο εγγραφων-επανεγγραφων και οτι σε καποια χρονια θα αχρηστευτουν? ποσα χρονια εννοει στο περιπου?

3) πρεπει να παρω την ιδια ραμ με αυτη που εχω?(ddr2)

4) μπορω να τα βαλω μονος μου? δεν εχω ασχοληθει καθολου με hardware

5)να κρατησω τα xp η να βαλω τα 7

τελος θελω να μου πειτε με 2 λογια γιατι ειναι καλυτερος ο 2ος υπολογιστης απο τον πρωτο. εγω ελεγα να αναβαθμισω τον 1ο πριν ρωτησω γιατι πιστευα οτι εχει καλυτερο επεξεργαστη και με μια καρτα γραφικων και ραμ θα γινοταν καλυτερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) φυσικα και μπορεις

2) θα σε γελασω

3) ddr2 φυσικα.. καλο ειναι να παρεις παρόμοια ram δηλαδη ιδιας εταιριας ιδια volt

4) πολυ απλο ψαξε και κανενα video στο youtube. αμα εχεις κανεναν που ξερει εστω και κατι λιγο ζητα τη βοηθεια του

5) να βαλεις τα 7

 

ο 2ος ειναι πιο καινουργιας φουρνιας απο τον 1ο και ειναι ευκολο να κανεις καποια αναβαθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια ερωτηση (ελπιζω η τελευταια ).

εστω οτι τωρα ανοιγω το pc και βαζω εναν ssd σκληρο και 2γβ ραμ. μετα τι διαδικασια πρεπει ν ακολουθησω? πως θα κανω φορματ τον σκληρο? γινεται να βαλω τα 7 στον ssd και τον παλιο να τον αφησω οπως ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...