Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυση σήματος (σύνδεση router με router ;)


Biogeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τον τελευταίο όροφο που μένω, τράβηξα καλώδιο (τηλεφωνικό) στη ταράτσα σε δωμάτιο που έχω εκεί. Έβαλα και το ρούτερ κ είχε δυνατό σήμα. Στον κάτω όμως όροφο αδυνάτισε. Επειδή έχω 2 ρούτερ, μπορώ να έχω το καθένα στο κάθε όροφο, συνδεδεμένα μεταξύ τους με τηλεφωνικό καλώδιο ώστε να έχω παντού δυνατό σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώδιο δικτύου, εννοείς το ethernet; γιατί αν είναι αυτό είναι μακριά το ένα ρούτερ με το άλλο, δε γίνεται. Επειδή η απόσταση είναι μεγάλη το μόνο που μπορώ να τα ενώσω είναι το τηλεφωνικό καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις καλωδιο ethernet σε συγκεκριμενο μηκος, πχ 10 μετρα, ή να πας σε καποιο μαγαζι και να ζητησεις να σου το κοψουν οσα μετρα θες και να σου βαλουν φισακια στις ακρες.

 

πχ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750107

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γιατι

- συνδεεις 2 συσκευες με την προοπτικη να δημιουργηθει δικτυο μεταξυ τους, αρα θες καλωδιο δικτυου. Αν πχ βαλεις το καλωδιο τηλεφωνου απο ρουτερ στην καρτα δικτυου του pc δεν θα γινει τιποτα. Το ιδιο ισχυει και για τα ρουτερ μεταξυ τους

- το καλωδιο τηλεφωνου μπαινει μονο σε μια υποδοχη πανω στο καθε ρουτερ και αυτη η υποδοχη ειναι η εισοδος της τηλεφωνικης γραμμης

 

Αν παρεις ethernet χοντρικη, πχ αν πας σε ενα μαγαζι και πεις θελω 7 μετρα, βγαινει πιο φτηνο απο το ετοιμο, αλλα θελει φισακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

powerline ακριβο και δεν ξερεις αν θα παιξει.2 ρουτερ ταυτοχρονα στην γραμμη δεν γινεται διοτι το ενα απο τα 2 δεν θα συγχρονιζει.αν πας σε repeater θα πληρωσεις 30-40 ευρω το repeater.Οποτε το πιο φτηνο ειναι ethernet Καλωδιο και το δευτερο ρουτερ το κανεις access point με μερικες αλλαγες.οχι δεν θα παιξει με τηλεφωνικο οπως ειπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...