Προς το περιεχόμενο

SSD για Macbook Pro


stf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου αναρωτιωσουν για την καταναλωση και ανησυχουσες τωρα θα βαλεις και 2ο σκληρο;;

Εκει να δεις ποσο θα σου ρουφάει.+to extra βαρος!.

Γνωμη μου ειναι βαλε μονο τον ssd και βαλε τον hd σε μια θήκη..

Ώστε να εχεις και περισσοτερη αυτονομια + λιγοτερο βαρος !και θα εισαι ιδανικά!

 

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να πράξει ανάλογα με τις ανάγκες του. Αν χρειάζεται μεγάλο αποθηκευτικό χώρο και δεν το καλύπτουν τα 128-256GB ενος SSD, τότε καλώς να τοποθετήσει ένα optibay. Ούτως η άλλως η χρησιμότητα του Superdrive είναι λίγο πολύ μηδενική.

 

Από πλευράς αυτονομίας η διαφορά θα είναι ελάχιστη και αυτό αν χρησιμοποιεί ασταμάτητα τον δεύτερο δίσκο. Στην πράξη όμως την βαριά δουλειά την αναλαμβάνει ο SSD και άλλος δίσκος λειτουργεί ως αποθήκη για τις ταινίες, τα τραγούδια και τα λοιπά δεδομένα μας.

Πάντως είναι λίγο αστείο να ασχολούμαστε με τα 1-2watt του hdd/ssd, όταν η CPU από μόνη της μπορεί να καταναλώνει μέχρι 35watt (dual core) και 45Watt αν πρόκειται για quadcore. Επίσης ακόμη και αν χρησιμοποιεί τον δεύτερο δίσκο ώς εξωτερικό απαιτείται έξτρα ενέργεια που διοχετεύεται μέσω της USB, οπότε δεν υπάρχει κέρδος.

Από προσωπική πείρα και έχοντας τοποθετήσει optibay σε όλη την γκάμα των MACBOOK PRO 13"-15" δεν παρατήρησα ποτέ κάποια διαφορά στην αυτονομία, άξια αναφοράς.

 

Τα ίδια περίπου ισχύουν και για το βάρος...το optibay αλουμινίου μαζί με τον SSD δεν ζυγίζουν πολύ περισσότερο από το Superdrive, οπότε πρακτικά δεν υπάρχει κάποια σημαντική μεταβολή στο βάρος.

Επεξ/σία από panos2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος για optibay είναι προφανώς είναι να έχω περισσοτερο αποθηκευτικο χώρο, αλλα εκ πείρας οτι εξωτερικο έχω δεν τον πολυ χρησιμοποιω γιατι δεν είναι άμεσα συνδεμένος, χανω αυτη την αμεσοτητα που θα ήθελα.

Για το ρεύμα, με ενδιέφερε να βάλω καποιον που να μην επιβαρυνει κιάλλο διάρκεια της μπαταρίας, ειδικά στην περίπτωση που τρώει περισσότερο και απο ένα οπτικό.

Αυτο με τα watt της CPU ΟΚ, - αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τπτ αυτα τα watt σιγουρα θα τα κάψει, το θέμα είναι να γλυτώσουμε κάτι και να μην χαθουν τιποτα 30' ή 1 ωρα αυτονομίας. Αμα το έχεις δουλέψει και δεν βλέπεις διαφορα είναι ευχάριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τπτ αυτα τα watt σιγουρα θα τα κάψει, το θέμα είναι να γλυτώσουμε κάτι και να μην χαθουν τιποτα 30' ή 1 ωρα αυτονομίας. Αμα το έχεις δουλέψει και δεν βλέπεις διαφορα είναι ευχάριστω.

 

Eξαρταται κατα πόσο θα χρησιμοποιεις τον μηχανικό..

Θα μπαίνει σε sleep βεβαια οταν δεν τον χρησιμοποιείς..

Μπορεί η διαφορα να μην είναι πολυ μεγαλη αλλα σίγουρα καταναλωνει περισσοτερο ρευμα απ'οτι εαν εβαζες μονο τον ssd χωρις optibay..It's up to you..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα μια βδομάδα χρήσης SSD, χωρίς optibay (περιμένω το kit απo amazon, θα το δοκιμασω σε λίγες μερες) μπορω να πω οτι τα εξής συγκριτικά με WD black scorpio πανω στον MP mid 2010

- Η μπαταρίας (σε MBP, surfing, movies) όντως δεν έχει μειωθεί, μπορεί να έχει αυξηθει λίγο αλλα δεν είμαι σίγουρος γιαυτο.

- Δεν ακουγεται τιποτα!

- Η θερμοκρασία έχει πέσει αισθητά

- Η ταχυτητα x2+ (mid 2010 = Sata II) (βλ. pics)

- Restart πριν = 45'' - 55'' τώρα 18''-20''

- Νιώθω ήδη πιο ασφαλής με SSD πανω στο laptop

 

Πριν:

beforetest.jpg

 

Μετά:

aftertest.jpg

 

 

 

 

 

...Ενθουσιασμένος!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...