Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή ποσού με μονόλεπτα-δίλεπτα


πιτόγυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος, τι σου φταίει ο καημένος ο υπάλληλος που θα κάτσει να μετράει (αν κάτσει);

 

Προσωπικά δε θα το κανα γιατί το θεωρώ παιδιάστικη αντίδραση.

 

Αλλά για τον υπάλληλο χέστηκα, η δουλειά του είναι.

 

Ίσα ίσα δίνω περισσότερη δουλειά στους υπαλλήλους και άρα εξασφαλίζω τη θέση τους. Έπρεπε να πουν και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Επίσης δεν είναι υποχρεωμένες να σας κάνουν αλλαγή από ψιλά σε χοντρά. Μην ξεχνάτε ότι είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις. Και να έχουν μηχάνημα στο υποκατάστημα, οι περισσότερες δεν το διατεθούν στο κοινό. Στην Θεσσαλονίκη μπορείς να αλλάξεις στο υπόγειο της Εθνικής στην Ίωνος Δραγούμη, αλλά υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες και μέρες που λειτουργεί. Σε Alpha επίσης κάποτε μου τα πήραν, αλλά μόνο ως κατάθεση σε λογαριασμό μου, δεν μου τα άλλαζαν επί τόπου με χοντρά. Οκ μπορούσα να τα τραβήξω με την κάρτα την ίδια στιγμή, απλά λέω τί έπαιξε.

Στην εθνικη τραπεζα μου φαινεται παντως οτι στα αλλαζουν σιγουρα.Απλα πρεπει να πετυχεις τραπεζα με μηχανημα.

 

Ετσι κανει ενας φιλος μου που εχουν φουρνο.Μαζευουν για 2-3 χρονια οτι ψιλο υπαρχει και μενει απο το μαγαζι.Στο τελος εχουν μαζεψει γυρω στα 4-5 μεγαλα τσουβαλια ψιλα.Την τελευταια φορα που τα ειχαμε παει ειχε παρει γυρω στα 4000 ευρω αν θυμαμαι καλα.

 

Μας κοιταγανε ολοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένας άλλος γράφει πως:

 

"Εντός της ευρωζώνης, ο πιστωτής δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί περισσότερα από 50 κέρματα σε μία και μόνο πληρωμή (βλ. άρθρο 11 του Κανονισμού 975/98/ΕΚ του Συμβουλίου της 3ης Μαΐου 1998 σχετικά με την εισαγωγή του ευρώ''

 

Αν λέει μαλακίες, τότε κι εγώ αντιγράφω μαλακίες.

 

 

Το συγκεκριμένο κομμάτι το συναντάω σαν c/p σε πολλά άρθρα στο νετ, το θέμα είναι ότι ο εν λόγω κανονισμός δεν αναφέρει τίποτε σχετικό (δεν έχει καν 11 άρθρα, μόνο 2) που σκατά το είδαν όλοι και το αναπαράγουν; Τον διάβασε κανείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλυψατε νεα μορφη επαναστας και αντιδρασης παλι?

 

Επισης:

-Πατε με 3 σακουλακια doritos σε καθε δημοσια υπηρεσια και τα τρωτε μεχρι να φτασετε στο κισε. Μουρη των υπαλληλων μολις δουν τα ψιχουλα: Αξια ανεκτημητη.

Εσεις, ενας νεος Τσε. Αντιδρασατε επιτυχως στο (fuck da) system.

 

-Σκατε μυτη σε δημοσια υπηρεσια με στερεο 2x5Watt α λα 90's να παιζει uplifting trance με τα ηχεια να σπανε νευρα οχι απτην ενταση, αλλα απο το οτι προσπαθουν να πεθανουν και δεν τα καταφερνουν. Ο Μαρξ ειναι γατακι μπροστα σας.

 

-Φτανετε στο κισε και με το που ερθει η ωρα της πληρωμης πεφτετε κατω και αρχιζετε 15λεπτο προσκηνυμα. Στο τελος σηκωνεστε χαμογελαστος και λετε οτι ειναι το ραμαζανι, ζητωντας ευγενικα συγγνωμη για την ταλαιπωρια. Πληρωνετε και φευγετε. Θα σας μνημονευουν ολα τα μανιφεστα επαναστασης.

 

-Φτανεστε στο κισε και κανετε καλαμπουρι στον υπαλληλο μεχρι να βαρεθει και να θυμωσει (μαζι με αυτον και η ουρα πισω σας η οποια ειναι καταδικασμενη να ταλαιπωρηθει για να αντιδρασετε στο συστημα). Πλεον εχετε περασει στο πανθεον οσων αγωνιστηκαν κατα του συστηματος.

 

 

Κατακαημενη Ρουμελη...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα διόδια ποιος θα ταλαιπωρηθεί πιο πολύ, ο υπάλληλος στο γκισέ μέχρι να μετρήσει €3 σε κέρματα ή όλοι οι άλλοι πίσω από αυτόν που πληρώνει που θα έχουν κάνει μια ουρά κανένα χιλιόμετρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλυψατε νεα μορφη επαναστας και αντιδρασης παλι?

 

Επισης:

-Πατε με 3 σακουλακια doritos σε καθε δημοσια υπηρεσια και τα τρωτε μεχρι να φτασετε στο κισε. Μουρη των υπαλληλων μολις δουν τα ψιχουλα: Αξια ανεκτημητη.

Εσεις, ενας νεος Τσε. Αντιδρασατε επιτυχως στο (fuck da) system.

 

-Σκατε μυτη σε δημοσια υπηρεσια με στερεο 2x5Watt α λα 90's να παιζει uplifting trance με τα ηχεια να σπανε νευρα οχι απτην ενταση, αλλα απο το οτι προσπαθουν να πεθανουν και δεν τα καταφερνουν. Ο Μαρξ ειναι γατακι μπροστα σας.

 

-Φτανετε στο κισε και με το που ερθει η ωρα της πληρωμης πεφτετε κατω και αρχιζετε 15λεπτο προσκηνυμα. Στο τελος σηκωνεστε χαμογελαστος και λετε οτι ειναι το ραμαζανι, ζητωντας ευγενικα συγγνωμη για την ταλαιπωρια. Πληρωνετε και φευγετε. Θα σας μνημονευουν ολα τα μανιφεστα επαναστασης.

 

-Φτανεστε στο κισε και κανετε καλαμπουρι στον υπαλληλο μεχρι να βαρεθει και να θυμωσει (μαζι με αυτον και η ουρα πισω σας η οποια ειναι καταδικασμενη να ταλαιπωρηθει για να αντιδρασετε στο συστημα). Πλεον εχετε περασει στο πανθεον οσων αγωνιστηκαν κατα του συστηματος.

 

 

Κατακαημενη Ρουμελη...

 

Να προσθέσω πως μπορείς να κάνεις και κανα share στο facebook μπας και αλλάξει η κατάσταση!

 

Η επανάσταση στις μέρες μας είναι όπως και οι πόλεμοι! Δεν γίνονται με όπλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω ότι έχω να πληρώσω ένα λογαριασμό (πχ εφορία).

αν πάω με ένα καροτσάκι μονόλεπτα ή δίλεπτα μπορούν να αρνηθούν την πληρωμή.

 

απ ότι ξέρω εφόσον είναι νόμιμο χρήμα δε μπορούν να το αρνηθούν.

κάπου πήρε το αυτί μου όμως ότι κάτι έχουν προβλέψει για τέτοιες περιπτώσεις τρολάδων και μπορούν να σου δώσουν άκυρο.

 

ξέρει κανείς τι παίζει;

το εχω κανει με μεγαλη επιτυχια :devil: :D :devil: μικρο ποσο 10-20 ευροου απο κληση τροχαιας.

η αληθεια ειναι οτι τα 4-5 ατομα που περιμενανε ηταν ετοιμα να με λιντζαρουν αλλα εκανα σαματα και ηρθε η προισταμενη και 2 κουτσομπολες απο τα γραφεια για την καταμετρηση :D :devil: :D .

 

Για μεγαλυτερα(100-150) ποσα ειναι αρκετα δυσκολα να βρεις τοση ψιλουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τί ποσό μιλάμε;

 

δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσό.

απλά το έχω σαν σκέψη.

 

όσο για το τι φταιεί ο υπάλληλος

ε μα είναι δημόσιος υπάλληλος. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα διόδια ποιος θα ταλαιπωρηθεί πιο πολύ, ο υπάλληλος στο γκισέ μέχρι να μετρήσει €3 σε κέρματα ή όλοι οι άλλοι πίσω από αυτόν που πληρώνει που θα έχουν κάνει μια ουρά κανένα χιλιόμετρο;

γι αυτο κι εγω δε πληρωνω για να μη τους καθυστερω :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσό.

απλά το έχω σαν σκέψη.

 

όσο για το τι φταιεί ο υπάλληλος

ε μα είναι δημόσιος υπάλληλος. :-D

 

Υπαρχει ομως μεγιστο. Ετσι και εχεις διπλοτιπο ανω των 250 ευρω, (ας πουμε 260), και πας με ψιλα θα σε κανει μαλακα, διοτι ανω των 250 ευρω για φυσικο προσωπο, (500 για εταιρια),θελει τραπεζικη επιταγη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλεια δεν ειχαμε θα κανω συλλογη ποσους μηνες μονολεπτα- διλεπτα για να πανω να "τιμωρησω" τον χ,ψ καημενο που θα τα μετρησει...

οκ... προσωπικα προτιμω στον χρονο αυτο να κανω κατι πιο ουσιωδες.. ειτε εστω να κοιμηθω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εν λόγω κανονισμός 975/98/ΕΚ του Συμβουλίου της 3ης Μαΐου 1998 ισχύει και στην χώρα μας αφού είμαστε μέλος της ΟΝΕ.Επίσης,από προσωπική εμπειρία ισχύει ότι πάνω από 50 κέρματα σε συναλλαγή δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να δεχτεί.Και επειδή οι νόμοι είναι ένα παιχνίδι λέξεων και αντίληψης τονίζω τη λέξη υποχρεωμένος.Αν θέλει ένας υπάλληλος δέχεται και παραπάνω κέρματα.Αλλά δε νομίζω να βρεθούν και πολλοί πρόθυμοι υπάλληλοι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν είναι υποχρεωμένες να σας κάνουν αλλαγή από ψιλά σε χοντρά. Μην ξεχνάτε ότι είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις.

 

Λίγο άσχετο, αλλά το γεγονός πως μια επιχείρηση είναι ιδιωτική, δε σημαίνει ότι κάνει ότι θέλει ή ότι δεν έχει υποχρεώσεις απέναντι στους πελάτες και το κράτος που δίνει στην επιχείρηση αυτή άδεια λειτουργίας.

 

Κυρίως το αναφέρω, γιατί υπάρχει συχνά αυτή η παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...