Προς το περιεχόμενο

HTC J Butterfly: Smartphone με Full HD ανάλυση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Skylined αυτό δεν πιάνεται :P.Η τιμή ανήκει σε κατηγοριά mid / high-end range :P

 

Μα οι τιμές των ναυαρχίδων ποτέ δεν πέφτουν σε μια λογική τιμή.Λιγοστεύουν τα μαγαζιά που το πουλάνε και ανεβαίνουν οι τιμές πχ. Sony Arc 372 Euro,Sony Arc S 255 Euro,Sony S 353 Euro.

Και ειδικά άμα θες να έχεις μια αναβάθμιση,μην μείνεις με το 4άρι,οι επιλογές λιγοστεύουν.Όσο για τη samsung με κάτι ηλίθιες συμπεριφορές όπως κυκλοφορίες jelly bean με bugs και χίλιες δυο συσκευές μόνο εμπιστοσύνη στους πελάτες δεν δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πάντως ότι τα 2 gb ram πλέον είναι "απαραίτητα" για ένα λειτουργεικό smartphone(/ταμπλέτας)θα έπρεπε να τρομάζει λίγο τον κόσμου του ανδρόϊδ.Παιδιά λίγο καλύτερη διαχείριση παιδιά.Παιδιά λίγο καλύτερο γράψιμο κώδικα παιδιά.

 

Και λίγο θέμα η μπαταρία μοιάζει.Εκτός και αν έχει νέα οθόνη IGZO απο Sharp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε ξέρω γιατί δε μπορεί να γίνει κατανοητό από ορισμένους.

 

Η ανάλυση στις portable συσκευές αυξάνεται ραγδαία όχι όμως για να έχεις παραπάνω χώρο (όπως π.χ. η ανάλυση στις οθόνες των υπολογιστών) αλλά για να αυξάνεται ποιοτικά η όποια απεικόνιση.

 

Δηλαδή εκεί που στην οθόνη χωρούσαν π.χ. σε μία εφαρμογή (λέω ενα τυχαίο παράδειγμα) 5 κουμπιά, όταν μεγαλώσουν την ανάλυση τόσο πολύ δε θα κρατήσουν τα μεγέθη ίδια σε επίπεδο pixel ώστε να τα βλέπεις όλα πιο μικρά (σα zoom out) αλλά θα τα μεγαλώσουν ώστε και πάλι 5 κουμπιά να χωράνε. Ποια θα είναι η διαφορά; Οτι τώρα τα κουμπιά αυτά θα έχουν πολύ περισσότερα pixel να "περιγραφούν" άρα πολύ πολύ καλύτερη ποιότητα απεικόνισης.

 

Όπως κάνει η apple με την retina.

 

[OnTopic]

Φαίνεται πάρα πολύ ωραίο. Ο ανταγωνισμός φέρνει εξαιρετικά πράγματα μέχρι στιγμής. Να φέρει και πτώση τιμών και θα είμαστε τέλεια,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπρος για κινητα των 1000 ευρω!

http://www.skroutz.gr/s/2387608/Apple-iPhone-5-64GB.html

 

Πολύ μεγάλη οθόνη. Σε αυτες τις περιπτώσεις βολευει το πενάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παραβλέπουμε ότι η αναληση αυτή θα επιβαρηνει περισσότερο επεξεργαστή και κάρτα γραφηκων οπότε δεν ξέρω αν θα είναι γρηγορότερο από Samsung με τον exypnos ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάποιους τους πειράζει που κάποιοι πειράζονται με άλλους που πειράζονται με κάτι.Τι θα έλεγες να αφήσουμε τα offtopic?

 

off - off - off topic: εχω ρίξει πολύ γέλιο με τα quotes σας :D

 

Στο θέμα μας όμως. αντε να δούμε και αυτές τις οθονες στα Highend,μπας και παρουν και τα κινητα των φτωχων κάτι καλύτερο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα φανώ κι εγώ κάπως... "μίζερος" ένα πράμα αλλά θα επαναλάβω μαζί με λίγους ακόμα ότι, όσο καλή κι αν είναι η όποια συσκευή, ακόμα και σχετικά οικονομική να βγαίνει, τη στιγμή που είναι για χρήση κυρίως ως φορητή, θα πρέπει να μη χάνει αυτό το στόχο της. Τώρα, αν θεωρούν οι εταιρίες ότι βγάζουν φορητές συσκευές για άτομα με αναλογίες Φασούλα και βάλε, πάω πάσο αν και δε νομίζω.

 

Όμως, καλά οι εταιρίες! Κοιτούν ό,τι τραβά η ψυχή της αγοράς!

Αμ' αυτή η αγορά;;;!!! Πώς στο καλό καταλήγει να ζητά όλο και πιο "υπερβολικές" συσκευές;;;!!!

Γιατί παιδιά, μη γελιόμαστε, 1920 x 1080 εικονοστοιχεία δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνουν καμία θετικότερη οπτική διαφορά, όταν αυτά "στριμώχνονται" σε κάδρο οθόνης μόλις 5 ιντσών! Πώς να το κάνουμε;! Όσο και να εντυπωσιαζόμαστε στη σκέψη, μόνο με μεγεθηντικούς φακούς θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε κάααποιες διαφορές και πάλι σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις.

Άρα, προς τι όλα το υπόλοιπα που πάνε πακέτο με αυτή την ανάλυση;;;!!!

Επιγραμματικά συνοψίζω σχετικά:

1. Μεγαλύτερη οθόνη από όσο θα βόλευε λειτουργικά ως άκρως φορητή συσκευή.

2. Βαρύτερη συσκευή απ' όσο θα μπορούσε να ζύγιζε η ίδια κατά τ' άλλα, αν ήταν απλώς με μικρότερη οθόνη - σασί κλπ.

3. Μεγαλύτερες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ ακόμα και για την απλούστερη δουλειά που θα καλείται να κάνει κανείς με αυτή, αφού θα πρέπει αυτό να απεικονίζεται, έτσι κι αλλιώς, σε τόσο μεγάλη ανάλυση και τόσο μεγάλη οθόνη.

4. Μεγαλύτερες καταναλώσεις ρεύματος μπαταρίας (για τους ίδιους ακριβώς λόγους που ανέφερα μόλις πριν), σε σχέση με το πόσο θα κατανάλωνε, η ίδια κατά τ' άλλα συσκευή, με πιο λογικά μεγέθη απεικόνισης, πράγμα που αυτομάτως σημαίνει και μεγαλύτερος μπελάς στην καθημερινότητα του ιδιοκτήτη της, όσο αφορά το να φροντίζει πολύ πιο συχνά, να κοιτάει να την έχει φορτισμένη παντού, ειδικά δε αν, τόσο "ενθουσιασμένος" όπως θα 'ναι μαζί της, δεν θα την αφήνει χρηστικά σε χλωρό κλαρί.

5. Το κόστος είναι δεδομένα μεγαλύτερο απ' όσο θα ήταν, για την ίδια πάντα κατά τ' άλλα συσκευή, απλώς με πιο μαζεμένη οθόνη. Θα μου πει κανείς "Μα αφού την αγοράζουν!". Προφανώς την αγοράζουν και είμαι σίγουρος ότι, οι περισσότεροί τους, θα την αγόραζαν ακόμα και ακριβότερα να έκανε. Ωστόσο, είμαι επίσης σίγουρος πως, αν έκανε φθηνότερα με ίδιες κατά τ' άλλα δυνατότητες, θα την αγόραζαν εκθετικά περισσότεροι! Όταν όμως πρέπει να πληρωθεί το (τεχνικώς) παραπάνω που σου πουλάνε, τουλάχιστον ας μην είναι για τσάμπα χρηστικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δω ποσο ακομα θα ανεβει η αναλυση και ιντσες...

για την ραμ δεν το συζητάω οσοι λετε , κατι πρεπει να κανει το η google σε λιγο το android θα θελει περισσοτερη ραμ απο ενα λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...