Προς το περιεχόμενο

Proficiency,αλλαγη νομου και διδασκαλια


Giwrgos1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι κοινως γνωστο πως με νεο νομο δεν θα μπορεις πλεον με το proficiency να διδασκεις,παρα μονο με ανωτερο διπλωμα

Ακουσα ομως σημερα πως αν κανεις τα χαρτια σου πριν αλλαξει ο νομος θα μπορεις να διδασκεις μετα απο καποια χρονια

 

Οπως καταλαβαινετε,ειμαι 16 και θα ηθελα να εχω ενα "σιγουρο" επαγγελμα στο πισω μερος του μυαλου μου

 

Γνωριζει καποιος κατι παραπανω?ισχουν ολα αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι κοινως γνωστο πως με νεο νομο δεν θα μπορεις πλεον με το proficiency να διδασκεις,παρα μονο με ανωτερο διπλωμα

Ακουσα ομως σημερα πως αν κανεις τα χαρτια σου πριν αλλαξει ο νομος θα μπορεις να διδασκεις μετα απο καποια χρονια

 

Οπως καταλαβαινετε,ειμαι 16 και θα ηθελα να εχω ενα "σιγουρο" επαγγελμα στο πισω μερος του μυαλου μου

 

Γνωριζει καποιος κατι παραπανω?ισχουν ολα αυτα?

 

Όταν μεγαλώσεις αρκετά χρόνια θα δεις

 

α) πως χωρίς κόπο δεν έχει μαμ

β) Και 8 μεταπτυχιακά να κάνεις στην αγγλική , μάλλον άνεργος θα μείνεις ή θα την παλεύεις με ιδαιτερα και 600 ευρώ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καταλαβαινετε,ειμαι 16 και θα ηθελα να εχω ενα "σιγουρο" επαγγελμα στο πισω μερος του μυαλου μου

 

Σιγουρο δεν ειναι τιποτα φιλε ακομα και αδεια διδασκαλιας να παρεις δε θελω να σε απογοητευσω απο αυτη την ηλικια που εισαι αλλα τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα απο οσο φανταζεσαι υπαρχουν απειρα ατομα με σπουδες αγγλικης φιλολογιας που δεν βρισκουν τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κοινως γνωστο πως με νεο νομο δεν θα μπορεις πλεον με το proficiency να διδασκεις,παρα μονο με ανωτερο διπλωμα

Ακουσα ομως σημερα πως αν κανεις τα χαρτια σου πριν αλλαξει ο νομος θα μπορεις να διδασκεις μετα απο καποια χρονια

 

Οπως καταλαβαινετε,ειμαι 16 και θα ηθελα να εχω ενα "σιγουρο" επαγγελμα στο πισω μερος του μυαλου μου

 

Γνωριζει καποιος κατι παραπανω?ισχουν ολα αυτα?

 

το παρεις δε το παρεις, χεσ...κε η φοραδα στο αλωνι.

σιγουρα επαγγελματα και τριχες κατσαρες. μεχρι τα 30 σου θα σου λενε ολοι "μικρος εισαι ακομα" και "εχεις χρονο στη ζωη σου". μετα τα 30 δεν θα εχεις προυπηρεσια

 

 

η κοινωνια τραβαει μεγαλο ζορι και καλο ειναι να μην ζεις σε μυθοπλασιες.

αν θελεις να το παρεις, παρτο και καλο ειναι να ρωτησεις σε τρια τεσσερα φροντιστηρια αν θα επαιρναν δασκαλο αγγλικων με proficiency μονο.

 

πιο πιθανο να ψαχνεις να κανεις ιδιαιτερα σε πιτσιρικαδες παρα να διδαξεις σε καποιο φροντιστηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πιο πιθανο να ψαχνεις να κανεις ιδιαιτερα σε πιτσιρικαδες παρα να διδαξεις σε καποιο φροντιστηριο.

 

και αυτό πιάνει ΜΟΝΟ σε άσχετους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν του νομου,

 

το οτι καποιος εχει proficiency θεωρειται και "δασκαλος"?

 

εγω αν ειχα φροντιστηριο δεν θα επαιρνα καποιον που ειχε μονο Prof.

τι να το κανεις αμα δεν εχεις μεταδοτικοτητα και οτι αλλο χρειαζεται για να βαλεις αυτο που εχεις στο κεφαλι σου ,στο κεφαλι ενος παιδιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν του νομου,

 

το οτι καποιος εχει proficiency θεωρειται και "δασκαλος"?

 

εγω αν ειχα φροντιστηριο δεν θα επαιρνα καποιον που ειχε μονο Prof.

τι να το κανεις αμα δεν εχεις μεταδοτικοτητα και οτι αλλο χρειαζεται για να βαλεις αυτο που εχεις στο κεφαλι σου ,στο κεφαλι ενος παιδιου.

 

Μόνο αυτό; Μεθοδολογία; Ψυχολογία της εκπαίδευσης; Γνώσεις για να μπορεί ο καθηγητής να καταλάβει αν ο μαθητής έχει κάποια μαθησιακή ιδιαιτερότητα (δυσλεξία, διάσπαση προσοχής, κλπ); Παρακίνηση; Μπορώ να γράφω σεντόνια ολόκληρα. Εγώ έχω σπουδάσει τόσα πολλά χρόνια που έχω πάψει να μετράω. Και ακόμα διαβάζω. Κάθε μέρα. Και τι κατάφερα; Έφυγα για Κύπρο γιατί εδώ μου έδιναν ψίχουλα και ήμουν ο μόνος με πτυχίο, προσπαθώντας να εξηγώ σε 19χρονα κορίτσια με επάρκεια πώς πρέπει να κάνουν μάθημα, διορθώνοντας τις εκθέσεις των μαθητών μετά από αυτές (διορθώνοντας ΚΑΙ τα δικά τους λάθη) και εξηγώντας γραμματικά φαινόμενα στις καθηγήτριες. Κι εσείς κι εγώ, θα πάμε τα παιδιά μας εκεί, βασιζόμενοι στο καλό όνομα που συχνά προκύπτει επειδή εκεί πηγαίνουν και οι φίλοι τους, άρα είναι "καλό", ήσυχοι ότι τα παιδιά μας μαθαίνουν, μιας και πολλές φορές ακούμε απλά "μπράβο" για να μην ψυλλιαστούμε οι ίδιοι την κατάσταση και φύγουμε. Δεν είναι όλα τα φροντιστήρια έτσι, σίγουρα υπάρχουν και πάρα πολλά καλά, αλλά υπάρχει και μεγάλη σαπίλα.

 

Συμφωνούμε.

 

Κάνε όμως μια βόλτα σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ φροντιστήρια ξένων γλωσσών και θα διαπιστώσεις ότι ένας ΠΟΛΥ μεγάλος αριθμός "καθηγητών" διδάσκει με proficiency ή με επάρκεια που έχει πάρει επειδή έχει σπουδάσει άσχετο με τη διδασκαλία αντικείμενο σε αγγλοφωνη χώρα. Μάλιστα υπάρχει πασίγνωστη αλυσίδα φροντιστηρίων η οποία στα ίδια της τα φυλλάδια διαφημίζει ότι προσλαμβάνει ως καθηγητές μαθητές τους που παίρνουν το proficiency.

 

Σε προάστιο της Αττικής, υπάρχει φροντιστηριούχος ο οποίος είναι ιδιοκτήτης ταξί (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το επάγγελμα, αλλά είναι δύο άσχετα αντικείμενα) και έχει 2 φροντιστήρια με τη μέθοδο του franchise στα οποία είναι διευθυντής και ιδιοκτήτης. Μάλιστα ο ίδιος φτιάχνει και τα τμήματα, ελέγχει τους καθηγητές και κάνει και ενημερώσεις σε υποψήφιους σπουδαστές. Και υπάρχουν πάρα πολλά τέτοια φροντιστήρια. Τι να λέμε τώρα...

 

Προς όλους τους φίλους που διαβάζουν: να απαιτείτε να βλέπετε τα πτυχία των καθηγητών που θα σας κάνουν μάθημα πριν γραφτείτε. Το proficiency, ανεξάρτητα με το τι λέει ο Νόμος, ΔΕΝ επαρκεί για να διδάξει κανείς. Λείπουν πάρα πολλά πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το proficiency δεν θα σου εξασφαλίσει κανένα σίγουρο επάγγελμα ... στα πιο καλά πανεπηστήμια της αμερικής δεν μπορείς ούτε να το χρησιμοποιήσεις ... το proficiency είναι μια καλή πουστιά για να τα παίρνει το cambridge απο τους υπαναπτυκτους ελληνες --

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το proficiency δεν θα σου εξασφαλίσει κανένα σίγουρο επάγγελμα ... στα πιο καλά πανεπηστήμια της αμερικής δεν μπορείς ούτε να το χρησιμοποιήσεις ... το proficiency είναι μια καλή πουστιά για να τα παίρνει το cambridge απο τους υπαναπτυκτους ελληνες --

 

Οι αμερικάνοι έχουν απλά την δική τους "πουστιά" = TOEFL.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι το prof. είναι άχρηστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stavi κανε δεν εχει καποια ημερομηνια ληξης.

Και γω προσφατα την πηρα.Απλα να ξες οτι θελει ενα αλφα τρεξιμο και καποια μικροεξοδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το proficiency δεν θα σου εξασφαλίσει κανένα σίγουρο επάγγελμα ... στα πιο καλά πανεπηστήμια της αμερικής δεν μπορείς ούτε να το χρησιμοποιήσεις ... το proficiency είναι μια καλή πουστιά για να τα παίρνει το cambridge απο τους υπαναπτυκτους ελληνες --

 

 

Σχεδον σε κανενα σοβαρο πανεπιστημιο ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

 

Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το επιπεδο του πτυχιου αλλα με την χρησιμοτητα του.Οταν πας σε πανεπιστημιο εξω δεν τους ενδιαφερει να δουν αν ηξερες καλα την passive voice πριν 8 χρονια. Τους ενδιαφερει να δουν αν μπορεις να παρακολουθησεις ενα lecture στα αγγλικα.Και εκει παιζει μπαλα το toefl.Και εννοειται εκει κονομαει γερα η ets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κοροϊδεύετε αλλά η καθηγητριά μου των αγγλικών πήρε το prof. στα αγγλικά και έβγαλε μόνο λύκειο. Τώρα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, χρεώνει 20 ευρώ την ώρα και χέζεται στο τάλιρο. Στο χωριό μου έχουμε 2 φροντηστήρια αγγλικών, στο ένα δουλεύει αυτή με μια ακόμη καθηγήτρια, στο άλλο δεν ξέρω αλλά δεν θα υπάρχει τουλάχιστον ένας καθηγητής/καθηγήτρια για να δουλεύει; Παρότι είμαστε χωριό και έχουμε 2 ολόκληρα φροντηστήρια με 3 τουλάχιστον καθηγητές, χέζονται στο τάλιρο. Και εγώ αν μπορούσα αυτό θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...