Προς το περιεχόμενο

να ανταλλάξω τον fx810 μου με τον phenomII 1075T?


chrisSerres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ανεξαρτητα Modules που το καθε ενα εχει την Cache του(L2).

Το καθε Module εχει δυο πυρινες, αρα 4x2=8.

Ναι ξέρω ότι έτσι το διαφημίζει η AMD αλλά νομίζω (και δεν είναι μόνο δική μου άποψη) ότι είναι λάθος και είναι καθαρά μαρκετίστικη προσέγγιση. Όταν λέμε CPU core εννοούμε μια ολοκληρωμένη οντότητα (μέχρι σήμερα). Στην BD προσέγγιση αυτό δεν ισχύει. Έχουν ανεξάρτητη L1 (και όχι την L2), μοιράζονται ανά 2 BD cores την L2*, τους επεξεργαστές κινητής υποδιαστολής (128bit FMAC) οι οποίοι είναι βέβαια δύο και το BUS, ενώ την L3 cache την μοιράζονται με όλα τα υπόλοιπα modules

 

22243_large_bulldozermodule.jpg

 

Oπότε εγώ έτσι το καταλαβαίνω καλύτερα και δεν μπορώ να λέω ότι κάθε module έχει 2 πυρήνες (cores), γιατί έτσι θα ήταν αν ήταν καθαρός 8-πύρηνος, που δεν είναι. Βέβαια το "σωστό"/γνωστό είναι αυτό που λες εσύ, αφού έτσι έχει παρουσιαστεί στον κόσμο από τους σχεδιαστές της AMD (οι οποίοι πρακτικά ονόμασαν έτσι -Core- τoν μαθηματικό επεξεργαστή και την L1). Θα μπορούσε βέβαια κάποιος κακόβουλος να ισχυριστεί: "Τι 8-πύρηνος και *μπιπ* μου λέτε τώρα, αυτός είναι ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής, μόνο που ο κάθε πυρήνας έχει 2 μαθηματικούς επεξεργαστές πάνω. Λάθος και αυτό βέβαια, αφού ο μαθηματικός είναι η καρδιά του πυρήνα (λιγάκι οξύμωρη η πρόταση αυτή :P ) και εκεί πέφτει όλο το load των εντολών. Και φαύλος κύκλος η συζήτηση (εκεί πήγαινε και το "η μεγάλη αντιπαράθεση", αφού έχουμε βαρεθεί να διαβάζουμε παρόμοιες συζητήσεις στο ΝΕΤ τον τελευταίο χρόνο).

 

* Και αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα των BD για απόδοση σε single threaded εφαρμογές. Η L2 είναι και λίγη και δεν αποκρίνεται αρκετά άμεσα και γρήγορα όταν το load πέφτει στον ένα πυρήνα του Module (ή στο ένα Module όπως λέω εγώ). Η σχεδίαση είναι καθαρά για Multithreaded εφαρμογές εκ βάθρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο αυτα που λες εχουν και μικρη l1 cache με πολλα cache misses nino.Οπως και 1 decoder ανα module που απο οτι φαινεται δημιουργει bottleneck.Με τον steamroller λενε θα τα φτιαξουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός και στα δύο κομμάτια της παρατήρησής σου. Μακάρι όντως να είναι συνακόλουθοι αυτήν την φορά των δηλώσεών τους, γιατί δεν το κρύβω πως θέλω να γυρίσω στο AMD στρατόπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ανακοινωσαν απολυσεις 15% παντως.Βασικα κανενας δεν παει καλα απλα οσες μικροτερες εταιριες καναν λαθη τα πληρωνουν τωρα πιο ακριβα απτις μεγαλυτερες.Σκουρα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πολύ χρήσιμη η σελίδα φίλε που έβαλες... Από ότι βλέπω είναι καλύτερος με κατα κάποιο ποσοστό ο 1075..

 

Τελικά μου έδωσε τον 1075 με 2 χρόνια εγγύηση, +50€ και του έδωσα τον 8120

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ χρήσιμη η σελίδα φίλε που έβαλες... Από ότι βλέπω είναι καλύτερος με κατα κάποιο ποσοστό ο 1075..

 

Τελικά μου έδωσε τον 1075 με 2 χρόνια εγγύηση, +50€ και του έδωσα τον 8120

 

:-( ...

 

Λάθος κίνηση παρ' ότι σου είπαμε το αντίθετο... Εκτός αν είχες ανάγκη και τα χρήματα. Το συγκριτικό που βλέπεις είναι stock. Και ως γνωστόν για να αποδώσουν οι FX θέλουν OC. Και οι 81xx πάνε στον θεό...

 

Και όσο ανεβαίνουν τα Threads, τόσο καλύτερος θα ήταν ο 81xx. Τεσπά καλορίζικος. Αν τον ήθελες μονο για Gaming ίσως να έκανες και καλά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχ να ειχα και εγω τετοιους φιλους.

Θανο μολις αγορασω εναν απο τους καινουργιους fx σου δινω αυτον που εχω με 50,00€.

Ετσι και αλλιως σου ανηκει δικαιωματικα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανο μολις αγορασω εναν απο τους καινουργιους fx σου δινω αυτον που εχω με 50,00€.

Ετσι και αλλιως σου ανηκει δικαιωματικα. :)

Lol φιλε.χαχαχαχαχα.σκεφτεσαι να πας σε καινουργιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...