Προς το περιεχόμενο

ΟC σε intel i5 2500k


Superpie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,εχω το συστημα της υπογραφης μου και θα ηθελα να κανω oc στον επεξεργαστη μου.Μπορει καποιος που να εχει τον ιδιο cpu τις βασικες ρυθμισεις που θα επρεπε να πειραξω? Γιατι πρωτη φορα κανω oc σε sandy και δεν ξερω ουτε το βασικο ρευμα,στο περιπου που πρεπει να δουλευει ο cpu,ουτε ποιες τιμες ειναι σχετικα ψηλες σε ρευμα για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη..Ουτε μεγιστες θερμοκρασιες που θα πρεπει να εχω για να ειμαι καλα και να μην εχω θεμα στον συγκεκριμενο.Ειχα παντα i7 9xx cpu και δεν ειχα ασχοληθει ποτε με sandy.Περιμενω την βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου..Θελω ετσι να δω πως θα τα παει στα benchs.Εχεις να προτεινεις κατι?

Δεν ξέρω τι επιλογές σου δίνει η μητρική αλλά πλέον τα πράματα έχουν γίνει πολύ απλά!

παίζεις με τον Multiplier απλά δεν πείραζεις για αρχή ρεύματα ούτε Bus ούτε τίποτα!

Για αρχή θα ήταν καλό να δεις ας πούμε πήγαινε τον στα 4.2-4.3 (πειράζεις μόνο τον πολλαπλασιαστή,θα σου είναι λογικά στο 33 πηγαινε τον 42 και κλείσε το turbo boost)και τρέχεις ενα τεστ και κοιτάς πόσο ρεύμα δίνει και αρχίζεις να το κατεβάζεις σιγά σιγά!

Βρίσκεις ρε παιδί μου και είναι σταθερός στα 1.234v (τυχαίο)!

Και μετά συνεχίζεις πήγαινε τον 4.4 και ανέβασε το ρεύμα 0.10-0.15 και δες πάλι!

Παράλληλα βέβαια κοιτάς και θερμοκρασίες έτσι!

Διαφορές μην περιμένεις να δεις!

Εγώ είχα ενα q6600 μεγάλος μπελάς με λίγη διαφορά στα games και σε κάτι αποσυμπιέσης αλλά άλλο πράμα απο τα 2.4 στα 3.1 και άλλο πράμα αυτό με σένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ όταν πάρω έναν cpu του κάνω o/c να δω πόσο καλό κομάτι είναι.Μετά τον δουλεύω stock όλη την διάρκεια που το έχω στην κατοχή μου

Άλλος έχει την 690 η τίποτα τρελλά c/f η sli που εκεί επιβάλεται να κάνεις o/c

Aλλος πάλι δουλεύει edius που εκει ο 2500κ από stock σε 4500mz κάνει στο περίπου 10% γρηγορότερο rendering.

Φίλε μου κοιτα το site που ποσταρα και όπου κολήσεις γράψε εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σε εσένα σε ικανοποιεί αυτό πάω πάσο!

Αλλά δεν έχει ουσία να στρεσάσεις πέρα απο μία ικανοποίηση της στιγμής!

Εγώ πάντως δεν θα τον πείραζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω τον εχω πειραξει μεχρι τωρα..Αν ο σκοπος μου ηταν η επιλογη μου θα εκανα αυτο το ποστ την πρωτη μερα που τον πηρα.Τωρα ας παμε στο θεμα,γνωριζει κανεις αλλος κατι πανω στο αρχικο ποστ μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι επιλογές σου δίνει η μητρική αλλά πλέον τα πράματα έχουν γίνει πολύ απλά!

παίζεις με τον Multiplier απλά δεν πείραζεις για αρχή ρεύματα ούτε Bus ούτε τίποτα!

Για αρχή θα ήταν καλό να δεις ας πούμε πήγαινε τον στα 4.2-4.3 (πειράζεις μόνο τον πολλαπλασιαστή,θα σου είναι λογικά στο 33 πηγαινε τον 42 και κλείσε το turbo boost)και τρέχεις ενα τεστ και κοιτάς πόσο ρεύμα δίνει και αρχίζεις να το κατεβάζεις σιγά σιγά!

Βρίσκεις ρε παιδί μου και είναι σταθερός στα 1.234v (τυχαίο)!

Και μετά συνεχίζεις πήγαινε τον 4.4 και ανέβασε το ρεύμα 0.10-0.15 και δες πάλι!

Παράλληλα βέβαια κοιτάς και θερμοκρασίες έτσι!

Διαφορές μην περιμένεις να δεις!

Εγώ είχα ενα q6600 μεγάλος μπελάς με λίγη διαφορά στα games και σε κάτι αποσυμπιέσης αλλά άλλο πράμα απο τα 2.4 στα 3.1 και άλλο πράμα αυτό με σένα!

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος είναι ο μοναδικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα πως να το δεις μόνος σου!

Πήγαινε τον με το Multi στο 42 και μην πειράξεις τίποτα άλλο!

Και τρέξε ενα τεστ και δες μέχρι πόσο θα πάει!

Το ρεύμα είναι στο AYTO!

Και μετα το κατεβαζεις σιγα σιγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...