Προς το περιεχόμενο

Επίσημη κυκλοφορία του Google Nexus 7' tablet στην Ελλάδα με τιμή €269


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε όλα (σχεδόν) τα προιόντα Αμερικάνικων εταιρειών (και όχι μόνο), η τιμή στην Αμερική είναι διαφορετική από ότι σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο.

 

¨Οποιος λοιπόν συγκρίνει τιμή Αμερικής με Ελλάδας, είναι απλά εκτός τόπου και χρόνου (ας βάλει και το τελωνείο μέσα.... και ας μην υπολογίσει ότι θα ξεφύγει από το διάτρητο Ελληνικό σύστημα)

 

Η τιμή (επίσημη) του Nexus 7 για την Ε.Ε είναι 249 ευρώ και είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Υπάρχουν άπειρες κινεζομαιμουδιές που κυκλοφορούν με 150-200 ευρώ, με πολύ χειρότερα specs και βέβαια δεν θα πάρουν ποτέ όλες τις αναβαθμίσεις του Nexus (ασε που τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν καν Play store)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικη τιμη για αυτα που παρεχει hardware -os,εντιμη προταση μου φαινεται για καποιον που ενδιαφερεται για οικονομικο tablet με αξιοπιστια,επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω λοιπόν κι εγω με την σειρά μου ότι το tabletaki το ήθελα και το θέλω ακόμα πολύ... περιμένω εδώ και μήνες μπας και το φέρουν Ελλάδα επίσημα μιας και ανεπίσημα κυκλοφορούσε 50-60 ευρώ ακριβότερο σε σχέση με την Ευρώπη εδω και μήνες, έτσι δεν είναι; όλοι μας λέγαμε τότε ότι έρχεται ακριβά και απο παραεισαγωγή και δεν λέει να το αγοράσει κανείς ακόμα... περιμέναμε λοιπόν επίσημη εισαγωγή για να το πάρουμε και στην κανονική του τιμή και απο Ελλάδα ώστε να υποστηριξουμε και την αγορά μας αλλά και να μην πας πιάσουν τον κ@λ@... ΟΚ?

Γιατί λοιπόν 20 ολόκληρα ευρώ ακριβότερο απο την Ισπανία κύριοι; Σάπιο σύστημα διαφθοράς; κερδοσκόποι; μονοπώλια; Η απάντηση μου θα είναι ΟΧΙ στην αγορά του απο Ελλάδα λοιπόν... 2-3% ΦΠΑ παραπάνω δεν είναι ικανό να δικαιολογήσει 20 ολόκληρα ευρώ διαφορά τιμής στο τελικό προιόν... Ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράσει απο όπου θέλει... εγώ θα το πάρω απο όποια χώρα της Ευρώπης το έχει φτηνότερα και ας μου έρθει με τα ταχυδρομικά ίδια τιμή με την Ελλάδα... Υπ όψιν ότι ο εδω αντιπρόσωπος οφείλει εφόσον έρχεται επίσημα στη χώρα μας να το δεχτεί πίσω και να το καλύψει σε θέματα εγγύησης... μην παραμυθιαζόσαστε κύριοι... ας μην διατηρούμε το status ακέραιο σε αυτά τα θέματα με δική μας ευθύνη... αυτά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, καλά θυμάμαι. Του φόρεσαν καπελάκι special...

οι τιμές με$ είναι χωρίς φπα ,βάλε και ότι αμερική έχουν 7-9 % και εμείς 23% κάνε τις πράξεις και δες πόσο καλές είναι οι τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι στην Ελλάδα της κρίσης να καπελώνουν ασύστολα....Μας έχουν για πολύ μ..... τελικά.

 

Μηπως τελικα ειμαστε; Διαβασα παραπανω υπαλληλους τις εταιριας να ενθουσιαζονται με την τιμη. Οχι αλλο καρβουνο ρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 7" ιντσων ταμπλέτες κάνουν μόνο για κανένα pdf (αν είναι πεντακάθαρο, όχι κανένα σκανάρισμα, και όχι για πολύ ώρα), και για λίγο internet/email στο δρόμο. Ε, για αυτό το εύρος χρήσης μια κινεζιά με <120 ευρώ είναι καλή τιμή. Αν είναι να στάξω 300, θέλω να κάνω και τις δουλειές μου λίγο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λοιπόν 20 ολόκληρα ευρώ ακριβότερο απο την Ισπανία κύριοι; Σάπιο σύστημα διαφθοράς; κερδοσκόποι; μονοπώλια; Η απάντηση μου θα είναι ΟΧΙ στην αγορά του απο Ελλάδα λοιπόν... 2-3% ΦΠΑ παραπάνω δεν είναι ικανό να δικαιολογήσει 20 ολόκληρα ευρώ διαφορά τιμής στο τελικό προιόν... Ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράσει απο όπου θέλει... εγώ θα το πάρω απο όποια χώρα της Ευρώπης το έχει φτηνότερα και ας μου έρθει με τα ταχυδρομικά ίδια τιμή με την Ελλάδα... Υπ όψιν ότι ο εδω αντιπρόσωπος οφείλει εφόσον έρχεται επίσημα στη χώρα μας να το δεχτεί πίσω και να το καλύψει σε θέματα εγγύησης... μην παραμυθιαζόσαστε κύριοι... ας μην διατηρούμε το status ακέραιο σε αυτά τα θέματα με δική μας ευθύνη... αυτά...

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου! Και 10 ευρώ παραπάνω να έκανε, δεν δικαιολογείται από τη διαφορά ΦΠΑ...Το θέμα είναι ότι μας περνάει ο εισαγωγέας για κορόιδα. Έτσι, είναι σίγουρος ότι θα τα πληρώσουμε τα 20 ευρώ κερατιάτικα, άλλος γιατί φοβάται αδικαιολόγητα για την εγγύηση, άλλος γιατί βαριέται να το ψάξει από αλλού, άλλος γιατί του περισσεύουν τα λεφτά...

 

Με αυτή τη νοοτροπία όμως που έχει ο μέσος Έλληνας καταναλωτής, είναι βέβαιο ότι όταν έρθει το επόμενο Nexus θα έχει το ίδιο καπέλο, ίσως και καμιά δεκαριά ευρώ μεγαλύτερο. Μόνος τρόπος αντίδρασης, η άρνηση αγοράς από ελληνικό κατάστημα, ώστε η τιμή να πέσει τουλάχιστον στα 250 μέχρι τα Χριστούγεννα. Ευσεβείς πόθοι βέβαια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτή η τιμή δεν θα κρατήσει πάνω από 1-2 μήνες. Ήδη το 32αρι που αναμένεται θα έχει την ίδια τιμή. Και το 20αρικο βλέπω να το κόβουν από την πρώτη ημέρα αλυσίδες τύπου mediamarkt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεται τις τιμές της Ελλάδας με καμία χώρα γιατι πολύ απλά ο Ισπανός χοντρέμπορας θα πάρει 5.000 nexus απο την Asus και ο Ελληνας θα πάρει 1.000 και αν τα πάρει και αυτά οπότε η χονδρική που θα πάρει θα είναι αυξημένη σε σχέση με του ισπανού.

 

Τα πράγματα είναι απλά σου βγαίνει φθηνότερα να το πάρεις απο αλλού εφόσον μπορείς το παίρνεις και τελείωνει η ιστόρια αλλιώς περιμένετε αν και εφόσον ρίξουν εδω την τιμή να το πάρεται απο εδώ.

 

Καλώς η κακώς είμαστε μικρή αγορά για τεχνολογικά προιόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οικονομική διάθεση??? Ωραία, αύριο δεν θα ξυπνήσω με καλή διάθεση, θα έχω και άδειο πορτοφόλι, οπότε θα απαιτήσω να μου το δώσουν ...50 ευρώ! (ή είπα πολλά?)

 

για οποιον γνωριζει καλα ελληνικα , η λεξη διαθεση δεν προσδιοριζει μονο ενα συναισθημα αλλα και μια δυνατοτητα....

εν προκειμενω η οικονομικη διαθεση του καταναλωτικου κοινουν εχει συνεπως να κανει οχι με την ψυχοσυνθεση του κατα το πρωινο του ξυπνημα αλλα με τη δυνατοτητα να διαθεσει τοσα χρηματα για ενα υπερκαταναλωτικο προϊον που ειναι δευτερευουσας (και βαλε) τεχνολογικης αναγκης....

 

προσωπικα θεωρω την απουσια επεκτασης αποθηκευτικου χωρου τεραστιο fail του συγκεκριμενου γκατζετ...

σε οτι αφορα τα υπολοιπα τεχνολογικα χαρακτηριστικα και την τιμη , αυτη ειναι καλυτερη του ανταγωνισμου στις 7 ιντσες αλλα εξακολουθει να κρινεται απο εμενα ως απογοητευτικη των φημων που ηθελαν να κανει ντορο στην αγορα των tablet...

 

οποιος κρινει οτι κανει εξυπνη αγορα επενδυοντας 270 ευρω τον οκτωβριο του 2012 σε 7 ιντσες που δεν διαθετουν επεκταση μνημης ουτε δυνατοτητες 3G , μαγκια του.....

 

οταν ενα προϊον διαφημιζεται ως το απολυτο γκατζετ των 200 δολλαριων αλλα φτανει στον καταναλωτη στην τιμη των 350 ( τα 270 ευρω) τοτε ο καταναλωτης οφειλει να σκεφτει κατα ποσο πεφτει θυμα των καταναλωτικων τασεων .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεται τις τιμές της Ελλάδας με καμία χώρα γιατι πολύ απλά ο Ισπανός χοντρέμπορας θα πάρει 5.000 nexus απο την Asus και ο Ελληνας θα πάρει 1.000 και αν τα πάρει και αυτά οπότε η χονδρική που θα πάρει θα είναι αυξημένη σε σχέση με του ισπανού.

 

Καλώς η κακώς είμαστε μικρή αγορά για τεχνολογικά προιόντα.

 

Λουξεμβούργο... πλυθυσμός: ~ 500.000 κάτοικοι

Μπορούσαν να αγοράζουν το Nexus7 16Gb 249euro πριν απο τις 18/09/2012

 

Ελλάδα πλυθυσμός: 11.300.000+

Nexus7 16Gb 269euro απο τις 12 Νοεμβρίου ????

 

Εμένα μόνο μικρή αγορά δεν μου φαινόμαστε...

Κάντε τους συσχετισμούς και μόνοι σας

Ηλίθια χώρα ίσως... μικρή όχι...

Φανταστείτε σε πόσα άλλα προιόντα γίνεται αυτό!

Απλα είναι απαράδεκτο!!!

Σουηδία, Νορβηγία, Δανία ... όλες χώρες πολύ μικρότερες απο την Ελλάδα...

Μην παραμυθιαζόσαστε λέμε... δεν υπάρχει δικαιολογία καμία για αυτήν την τιμή!

 

Πηγή συσχέτισης πλυθυσμών:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&language=en&pcode=tps00001&tableSelection=1&footnotes=yes&labeling=labels&plugin=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγεθος μιας αγοράς δεν είναι ανάλογο του πληθυσμού της χώρας. Έχει να κάνει τόσο με την αγοραστική δύναμη όσο και με την τεχνολογική μόρφωση του πληθυσμού. Και, προσωπικά, θεωρώ πως ΚΑΙ μικρότερη αγοραστική δύναμη έχουμε (πλέον) ΚΑΙ τεχνολογικά αναλφάβητοι είμαστε αναλογικά με άλλες χώρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...