Προς το περιεχόμενο

Connectivity Mac --> Windows


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά,

Εχω μια απορία σχετικά με την επικοινωνία δικτύου μεταξύ mac και windows.

 

Στο γραφείο εχω windows pc και για να συνδεθω στο directory άλλων pc ( για να δω κάποια αρχεία ή φακέλους πχ) ανοίγω το run και γράφω την ip του μηχανήματος που θέλω καθώς και τον δίσκο τον οποίο θέλω να συνδεθώ.

 

π.χ //192.168.1.2\C$

 

Υπάρχει τρόπος να το κάνω αυτό με το mac??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά' date='

Εχω μια απορία σχετικά με την επικοινωνία δικτύου μεταξύ mac και windows.

 

Στο γραφείο εχω windows pc και για να συνδεθω στο directory άλλων pc ( για να δω κάποια αρχεία ή φακέλους πχ) ανοίγω το run και γράφω την ip του μηχανήματος που θέλω καθώς και τον δίσκο τον οποίο θέλω να συνδεθώ.

 

π.χ //192.168.1.2C

 

Υπάρχει τρόπος να το κάνω αυτό με το mac??[/quote']

 

Νομίζω στο finder , go, connect to server πρέπει να γίνεται.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δυστηχώς δεν γίνεται έτσι φίλε atheatos...georgeadams εννοείται οτι είναι shared οι δίσκοι του άλλου server.

 

Απο το windows τρέχω στο run //192.168.1.6\C$ και συνδέομαι κανονικά.

 

Στο mac κάνω αυτό που λέει ο φίλος απο πάνω αλλα μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα στα windows βαζεις \\192.168.1.6\C$ , οχι //192.168.1.6\C$ .

Επισης, επειδη βλεπω στο παραδειγμα σου βαζεις c$ , προσθετεις και το $ δηλαδη, αυτο υποδηλωνει οτι δεν ειναι shared ο c, αλλα χρησιμοποιεις το κρυφο share που κανουν αυτοματα τα windows για administrative purposes.

Εισαι λοιπον σιγουρος οτι εχεις κανει share τον δισκο που θελεις?

 

 

Επισης τι εκδοση windows εχεις ? Τελος, νομιζω πως πρεπει να εχεις password στον χρηστη των windows αν θελεις να μοιρασεις κατι. Εχεις βαλει λοιπον password στον χρηστη των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Ναι είναι shared ο C με όνομα C$. Και ναι επίσης μου ζητάει password ( στα Windows) και βάζω username και password για να συνδεθω. Στο Mac δεν κάνει την σύνδεση καθόλου. ( Το λογικό θα ηταν να κάνει σύνδεση και μετα να μου ζητήσει να βάλω username και password.

 

Το pc στο γραφείο έχει xp και αυτο που προσπαθώ να συνδεθώ ( με ip 192.168.1.6) είναι Windows Server 2003.

 

To mac είναι Lion Mountain 10.8.2.

 

ΥΓ: Προσπαθω να συνδεθώ και σε άλλες ip που συνδέομαι κανονικά με το pc τηνς δουλειας ( Windows xp) αλλα πάλι τίποτα...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, γιατι κατευθείαν κόβει την σύνδεσει...Τα κάνω ping κανονικά ομως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...