Προς το περιεχόμενο

Το 4k πέθανε, ζήτω το Ultra High Definition


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1Κ θες να πεις :P

Αφού 1920*1080=2.073.600 pixels.

ναι αλλά το 4Κ που χρησιμοποιούμε επίσημα για το 3840Χ2160 είναι επειδή έχει 4πλάσια pixels από το 1920Χ1080, δεν έχει 4.000.000+ pixels αλλά 8.000.000+ :P

 

Τα έχουμε ξαναπεί και αυτά...

 

Τα 2K όπως και τα 4K έτσι και τα 8K, παίρνουν τα ονόματά τους (ως συντομογραφίες) από την μέγιστη διάσταση σε pixels (που βέβαια είναι η οριζόντιά τους) και που, σε κάθε περίπτωση, πλησιάζει το νούμερο της συντομογραφίας τους.

Έτσι έχουμε:

  • 2K γιατί αφορά το 1920 × 1080 που, το οριζόντιο 1920, πλησιάζει πολύ το 2000 ή το 2Kilo άρα και 2K
  • 4K γιατί αφορά το 4096 × 2160 που, το οριζόντιο 4096, πλησιάζει πολύ το 4000 ή το 4Kilo άρα και 4K (για κάποιους είναι 3840 × 2160)
  • 8K γιατί αφορά το 7680 × 4320 που, το οριζόντιο 7680, πλησιάζει αρκετά το 8000 ή το 8Kilo άρα και 8K

Κατά συνέπεια, μας αρέσει ή όχι, η συντομογραφία 2K ή 4K ή και 8K, ΔΕΝ προκύπτει από κανενός είδους πολλαπλασιασμό δηλαδή ούτε αυτών μεταξύ των διαστάσεων των πλευρών τους, άρα ΔΕΝ αντιπροσωπεύει κάποια έκφραση του εμβαδόν τους σε τετραγωνικά pixels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

η πλάκα είναι ότι είχε πάρει το μάτι μου κάπου ότι προέκυπτε από τα πολλαπλάσια pixels...

 

το 4096Χ2160 δεν νομίζω ότι θα το δούμε σε TV πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλάκα είναι ότι είχε πάρει το μάτι μου κάπου ότι προέκυπτε από τα πολλαπλάσια pixels...

 

το 4096Χ2160 δεν νομίζω ότι θα το δούμε σε TV πάντως...

Μπορεί "το μάτι σου να το είχε πάρει" και από καμιά δικιά μου τοποθέτηση παλιότερα που είχα κάνει το ίδιο λάθος :P γιατί, όντως, είναι και εύκολο να μπερδευτεί κανείς.

Όμως, άμα το ψάξεις (στο πιο επίσημο ένα πράμα) -_- , θα δεις ότι έτσι είναι τελικά και όχι με το εμβαδόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη 42-60 ιντσες τηλεοραση-οθονη με passive 3d της προκοπης και ειστε καλυμενοι για την προσεχη 6ετια.....

Αφηστε και τους κατασκευαστες να κανουν την δουλεια τους.... Δλδ να μας εντυπωσιαζουν και να μας δειχνουν την ουσια μετα απο την πρωτη 3ετια του εντυπωσιασμου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω προηγούμενής μας συζήτησης, δεν θυμάμαι να το είχες αναφέρει εσύ αυτό με το τετραπλάσιο :-)

Τέλος πάντων. Όλα καλά! Απλά για επιβεβαίωση ρώτησα πριν. :-)

 

Ωστόσο, για να μην αφήνω κενά, αναφερόμουν σε αυτό μου εδώ το post

Αντίστοιχα εσύ, μου είχες τότε απαντήσει (πολύ σωστά για το θέμα αυτό), στο ακριβώς επόμενο εκεί post.

Μετά φυσικά, διόρθωσα κι εγώ εκεί με τη σειρά μου, σε αυτό το post μου.

 

Ευτυχώς, κάτι θυμάμαι ακόμα και, κυρίως, ξέρω και αναγνωρίζω ανοιχτά πως δεν είμαι αλάθητος! ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...