Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Pc - Σκέψεις - Συμβουλές


nithe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω υπολογιστή με τα εξης χαρακτηριστικα

Επεξεργαστης: Q6600 2,4GHZ

Mνήμη: 4gb Kingston pc800

Kάρτα Γραφικών:ATI 4870 512MB

Σκληρος: WD 500GB green

Motherboard:Asus P5k e-wifi

Κουτί: Soprano Vx

Λειτουργικό: Windows 7 64bit

 

χωρίς να χω κανα παράπονο απο τον υπολογιστή θέλω να τον αναβαθμίσω καπως χώρις να χαλάσω πολλά λεφτα. Τον υπολογιστη τον χρησιμοποιώ για τα πάντα. Προγραμματισμό, ταινίες κανα παιχνιδακι τύπου Fifa και NBA2k....

 

Η σκέψη μου είναι αρχικά να πάρω ένα 2τερο ανεμιστηρακι 12cm silent (αν εχετε να προτείνετε κάτι), έπειτα αφού έχω τον q6600 rev. Go σκέφτομαι να τον κλοκάρω στα 2,8Ghz (δεν θέλω παραπάνω για να μην μπλέξω με ρεύματα κτλ. Θα ποστάρω και στο αντίστοιχο τόπικ για αυτό γιατι δεν το κατέχω και πολύ)

 

Μετά σκεφτόμουν να προσθέσω άλλα 4 gb μνήμης αλλά η σημαντική αναβάθμιση θα είναι ένας SSD που όμως εδώ υπάρχει πρόβλημα, από αυτα που διαβάζω και ακούω η μητρική μου με P35 έχει πρόβλημα με το ACHI και γενικά μιλάνε για μονταρισμένα Bios και τα σχετικά. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα περι του θέματος είμαι υπόχρεος.

 

Το ποσο που διαθέτω είναι ταβάνι 150€ αν και όσο λιγότερα τόσο καλύτερα.

 

Ακούω τις συμβουλές των γκουρού της τεχνολογίας, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μνημες δεν συμφερει να παρεις.

τωρα δεν ξερω αμα αντεχει η stock ψυκτρα για να πας 2.8 ghz (νομιζω πως θα αντεξει) περιμενε και αλλες γνωμες.

αλλά η σημαντική αναβάθμιση θα είναι ένας SSD που όμως εδώ υπάρχει πρόβλημα, από αυτα που διαβάζω και ακούω η μητρική μου με P35 έχει πρόβλημα με το ACHI και γενικά μιλάνε για μονταρισμένα Bios και τα σχετικά. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα περι του θέματος είμαι υπόχρεος.

περιμενε να σου που αλλοι

ssd παρε αυτον http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29222&cat=6&sub=318&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...