Προς το περιεχόμενο

Mass Effect: Andromeda


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Όσο για την οδήγηση, έπαψε να είχε νόημα μετά το 1, που το Nomad είχε πίου-πίου, πάλευες με τα σκουλίκια ή σάπιζες εχθρούς σε βάσεις με αυτό.

 

Mako. ;)

 

Εμένα μου άρεσε το Nomad πάντως. Μπορεί να μην έχει το κανόνι του Mako, αλλά ήταν πολύ πιο ευχάριστο στην οδήγηση. Επίσης οι μάχες με τα Thresher Maws στο 1 ήταν "shoot with Mako until 1% health, βγες έξω, kill, get max XP". :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Το reset που επιχειρήθηκε με το Andromeda ήταν μια αποτυχία, σεναριακά. Η σειρά χρειαζόταν κάτι πραγματικά τολμηρό για να ανακάμψει, μετά την άσχημη κρυάδα του Ντιξάν στο τέλος της αρχικής τριλογίας.

 

Λέγοντας τολμηρό, εννοώ σεναριακά τολμηρό, σχεδιαστικά τολμηρό. Όχι με ποιον τα "φτιάχνεις" στο παιχνίδι. Αυτά είναι επιεικώς σαχλαμάρες. 

 

Ακόμη και τα γκέι ταιριάσματα που υποτίθεται ότι αναγνωρίζουν τις διαφορετικές μορφές της σεξουαλικότητας, στην ουσία ήταν εξαιρετικά βαρετά και κακογραμμένα, αγγίζοντας στερεοτυπικά επίπεδα αμερικανικής οικογενειακής σειράς της δεκαετίας του '60.

 

Ρηχοί διάλογοι, συντηρητισμός, στερεοτυπικές απεικονίσεις (κυρίως απέναντι στις γυναίκες, με τις κωλάρες και τις βυζάρες και τον γοφό να πετιέται γκρο πλαν στην κάμερα). Ακόμη κι αυτό το κομμάτι, της "σχέσης", κατέληξε τρόπαιο, μια ακόμη αποστολή για να κοτσάρεις ένα τικ από δίπλα.

 

Οι λόγοι της αποτυχίας έχουν εξηγηθεί πολλές φορές. Και το ότι ήταν αποτυχία αποδεικνύεται με τον απλούστερο και πλέον σαφή τρόπο από την απόφαση να εγκαταλείψουν το Andromeda πλήρως. Μάζεψαν μια γερή χαρτωσιά με τις προπαραγγελίες και χαιρέτησαν.

 

Πώς έβγαινε ο Πόρκι Πιγκ στα κινούμενα σχέδια των παιδικών μας χρόνων κι έλεγε "Τhat's all, folks!"

 

E, αυτό.

 

Κατά τα λοιπά, προφανώς ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reset που επιχειρήθηκε με το Andromeda ήταν μια αποτυχία, σεναριακά. Η σειρά χρειαζόταν κάτι πραγματικά τολμηρό για να ανακάμψει, μετά την άσχημη κρυάδα του Ντιξάν στο τέλος της αρχικής τριλογίας.

 

Λέγοντας τολμηρό, εννοώ σεναριακά τολμηρό, σχεδιαστικά τολμηρό. Όχι με ποιον τα "φτιάχνεις" στο παιχνίδι. Αυτά είναι επιεικώς σαχλαμάρες. 

 

Ακόμη και τα γκέι ταιριάσματα που υποτίθεται ότι αναγνωρίζουν τις διαφορετικές μορφές της σεξουαλικότητας, στην ουσία ήταν εξαιρετικά βαρετά και κακογραμμένα, αγγίζοντας στερεοτυπικά επίπεδα αμερικανικής οικογενειακής σειράς της δεκαετίας του '60.

 

Ρηχοί διάλογοι, συντηρητισμός, στερεοτυπικές απεικονίσεις (κυρίως απέναντι στις γυναίκες, με τις κωλάρες και τις βυζάρες και τον γοφό να πετιέται γκρο πλαν στην κάμερα). Ακόμη κι αυτό το κομμάτι, της "σχέσης", κατέληξε τρόπαιο, μια ακόμη αποστολή για να κοτσάρεις ένα τικ από δίπλα.

 

Οι λόγοι της αποτυχίας έχουν εξηγηθεί πολλές φορές. Και το ότι ήταν αποτυχία αποδεικνύεται με τον απλούστερο και πλέον σαφή τρόπο από την απόφαση να εγκαταλείψουν το Andromeda πλήρως. Μάζεψαν μια γερή χαρτωσιά με τις προπαραγγελίες και χαιρέτησαν.

 

Πώς έβγαινε ο Πόρκι Πιγκ στα κινούμενα σχέδια των παιδικών μας χρόνων κι έλεγε "Τhat's all, folks!"

 

E, αυτό.

 

Κατά τα λοιπά, προφανώς ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του.

 

Με έψησες να το πάρω. Τελικά πρέπει να είναι πολύ καλό το παιχνίδι, αυτό μας λες έτσι? Γιατί έχω και λίγο μυωπία/πρεσβυωπία.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η "έλλειψη" emoticon από το post σου με τρομάζει λίγο. :D

 

Δεν έβρισκα το κατάλληλο στα εγκατεστημένα του insomnia. 333d27687760683.png

Επεξ/σία από Joe-4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πειτε μου κανα σχολιο για το παιχνιδι σημερα

βασικα σε κονσολα σκεφτομαι να το παιξω στο ονε μεσω εα πασ(δηλ τζαμπα κιολας)

αναγνωριζω οτι εφαγε μισος λογω μπαγκς/γραφικων./προσωπων και μη σεβασμου του επους

 

αυτη τη στιγμη πως ειναι?

τα update/patches καναν δουλεια?

ιστορια γκειμπλει?αν το ελεγαν αλλιως μηπως θα πηγαινε καλυτερα??

 

αναφερομαι μονο στο σινγκ΄λ

Επεξ/σία από di maria kun
επιπλεον ερωτηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

πειτε μου κανα σχολιο για το παιχνιδι σημερα

βασικα σε κονσολα σκεφτομαι να το παιξω στο ονε μεσω εα πασ(δηλ τζαμπα κιολας)

αναγνωριζω οτι εφαγε μισος λογω μπαγκς/γραφικων./προσωπων και μη σεβασμου του επους

αυτη τη στιγμη πως ειναι?

τα update/patches καναν δουλεια?

ιστορια γκειμπλει?αν το ελεγαν αλλιως μηπως θα πηγαινε καλυτερα??

αναφερομαι μονο στο σινγκ΄λ

Το τελείωσα στο PS4, πλέον με το patch δεν εχει πολλα bugs (εγω συνάντησα ενα quest που δεν μπορούσε να τελειώσει, 2-3 μικρό κολλήματα και 1-2 crushαρισματα) και τα facial animations δεν είναι σπασμένα (δεν ειναι ωραία αλλα δεν ειναι σπασμένα). Στο pc τα γραφικά μπορούν να είναι πολυ καλύτερα (αν έχεις καλο μηχάνημα). 

Η κεντρική ιδέα της ιστορίας θα μπορούσε να ηταν πολυ καλή αλλα η εκτέλεση δεν ηταν καλή. 

Οι χαρακτήρες είναι ηλίθιοι και βαρετοί. 

Η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού ειναι ειτε χαζοχαρούμενη είτε βαρετή για το μεγαλύτερο μέρος της. 

Εχει κάποια σοβαρά (αλλα οχι καταστρεπτικά) plot holes. 

Εχει πολυ καλα physics για την μάχη και καταπληκτικά για το rover exploration. 

Είναι μπουκομενο στον "προοδευτισμο" και τον (κοινωνικό) "φιλελευθερισμό" αλλα εντάξει... θα μπορούσε να είναι και χειρότερα. 

Για μενα το παιχνίδι είναι κατω του μετρίου, αν το ειχε αναλάβει μια καλύτερη ομάδα (για τα τεχνικά κομμάτια) θα ηταν ένα μέτριο παιχνίδι. 

Εγώ σε λεω να το παίξεις αν σου περισσεύουν οι ώρες και δεν εχεις τι αλλο να παίξεις αλλα μην πληρώσεις πανω απο 15 ευρώ για το παιχνίδι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Το τελείωσα στο PS4, πλέον με το patch δεν εχει πολλα bugs (εγω συνάντησα ενα quest που δεν μπορούσε να τελειώσει, 2-3 μικρό κολλήματα και 1-2 crushαρισματα) και τα facial animations δεν είναι σπασμένα (δεν ειναι ωραία αλλα δεν ειναι σπασμένα). Στο pc τα γραφικά μπορούν να είναι πολυ καλύτερα (αν έχεις καλο μηχάνημα). 

Η κεντρική ιδέα της ιστορίας θα μπορούσε να ηταν πολυ καλή αλλα η εκτέλεση δεν ηταν καλή. 

Οι χαρακτήρες είναι ηλίθιοι και βαρετοί. 

Η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού ειναι ειτε χαζοχαρούμενη είτε βαρετή για το μεγαλύτερο μέρος της. 

Εχει κάποια σοβαρά (αλλα οχι καταστρεπτικά) plot holes. 

Εχει πολυ καλα physics για την μάχη και καταπληκτικά για το rover exploration. 

Είναι μπουκομενο στον "προοδευτισμο" και τον (κοινωνικό) "φιλελευθερισμό" αλλα εντάξει... θα μπορούσε να είναι και χειρότερα. 

Για μενα το παιχνίδι είναι κατω του μετρίου, αν το ειχε αναλάβει μια καλύτερη ομάδα (για τα τεχνικά κομμάτια) θα ηταν ένα μέτριο παιχνίδι. 

Εγώ σε λεω να το παίξεις αν σου περισσεύουν οι ώρες και δεν εχεις τι αλλο να παίξεις αλλα μην πληρώσεις πανω απο 15 ευρώ για το παιχνίδι. 

16€ εχει τωρα. Να μην δωσουν δλδ ενα ευρουλακι ακομα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που αναδύεται το παιχνίδι στο προσκήνιο του φόρουμ, μου θυμίζει οτι ακόμα, κλαίω τα λεφτά μου για την κακογραμμένη σαπουνόπερα. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορικό χαμηλό απο το Amazon.com για το Mass Effect Andromeda στα $10 (8.3 ευρώ μου κράτησε η Πειραιώς) φυσικά σε κωδικό για Origin, αφού δεν βγαίνει αλλού.

Θέλει κλασσικά Αμερικάνικη διεύθυνση (κατά προτίμηση φυσικά πολιτείας με 0% VAT για να γλιτώσετε επιπλέον χρεώσεις) και ο κωδικός παίζει κανονικά σε Ευρωπαικό Account, δοκιμασμένο απο μένα, άρα δεν υπάρχει region lock.

Πιστεύω οσο χάλια και να είναι τα 8 ευρώ να τα αξίζει.

*Credits to Gameshopper.gr

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...