Προς το περιεχόμενο

Mass Effect: Andromeda


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναί, pipe dreams στην καλύτερη είναι αυτά που γράφω, αλλά όλοι έχουμε δικαίωμα στο όνειρο :P 

Αυτό με το "Overwatch στυλ" δεν το είχε ήδη δοκιμάσει στο ME3 με το multiplayer του όμως; Δεν ήταν τόσο χάλια σαν game mode, άσχετα αν μου είχε κάτσει πολύ άσχημα ο τρόπος που επηρέαζε το war readiness του single player...

Edit: Η διαφορά όμως με το Nosgoth είναι πως, σε αντίθεση με τα Legacy of Kain, τα Mass Effect κυκλοφορούν/κυκλοφόρησαν σε μια εποχή όπου ο κόσμος/αγοραστικό κοινό είναι πολύ πιο συνηθισμένος στα reboot/remaster/re-release και τα διάφορα genre shifts.

Βλέπω ως παράδειγμα την Games Workshop και το Warhammer IP. Έχουν μοιράσει τελευταία δεκάδεςαν όχι εκατοντάδες licenses σε studio διαφόρων μεγεθών με αρκετή επιτυχία, και μπορώ άνετα να πιστέψω πως το ME universe έχει αρκετό "ψωμί" για να μοιραστεί σε πολλαπλά third-party studio και genre (γιατί ένα πράγμα που οι μεγάλοι publisher το κατέχουν είναι να αντιγράφουν πετυχημένες ιδέες).

Γι'αυτό λέω συγκεκριμένα θα ήθελα να δωθεί σε μικρό studio - η EA μπορεί άνετα να δώσει για παράδειγμα ένα license που αφορά μόνο quarians σε ένα μικρό studio α λα Harebrained Schemes ώστε να φτιάξουν ένα μικρό tactical strategy/RPG ως φθηνό πείραμα (καθώς είναι και in-lore).

Απο την άλλη βέβαια, η βιομηχανία ποτέ δεν πάυει να μας εκπλήσσει (με την κακή έννοια :P) οπότε... time will tell :P 

Επεξ/σία από Greygore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
41 λεπτά πριν, Greygore είπε

Ε ναί, pipe dreams στην καλύτερη είναι αυτά που γράφω, αλλά όλοι έχουμε δικαίωμα στο όνειρο :P 

[...]

Γενικά, τον τελευταίο καιρό είμαι πολύ πιο αισιόδοξος ως προς τις προοπτικές "επιστροφής" σε πιο "old  school" καταστάσεις, "γερασμένα"/"ξεπερασμένα" είδη κτλ.

Ας πούμε, ποιος θα πίστευε το 2015 ότι θα ξαναπιάναμε turn-based strategy παιχνίδι στον κόσμο του Battletech. Κι όμως, σε τρεις εβδομάδες αναμένεται ένα διαμαντάκι. (Bέβαια, παρά ένα μήνα θα έχουμε φάει κι ένα χρόνο αναμονής στο κεφάλι, αλλά χαλάλι του).

Το πρόβλημα είναι πως το ΜΕ το έχει κολοσσός που δεν πρόκειται να το δώσει πουθενά, θα κάτσει επάνω του και θα το πνίξει. Γι' αυτό και νομίζω πως η μόνη περίπτωση να ξαναδούμε cRPG στο ME είναι αν ξεχαστεί αυτή η ιστορία και αρχίσει να υπερισχύει η νοσταλγία (και ο αναπόφευκτος εξωραϊσμός που τη συνοδεύει).

Κατά τα άλλα, ναι, Mass Effect σε στυλ XCOM/Phoenix Point, ονειρική προοπτική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγει κανένα remaster του 1, που έχει παλιώσει άσχημα δυστυχώς, θα είμαι υπερικανοποιημένος. Από την ΕΑ δυστυχώς δεν περιμένω τίποτε άλλο.

Η ιστορία των IP που έχει συγκεντρώσει όλα αυτά τα χρόνια και δεν τα έχει κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ (εντάξει, ξεφτίλισε το Dungeon Keeper στα κινητά, σόρι, το ξέχασα) δεν προδιαθέτει για κάτι καλό. Ακόμα και ένα μικρό στούντιο να ζητήσει άδεια, η EA θα απαιτήσει τα μαλλιά της κεφαλής της. Σκέψη να το δώσει από μόνη της κάπου για δημιουργική δουλειά δεν υπάρχει, και αν το κάνει θα είναι κατά τη γνώμη μου για κανένα spin-off ή casual/ online game.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το τελειωσα.

Το παιχνιδι ειναι τιμιοτατο δεν εχει καμια σχεση με οτι παρουσιαζεται στην κοινη γνωμη πιθανον παιζουν ρολο τα πατς/φιξ απο την αρχικη εκδοση.

Σε 50 ωρες κανενα μπαγκ!!Μου εκανε καπια framedrop ειδικα σε ενα πλανητη αλλα ισως γιατι επαιζα στο παλιο μου xbox one.

Το τερματισα μεσω της συνδρομης ea,για 4 ευρω κοστος ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,φυσικα μαζι με καποια αλλα παιχνιδακια.

Gameplay/μαχη αρκετα καλη πειραματιζεσαι με τις δυναμεις,θα ηθελα να μπορουσα να χρησιμοποιησω πανω απο 3 real action.

Ακουστηκαν πολλα για το σεναριο, δεν ειναι σαν τα προηγουμενα σιγουρα  αλλα ποιο παιχνιδι πλησιαζει σεναριακα ελαχιστα στην τριλογια????ποιο ??τα ff?τα xenoblade chronicles??περα απο ενα xenogears,και καποια παλαιοτερα κανενα,θεωρω οτι αν ονομαζοταν star ocean η κατι αλλο ανεξαρτητο τελοσπαντων ο κοσμος δεν θα επηρεαζοταν τοσο.

Εχει καποια  minor plotholes,καποια κουραστικα  fetch οπως ολα βεβαια ομως απο την αλλη σε αρκετα σημεια φαινεται οτι η EA εριξε χρονο και χρημα και προσπαθησε να ξεκινησει κατι μεγαλο.

Για μενα οπως ειπα ειναι ενα τιμιοτατο 8αρακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτον εδώ είναι το pc thread ;) Από εκεί και πέρα θες game που να "πλησιάζει ελάχιστα" στο ME story?! Να φανταστώ τριλογίες? Ehm....Witcher?! :D

Μπορώ να το πάω και πιο μακριά if you plz ;)

Εκτος φυσικά εάν μιλάς μονο για trilogy sci-fi rpg (το οποιο βοηθάει άμα διευκρινίζεις) που εκεί ok έχει από τα καλύτερα story και για αυτό τόσο κράξιμο για το Andromeda.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Πρώτον εδώ είναι το pc thread ;) Από εκεί και πέρα θες game που να "πλησιάζει ελάχιστα" στο ME story?! Να φανταστώ τριλογίες? Ehm....Witcher?! :D

Μπορώ να το πάω και πιο μακριά if you plz ;)

Εκτος φυσικά εάν μιλάς μονο για trilogy sci-fi rpg (το οποιο βοηθάει άμα διευκρινίζεις) που εκεί ok έχει από τα καλύτερα story και για αυτό τόσο κράξιμο για το Andromeda.

ναι εννοω σε παρομοιο σεταπ,ανεφερα το xenoblade chronicles x κυριως γιατι μου το θυμιζει,το παιχνιδι ειναι νο1 στο μετακριτικ σε jrpg και το σεναριο του ειναι για γελια

ειχε αξιολογους sidecharacters (πχ ρεγιες)και καποιοι πλανητες ειχα πολυ καλο στορι(Voeld πολεμος,kadara πειρατες)

αλλη φαση o σαπκοφσκι για μενα δεν πλησιαζετε οχι σε παιχνιδι ουτε σε βιβλια!!!!

 

1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

για παιχνιδι 4 ευρω και 9 θα του εβαζα μην σου πω γιατι ειμαι large!

Για παιχνιδι 60φευγα ευρω...

περιπου στη δευτερη βδομαδα ακυρωσα την ea και μου εκανε επιστροφη,αρα ηταν κατι λιγοτερο απο 2 ευρω ολη η εμπειρια,

 

χεχε τεσπα θελω να πω οτι με τραβηξε στο κοσμο του και μεχρι ενα σημειο το ευχαριστηθηκα,δεν εκανα ολα τα fetch εκει καιγεσαι,αλλα για 50 ωρες εκανα αρκετα

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ξεκινησα και εγω προχτες ..καιρος ηταν γιατι το ειχα αφησει πολυ...εβαλα και το patch 1.09 ..

οκ το παιχνιδακι ως τωρα ειναι σουπερ ...τα προηγουμενα τα ειχα λιωσει ολα στη σειρα μαλιστα μαζι με τα dlc κλπ :P ...

το θεμα ειναι δε μου τρεχει και τοσο καλα σχετικα ... κανει κατι κουλα framedrop παρολο που περιορισα αρκετα settings ...

το εψαξα ετσι αλλιως τπτ τελικα το εχω βαλει χωρις vsync με bordeless και το εχω κολλησει στα 50 φπς ειναι οσο ποιο smooth γινεται αλλα και παλι

δεν ειναι εντελως ... 

επισης με το που βαζω το παιχνιδι το cpu κολαει 100% για λιγο οπως και στο πρωτο φορτωμα ... και μετα παω στα 40% περιπου αλλα ωρες ωρες ανεβαζει τρελα cpu usage παλι...

και οταν μπενοβγαινεις απο τα μενου παλι κανει κατι framedrops ...

παιζει να ειναι απο θεμα μνημης και να μου τα κανει αυτα τι λετε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το game είναι unoptimized δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κανεις και έχει αναφερθεί πάμπολλες φορες.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ghost007 είπε

το θεμα ειναι δε μου τρεχει και τοσο καλα σχετικα ... κανει κατι κουλα framedrop παρολο που περιορισα αρκετα settings ...

το εψαξα ετσι αλλιως τπτ τελικα το εχω βαλει χωρις vsync με bordeless και το εχω κολλησει στα 50 φπς ειναι οσο ποιο smooth γινεται αλλα και παλι

δεν ειναι εντελως ... 

επισης με το που βαζω το παιχνιδι το cpu κολαει 100% για λιγο οπως και στο πρωτο φορτωμα ... και μετα παω στα 40% περιπου αλλα ωρες ωρες ανεβαζει τρελα cpu usage παλι...

και οταν μπενοβγαινεις απο τα μενου παλι κανει κατι framedrops ...

παιζει να ειναι απο θεμα μνημης και να μου τα κανει αυτα τι λετε ? 

Με τα τελευταία patch κρατάει 60άρι σε 1080p ultra(HBAO αυτόματα δεν μπαίνει full) στο 99% του game, ακόμα και στον Havarl. Με 1060 6gb oced. Δες αν γεμίζει η Vram σου. Η κάρτα σίγουρα το'χει. Επίσης χρησιμοποίησε το Vsync του game μόνο. 

Σχετικά με τη ram, αν κινείται στο όριο όταν το φορτώνεις, τότε μάλλον θέλει παραπάνω. Εγώ έχω 16gb και παρατηρώ ότι όταν πλεονάζει η ram υπάρχει η τάση να δεσμεύονται περισσότερα από 8gb, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και λιγότερα δεν αρκούν. Γι' αυτό και δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.

Το 100% cpu usage στο φόρτωμα και λίγο μετά οφείλεται πιθανότατα στο Denuvo.

Υπάρχουν όμως κάποια έντονα framedrops μέσα στο Tempest, περιστασιακά, που δεν δικαιολογούνται και είναι μάλλον κάποιο άλυτο τεχνικό πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Με τα τελευταία patch κρατάει 60άρι σε 1080p ultra(HBAO αυτόματα δεν μπαίνει full) στο 99% του game, ακόμα και στον Havarl. Με 1060 6gb oced. Δες αν γεμίζει η Vram σου. Η κάρτα σίγουρα το'χει. Επίσης χρησιμοποίησε το Vsync του game μόνο. 

Σχετικά με τη ram, αν κινείται στο όριο όταν το φορτώνεις, τότε μάλλον θέλει παραπάνω. Εγώ έχω 16gb και παρατηρώ ότι όταν πλεονάζει η ram υπάρχει η τάση να δεσμεύονται περισσότερα από 8gb, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και λιγότερα δεν αρκούν. Γι' αυτό και δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.

Το 100% cpu usage στο φόρτωμα και λίγο μετά οφείλεται πιθανότατα στο Denuvo.

Υπάρχουν όμως κάποια έντονα framedrops μέσα στο Tempest, περιστασιακά, που δεν δικαιολογούνται και είναι μάλλον κάποιο άλυτο τεχνικό πρόβλημα.

το vsync το εβγαλα γιατι π.χ στο tempest οπως ειπες κανει τρελα framedrop σε καποια σημεια και παει και το κολλαει στα 30 αν ειναι ανοιχτο..

τσεκαρα και βιντεο κλπ στο utube βασικα καταλαβα εκανα βλακεια γιατι εβαλα ultra textures και στανταρ θελει παραπανω vram για αυτα..

οποτε θα τα βαλω high  και θα δω πως παει μετα... οσο για την ραμ επισης ειδα και αλλους με 8.5 γιγα κλπ να δουλευει ασε που οταν βγαινεις απο το παιχνιδι καθυστερει λιγο οποτε πιθανων θελει παραπανω για να ειναι οκ...αλλα νταξ το εχω στα υποψιν ειναι για να παρω το συντομοτερο γιατι και σε αλλα παιχνιδια πλεον χρειαζεται...

παντως ασχετα απο ολα αυτα νομιζω ειναι καλυτερα χωρις vsync και με τα φπς κλειδωμενα οπου θες απο rivatuner ...

αυτα προς το παρον περισσοτερα στο συντομο μελλον που θα εχω ασχοληθει παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...