Προς το περιεχόμενο

Η Sony ανακοινώνει τα Χperia smartphones που θα λάβουν την αναβάθμιση σε Jelly Bean


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια απο τα ιδια με την HTC βλεπω κι εδω...

Εμας με το ONE X απο τον Ιουλιο μας αναβαθμιζει υποτιθεται με το JB.

Μετα τον Μαρτη μας βλεπω και.....αν!!!

Και να φανταστεις οτι κατεχουμε την ναυαρχιδα της!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) sole = sola και ήδη ψιλοσέρνεται με το ics

β) το go έχει και μικρότερη οθόνη/ανάλυση ...

 

Πως ψιλοσέρνεται με την ics; Έκανες clean install και σέρνεται; Το κινητό πετάει με ics. Το τι θα κάνει η Sony με την jb και το κινητό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι και το μεγάλο μειονέκτημα των android. Παίρνεις κάτι, το φορτώνεσαι και δε μπορείς να κανείς αναβάθμιση ούτε το φόντο (που λέει ο λόγος). Το hardware δε δουλεύει με κανένα application (η 2η κάμερα στο Motorola του πεθερού μου ειναι καθαρά για διακοσμητικούς λόγους) και μετά μιλάνε για ανώτερο λειτουργικό.

 

Υγ. Είμαι σίγουρος ότι τώρα θα αρχίσουν όλοι οι υποστηρικτές των android να με κατακεραυνώνουν.......αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η πραγματικότητα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Σαν φίδι πετάχτηκες να αρχίσουμε πάλι τα ίδια και τους τσακωμούς...Το λειτουργικό είναι γαμάτο...τα παράπονα στη sony...Δεν είναι θέμα google...Να ξέρουμε τι φταίει και ποιός φταίει...Και επειδή φαίνεται τι είσαι...καλύτερα που δεν γίνονται σε κάποια κινητά update...Καλύτερα ας πούμε στο iphone 3gs να μην πάρει ios 6... σαν "χελώνα" πηγαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν φίδι πετάχτηκες να αρχίσουμε πάλι τα ίδια και τους τσακωμούς...Το λειτουργικό είναι γαμάτο...τα παράπονα στη sony...Δεν είναι θέμα google...Να ξέρουμε τι φταίει και ποιός φταίει...Και επειδή φαίνεται τι είσαι...καλύτερα που δεν γίνονται σε κάποια κινητά update...Καλύτερα ας πούμε στο iphone 3gs να μην πάρει ios 6... σαν "χελώνα" πηγαίνει...

 

Φιλε μου εδω εχεις αδικο. Μια εταιρια οφειλει να δινει Lifecycle στο Support των συσκευων και του λειτουργικου. Η Microsoft υποστηριζει τα XP εδω και 10 χρονια για παραδειγμα (Με τα Windows Phone εκανε ψιλοπατατια αλλα δικαιολογητε σε ενα βαθμο λογω αυξησης της αναλυσης, τον μικρο βαθμο εισχωρησης στην αγορα κτλ.).

Στο Android εχουμε καταντησει να παρακαλαμε να αναβαθμιστει η συσκευη μας. Δεν γινεται να σκαει καποιος 200-700$ και να του λες τσιμπα ενα ακυρο σε κινητα 12 μηνων χωρις μαλιστα να του το εχεις ξεκαθαρισει απο την ημ/νια αγορας.

 

 

Αν το OS βαραινει ας κοψει περιττα features που δεν εχουν να κανουν με το καθαρο πυρινα του λειτουργικου,

Και η Microsoft τα ιδια μας ελεγε με τα Vista και εστελνε τον κοσμο να παρει καινουργια μηχανηματα αλλα τελικα με τα Windows 7 αποδειχτηκε οτι μπορουσαν να τρεξουν ακομα και σε PC προ Vista εποχης.

 

Εχω τσακωθει απειρες φορες με τους fanboys της apple για το ιδιο πραγμα που κανεις εσυ εδω. δικαιολογεις τα αδικαιολογητα λες και εχεις μετοχες της Google.

 

Σορρυ για το υφος δεν θελω να το παρεις προσωπικα αλλωστε δεν σε ξερω. Την αποψη σχολιαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εδω εχεις αδικο. Μια εταιρια οφειλει να δινει Lifecycle στο Support των συσκευων και του λειτουργικου. Η Microsoft υποστηριζει τα XP εδω και 10 χρονια για παραδειγμα (Με τα Windows Phone εκανε ψιλοπατατια αλλα δικαιολογητε σε ενα βαθμο λογω αυξησης της αναλυσης, τον μικρο βαθμο εισχωρησης στην αγορα κτλ.).

Στο Android εχουμε καταντησει να παρακαλαμε να αναβαθμιστει η συσκευη μας. Δεν γινεται να σκαει καποιος 200-700$ και να του λες τσιμπα ενα ακυρο σε κινητα 12 μηνων χωρις μαλιστα να του το εχεις ξεκαθαρισει απο την ημ/νια αγορας.

 

 

Αν το OS βαραινει ας κοψει περιττα features που δεν εχουν να κανουν με το καθαρο πυρινα του λειτουργικου,

Και η Microsoft τα ιδια μας ελεγε με τα Vista και εστελνε τον κοσμο να παρει καινουργια μηχανηματα αλλα τελικα με τα Windows 7 αποδειχτηκε οτι μπορουσαν να τρεξουν ακομα και σε PC προ Vista εποχης.

 

Εχω τσακωθει απειρες φορες με τους fanboys της apple για το ιδιο πραγμα που κανεις εσυ εδω. δικαιολογεις τα αδικαιολογητα λες και εχεις μετοχες της Google.

 

Σορρυ για το υφος δεν θελω να το παρεις προσωπικα αλλωστε δεν σε ξερω. Την αποψη σχολιαζω.

Αλλο υποστηριξη και αλλο καθε χρονο να εχουμε καινουρια εκδωση του λογισμικου και να τρεχουν ολες οι εταιρειες να το προσαρμοσουν στις συσκευες τους και να ξαναβαζουν απο την αρχη τα δικα τους futures και προγραμματα!

Ας κανουν ενα λογισμικο(το android,στο παραδειγμα μας) και να κρατανε την καθε εκδοση για 2-3 χρονια και στο ενδιαμεσο,να βγαζει απλα updates που θα βελτιωνουν τα προβληματα και θα προσθετουν σταδιακα και τα καινουρια futures και τις εφαρμογες του!

Πεστε μου τι χρειαζοταν να βγει το jb,αφου ειναι ολοιδιο με το ics?Οι βελτιωσεις θα μπορουσαν να γινουν με απλα σαν sp,που εχουν τα windows και δε θα χρειαζοταν η καθε εταιρεια να ξανασχεδιασει απο την αρχη τις roms με το ui,που θα περασει στα τηλεφωνα της!

Μακαρι με τα wp8,να μην εχουμε καθε χρονο upgrade του os,αλλα απλα και αμεσα updates!Που θα τα λαβανουν ολα τα κινητα,απ'ευθειας απο την MS,χωρις την παρεμβαση της καθε κατασκευαστριας εταιρειας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και με NOTIOS1981 και με EKTOR7 με τη διαφορα οτι δεν φταιει η google για το λογισμικο. Για μενα ολο το θεμα βρισκεται σε αυτο που ειπε ο Grey Warden "Έκανες clean install και σέρνεται; Το κινητό πετάει με ics." Η καθε εταιρια φορτωνει πανω στο android ενα εκατομμυριο "παπακι-παπακι" με αποτελεσμα το ui πχ της samsung να ειναι πιο "ελαφρυ" και τα κινητα της να παιρνουν περισσοτερες αναβαθμισεις απ'οτι της sony. Το θεμα, για εμενα, ειναι οτι μας αναγκαζουν, μολις αγορασουμε ενα κινητο, να το κανουμε root, με οτι αυτο συνεπαγεται σε θεματα εγγυησης και αξιοπιστιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο υποστηριξη και αλλο καθε χρονο να εχουμε καινουρια εκδωση του λογισμικου και να τρεχουν ολες οι εταιρειες να το προσαρμοσουν στις συσκευες τους και να ξαναβαζουν απο την αρχη τα δικα τους futures και προγραμματα!

Ας κανουν ενα λογισμικο(το android,στο παραδειγμα μας) και να κρατανε την καθε εκδοση για 2-3 χρονια και στο ενδιαμεσο,να βγαζει απλα updates που θα βελτιωνουν τα προβληματα και θα προσθετουν σταδιακα και τα καινουρια futures και τις εφαρμογες του!

Πεστε μου τι χρειαζοταν να βγει το jb,αφου ειναι ολοιδιο με το ics?Οι βελτιωσεις θα μπορουσαν να γινουν με απλα σαν sp,που εχουν τα windows και δε θα χρειαζοταν η καθε εταιρεια να ξανασχεδιασει απο την αρχη τις roms με το ui,που θα περασει στα τηλεφωνα της!

Μακαρι με τα wp8,να μην εχουμε καθε χρονο upgrade του os,αλλα απλα και αμεσα updates!Που θα τα λαβανουν ολα τα κινητα,απ'ευθειας απο την MS,χωρις την παρεμβαση της καθε κατασκευαστριας εταιρειας!

 

Στο ιδιο καταληγουμε ομως. Ασε που το Jellybean στην ουσια ειναι Minor Version απο 4,04 σε 4,1. Και επισης ειναι ευθυνη και της google αφου βγαζει τις εκδοσεις λες και ειναι φυστικια. Οι εταιριες θα πρεπει επιτελους να σταματησουν τα Custom roms μονο και μονο για το UI και να ειναι ολα τα κινητα στυλ nexus. Αν θελει μια εταιρια να βαλει custom UI ή software να ειναι ασχετο με το OS. Νομιζω οτι γινεται μια προσπαθεια για αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι απορώ πως γίνετε εταιρείες γίγαντες με τόσες χιλιάδες υπαλλήλους να μην μπορούν να υποστηρίξουν 20-30 συσκευές και πως γίνεται ερασιτέχνες στο xda να βγάζουν πιο γρήγορα roms (και καλύτερες σε αρκετές περιπτώσεις) από τις official...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα... Το έχω ξαναναφέρει και τότε ήμουν fanboy... ΟΚ, το δέχομαι να καθυστερήσει λίγο (αν και οι εταιρείες παίρνουν το source πριν βγει officially η εκάστοτε έκδοση του Android), αλλά έξι-εφτά-δώδεκα μήνες μετά, είναι απλά αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...