Προς το περιεχόμενο

X-box 360 slim or Ps3 slim


nikos.milionis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να σας προσβάλω, αλλά θα σας προσβάλω. Είστε όλοι άσχετοι.

 

Καλύτερη επένδυση από μία HD7770 δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή.

 

Εν έτη 2012 σας ακούω να μιλάτε για Skyrim & Cod σε κονσόλα... ΣΕ ΚΟΝΣΟΛΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα exclusives του PS3 ούτε εμένα με τρελαίνουν, πλην λίγων εξαιρέσεων. Το 360, αν δεν έβγαιναν σχεδόν τα πάντα τελικά και στο PC (δεδομένου ότι έχεις ένα αξιοπρεπές PC που να τα τρέχει καλύτερα), θα ήταν πολύ πιο δυνατό για μένα σε θέμα αποκλειστικοτήτων, αν τις είχε κρατήσει.

 

Θεμα γουστου ειναι πρωτα απ'ολα,αλλα ακομα και να ηταν αποκλειστικα του 360(να μην εβγαιναν σε pc δλδ) και παλι θα ειχε πολυ μεγαλυτερη ποικιλια το Ps3 σε exclusive ποιοτικους(ακομα και αν δεν αρεσουν σε καποιους ειναι ποιοτικοι) τιτλους.

 

Κατα την αποψη μου υπαρχει μεγαλη διαφορα.

 

Απο κει και περα γενικα ειναι κατορθωμα της MS να καταφερνει με το marketing να πειθει ακομα.

Ειναι κατορθωμα πχ να δινεις 50 ευρω(τοσο ηταν δεν ξερω αν εχει αλλαξει) συνδρομη στον εναν,απλα για να σου ξεκλειδωσει το online,οταν ο αλλος με 50 ευρω συνδρομη σου δινει σχεδον 50 παιχνιδια δωρεαν(τυπου retail αλλα και psn games),εχοντας απο την αρχη δωρεαν το online.

 

Κατ'εμε το ps3 ειναι απο τις πιο αδικημενες κονσολες ever.Πουλησε,αλλα θα επρεπε να πουλησει πολυ περισσοτερο.

Ανταλλαζα ανετα την κυριαρχια του ps2 με την πορεια του ps3.Θα βλεπαμε καλυτερα παιχνιδια γενικοτερα σε αυτην την γενια αν ειχε την υποστηριξη του ps2 to 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερο το Metal Gear μου αρεσει. Και τα υπολοιπα exclusives, ok, απλα δεν ειναι πολλα.

 

Δεν θέλω να μπλεκω με ταινιες server, κλπ. Ετσι το το ειχα στο Ps3 και εμφανιστηκε το Cinavia.

 

Εντάξει, δεν είναι και τόσο μπλέξιμο. Αν έχεις PC με Windows στο ίδιο δίκτυο με το 360 5 λεπτά ρύθμιση είναι κι όσο του πάρει να σκανάρει τους φακέλους σου την πρώτη φορά.

 

PDS, δε διαφωνώ σε τίποτα (εκτός ίσως σχετικά με τη μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων. Κυρίως επειδή δεν έχω χρόνο τώρα να δω τι ήταν αρχικά exclusive στο 360 που τελικά δεν έμεινε. Θα το τσεκάρω το βράδυ από περιέργεια).

50 ευρώ σίγουρα δεν αξίζει το Live (εγώ το πληρώνω 37 το 14μηνο), και τελευταία το έχει παρακάνει η MS με το τι πράγματα βάζει μέσα στο Gold (βλέπε ie. Είναι δυνατόν να πληρώνεις για τον internet explorer?!) ή και με το τι πράγματα δε συμπεριλαμβάνει στην τιμή. Για μένα ό,τι χρειάζεται δικιά του συνδρομή δε θα έπρεπε να είναι Gold only. Το PS+ αν είχε cross game chat και parties θα ήταν γαμάτο συγκριτικά. (Και αν είχε λίγο καλύτερο και γρηγορότερο "dashboard", επίσης. Και trials σε όλα τα παιχνίδια, όπως είναι στο XBLA - δεν είναι golden feature αυτό το τελευταίο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι σχεδον σε ολες τις κατηγοριες παιχνιδιων ειναι ενα κλικ ή και περισσοτερο σε καλυτερη μοιρα το Ps3.

Kαι δεν ειναι μονο αυτο.Συνεχιζει να βγαζει καινουρια πραγματα.

Δεν θα σου πω οτι εχουμε τις τεραστιες διαφορες σε ποιοτητα του Ps2 απο το xbox,αλλα υπαρχει διαφορα,αρκετα σημαντικη.

 

Πλεον σχεδον μπορουμε να κανουμε ταμειο και χωρις να βαλεις την επομενη χρονια οπου η διαφορα θα μεγαλωσει.

Για μενα λοιπον καλυτερη κονσολα σε software ειναι το Ps3 ,ακολουθει δευτερο oχι πολυ μακρια το xbox και πολυ πισω το wii.

Γενικα εχω την αισθηση για να μην πω την βεβαιοτητα οτι αν ανταλλαζαμε το software των κονσολων,τοτε το 360 θα χαρακτηριζοταν ανετα απο τις καλυτερες κονσολες ολων των εποχων.

Γενικα απο το παρελθον,υπαρχει μια ταση να απαιτουν ολοι περισσοτερα απο μια κονσολα της sony και λιγοτερα απο τις αλλες,με αποτελεσμα να μην αναγνωριζουν την ποιοτητα του ps3 σημερα ή την χαωδη διαφορα που ειχε το ps2 και ps1 απο τον ανταγνωσμο.

Ειμαι σε θεση να εχω ''παιξει'' απο την αλλη μερια ως φανατικος του SEGA Saturn και του Dreamcast και psone hater και ισως μπορω να δω καθαρα σημερα οτι η θεοποιηση πχ του DC ηταν αδικη για το ps2.

Οταν λοιπον μια κονσολα πλησιασει τοσο πολυ αυτη της sony,ειναι λογικο συμφωνα με τα παραπανω να αποθεωθει περισσοτερο απο το ps3,που κατ'εμε παραμενει καλυτερο.

Δεν ειναι θεμα κολληματος.Θα γυρισει ο τροχος (παντα αυτο γινεται),μακαρι να ειμαστε καλα για να αποθεωνω το 720,την Νιντεντο κτλ.

Σημερα θεωρω αρκετα αδικη την εικονα που υπαρχει για αυτην την κονσολα απο καποιους gamers(oχι απ'ολους ολους βεβαια,γιατι ας πουμε σε μεγαλα φορουμς του εξωτερικου τα τελευταια 3-4χρονια ασχολουνται κυριως με ps3 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PDS, συμφωνώ, γενικά, πως όντως υπάρχει συγκεκριμένος χρωματισμός στην κρίση του PS3. Ειδικά έτσι όπως ξεκίνησε, του βγήκε κακό όνομα και σε μεγάλο βαθμό παρέμεινε. Και τελευταία όντως βγαίνουν περισσότερα αποκλειστικά πράγματα σε αυτό.

 

Απλώς, επειδή όπως λες η διαφορά δεν είναι και τόσο μεγάλη, νομίζω πως αρκούν οι προσωπικές προτιμήσεις για να πει κανείς ότι η μία κονσόλα είναι καλύτερη ή η άλλη. Δηλαδή, αναγνωρίζω την ποιότητα των PS3 παιχνιδιών, αλλά επειδή εμένα μου αρέσουν πιο πολύ του χμποχ λέω ότι το χμποχ είναι ένα κλικ παραπάνω. Για το Wii δεν το συζητάμε καν.

 

Ωστόσο, πρέπει να αναλογιστούμε κάτι. Ολα αυτά τα λέμε ακριβώς επειδή τα πιο πολλά παιχνίδια του χμποχ είναι και στο PC. Αν βγάλουμε αυτό από την εξίσωση αλλάζουν οι ισορροπίες. Θα μου πεις, ποιος δεν έχει PC σήμερα; Θα σου πω, λοιπόν, ότι εγώ, ας πούμε, επειδή έχω όλες τις κονσόλες κι επειδή καθαρά PC games (strategy-ish και MMOs) δεν παίζω (FPS παίζω μια χαρά με το controller, οπότε δεν τα βάζω σε αυτή την κατηγορία), δεν έστησα ποτέ PC με παραπάνω ισχύ από όση χρειαζόμουν για τη δουλειά μου. Οπότε, αυτόματα, Trials, Alan Wake, Mass Effect, Metro 2033 etc ήταν/είναι, ουσιαστικά, για μένα αποκλειστικά του 360 (το Mass Effect όχι πια, αλλά για πολύ καιρό ήταν). Πρόσθεσε σε αυτό το γεγονός ότι κάποια multiplatform στα πρώτα χρόνια (το Skyrim ακόμα και τώρα) είχαν αισθητή διαφορά μεταξύ των δύο κονσολών και βλέπεις ότι είναι πολύ εύκολο να αδικήσει αυτή τη στιγμή κάποιος το PS3, ή, καθαρά λόγω προτιμήσεων, να το θεωρεί ένα κλικ πιο κάτω.

 

Εγώ, πάντως, ανεξαρτήτως προτιμήσεων σε παιχνίδια, τη συμπαθώ περισσότερο τη Σώνει αυτή τη στιγμή απ' ό,τι τη συμπαθούσα αρχικά κι απ' ό,τι συμπαθώ (που δεν την συμπαθώ, την κονσόλα συμπαθώ) την MS. Για αυτά που λέγαμε για τη Santa Monica κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι και εγω τα θεωρω 360 exclusives και αυτα που βγαινουν σε pc.Aκομα και ετσι υπαρχει πολυ μεγαλη ποικιλια στα ps3 exlusives πλεον.Εκει πιστευω οτι κερδισει.

Αν σκεφτεις και οτι οι διαφορες στα multiplatform εκτος απο το γεγονος οτι δεν ειναι τοσο μεγαλες,σε σημαντικα παιχνιδια ειναι πολλες φορες υπερ της ps3 εκδοσης τελευταια,νομιζω οτι ειδικα τωρα ειναι σε πολυ καλη εποχη το Ps3.

 

Προσωπικα την συμπαθουσα παντα μετα τα μεσα του ps2.Μου κανει η πολιτικη της οσον αφορα τα παιχνιδια και η υποστηριξη μεχρι το τελος.

Στην ΜS εδωσα την ευκαιρια με το xbox.Απετυχε να με κρατησει(αν και θα ηθελα,παρακαλαγα για την ακριβεια να ειναι η βασικη μου κονσολα εκεινη την εποχη).Βλεπω οτι σε μικροτερο βαθμο κανει τα ιδια και τωρα.Μπηκε δυναμικα και μειωνε την υποστηριξη οσο περναγαν τα χρονια.

 

Για το wii απο την αλλη τα ειπαμε.Eυχομαι να ξαναδω ενα super Nintendο καποια στιγμη.Αν και εκεινη την εποχη μου αρεσε το mega drive,ηταν καλυτερο το SNES και απο τις καλυτερες κονσολες ολων των εποχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεις και οτι οι διαφορες στα multiplatform εκτος απο το γεγονος οτι δεν ειναι τοσο μεγαλες,σε σημαντικα παιχνιδια ειναι πολλες φορες υπερ της ps3 εκδοσης τελευταια,νομιζω οτι ειδικα τωρα ειναι σε πολυ καλη εποχη το Ps3.

 

Προσωπικα την συμπαθουσα παντα μετα τα μεσα του ps2.Μου κανει η πολιτικη της οσον αφορα τα παιχνιδια και η υποστηριξη μεχρι το τελος.

 

 

Οπως; Πέρα από το LA Noir, που λογικό να είναι καλύτερο επειδή για εκεί φτιαχνόταν, δεν έχω δει κανένα που να είναι καλύτερο. Βασικά, πλέον δεν έχω δει και κανένα (εκτός του Skyrim) που να είναι καλύτερο ούτε στο χμποχ. Το έχουν ισοφαρίσει το θεμα από 2010 και μετά. Ακόμα και το Dishonored, που τρέχει στην αδυναμία του PS3 (Unreal Engine), το ίδιο τρέχει και στις δύο κονσόλες, απ' ό,τι είδα. Και πάλι καλά, επειδή ήθελα να το πάρω στο PS3, επειδή ταιριάζει καλύτερα η μαύρη γραμμή στο εξώφυλλο, από την ασπροπράσινη :P

 

Επί εποχής PS2 εγώ "σονάκιας" ήμουν, αν και έλειπαν πολύ τα παιχνίδια της Bioware. Ευτυχώς ο γείτονας και καλός μου φίλος είχε πάρει χμποχ, οπότε έπαιζαν "αλλαξοκωλιές" με τις κονσόλες. Δεν είχαμε δικά μας λεφτά τότε για να τις παίρνουμε όλες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με τις διαφορες των multiplatform.Περισσοτερο απο περιεργια τις κοιταω,γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ των 2 συστηματων σε αυτα.Η διαφορα φαινεται στα exclusives.

Τα τελευταια χρονια βλεπω αρκετα παιχνιδια να ειναι καλυτερα στο ps3.Οπως το portal2,battlefield 3,ff13-2,κ.α

Απο την αλλη παιχνιδια οπως το Dishonored το 2008 δεν θα ετρεχαν καλα στο ps3.

Τεσπα οπως σωστα λες δεν υπαρχουν διαφορες πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, κι εγώ όταν βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω κοιτάω τα άρθρα του Digital Foundry. Αν κάτι έχει σημαντικές διαφορές θα βουήξει το ίντερνετ και θα το μάθουμε, όπως με το Skyrim.

Ηταν όντως και το FF, φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο με το LA Noir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το πρωτο ff ισχυει,το δευτερο φανταζομαι εγινε απο την αρχη.Παντως ναι οσα γινοντα πρωτα στο ps3 ειναι ενα κλικ καλυτερα.Οχι οτι εκμεταλευονται τις δυνατοτητες τις κονσολας(ακομα και ετσι ποτε δεν γινεται αυτο στα multiplatform),αλλα παιχνιδια οπως το vanguish,castlevania ετρεχαν καλυτερα στο ps3 γι αυτον τον λογο.

Multiplatform που να εχει παρει απο το ps3(spus του cell),εστω oτι το uncharted1 στην εποχη του,δεν υπαρχει δυστυχως.

Μακαρι να ξεκιναγαναν τα παιχνιδια παντα απο την αρχη με τον τροπο που ταιριαζει στην κονσολα ειτε ηταν multiplatform,ειτε exclusive.

Δεν ειναι τοσο θεμα των και καλα ταλαντουχων ps devs(που ειναι οντως ταλαντουχοι)που κανουν τα exclusive games να ξεχωριζουν,οι ιδιοι υπηρχαν και στο ps2 και δεν εντυπωσιαζαν.Ειναι θεμα hardware και ποσο το εκμεταλευεται ο καθενας(κυριως ποιον δρομο ακολουθει για να δουλεψει πανω σε ενα παιχνιδι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας προσβάλω, αλλά θα σας προσβάλω. Είστε όλοι άσχετοι.

 

Καλύτερη επένδυση από μία HD7770 δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή.

 

Εν έτη 2012 σας ακούω να μιλάτε για Skyrim & Cod σε κονσόλα... ΣΕ ΚΟΝΣΟΛΑ !

 

Το ενδιαφέρον ειναι οτι ακριβώς το ίδιο μυνημα θα εγγραφές το 2011, το 2010 κτλ. Το μόνο που θα άλλαζε ειναι κάρτα γραφικών.

 

Με αλλα λόγια, παίρνεις να κονσόλα, και για μια 6ετια τουλάχιστον δεν ασχολείσαι με το θα τρέχει στο μηχάνημά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασ' τον αυτόν, να πάρει μια κάρτα γραφικών σκέτη να φαντάζεται τα παιχνίδια να τρέχουν μόνο σε αυτήν, έτσι όπως θα είναι πάνω στο τραπέζι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...