Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα : Alienware X51 ή customιά


majnun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

To βρηκα και εδώ

http://www.comtech.de/PC-Komponenten/Gehaeuse/PC-Gehaeuse/BitFenix-Prodigy-Mini-ITX-Gehaeuse-schwarz?sPartner=5

 

Μενει να δω προσεκτικά ποιο στελνει Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είχε το Amazon κανονικά που ως γνωστόν έχει και δωρεάν μεταφορικά. Προφανώς είναι σε έλλειψη τώρα (σου είπα επικρατεί πανικός για αυτό). Τώρα είναι μέσω πωλητών και δεν θα στέλνουν Ελλάδα. Και αν στέλνουν θα σε χρεώσουν πολλά.

 

Το Mindfactory αν θυμάμαι καλά έχει 15 ευρώ μεταφορικά, ανεξαρτήτου παραγγελίας. Οπότε ίσως σε συμφέρει να πάρεις από εκεί κι άλλα πράγματα. Έχει πολύ καλές τιμές

 

Ξανασκέψου πάντως το άσπρο... είναι πιο όμορφο. Εκτός αν εκεί που το βάλεις τα έχεις όλα μαυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα πάω καλά με τα Γερμανικά οπότε δεν μπορώ να ψάξω το site να στο πω γρήγορα. Φίλοι που αγοράζουν από εκεί, μου το έχουν πει για τα 15 ευρώ. Αυτοί παραγγέλνουν 2-3 μαζί για να είναι ελάχιστη η επιβάρυνση ανά άτομο.

 

Για την αξιοπιστία του MF δεν τίθεται θέμα. Ισότιμο με Αμαζον είναι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα και εγώ οτι έχει πολύ καλές αξιολογήσεις. Το 2ο που πόσταρα έχει ακομα περισσότερες βέβαια και επίσης πολύ καλό.

Για την περίπτωση του hackintosh αυτά που έχω από τη σύνθεση που μπήκε υπάρχει συμβατότητα ή περιορίζομαι σε κάρτες Ati και επεξεργαστες intel που εχουν μπει στα μοντελα της Apple ;

 

Δε με απασχολει ιδιαιτερα αλλά αν γίνεται χωρίς να χάσω τίποτα σε επιδόσεις ή να χρειαστεί να δαπανίσω περισσότερα δε με χαλάει καθόλου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΝΤΕΛ απαραίτητα!!! Ούτως ή άλλως αν καταλήξεις σε ITX ξεχνάς, AMD Phenom/FX. Μόνο σε Fusion/Trinity έχουν βγει τέτοιες. Οπότε για I3 σε βλέπω ;)

 

VGA παίζουν και οι Nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε αν είναι να χάσω επιδόσεις όμως στα ίδια χρήματα το ξεχνάω εντελώς.

Κοίτα πας σε Intel ι3 3325 (με την Hd4000) που έχει πολύ καλές επιδόσεις για all around σύστημα αν δεν είσαι Hardcore gamer.

 

(Here comes Nino !)

 

 

post-239469-0-00650500-1350858629_thumb.jpg

 

+ http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29222&cat=6&sub=318&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined τον ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπα δεν υπάρχει ΜB-itx για ΑΜ3+ (εκτός αν έχασα κανα επεισόδιο). Οπότε ή πας σε i3 χάνοντας το κάτιτίς σου ή i5 με κάποια χρήματα παραπάνω.

 

Το Alienware που έβλεπες i3 δεν είχε πάνω? :mellow: ...

 

Αλλά και πάλι για Hackintosh πάλι σε Intel πρέπει να πας...

 

Κοίτα πας σε Intel ι3 3325 (με την Hd4000) που έχει πολύ καλές επιδόσεις για all around σύστημα αν δεν είσαι Hardcore gamer.

 

(Here comes Nino !)

Για την ανάλυση της οθόνης του, θα τα πηγαίνει ανεκτά η κάρτα του.

 

Και είναι 3225, λαμόγιο της Intel :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπα δεν υπάρχει ΜB-itx για ΑΜ3+ (εκτός αν έχασα κανα επεισόδιο).

Το Alienware που έβλεπες i3 δεν είχε πάνω? :mellow: ...

 

Αλλά και πάλι για Hackintosh πάλι σε Intel πρέπει να πας...

 

Με το 1ο που λες, δεν καταλαβαινω τι εννοεις Motherboard ITX λογικά. Αυτό τι είναι και που με προβληματίζει ; Δε θα μπαίνει στο κουτί ή τι αλλο ;

 

Ναι core i3 είχε το Alienware. Αν και θεωρώ ότι σε σχέση με τον core i5 2.5 που είχε το mac mini μου (πρωην πλεον) είναι λιγο πισογύρισμα ο i3 εκτός και αν το mini είχε εκδοση λαπτοπ και άρα πιο αδύναμη.

 

Hardcore gamer δεν ειμαι αλλά νομίζω ότι η 4000 δε θα σταθεί καλά, πιστεύω σε βαθος χρόνου. Θελω ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετά είδα ανάλυση. Σούπερ θα τα πηγαίνει , πρότεινα μια σύνθεση (δυστυχώς καλύτερη μητρική σε mitx με λίγα λεφτά δεν βρήκα)

 

Όπως σου είπα δεν υπάρχει ΜB-itx για ΑΜ3+ (εκτός αν έχασα κανα επεισόδιο). Οπότε ή πας σε i3 χάνοντας το κάτιτίς σου ή i5 με κάποια χρήματα παραπάνω.

 

Το Alienware που έβλεπες i3 δεν είχε πάνω? :mellow: ...

 

Αλλά και πάλι για Hackintosh πάλι σε Intel πρέπει να πας...

 

 

Για την ανάλυση της οθόνης του, θα τα πηγαίνει ανεκτά η κάρτα του.

 

Και είναι 3225, λαμόγιο της Intel :)

 

Αρχίζω και γερνάω μου φαίνεται και κάνω λάθη :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγεθος της MB είναι: Mini-ITX. To Prodigy (και το Χ51) παίρνουν max τέτοιο μέγεθος μητρικής. Ούτε καν mATX.

 

Ο ι5m που είχες, είναι περίπου σαν τον i3, αλλά με HT.

 

Με τα 1440 θα είσαι καλούτσικα. Αν αλλάξεις οθόνη κάποια στιγμή, όχι

 

Αρχίζω και γερνάω μου φαίνεται και κάνω λάθη :(

Μην μασάς. Εγω έχω γεράσει ήδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...