Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα : Alienware X51 ή customιά


majnun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O i5 σου είχε την HD3000. O i3 που λέμε (3225) έχει την HD4000. Κοσμογονικές αλλαγές μεταξύ των δύο ;)

 

Νομίζω θα είσαι καλά με τα Batman. Αλλά όπως είπαμε σε πρώτη φάση δοκιμάζεις. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα βάλεις έξτρα VGA

 

Οχι την 6630 είχα !

 

Χμ τώρα με το μετρια και το τελεια με προβληματισες πανω που είχα κλειδώσει.

 

Το mindfactory λεει για τις αποστολές

 

 

Orders abroad

International orders are only possible in advance. Shipping fees to EU countries is € 29.99 per package, including 19% VAT.

Με τόσα μεταφοορικά συμφέρει μόνο αν τα πάρω όλα από αυτούς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάντως τα παιχνίδα που έπαιζες θέλανε και σαν recommended settings 512mb στην gpu. Μπορεί να ήτανε και λόγω αυτού. Αλλά μάλλον ήτανε λόγω κακογραμμένου κώδικα για mac. Ελάχιστα παιχνίδια βγαίνουνε για mac και όσα βγαίνουνε είναι με κακογραμμένο κώδικα , κολλάς ενώ δεν θα πρέπε κ.λ.π. Μέχρι και το Lol έβγαλε mac client αλλά εγκαταλείφθηκε το όλο project μετά από λίγο.

 

Υ.Γ. Αν πας με Hd4000 θα ορίσεις μέσω bios 1gb ram στην ενσωμετωμένη Gpu.

Y.Γ.1 Λόγω ενσωματωμένης κάρτα θες , ψηλούς χρονισμούς στις μνήμες και dual channel ώστε να επωφεληθεί στο μέγιστο.

Y.Γ.2 Πας σε 1333(μέχρι τόσα υποστηρίζει η μητρική που σου λίνκαρα) και αναγκαστικά dual channel (2x4096 dimm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως όμως έτσι δώσω περισσότερα για να έχω λιγότερα.

Σκέφτομαι μήπως να το πάρω εξ αρχης με την 7770 για να το ευχαριστηθω. Να λέω ότι έπαιξα μια φορά κάτι με φουλ.

15 χρόνια στις επάλξεις όλο με ενσωματωμένες είμαι, μήπως να αλλάξω το ρουν της ιστορίας :P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί όχι? :) Ρώτα όμως τον Moviemaker τι υποστήριξη έχει η 7770 σε Hackintosh build :)

Καμία.. Για Hackint0sh κ κυρίως mountain μόνο nVidia και ακόμα καλύτερα σειρά 6ΧΧ

 

To Κουτί άψογο το έχω βάλει κ εγώ στο μάτι ο 3225 επίσης ! Αν βάλεις κάρτα γραφικών όμως γιατί να μην πας ταβάνι στον 3240 ? η ακόμα και μεταχειρισμένο i5 (αν βρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα 6xx είναι στις ίδιες επιδόσεις με την 7770 ?

 

Για τον 3240 βλεπω http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php ότι υπολείπεται 400 μονάδες του 3225 ;

Είναι και πιο ακριβος ;

 

Θα ξεπεράσω δηλαδή τα 550 ευρώ με 3225 + 6xx ή με 3240 + 6xx ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα 6xx είναι στις ίδιες επιδόσεις με την 7770 ?

Ανάλογα πια 6xx θα διαλέξεις.

 

Για τον 3240 βλεπω http://www.cpubenchm...et/cpu_list.php ότι υπολείπεται 400 μονάδες του 3225 ;

Είναι και πιο ακριβος ;

Δεν έχω δει συγκριτικό αλλά μου φαίνεται παράδοξο λίγο αυτό,από την άλλη το θέμα δεν είναι εκεί και οι 2 είναι πολύ καλοί επεξεργαστές,ο 3240 ελάχιστα πιο φτηνός.

 

Θα ξεπεράσω δηλαδή τα 550 ευρώ με 3225 + 6xx ή με 3240 + 6xx ;

Όσο ανεβάζεις το ζητούμενο σου λογικό δεν είναι ανεβαίνεις και σε χρήματα.. ?

 

Δια'ταυτα κατά την γνώμη μου παίρνεις το υπέροχο κουτί,τον 3225 έναν 120αρι η 2 60ριδες για dual boot (δεν θυμάμαι αν και τι έχεις) και την κάρτα την αφηνεις γι'αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις 3225 γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται αργότερα. Μπορεί να κάνεις κάποια στιγμή αναβάθμιση και ο 3225 να καταλήξει σε HTPC ή 2ο PC. Αυτός μπορεί να σταθεί μόνος του. Ο 3240 με την HD3000 πολύ πιο δύσκολα ;)

 

Για VGA θα πας είτε σε GTX650 (ανάμεσα σε 7750-7770) είτε σε GTX650 Ti (φτάνουμε σχεδόν την 7850 σε επιδόσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή ψιλομπερδεύτικα( δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με desktop παρά μόνο με laptop), χρησιμοποιόντας το παραπάνω κουτί (prodigy) μια καλή σύνθεση για games που να τα παίζει όλα σε όσο το δυνατόν πιο high settings και να έχει δυνατότητες αναβάθμησης (εννοώ με μία ανεξάρτητη κάρτα γραφικών) τι προτείνετε; budget και για εμένα μέχρι τα 600 euro και θα συνδεθεί με philips 42pfl 4307h. Μια πλήρη πρόταση αν γίνετε χωρίς λειτουργικό/πληκτρολογιο/ποντίκι από το vision studio, γιατί για να λέω την αλήθεια και εγώ το Alienware σκεφτόμουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να ανοίξεις άλλο θέμα πάντως.

 

Το Prodigy είναι ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κουτί αλλά σε περιορίζει στις τελικές σου επιλογές. Αν το θέλεις για παιχνιδομηχανή και μόνο είναι κρίμα να πας εκεί. Εκτός αν ερωτεύτηκες το εν λόγο (δεν θα σε αδικούσα)

 

Η παρακάτω σύνθεση είναι για τον majnun (+το Prodigy φυσικά). Εσύ θες και DVDR και αν δεν σε ενδιαφέρει το Hackintosh θα μπορούσες να βάλεις την 7770, ή την 650Τι προσπερνώντας κάπως το 600αρι.

 

post-71156-0-09732600-1350901306_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ Κορέα θα γίνουμε αμα μπερδέψουμε τις συνθέσεις. :P

 

Eκανα μία συνθεση απο το Vision Studio αλλα θα κοιταξω και το mindfactory αφού θα πανε που θα πανε 30 τα μεταφορικα μήπως τα πάρω όλα από εκεί !

 

(ξεπέρασα το bugdet κατα 50ε :( ). Γνώμες ;

post-184312-0-44015000-1350901363_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ Κορέα θα γίνουμε αμα μπερδέψουμε τις συνθέσεις. :P

 

Eκανα μία συνθεση απο το Vision Studio αλλα θα κοιταξω και το mindfactory αφού θα πανε που θα πανε 30 τα μεταφορικα μήπως τα πάρω όλα από εκεί !

 

(ξεπέρασα το bugdet κατα 50ε :( ). Γνώμες ;

 

:P Επίσης που βρήκες alienware 550??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό κάνει 700 και μέσω γνωστού θα είχα έκπτωση στην τιμή καταλόγου. Αν και από ότι είδα καλύτερα να το κάνεις "χτιστό", θα σου βγει φθηνότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ Κορέα θα γίνουμε αμα μπερδέψουμε τις συνθέσεις. :P

 

Eκανα μία συνθεση απο το Vision Studio αλλα θα κοιταξω και το mindfactory αφού θα πανε που θα πανε 30 τα μεταφορικα μήπως τα πάρω όλα από εκεί !

 

(ξεπέρασα το bugdet κατα 50ε :( ). Γνώμες ;

Λοιπόν στο έφτιαξα από Mindfactory. To μόνο over-budget είναι τα μεταφορικά ;)

(μην βάλεις H61 MB. Δεν θα έχεις SATA3 αν θελήσεις να βάλεις SSD αργότερα)

 

post-71156-0-64441900-1350902403_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...