Προς το περιεχόμενο

Custom Rom στο Neo V


sakisbm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Λοιπόν μόλις απέκτησα κι εγώ το κινητάκι που ήθελα και ήρθε η ώρα του για να μπει μια Custom Rom. Διάβασα Link.png Site: http://www.myphone.g...9948''>αυτόν τον οδηγό και λέω να βάλω την Link.png Site: http://forum.xda-dev...t=1928946'][/url] Jelly Sandwitch . (εκτός αν προτείνετε κάτι άλλο καλύτερο από 4+)

 

Οι οδηγίες λένε αυτά...

1. Download rom from downloads section and place it on SD (είναι η daily)

2. Download your favourite kernel and its modules (if any) or use stock .587 ics (θα χρεισημοποιήσω αυτόν) kernel with CWM (κατάλαβα περί τίνος πρόκειται. Πως τον περνάω; )

2a. Place modules on SD card. (ommit if your kernel uses stock modules)

3. Go to cwm recovery (πως το κάνω; )

3a. Make a backup (just in case)

4. Choose file with rom to install

5. In AROMA select all positions in wipe section

5a. Flash kernel modules via cwm (αυτό νομίζω δεν χρειάζεται αφού θα βάλω την στοκ έτσι; )

6. Reboot

 

Τώρα έχω την επίσημη 4.0.4 (και αριθμός έκδοσης 4.1.B.0.431) με Kernel 2.6.32.9-perf. O bootloader ειναι ξεκλειδωμένος. Πρέπει να κάνω πρώτα root πριν ξεκινήσω να περνάω kernel και rom (αυτό το είδα στο xda στον οδηγό για νέους); Πρέπει να κάνω την πατέντα με το σημείο τεστ;

 

Βοήθειααααα!!! :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν είδα και μπερδεύτηκα! χαχα μου είπαν πως αν κάνω ρουτ θα χαθεί όταν βάλω την άλλη ρομ :/

 

Πάντως ότι μα ότι και να κανεις και να χαλάσει το κινητό recovery, rom τα πάντα απλά κατεβάζεις το Sony update service και εισαι οκ οπότε πηραματησου ελευθερααα... Καλή σου επιτυχία και καλοδούλευτο το κινητάκι... :)

 

Αποστολή από το LT18i με τη χρήση Insomnia App

 

Παιδιά από το flashtool δεν γίνεται να περάσει ρομ? (δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ξέρετε?)

 

Αποστολή από το LT18i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τα πειράματά μου και να τα αποτελέσμετα...

 

Προσπαθώ να κάνω ρουτ όπως λέει ο οδηγός του φίλου πιο πάνω. Δεν πετυχαίνει και μπαίνω σε υποκατηγορία για την άλλη μέθοδο ρουτ και χειροκίνητη εγκατάσταση του CWM. Αυτό όμως πάλι δεν πετυχένει. όταν πάω να περάσω τον κερνελ λέει πως δεν έχει γίνει. Τι κάνουμε τώρα;

 

Update και με μια φωτογραφία!

post-227411-0-24991300-1350933748_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τα πειράματά μου και να τα αποτελέσμετα...

 

Προσπαθώ να κάνω ρουτ όπως λέει ο οδηγός του φίλου πιο πάνω. Δεν πετυχαίνει και μπαίνω σε υποκατηγορία για την άλλη μέθοδο ρουτ και χειροκίνητη εγκατάσταση του CWM. Αυτό όμως πάλι δεν πετυχένει. όταν πάω να περάσω τον κερνελ λέει πως δεν έχει γίνει. Τι κάνουμε τώρα;

 

Update και με μια φωτογραφία!

 

Αν από ότι κατάλαβα δεν μπορείς να κάνεις ροοτ μπορείς με το flashtool.. :)

 

Αποστολή από το LT18i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από ότι κατάλαβα δεν μπορείς να κάνεις ροοτ μπορείς με το flashtool.. :)

 

Αποστολή από το LT18i με τη χρήση Insomnia App

Με το "DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su" προσπάθησα. Με το flashtool πως το κάνω;

 

Κάτι ακόμα που ίσως βοηθήσει. Πέρασα τους ABD για το ρουτ (όταν το αναγνώρισε) και τους άλλος του fastboot (όταν το αναγνώρισε αλλιώς οταν προσπάθησα για τον κερνελ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ πάλι παιδιά. Είναι πολύ πεισματάρικο. Τα παρατάω προς το παρών. Μια απορία όμως έχω. Αφού είναι ξεκλείδωτος ο bootloader (έτσι γράφει τουλάχιστον) δεν θα έπρεπε να μπορώ να περάσω κέρνελ και ρομ κατευθείαν χωρίς ροοτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το πουλήσω, με αυτό το guide δεν είχα κανένα πρόβλημα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1678690

Άμα το είχα ακόμα θα το δοκίμαζα από την αρχή για να σου έλεγα αναλυτικά.. Συνήθως είναι απλή η διαδικασία πάντως αν κ θυμάμαι αρχικά είχα ένα πρόβλημα με τους drivers του usb debugging.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4.0.4 είναι η ROM. Εγώ μιλάω για recovery.

 

Δεν ξέρω φίλε μου. Πως το βλέπω αυτό; (πάντως δεν έχει κανένα από αυτα τα προγράμματα μέσα)

Ο πρωηγούμενος κάτοχος δεν το πείραξε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το πουλήσω, με αυτό το guide δεν είχα κανένα πρόβλημα http://forum.xda-dev...d.php?t=1678690

Άμα το είχα ακόμα θα το δοκίμαζα από την αρχή για να σου έλεγα αναλυτικά.. Συνήθως είναι απλή η διαδικασία πάντως αν κ θυμάμαι αρχικά είχα ένα πρόβλημα με τους drivers του usb debugging.

 

Με αυτά τα δοκίμασα και δεν είδα κάποια επιτυχία :/ Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή τις "αλχημείες" που έδωσε ένας φίλος πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...