Προς το περιεχόμενο

linux ερωτηση?


Kotsos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θελω να βαλω σε dual boot τα linux στο λαπτοπ μου.... η ερωτηση ειναι ποια εκδοση linux ειναι η καλυτερη επιλογη ( το μακραν καλυτερο linux να διαλεξω δηλαδη?) ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερα θελω να βαλω σε dual boot τα linux στο λαπτοπ μου.... η ερωτηση ειναι ποια εκδοση linux ειναι η καλυτερη επιλογη ( το μακραν καλυτερο linux να διαλεξω δηλαδη?) ευχαριστω προκαταβολικα!

Δεν υπαρχει "μακραν καλυτερο linux". Υπαρχει η καλυτερη διανομη για σενα. Η οποια εξαρταται απο διαφορους παραγοντες, ξεκινωντας απο την εμπειρια σου σε linux, τη χρηση για την οποια το θελεις και ποια ειναι τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει "μακραν καλυτερο linux". Υπαρχει η καλυτερη διανομη για σενα. Η οποια εξαρταται απο διαφορους παραγοντες, ξεκινωντας απο την εμπειρια σου σε linux, τη χρηση για την οποια το θελεις και ποια ειναι τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη σου.

το λαπτοπ ειναι το toshiba qosmio F50-108, αναλογα για τη χρηση...δηλαδη αν υπαρχει εκδοση σε linux που να ειναι σαν τα 7aria τα windows δηλαδη να παιζει και games ΚΑΙ γενικα για ολες τις χρησεις καλα θα ηταν..., αλλιως αφου θα εχω και τα 7αρια γιατι θα κανω dual boot, δεν με καιει και τοσο αν θα παιζω παιχνιδια σε linux... αυτο που με καιει απο linux ειναι η γρηγορη και καλη εργασια σε γενικη χρηση του υπολογιστη...και το γρηγοροτερο κατεβασμα γιατι ακουω συχνα απο γνωστους οτι βαλαν τα Scientific Linux ( που δεν τα ξερω) και κατεβαζουν σφαιρα σε σχεση με τα windows....τωρα για εκδοσεις συγκεκριμενα δεν εχω ιδεα και για αυτο ανοιξα το θεμα για να μου προτινεται την καλυτερη λυση!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το λαπτοπ ειναι το toshiba qosmio F50-108, αναλογα για τη χρηση...δηλαδη αν υπαρχει εκδοση σε linux που να ειναι σαν τα 7aria τα windows δηλαδη να παιζει και games ΚΑΙ γενικα για ολες τις χρησεις καλα θα ηταν..., αλλιως αφου θα εχω και τα 7αρια γιατι θα κανω dual boot, δεν με καιει και τοσο αν θα παιζω παιχνιδια σε linux...

Για να παιξεις Windows παιχνιδια σε Linux, υπαρχει μια διαδικασια η οποια δεν λειτουργει για καθε παιχνιδι (wine, crossover, κλπ, σε περιπτωση που θελεις να το ψαξεις). Native Linux παιχνιδια προφανως μπορεις να παιξεις.

και το γρηγοροτερο κατεβασμα γιατι ακουω συχνα απο γνωστους οτι βαλαν τα Scientific Linux ( που δεν τα ξερω) και κατεβαζουν σφαιρα σε σχεση με τα windows....

Δεν ισχυει.

τωρα για εκδοσεις συγκεκριμενα δεν εχω ιδεα και για αυτο ανοιξα το θεμα για να μου προτινεται την καλυτερη λυση!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

Kατι σε Ubuntu/Mint πιστευω θα σε καλυψει και παραλληλα δεν θα σε τρομαξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παιξεις Windows παιχνιδια σε Linux, υπαρχει μια διαδικασια η οποια δεν λειτουργει για καθε παιχνιδι (wine, crossover, κλπ, σε περιπτωση που θελεις να το ψαξεις). Native Linux παιχνιδια προφανως μπορεις να παιξεις.

 

Δεν ισχυει.

 

Kατι σε Ubuntu/Mint πιστευω θα σε καλυψει και παραλληλα δεν θα σε τρομαξει.

αρα να παω σε ubuntu? ειναι καλη επιλογη?

παρεπιπτωντος ποια η διαφορα ubuntu με Scientific Linux, που προαναφερα πιο πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αρα να παω σε ubuntu? ειναι καλη επιλογη?

Virtualbox ή VMWare ή Live cds και δοκιμαζεις οτι θελεις, πριν παρεις την αποφαση τι θα εγκαταστησεις τελικα. Ξεκινα απο Ubuntu και Mint.

παρεπιπτωντος ποια η διαφορα ubuntu με Scientific Linux, που προαναφερα πιο πανω?

Ηappy reading:

Ubuntu

http://distrowatch.c...ribution=ubuntu και https://en.wikipedia...erating_system)

Scientific Linux

http://distrowatch.c...tion=scientific και https://en.wikipedia...cientific_Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι αν αποφάσισες να πας σε Ubuntu να βάλεις για αρχή την 12.04 που είναι LTS (Long Term Support) δηλαδή έχει πιο "μακροχρόνια υποστήριξη" οπότε μπορεί να θεωρηθεί ως πιο σταθερή μιας και ό,τι δουλειά έγινε για το 12.10 τα καλά και "σημαντικά" μέρη της θα γίνουν backport για το 12.04.

Αυτό δεν σημαίνει ότι η 12.10 δεν είναι καλή ή επειδή η 12.04 είναι LTS είναι και πιο σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με καιει απο linux ειναι η γρηγορη και καλη εργασια σε γενικη χρηση του υπολογιστη...και το γρηγοροτερο κατεβασμα γιατι ακουω συχνα απο γνωστους οτι βαλαν τα Scientific Linux ( που δεν τα ξερω) και κατεβαζουν σφαιρα σε σχεση με τα windows....

 

Η δική μου άποψη είναι να μείνεις στα windows αν αυτός ειναι ο λογος. Δε θα βρεις εκεί τη γη της επαγγελίας. Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι ότι δε θα εχεις το μυαλο σου μηπως κολλησω κάποιον ιο όλη την ωρα. Αν θες να δοκιμασεις κάτι διαφορετικό ειναι άλλη υπόθεση, ενα μεγαλο ναι στο να δοκιμαζεις κατι νεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη είναι να μείνεις στα windows αν αυτός ειναι ο λογος. Δε θα βρεις εκεί τη γη της επαγγελίας. Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι ότι δε θα εχεις το μυαλο σου μηπως κολλησω κάποιον ιο όλη την ωρα. Αν θες να δοκιμασεις κάτι διαφορετικό ειναι άλλη υπόθεση, ενα μεγαλο ναι στο να δοκιμαζεις κατι νεο

βασικα θελω πιο πολυ να δοκιμασω τα linux, αλλα τωρα απο που θα τα βρω? γιατι το κανανε ετσι? free ηταν πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

παλιοτερα μεσα απο το επισημο site της linux κατεβαζες οποια εκδοση ηθελες free... τωρα πληρωνεις απο οτι βλεπω... ???

Οχι δεν πληρωνεις.Ηταν, ειναι και μεχρι αποδειξεως του εναντιου, θα ειναι δωρεαν.

Εαν θελεις κανεις καποια δωρεα στην Canonical και στη συνεχεια κατεβαζεις το iso. Ειτε κανεις, ειτε οχι, το ιδιο iso θα κατεβασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...