Προς το περιεχόμενο

Apple: Το iPad Mini είναι πλέον επίσημο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, μόνο ως αστείο εκλαμβάνω το χαρακτηρισμό του iPad 3 ως παρωχημένου μοντέλου. Έλεος δηλαδή...

 

Γέλα ελεύθερα. Έτσι κι αλλιώς για γέλια είναι η υπόθεση. Προσωπικά αν είχα πάρει το νέο ουάου σούπερ ντούπερ τέλειο αστέρι iPad πριν λίγους μήνες, περιμένοντας υπουτίθεται η νένα γενιά να βγει σε κανένα χρόνο, τώρα θα αισθανόμουν μέγιστος κότσος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να καταλάβω την ανάγκη της αγοράς για ένα ipad mini...Αλλά γιατί να παρουσιάσουν και καινούριο ipad 9,7 ιντσών, γιατί απαξιώνουν τόσο γρήγορα τις συσκευές τους; Έχουν περάσει μόνο 7 μήνες από την 3η γενιά ipad! Τότε δηλαδή δεν υπήρχε η ανάγκη για θύρες usb κλπ. και την ανακάλυψαν ξαφνικά φέτος το καλοκαίρι;

 

Αυτό θα ήταν ένα καλό ερώτημα για τα προιόντα των άλλων εταιρειών που το κάννουν συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κρυφές ελπίδες για Retina Display στο μικρό iPad. Τελικά δεν... τι να κάνουμε, θα το πάρω μετά από 1-2 γενιές που θα μπει και σ' αυτό.

 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γέλα ελεύθερα. Έτσι κι αλλιώς για γέλια είναι η υπόθεση. Προσωπικά αν είχα πάρει το νέο ουάου σούπερ ντούπερ τέλειο αστέρι iPad πριν λίγους μήνες, περιμένοντας υπουτίθεται η νένα γενιά να βγει σε κανένα χρόνο, τώρα θα αισθανόμουν μέγιστος κότσος.

 

Σε διαβεβαιώ ότι δεν νιώθω καθόλου κώτσος, όντας αγοραστής του iPad 3 τον Μάρτιο. Δεν βλέπω τον λόγο να αισθάνομαι έτσι, το νέο iPad έχει έναν καλύτερο επεξεργαστή (ο υπάρχων είναι ήδη εξαιρετικός, δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα) και έχει lightning connector ενώ έχω καμιά 10αριά καλώδια του παλιού 30pin connector για το iPad μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαβεβαιώ ότι δεν νιώθω καθόλου κώτσος, όντας αγοραστής του iPad 3 τον Μάρτιο. Δεν βλέπω τον λόγο να αισθάνομαι έτσι, έχει έναν καλύτερο επεξεργαστή (ο υπάρχων είναι ήδη εξαιρετικός, δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα) και έχει lightning connector ενώ έχω καμιά 10αριά καλώδια του παλιού 30pin connector για το iPad μου.

 

Μην μπερδεύεσαι, δεν είμαι χθεσινός στην τεχνολογία: δεν είπα ότι είναι για πέταμα, είπα ότι κάποιος ψωνίζει κάτι που θεωρείται μοναδικό και state of the art, και μάλιστα αρκετά ακριβά, κακά τα ψέματα, και ελπίζει να του πάει τουλάχιστον ένα χρόνο, όχι για να μην "παλιώσει και σέρνεται" (έτσι κι αλλιώς όσα κάνει το 3 τα κάνει σφαίρα, το έχω χρησιμοποιήσει) αλλά για το "new gadget happiness factor", επειδή έτσι τον έχει μάθει η εταιρία που υποστηρίζει. Και ξαφνικά πριν κάν πετάξεις τη συσκευασία, βγαίνει άλλο. Μη μου πεις ότι αυτό δεν είναι πούλημα στεγνό. Εννοείται ότι κάνεις τη δουλειά σου, εγώ σου γράφω από PC 6ετίας Kai MacMini 3ετίας, καισκέφτομαι αλλαγή όχι επειδή δεν κάνω δουλειά αλλά επειδή φοβάμαι μήν μου μείνουν στα χέρια λόγβ φθοράς.

 

Btw, δεν αναφέρθηκα πουθενά σε εσένα προσωπικά, επισημαίνω απλά ότι μόνος μου απάντησες ότι πήρες iPad Μάρτιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα ήταν ένα καλό ερώτημα για τα προιόντα των άλλων εταιρειών που το κάννουν συνέχεια.

 

Η Apple θέλει όμως να θεωρείται η πρωτοπόρος στα tablet...τι έγινε και υιοθετεί ξαφνικά τακτικές του ανταγωνισμού, ενώ έχει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς στα tablet και φυσικά τις ακριβότερες συσκευές; Τόση αγωνία πια έχει, ώστε να καθιστά παρωχημένες (με την κυριολεκτική σημασία της λέξης) συσκευές που κυκλοφόρησε ελάχιστο χρονικό διάστημα πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην μπερδεύεσαι, δεν είμαι χθεσινός στην τεχνολογία: δεν είπα ότι είναι για πέταμα, είπα ότι κάποιος ψωνίζει κάτι που θεωρείται μοναδικό και state of the art, και μάλιστα αρκετά ακριβά, κακά τα ψέματα, και ελπίζει να του πάει τουλάχιστον ένα χρόνο, όχι για να μην "παλιώσει και σέρνεται" (έτσι κι αλλιώς όσα κάνει το 3 τα κάνει σφαίρα, το έχω χρησιμοποιήσει) αλλά για το "new gadget happiness factor", επειδή έτσι τον έχει μάθει η εταιρία που υποστηρίζει. Και ξαφνικά πριν κάν πετάξεις τη συσκευασία, βγαίνει άλλο. Μη μου πεις ότι αυτό δεν είναι πούλημα στεγνό. Εννοείται ότι κάνεις τη δουλειά σου, εγώ σου γράφω από PC 6ετίας Kai MacMini 3ετίας, καισκέφτομαι αλλαγή όχι επειδή δεν κάνω δουλειά αλλά επειδή φοβάμαι μήν μου μείνουν στα χέρια λόγβ φθοράς.

 

Btw, δεν αναφέρθηκα πουθενά σε εσένα προσωπικά, επισημαίνω απλά ότι μόνος μου απάντησες ότι πήρες iPad Μάρτιο.

 

Μην ανησυχείς, δεν προσβλήθηκα από τον χαρακτηρισμό "κώτσος" (αν και δεν λέγομαι Κώστας :P). Απλώς δεν βρίσκω το λόγο να αισθάνομαι άσχημα επειδή αγόρασα το iPad 3 τον Μάρτιο, όταν άρχισε να είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα. Δηλαδή, εάν περίμενα ακόμη δύο μήνες και τον Ιανουάριο η Apple εμφάνιζε τότε το iPad 4 θα ήμουν λιγότερο κώτσος; :)

 

Ούτε υπονόησα κάπου ότι είσαι χθεσινός στην τεχνολογία, δεν ξέρω λοιπόν γιατί πρέπει να με διαβεβαιώσεις για το αντίθετο. Εξηγώ και τους λόγους που δεν αισθάνομαι άσχημα, ο γρηγορότερος επεξεργαστής και το νέο connector δεν κάνουν (για μένα) ιδιαίτερη διαφορά ούτε φυσικά καθιστούν την προηγούμεν συσκευή παρωχημένη. Όπως δεν θα άλλαζα ένα iPhone 4 με ένα 4S (κι εκεί υπήρχε σημαντικότερη διαφορά: η οθόνη retina), έτσι δεν αισθάνομαι καθόλου άσχημα και καμία ανάγκη να αλλάξω το iPad 3 με το iPad 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι, δεν είμαι χθεσινός στην τεχνολογία: δεν είπα ότι είναι για πέταμα, είπα ότι κάποιος ψωνίζει κάτι που θεωρείται μοναδικό και state of the art, και μάλιστα αρκετά ακριβά, κακά τα ψέματα, και ελπίζει να του πάει τουλάχιστον ένα χρόνο, όχι για να μην "παλιώσει και σέρνεται" (έτσι κι αλλιώς όσα κάνει το 3 τα κάνει σφαίρα, το έχω χρησιμοποιήσει) αλλά για το "new gadget happiness factor", επειδή έτσι τον έχει μάθει η εταιρία που υποστηρίζει. Και ξαφνικά πριν κάν πετάξεις τη συσκευασία, βγαίνει άλλο. Μη μου πεις ότι αυτό δεν είναι πούλημα στεγνό.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ας περιμένουμε το ipad 5ης γενιάς καλύτερα, που θα κυκλοφορήσει κατά Γενάρη μεριά όπως δείχνουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διοτι το ipad 3 μάλλον βγαίνει απο την παραγωγή τελείως.

 

Και εδώ είναι και η μοναδική ένταση που έχω. Θα μπορούσε να βγάλει εκτός το ipad 2 και να πουλάει τα ipad 3 και ipad 4 και ipad mini.

 

Και για αυτούς που αισθάνονται κώτσοι να πώ το εξής. Αγόρασα τον imac27 πριν απο 20 ημέρες γνωρίζοντας ότι βγαίνει κανούργιο μοντέλο. Θα έπρεπε να αισθάνομαι χαζός?

 

Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί άνθρωποι στον πλανητη γη μέχρι και αυτήν την ώρα που μιλάμε αγόρασαν τον macbook pro όπου πριν λίγο ανανεώθηκε. θα έπρεπε να αισθάνονται χαζοί?

 

Απλά με το νέο ipad σου βγάζει κάτι ακόμα καλύτερο στην αγορά. και πολύ καλά κάνει. Είμαι κάτοχος ipad 3.

 

το θέμα είναι πώς το βλέπει ο κάθε ένας. αν για να νιώσει ο κάθε ένας καλά θέλει να έχει το τελευταίο μοντέλο για να πουλάει μούρη...τότε ναι...νιώθουν προδωμένοι απο την apple. αν όμως το ipad το παίρνεις για δουλειά και το χρησιμοποιείς σαν εργαλείο για να μεγιστοποιήσεις την αποδοτικότητά σου τότε το ipad 3 που έχετε όλοι είναι απλά τέλειο και τα λεφτά σας έχουν ήδη πιάσει τόπο. μην απογοητεύεστε.

 

εδώ οι άλλες εταιρείες έχουν χάσει την μπάλα...κάθε βδομάδα και καινούργια προιόντα....εκεί γιατί δεν πέφτει κράξιμο ρε παιδιά?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω να κάνω μεγάλη φασαρία στην κωλο εταιρία τους ούτε 6 μήνες δεν περασανε που πήρα το 10 αρι

Δεν έπρεπε να βάλουνε την USB θύρα; Δεν θα τους ξανά σκάσω ως εδω

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για αυτούς που αισθάνονται κώτσοι να πώ το εξής. Αγόρασα τον imac27 πριν απο 20 ημέρες γνωρίζοντας ότι βγαίνει κανούργιο μοντέλο. Θα έπρεπε να αισθάνομαι χαζός?

 

Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί άνθρωποι στον πλανητη γη μέχρι και αυτήν την ώρα που μιλάμε αγόρασαν τον macbook pro όπου πριν λίγο ανανεώθηκε. θα έπρεπε να αισθάνονται χαζοί?

 

Εάν όλα αυτά αγοράστηκαν σε τιμές ίδιες ή έστω πολύ κοντινές σε αυτές των νέων μοντέλων, βασικά ναι. Άντε για το iPad να το καταλάβω που δεν το περίμενε σχεδόν κανείς, αλλά να περιμένεις κι όλας ότι έρχεται καινούριο μοντέλο, τι να πω. Και χάλια να είναι σε σχέση με το παλιό έυσι ώστε να προτιμήσεις εκείνο, τουλάχιστον παίρνεις το παλιό μετά την ανακοίνωση ώστε να πέσει η τιμή του. Standard Apple buying practice.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλ ειχε καποια πραγματα που την εκαναν να διαφερει απο τον ανταγωνισμο. Και τη βλεπω τωρα ν ακολουθει τακτικες που δε μας ειχε συνηθισει.

 

Εμενα μου τη δινει που εβγαλε τοσο γρηγορα νεο μοντελο. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενη απ αυτο που εχω αλλα ναι ρε φιλε εσκασα τοσα λεφτα κ δε θελω να θεωρειται παλιο τοσο συντομα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...