Προς το περιεχόμενο

Apple: Το iPad Mini είναι πλέον επίσημο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πάντως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι σας έπιασε όλους και όλες σας με το υποτιθέμενο iPad 4...δεν καταλαβαίνεται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι είναι το iPad 3(aka New iPad) με αλλαγμένο τον κοννεκτορα?

Δεν είναι νέα συσκευή...γιατί δεν παρέχει ουδεμία αλλαγή σε hardware από την άλλη...άλλαξε μόνον το βύσμα...έλεος πια...

 

Ενταξει για να ειμαστε δίκαιοι άλλαξε και ο επεξεργαστής απο Α5Χ σε Α6Χ (διπλάσιες επιδόσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Δίκιο έχεις φίλε μου, δικό μου λάθος...

 

Πάντως φαντάσου αν ο Α6 του iphone5 έσκιζε στα benchmarks, τι θα κάνει ο Α6Χ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Στα γραφικά, αν πρόσεξα καλά.

 

Συνολικά απο οτι διαβάζω:

 

"The new A6X chip inside iPad is up to twice as fast as the previous-generation A5X chip, and it delivers up to twice the graphics performance, without sacrificing battery life."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό που καταλαβαίνω ότι τους έπιασε (apple' date='google ) να παρουσιάσουν εντελώς ξαφνικά ''καινούργια'' προϊόντα λίγο πριν την επίσημη παρουσίαση των windows 8, surface tablet και windows phone 8 στις 29 Οκτωβρίου και ενώ από ότι βλέπω στο εξωτερικό (ΗΠΑ, Βρετανία κλπ.) τα tablets της MS έχουν εξαντληθεί στις προπαραγγελίες. Κάνω κάποιο λάθος συνειρμό ή όχι;[/quote']

 

Πιλάλα λέγεται. Όλοι έλεγαν ότι η MS το έχασε το παιχνίδι, ότι πήρε μπούλο από την αγορά smartphones/tablets, και άλλα πολλά, άλλα ας μη γελιόμαστε, όλοι ξέρουν τα μεγέθη και την διείσδυση της εταιρίας στην αγορά. Για αυτό μόλις έβηξε η MS άρχισαν όλοι να κλάνουν μέντες. Και ακόμη ούτε τον λαιμό της δεν καθάρισε. Άλλα αν τα κάνει σκ@τά στις τιμές, ε μετά ας πρόσεχε.

 

Και όπως έχω ξαναπεί, δεν μπορώ να φανταστώ πιο άχρηστο πράγμα από 7" tablet, πολύ καλά τα έλεγε ο μακαρίτης ο Στηβ. Ούτε το μίνι, ούτε το nexus, ούτε η π@π@ριά το Tab 7 ,της Samsung μου λένε απολύτως τίποτε. Με 100-150€ το συζητάμε. Το κανονικό iPad με την ανάλυση που έχει είναι ιδανικό μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που λέτε... τι θυμήθηκα;

 

http://www.macrumors...inches-minimum/

 

Αυτό, μετα συγχωρήσεως, αλλά δεν ήταν άποψη του Jobs (η πραγματική).

 

Είναι η κλασική τακτική που είχε από πάντα η Apple. Εάν δεν είχε παρουσία σε κάποιο κομμάτι της αγοράς, τότε το κομμάτι αυτό ήταν προβληματικό (ή έτσι έλεγαν). Μετά που αποφάσιζε να εισχωρήσει και εκεί, πολύ απλά έβρισκαν έναν τρόπο ώστε να "παρακαμφθεί" το όποιο μειονέκτημα είχαν αποδώσει πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ είχα αγοράσει το 3, θα ήμουν πολύ τσαντισμένος που μέσα σε 7 μήνες βγήκε καινούργιο μοντέλο. Και όχι μόνο αυτό. Στην σύγκριση Ipad mini, δεν αναφέρεται πουθενά το 3, αλλά το 2 και το 4. Δεν είναι λόγο να τα παίρνεις?.

 

Όσο πάνε και σε αναγκάζουν να αλλάζεις κινητά-tablets όλο και πιο συχνά (και όχι μόνο οι εταιρίες κινητών). Παλιά ήταν κάθε περίπου δύο χρόνια, μετά έγινε κάθε περίπου χρόνο και τώρα, μες στα μούτρα των αγοραστών, λιγότερο από χρόνο. Εεε αυτό είναι απαράδεκτο, για μένα. Για την Apple ίσως έχεις επιπτώσεις αυτή η κίνησή της.

 

Είναι σαν να λέει στους αγοραστές "δεν δίνω δεκάρα για την αγορά που κάνατε". Είναι πολλοί όμως που τους αρέσει να έχουν το τελευταίο μοντέλο, το πιο ακριβό, να ξέρουν ότι είναι οι πρώτοι που θα πάρουν μία αναβάθμιση λογισμικού κτλ.

 

Και δεν είναι η ίδια η Apple, που δεν βγάζει αναβαθμίσεις σε παλιά της μοντέλα? Όχι ότι το 3 είναι για απόσυρση, αλλά πώς να το κάνουμε, βγήκε καινούργιο μοντέλο, στην ουσία το 3 πάλιωσε.

 

Βέβαια καταλαβαίνω και την Apple. Την έχει πιάσει "κολοπιλάλα" από την επίσημη ανακοίνωση της Microsoft για τα Windows 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φαντάσου αν ο Α6 του iphone5 έσκιζε στα benchmarks, τι θα κάνει ο Α6Χ!

Ναι,αλλα στα tablet,θα πρεπει να συναγωνιστει και τους ivy bridge(οχι μονο τους αλλους arm),τοσο σε επεξεργαστικη ισχυη,οσο και σε γραφικα!

Και σε ενα 6μηνο που θα ερθουν και οι haswell,αστα να πανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Βέβαια καταλαβαίνω και την Apple. Την έχει πιάσει "κολοπιλάλα" από την επίσημη ανακοίνωση της Microsoft για τα Windows 8.

 

Πόσο καιρό πριν πιστεύεις πως ξεκίνησε η Apple την υλοποίηση του Ipad mini? Εννοώ απο την αρχη, σύλληψη ιδέας, σχεδιασμός, επιλογή υλικών, γραμμή πραγωγής κλπ;

 

:)

 

 

Ναι,αλλα στα tablet,θα πρεπει να συναγωνιστει και τους ivy bridge(οχι μονο τους αλλους arm),τοσο σε επεξεργαστικη ισχυη,οσο και σε γραφικα!

Και σε ενα 6μηνο που θα ερθουν και οι haswell,αστα να πανε!

 

Ένας ivy σαφώς θα είναι καλύτερος και μιλάμε για εντελως διαφορετική αρχιτεκτονική. Αλλα με την αυτονομια που θα εχουν αυτά τα tablets θα είναι απλά σαν ultrabooks χωρίς ενσωματωμένο πληκτρολόγιο και όχι σαν πραγματικά tablets! Δωσε μου ivy με full win8, αλλά ταυτόχρονα λεπτά και με αυτονομία 10 ωρες και θα τρέξω να το πάρω πριν απο σένα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό πριν πιστεύεις πως ξεκίνησε η Apple την υλοποίηση του Ipad mini? Εννοώ απο την αρχη, σύλληψη ιδέας, σχεδιασμός, επιλογή υλικών, γραμμή πραγωγής κλπ;

 

:)

 

Όσο καιρό πριν έκανε η Microsoft να κάνει τα σχέδιά, για τα W8, πράξη?. Το θέμα όμως για μένα είναι ότι η Apple βλέπει ότι η Microsoft είναι μεγάλος αντίπαλος όσο και το Android (Google). Η αλήθεια είναι ότι αν τα W8 πιάσουν, η Apple θα πάθει μεγάλη ζημία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...