Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ, έχετε πρόβλημα τώρα τελευταία ?


android7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω πατνως οταν εχει βροχη η κρυο δε βγαινει . Εμεις παμε να τα παρουμε απο το κεντρικο γιατι μενουν εκει βδομαδες. Και σου λεει που να παω με τετοιο κρυο φιλαρακι και βροχες :P αλλα τουλαχιστον οταν πας σε βοηθαει να το βρεις.

χαχαχα απο που είσαι ; παλιά ηταν μπάχαλο των βριλησσίων ή εφταιγε ο ταχυδρόμος τι να πώ.. Στα βριλήσσια οι υπάλληλοι ειναι εξυπηρετικότατοι και ευγενέστατοι μου κάνει εντύπωση..βέβαια κι εκεί πρέπει να έπεσε καταγγελία γιατι έκαναν πολλά λάθη στις αποστολές στο παρελθόν...

 

Να μην μιλήσω για το ταχυδρομείο στα Μελίσσια που ακόμα μπάχαλο είναι και εχει μια αναιδεστάτη προισταμένη και μια υπάλληλο αργά τα ζώα μου ... 

 

Απορω ώρες ώρες κάποιοι άνθρωποι που καταλαμβάνουν θέσεις που αντικειμενικά δεν τις αξίζουν .. τουλάχιστον θα έπρεπε να ειναι ταπεινοί και να κάνουν την δουλειά τους και όχι να προκαλούν .. ιδίως την δυσκολη περίοδο που διανύουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.insomnia.gr/topic/476550-ελτα-κινα/

τα πραγματα τελικα μου ηρθαν σημερα ολα μαζι ακομη και αυτο που ειχα παραγγειλει μια βδομαδα πριν τα αλλα...

μαλλον ηταν θεμα ελτα..βροχες κτλ..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα απο που είσαι ; παλιά ηταν μπάχαλο των βριλησσίων ή εφταιγε ο ταχυδρόμος τι να πώ.. Στα βριλήσσια οι υπάλληλοι ειναι εξυπηρετικότατοι και ευγενέστατοι μου κάνει εντύπωση..βέβαια κι εκεί πρέπει να έπεσε καταγγελία γιατι έκαναν πολλά λάθη στις αποστολές στο παρελθόν...

 

Να μην μιλήσω για το ταχυδρομείο στα Μελίσσια που ακόμα μπάχαλο είναι και εχει μια αναιδεστάτη προισταμένη και μια υπάλληλο αργά τα ζώα μου ... 

 

Απορω ώρες ώρες κάποιοι άνθρωποι που καταλαμβάνουν θέσεις που αντικειμενικά δεν τις αξίζουν .. τουλάχιστον θα έπρεπε να ειναι ταπεινοί και να κάνουν την δουλειά τους και όχι να προκαλούν .. ιδίως την δυσκολη περίοδο που διανύουμε.

γερακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησαν από τα ΕΛΤΑ:

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας γνωρίζουμε
ότι, τα συγκεκριμένα Ταχυδρομικά Αντικείμενα ανήκουν στην κατηγορία της Απλής
Αλληλογραφίας, η οποία σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και τον
Χάρτη Υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους καταναλωτές, δεν καταγράφεται αναλυτικά
στα διάφορα στάδια της διαβίβασής της, (κατάθεση, περισυλλογή, διαλογή,
διανομή), τόσο στην Ελλάδα όσο και στο Εξωτερικό και ως εκ τούτου υπάρχει
αντικειμενική δυσκολία διερεύνησης των όρων διαχείρισης τους.

Με εκτίμηση,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ χάσιμο χρόνου 100% την ενασχόληση με 'επιχειρήσεις' που έχουν φτιαχτεί για την εξυπηρέτηση των υπαλλήλων τους και μόνο.

Βέβαια αν μένεις Ελλάδα θα πληρώνεις εσύ , μέσω των φόρων, τη μισθοδοσία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Παιδιά, τι γίνεται με παραγγελίες (δέματα) που δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθουν ως συστημένα και ο ταχυδρόμος τα αφήνει χύμα στην πόρτα του σπιτιου ?


 


Ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλα αντικείμενα που δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο, έχει τύχει να τα αφήνει ο ταχυδρόμος ΕΞΩ από την εξώπορτα στο πεζοδρόμιο (εννοείται με κίνδυνο να τα πάρει ο οποιοσδήποτε) και 1-2 φορές έτυχε να βρέξει κιόλας με αποτέλεσμα, όπως καταλαβαίνετε, τα αντικείμενα να καταστραφούν.


 


Δεν υπάρχει τρόπος να αφήνουν σημείωμα και να τα παίρνω από το ταχυδρομείο ? Τόσο παράλογο τους φαίνεται ?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γίνεται είναι πας στη προϊστάμενο των διανομέων (μετά τα τόσα παράπονα μέσω τηλεφώνου) για 3η φορά μέσα σε ένα χρόνο (επί 3 χρόνια) & σε διαβεβαιώνει πως θα προσέχουν & θα κάνουν πιο προσεκτικά τη δουλειά τους & θα αφήνουν σημείωμα κάθε φορά (και πολλά άλλα).

Και κάθε φορά τα πράγματα χειροτερεύουν.

 

Κάποιος που έχει χάσει κάθε ελπίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

νομίζω σήμερα μου κλέψαν για δεύτερη φορα τις θήκες για το κινητό που εχω παραγγείλει ... και με το "κλέψαν" εννοώ κάποιος απο τα ΕΛΤΑ... μου χτυπησε ο ταχυδρομος για ενα συστημενο και μου εδωσε ενα αλλο χαρτι... μετα σκεφτηκα οτι μπορεί να ηταν οι θήκες.. διαβαζοντας το απο πανω post μάλλον κατι τετοιο εχει γινει.. αλλα αν ειναι ετσι θα ειναι και ο ταχυδρομος στο κολπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω σήμερα μου κλέψαν για δεύτερη φορα τις θήκες για το κινητό που εχω παραγγείλει ... και με το "κλέψαν" εννοώ κάποιος απο τα ΕΛΤΑ... μου χτυπησε ο ταχυδρομος για ενα συστημενο και μου εδωσε ενα αλλο χαρτι... μετα σκεφτηκα οτι μπορεί να ηταν οι θήκες.. διαβαζοντας το απο πανω post μάλλον κατι τετοιο εχει γινει.. αλλα αν ειναι ετσι θα ειναι και ο ταχυδρομος στο κολπο

Ποια περιοχη εισαι; Κανε καταγγελια αν εισαι σιγουρος.

 

Ειναι πολυ ασχημο να κλεβει ο ταχυδρομος ... Τι να πω κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, τι χαρτί; Και το ότι χτύπησε για συστημένο στο είπε ο ίδιος, ή το υποθέτεις;

o ίδιος το είπε, υπέγραψα οτι παρελαβα το συστημένο, το οποιο ηταν ενας φακελος απο interamerican (ενα ενημερωτικο για το συμβολαιο απο την ασφαλιστικη ήταν τελικά).. δεν ξερω καν αν τα στελνουν αυτα με συστημενο, και δεν νομίζω. μετα σκεφτηκα οτι μπορει να υπεγραφα για τις θηκες εκεινη την ώρα....... Ηλιούπολη αθήνας ειμαι. το χειρότερο ειναι οτι ειναι η δευτερη φορα που χανονται μεσα σε 20 μέρες.

 

το μαγαζί που μου τις εστειλε απο το αμαζον δεχτηκε να μου ξαναστειλει τις θηκες, αυτην την φορα οχι με απλο ταχυδρομειο αλλα με recording mail (μαλλον ειναι με tracking number αυτο?) ...

 

τελικά false alarm,ξαναδιαβασα το φυλαδιο της interamerican και γραφει συστημένο.... αυτο βεβαια δεν σημαίνει οτι οι θήκες δεν θα χαθουν στο τελος... αντε να δουμε.. 20 μερες περιμενω για 2 θηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεβασα και χθες σε στατους. Εχω θεμα με τα δεματα μου. Περιμενω εδω και ποσο καιρο 2 δεματα απο Αμαζον. Ενω εχει περασει κατα πολυ η διορια είναι αφαντα. Στο ενα μου εκαναν refund και στο αλλο οχι ακομα καθως μου ειπαν να περιμενω μια βδομαδα. Ειμαι Θεσσαλονικη - Ευοσμο και δεν καταλαβαινω γιατι τοση αργοπορια.. Εχω παρει τηλεφωνα και στο τοπικό ταχυδρομειο και στην acs αλλα τίποτα. Το αστειο ειναι οτι παρηγγειλα κατι ακομα και ηρθε σε 3 μερες με το ταχυδρομειο.. Τι παιζει πια; Δε μπορω να ζηταω συνεχως refunds και να ενοχλω καθως στο τελος θα νομιζουν οτι κλεβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιζει πια; Δε μπορω να ζηταω συνεχως refunds και να ενοχλω καθως στο τελος θα νομιζουν οτι κλεβω.

 

μια απτα ίδια... εγώ τους ειπα να περιμενουν αυτοι φαντασου ενώ θέλαν να μου το ξαναστείλουν άμεσα γιατι ξερω οτι καμια φορα αργουν να ερθουν τα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...