Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ, έχετε πρόβλημα τώρα τελευταία ?


android7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πρώτη φορά δεματάκι ή φάκελος από ebay έχει ξεπεράσει τις 20 ημέρες delivery.

Έχω στείλει αντικαταβολή Θεσ/κη από τις 15/10 και ακόμα δεν έχει φτάσει.

 

Πάτρα όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικά στην Πάτρα φίλε μου αλλά εδώ δεν λειτουργούν τα πράγματα έτσι ... εδώ θα πάω και θα πάρω τα τέτοια μου, δεν ενδιαφέρεται κανείς, γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα και δεν μπορείς και να τους κάνεις και τίποτα, όλοι οι υπεύθυνοι είναι ανεύθυνοι.

 

δεν νομίζω εμείς εδώ να έχουμε προϊστάμενο και στην πόλη σου να μην έχετε.

 

δηλαδή δεν μπορείς να πας και να ζητήσεις τον προϊστάμενο και να κάνετε μια κουβέντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και τουλάχιστον επτά χρόνια, παραγγέλνω σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση, γνωρίζω προσωπικά τον ταχυδρόμο (ο οποίος μου φέρνει μικρά και μεγάλα πακέτα στο σπίτι), και σε αυτόν τον καιρό έχουν χαθεί πέντε δέματα, στο σύνολο διακοσίων το λιγότερο.

 

Τα ΕΛΤΑ έχουν αρχίσει να φρικάρουν όμως στο θέμα ταχύτητας της παράδοσης. Αν είχατε πρόβλημα με Αγγλία φέτος το καλοκαίρι, είναι επειδή για κάποιο καιρό τα είχε φτύσει το Royal Mail άσχημα.

 

Γενικά έχουν αυξηθεί οι μέσοι όροι. Παλαιότερα, ένα δέμα από Αγγλία έκανε μια εβδομάδα μάξιμουμ, τώρα είμαι τυχερός αν το λάβω στη δεύτερη.

 

Μου έκατσε και ένα τελωνείο τις προάλλες από Ρωσία και εκνευρίστηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα ρώτησα 2 γειτόνισσες αν έχει αλλάξει ο ταχυδρόμος και τελικά δεν έχει αλλάξει άρα δεν είναι θέμα ταχυδρόμου στην περίπτωση μου. Απ' ότι καταλαβαίνω ούτε στους περισσότερους έχει αλλάξει ο ταχυδρόμος τους άρα κάποιος άλλος κρίκος της αλυσίδας έχει χαλάσει, άρα πριν τον ταχυδρόμο είναι το κέντρο διαλογής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το προβλημα φαινεται γενικο. Φιλοι,γνωστοι που εχω συζητησει σε διαφορετικες περιοχες αντιμετωπιζουν μεγαλες καθυστερησεις που μπορει να φτασουν και τους 2 μηνες. Εχει τυχει να ανοιξουν case στο ebay και λιγο πριν ληξει η προθεσμια να παραλαμβανουν. Δε πιστευω οτι ειναι θεμα ταχυδρομου ή κλεψιας απο γειτονα... Τοσες περιπτωσεις/συμπτωσεις...

 

Αποστολή από το κινητό με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μένω αγία Παρασκευή και ο ταζυδρομος ειναι ο ίδιος πολλα χρονια. Άρα κάτι άλλο γίνεται.. Μήπως ειναι θέμα κέντρου διαλογής; Γιατι άντε πες να ειναι 2-3 άνθρωποι με μακρύ χερι και πάλι τόσα πακέτα θα ήθελαν φορτηγό να τα πάρουν κάτι άλλο ειναι πιστεύω. Βλέπω οτι και Φάκελοι πολλές φορες έρχονται μαζεμενοι. Έβλεπα ημερομηνία παράδοσης στα ΕΛΤΑ και ηταν διαφορετικές άρα ίσως τους μαζεύουν κ τους φέρνουν λιγότερο συχνά υπό τη μορφή λευκής απεργίας

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα φαίνεται τελικά να είναι και πέρα από τα ΕΛΤΑ .

Ο φίλος tarantules βρήκε σε άλλο site έναν Κινέζο πωλητή που αναφέρει το ακόλουθο

 

In Sep,More than 300,000 China post'packages returned,Exduct also has hundreds of parcels included.

 

Due to upcoming "The 18th National Congress of the Communist Party of China" (CPC) from China.Beijing now improving security level,More than 300,000 China post'packages returned from Beijing in last September.because of this problem,we have disabled the China post shipping method of the countires which need transport goods to Beijing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα προβλημα με κατι αλβανους γειτονες που κλεβανε τα πακετα απο amazon,play,κτλ

αλλαξα διευθυνση αποστολης σε αυτην της δουλειας μου και ησυχασα απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα φαίνεται τελικά να είναι και πέρα από τα ΕΛΤΑ .

Ο φίλος tarantules βρήκε σε άλλο site έναν Κινέζο πωλητή που αναφέρει το ακόλουθο

 

In Sep,More than 300,000 China post'packages returned,Exduct also has hundreds of parcels included.

 

Due to upcoming "The 18th National Congress of the Communist Party of China" (CPC) from China.Beijing now improving security level,More than 300,000 China post'packages returned from Beijing in last September.because of this problem,we have disabled the China post shipping method of the countires which need transport goods to Beijing.

 

Επίσης από Άγγλο πωλητή σχετικά με royal mail:

There must have been a problem with the post, many buyers informed us that they had not received the goods.

 

Η παραγγελία έγινε 20 Αυγούστου και παρέλαβα τελικά 20 Οκτώβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τα ΕΛΤΑ. Μεγαλο θεμα.... :mad: :-(

 

Καλησπέρα σε όλους, ανοίγω αυτό το θέμα γιατί από οτι έχω καταλάβει αρκετές αποστολές από το εξωτερικό δεν έχουν παραδοθεί σε αρκετούς από εμάς. Στο Κερατσίνι που βρίσκομαι εγώ το 90% των αποστολών που περίμενα απο το εξωτερικό τον τελευταίο 1,5 μήνα... εξαφανίστηκε δεν έφτασε ποτέ. :fear:

Αναφέρεται αν θέλετε την περιοχή σας , να δούμε που υπάρχει πρόβλημα...

Ευχαριστώ

Τον Σεπτεμβριο(24 για την ακριβεια) παρελαβα ενα βιβλιο οπου επρεπε να ερθει γυρω στις 20 Αυγουστου και ο αποστολεας λεει οτι δεν ευθυνεται αυτος και το εστειλε κανονικα στην ωρα του. Δεν ξερω τι διαολο εγινε παντως.

 

Την προηγουμενη εβδομαδα περιμενα ενα δεμα και δεν εφτασε ποτέ. Αλλά δεν εφταιγαν τα ΕΛΤΑ αμεσα, αλλά ο ηλιθιος ο ταχυδρομος που το σημειωμα παραλαβης του δεματος το πηρε ο αερας οπως ειπε(και οπως ανακαλυψα μετα απο πολυωρες αναζητησεις και συζητησεις με πετεινομυαλους στο ταχυδρομειο)!

 

 

Επισης ανακαλυψα τον παρων Οκτωβριο σε αλλο δεμα, οτι εαν η ταυτοτητα σου λεει Δημητρης ΧΥΖ και ο Ουκρανος αποστολεας το γραφει Dimitr XYZd(προσθετωντας ενα περιττο γραμμα λογω τυπογραφικου λαθους του) τοτε η πανεξυπνη υπαλληλος εχει αμφιβολιες εαν ειμαι εγω που πρεπει να παραλαβω το πακετο ακομα και εαν μου εχει αποσταλει το σημειωμα παραλαβης του στην διευθυνση μου! Και οτι ακομα και μετα απο την επιδειξη της ταυτοτητας μου καθως και της σωστα απαντημενης απο εμενα ερωτησης περι του ονοματος του αποστολεα και της χωρας(Ουκρανιας) αποστολης, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ειχε αμφιβολιες!!!!! :-( :-(

 

Και εφτασε στο να με ρωτησει την πολη που απεσταλλει το δεμα την οποια δεν την ηξερα αλλά μετα απο 10 λεπτα διαπληκτισμων οπου ηθελε να στειλει πισω το πακετο και να του πω να γραψει σωστα τα στοιχεια μου(!!!!!!! :eek: :-(), απερριψα αυτη την ηλιθια προταση και της ειπα να περιμενει να παω σπιτι να δω σε ποια πολη μενει να τελειωνουμε, αλλά μου ειπε οτι η καλυτερη λυση ειναι αυτη που μου ειπε και δεν γινεται οταν τα στοιχεια ταυτοτητας δεν συμπιπτουν επ'ακριβως!! :-( Τελικα την επεισα οτι ειναι ηλιθια και οτι πρεπει να μου το δωσει και τελικα μου το εδωσε. Ο επισης ηλιθιος υπαλληλος διπλα δεν ηθελε να παρει θεση οταν τον ειπα να μου το δωσει εκεινος!

 

Για να τα λεμε και ολα βεβαια αυτες οι 3 περιπτωσεις μπλεξιματος, ειναι ενα μικρο ποσοστο, απεναντι στις επιτυχημενες/χωρις κανενα προβλημα περιπτωσεις που ειχα, πχ για Οκτωβρη εχουν ερθει 4 άλλα βιβλια σε 4 άλλα ξεχωριστα δεματα, χωρις καθυστερησεις. Ενω το Σεπτεμβρη που πηρα κατι DVD ηρθαν στην ωρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια από τα ίδια ! Δεν ξέρω αν άλλαξε ταχυδρόμος σε μένα, αλλά θα βγω αύριο να ρωτήσω στα μαγαζιά στη γειτονία.

Ανήκω στο κατάστημα στα Ταμπούρια,το κέντρο διανομής δεν ξέρω που είναι, αν ανήκουμε στο ίδιο να πάμε παρεούλα μπας και βγάλουμε άκρη

 

λοιπον, πηρα τηλεφωνο στη διανομη χτες πρωι πρωι και κατα τυχη το σηκωσε ο ταχυδρομος που ερχεται στη διευθυνση μου (ωραια ξεκινησε η μερα του, με καντηλια!). μου ειπε οτι ειναι στη διευθυνση μου 15 μηνες (μουφες, εχω δει τον προηγουμενο ακομα και πολυ προσφατα να τριγυρναει εδω) αλλα αυτο λιγη σημασια εχει.του ειπα οτι ενα 2μηνο τωρα δεν μου εχουν παραδοθει το 80% των πραγματων που εχω παραγγειλει παρα μονο 2-3 που ηταν συστημμενα κι οτι ποτε δεν ειχα προβλημα ενω αγοραζω ετσι κοντα στη δεκαετια. μου ειπε οτι ισως μου τα κλεβουν απο την πορτα. του ζητησα να χτυπαει κουδουνι οταν εχω μικροδεμα χωρις να περιμενει να περιμενει απαντηση και ειπε οτι δεν μπορει να το κανει γιατι ειναι καθυστερηση (ΕΛΕΟΣ!). τελικα μετααπο τσακωμους καταληξαμε να στο να τα αφηνει στο μαγαζι κατω απο το σπιτι και να τα παιρνω απο εκει....για να δουμε τι θα δουμε!

 

ΥΓ. του την ειπα επισης γιατι λεει χτυπαει μονο σε ταχυδρομικες επιταγες για να τις πληρωσει. που να ξερε...δεν θυμοταν οτι πριν 2 βδομαδες μου ειχε αφησει ειδοποιηση για ταχυδρομικη επιταγη, και ΔΕΝ ειχε χτυπησει! μου αναψαν τα λαμπακια και του τα χωσα κανονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι ειναι τραγικοί.

 

μου παρατάνε δέματα μεγάλα στο πεζοδρόμιο και φεύγουν.

 

το "αστείο" ειναι μια φορά που έτυχε και ήμουν σπίτι και κοιμόμουν όταν χτύπαγε το κουδούνι, βγαίνω καθυστερημένα στο μπαλκόνι να δω ποιος παπάρας χτυπάει, τον βλεπω να φεύγει, του μιλάω και μου κάνει

"κατέβα γρήγορααααααα να το πάρεις γιατι στο άφησα πεζοδρόμιο και θα στο κλέψουν"

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην το ψάχνεται. Στα ΕΛΤΑ τα σουφρώνουν τα πακέτα μας. Και μένα έχουν χαθεί. Μένω Νεάπολη Νίκαια (δίπλα στο Κερατσίνι που μένει ο φίλος) έχω απευθυνθεί στο κέντρο διανομής της περιοχής μου και τίποτα δεν έκαναν.

Και σε μένα δεν έχουν χαθεί μόνο πράγματα από εξωτερικό, αλλά και απο Ελλάδα!!!!! :X

Παράγγειλα αντηλιακές μεμβράνες για τζάμια (δύο ρολά 75cm μήκος, όχι μικροπράγματα) και ο άνθρωπος τα έστειλε από Καβάλα και δεν έφτασαν ποτέ ούτε του επέστρεψαν πίσω. Τα ξαναέστειλε δεύτερη φορά και τα παρέλαβα μετά από 2μιση βδομάδες!!! (Ελλάδα σε Ελλάδα έτσι?) Ο πωλητής είναι Βούλγαρος αλλά λέει το γύρισε στα ΕΛΤΑ τώρα τελευταία γιατί είναι καλύτερα από το ταχυδρομίο της Βουλγαρίας, και που να ξερε τι γίνεται στα ΕΛΤΑ.....

 

Απαράδεχτο, τι μπορούμε να κάνουμε?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...