Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ, έχετε πρόβλημα τώρα τελευταία ?


android7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά , επαναλαμβάνουμε τα ίδια βέβαια, αλλά προκειμένου να έχεις τα ρουσφέτια, όποιος έχει πάει σε ταχυδρομείο θα έχει παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει καμία ηλεκτρονική αρχειοθέτηση οπότε μπορεί να συμβεί οτιδήποτε. Επίσης χάνεται άπειρος χρόνος , επειδή δεν υπάρχει ηλεκτρονική αρχειοθέτηση και χρήση βάσεων δεδομένων στο ψάξιμο των δεμάτων από τους υπαλλήλους. Προσέξτε, η ηλεκτρονική αρχειοθέτηση είναι ουσιαστικά ο κεντρικός ρόλος ενός ταχυδρομείου. Έτσι για να θυμόμαστε πόσο έχουν παρεκκλίνει τα πράγματα σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο στην απίστευτη μπανανία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς skiabox εχεις απόλυτο δίκιο.

 

Σήμερα πήγα στο ταχυδρομείο μου να παραλάβω ενα συστημενο και μίλησα με το διευθυντή, ο άνθρωπος ευγενέστατος δεν μπορώ να πω, του εξέθεσα το πρόβλημα μου και μου απάντησε ότι δυστυχώς το μόνο που μπορείς να κάνεις, μου είπε, είναι να τα στέλνεις όλα συστημένα :fear: προσπαθώ να πετύχω και τον ταχυδρόμο αλλα δεν τα έχω καταφέρει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βιβλιαράκι από το bookdepository.co.uk το παρήγγειλα Δευτέρα και το έλαβα Τετάρτη (της επόμενης εβδομάδας).

 

Το βιβλιαράκι εύκολα ξεχωρίζεται άσε που τις ποιο πολλές φορές οταν πρόκειται για βιβλίο το γράφουνε και απέξω στην ετικέτα αποστολής , για παράγγειλε κάνα ηλεκτρονικό gadgetακι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμένα πάλι το καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο) τα δέματα από i-herb μου ερχόντουσαν σε 6-7 μέρες από Αμερική και γενικά δόξα το Θεό δεν έχω χάσει τπτ ούτε από I-herb ούτε ebay.

 

Πριν κάνα μήνα όμως έκανε γύρω στις 15 μέρες ένα δεματάκι και άρχισα να κάνω τις κακές σκέψεις... Ευτυχώς όμως ήρθε τελικά.

 

Το θέμα είναι ότι ο ταχυδρόμος ποτέ δεν μου χτυπάει κουδούνι ή κάτι τέτοιο και αφήνει τα δέματα κάτω στην πολυκατοικία, χώρια ότι μια φορά το είχα βρει και έξω από την είσοδο! Πάλι καλά που έχουνε ξενοικιάσει πολλοί από την πολυκατοικία μου και έχουμε μείνει λίγοι γιατί αλλιώς...

Άλλοι πάλι έχω διαβάσει ότι από iherb τους τα στέλνουνε συστημένα (εκείνο εκεί το χαρτάκι ξέρετε) και πάνε στο ταχυδρομείο και το παίρνουνε για μεγαλύτερη ασφάλεια.. Μπας και είναι θέμα περιοχής;

 

 

Πάντως χωρίς να θέλω να αμφισβητίσω κανέναν μου φαίνεται πολύ χοντρό να κλέβουν δέματα τόσο εύκολα... Eτσι χύμα δλδ έρχονται στα τοπικά ταχυδρομεία δέματα από Αμερικές, Αγγλίες και Κίνες και δεν καταγράφεται κάπου έστω τυπικά τι ήρθε;

 

Και τα παίρνει μετά έτσι χύμα ο ταχυδρόμος δλδ και αντί να το πάει στην τάδε οδό, αυτός το βάζει κάτω από το μπουφάν του;;;

Θέλω να πω εαν έχουμε φτάσει σε τέτοια σημεία τότε είμαστε για πολλά κλάμματα. Ήθελα να ξερα, δε φοβούνται οι άχρηστοι για συνέπειες αν μία στο εκατομμύριο κάποιος τους πάρει πρέφα ή καρφωθούν; Θα χάσουν δλδ τη δουλειά τους για να κλέψουν ένα σαμπουάν από το iherb που κάνει 8 ευρώ;; :lol:

 

Τι να πω δεν ξέρω για τον ταχυδρόμο της γειτονιάς μου αλλά υπάλληλους στα ΕΛΤΑ που έχω γνωρίσει σε αποθήκες και ταμεία ήταν κύριοι και πολύ ευγενικοί που θα έκοβα και το χέρι μου ότι δεν θα το έκαναν... Πολύ πιθανό να είναι τπτ μ@λ@κ1στ1ρ1@-κλεφτρόνια που τα κάνουνε αυτά.... Πολύ πιθανό να ξέρουνε τι αρπάζουνε βέβαια όπως είπε και κάποιος άλλος.

 

Θα μας κάνουνε να μην ψωνίζουμε τπτ σε λίγο καιρό... Αφήστε μη μας πετάξουν έξω και από κάνα ebay,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμένα πάλι το καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο) τα δέματα από i-herb μου ερχόντουσαν σε 6-7 μέρες από Αμερική και γενικά δόξα το Θεό δεν έχω χάσει τπτ ούτε από I-herb ούτε ebay.

 

Πριν κάνα μήνα όμως έκανε γύρω στις 15 μέρες ένα δεματάκι και άρχισα να κάνω τις κακές σκέψεις... Ευτυχώς όμως ήρθε τελικά.

 

Το θέμα είναι ότι ο ταχυδρόμος ποτέ δεν μου χτυπάει κουδούνι ή κάτι τέτοιο και αφήνει τα δέματα κάτω στην πολυκατοικία, χώρια ότι μια φορά το είχα βρει και έξω από την είσοδο! Πάλι καλά που έχουνε ξενοικιάσει πολλοί από την πολυκατοικία μου και έχουμε μείνει λίγοι γιατί αλλιώς...

Άλλοι πάλι έχω διαβάσει ότι από iherb τους τα στέλνουνε συστημένα (εκείνο εκεί το χαρτάκι ξέρετε) και πάνε στο ταχυδρομείο και το παίρνουνε για μεγαλύτερη ασφάλεια.. Μπας και είναι θέμα περιοχής;

 

 

Πάντως χωρίς να θέλω να αμφισβητίσω κανέναν μου φαίνεται πολύ χοντρό να κλέβουν δέματα τόσο εύκολα... Eτσι χύμα δλδ έρχονται στα τοπικά ταχυδρομεία δέματα από Αμερικές, Αγγλίες και Κίνες και δεν καταγράφεται κάπου έστω τυπικά τι ήρθε;

 

Και τα παίρνει μετά έτσι χύμα ο ταχυδρόμος δλδ και αντί να το πάει στην τάδε οδό, αυτός το βάζει κάτω από το μπουφάν του;;;

Θέλω να πω εαν έχουμε φτάσει σε τέτοια σημεία τότε είμαστε για πολλά κλάμματα. Ήθελα να ξερα, δε φοβούνται οι άχρηστοι για συνέπειες αν μία στο εκατομμύριο κάποιος τους πάρει πρέφα ή καρφωθούν; Θα χάσουν δλδ τη δουλειά τους για να κλέψουν ένα σαμπουάν από το iherb που κάνει 8 ευρώ;; :lol:

 

Τι να πω δεν ξέρω για τον ταχυδρόμο της γειτονιάς μου αλλά υπάλληλους στα ΕΛΤΑ που έχω γνωρίσει σε αποθήκες και ταμεία ήταν κύριοι και πολύ ευγενικοί που θα έκοβα και το χέρι μου ότι δεν θα το έκαναν... Πολύ πιθανό να είναι τπτ μ@λ@κ1στ1ρ1@-κλεφτρόνια που τα κάνουνε αυτά.... Πολύ πιθανό να ξέρουνε τι αρπάζουνε βέβαια όπως είπε και κάποιος άλλος.

 

Θα μας κάνουνε να μην ψωνίζουμε τπτ σε λίγο καιρό... Αφήστε μη μας πετάξουν έξω και από κάνα ebay,,,

 

Κοίτα ο Προϊστάμενος στην συζήτηση που είχαμε μου είπε οτι παλαιότερα είχαν πιάσει κόσμο από την κατζα μέχρι τα κέντρα διανομής που την κάναν την βρομοδουλειά τους, ετσι οπως λειτουργει το ταχυδρομειο μπορουν να στην κάνουν όποτε θελουν

Λαμβάνω κάθε μήνα 4 με 5 πακέτα, δεν είχα πρόβλημα ποτέ και ειδικά με τα "απλά" δέματα.

περιοχή ? απο ποια χώρα παραγγέλνεις συνήθως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τελικά απο περιοχή σε περιοχή. ανάλογα που θα πέσεις. Το ζήτημα είναι ότι είναι έτσι φτιαγμένος ο μηχανισμός που κανείς δεν είναι υπεύθυνος ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ. Ξέρουν ότι είτε διαμαρτυρηθεί κάποιος είτε όχι η θεσούλα τους ειναι σιγουρη, κανεις δε μπορει ΄νά΄ τόύς κόυνήσει, οποτε απλά αδιαφορούν για όλα. δυστυχώς κάθε πέρσι θα λέμε και καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι και τυχαίο, αλλά αγόρασα πριν μέρες αυτά http://www.ebay.com/itm/130717836851?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#shId

 

μου ήρθαν κανονικά κλπ.

 

Πλεον ο πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα ενώ στέλνει σε ολόκληρη την υπόλοιπη Ευρώπη. Προφανώς ο λόγος είναι ότι τα δέματα χάνονται... Να λοιπόν πως σιγά σιγά μεταρεπόμαστε σε 3κοσμική χώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που αυτός δεν στέλνει ούτε Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία και σε πολλές άλλες "καλές" χώρες άρα δεν λέει κάτι πέρα από το ότι είναι στραβός ο πωλητής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα κανένα πρόβλημα, ειδικά με συστημένα, αλλά και με τα απλά. Επίσης, ελεω επαρχίας, εχουν κανει και υποχωρήσεις για να στείλω καποια πολύ μεγάλα δέματα (ογκομετρικού βάρους) με λιγα μεταφορικά.

Κατ'εμε, δεν αξίζουν οι κούριερ...Τουλάχιστο με την μέχρι σήμερα εμπειρία!

 

Εχω να τα χρησιμοποιήσω καμποσο καιρό, αλλά περιμένω ενα δέμα που σταλθηκε ως απλό, να δώ ποτε θα φτάσει...Αν δε φτάσει δευτέρα/τρίτη (2 , 3 ημέρες μαζί με την ημέρα παράδοσης) τότε τα ελτα εχουν αλλάξει προφανώς πολιτική...

 

Ιδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα παιδιά, παραγγελίες από e-bay και amazon, ενώ ερχόντουσαν κανονικά επί 5 χρόνια που αγοράζω, από τον Άυγουστο και μετά έχω 6-7 παραγγελίες σε εκκρεμότητα!

Κανά 2 ήρθαν με τη δεύτερη, και οι υπόλοιπες αναμένονται με την πιο παλιά να έχει ημερομηνία παραγγελίας 18 Σεπτεμβρίου.Δεν ξέρω αν είναι θέμα ΕΛΤΑ, θέμα κινέζων πωλητών, ή κάτι άλλο. Πάντως αν είναι θέμα ΕΛΤΑ, πρέπει να είναι κεντρικό γιατί εγώ μένω επαρχία και ο ταχυδρόμος που μου τα φέρνει είναι γνωστός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...