Προς το περιεχόμενο

Αγορα pc εως 1700Ε


khetzal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την παρατηρηση σχετικα με τις γρηγορες μνημες βασιστικα σε αυτο το αρθρο απο anandtech: http://www.anandtech.com/show/6372/memory-performance-16gb-ddr31333-to-ddr32400-on-ivy-bridge-igp-with-gskill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που διαθέτει τόσα λεφτά γιατί να μην κάνει SLI με 660ti, όπου θα είναι πολύ καλύτερα από 670;

Επίσης γιατί να μην πάει σε i7 και να πάει σε i5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γενικα ολο το setup ειναι παρα πολυ μεγαλη υπερβολη για την χρηση που το θελει (χαλαρο gaming οπως Diablo 3,dota2,HoN) το φιλαρακι μου ...

Γιαυτό ρε Heat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θ απαντησω και στους 2 σ ενα post.

 

1.γιατι οχι ι5 3550κ και ναι 3770κ? γιατι απλα ειναι παπατζης και θελει να λεει οτι εχει ι7 τπτ παραπανω τπτ λιγοτερο (προσωπικα εγω τον 3550κ του ειπα να βαλει...)οσο για το Κ δεν θα κανει ποτε OC στην ζωη του αλλα αν ποτε γινει κατι τετοιο θελω να εχει την επιλογη.

 

2.για τις μνημες με προλαβε ο νινος και τα ειπε και καλητερα απ οτι τα ειχα στο μυαλο μου :D

 

3.για τν 680 vs 7970 ειναι μικρες οι διαφορες τους αλλα με βαση αυτες τις διαφορες (που δεν ειναι διαφορες στις επιδοσεις αλλα σε διαστασεις,watt και θερμοκρασιες)κατελιξα στην 680.

 

4.γιατι blue h green και οχι black?γιατι πολυ απλα και εγω στην αρχη του εβαλα black αλλα μετα σκεφτικα οτι μονο για αποθηκευτικο χορο το θελει και οχι για προγραμματα,OS,gaming.απ την στιγμη που ολα αυτα θα ειναι στον SSD ας εχει λιγο καλητερη οικονομια σε Watt και λιγοτερες θερμοκρασιες στο σκληρο.

 

5.Δεν ειναι λαθος αυτο που σκεφτικες και postares αλλα εδω μιλαμε για ενα ατομο το οποιο οχι μονο δεν θα κανει σοβαρο oc αλλα μιλαμε για καποιον που δεν ξερει καν τι ειναι και 90% δεν θα κανει ποτε! Αν ποτε αποφασισει τοτε το ν αλλαξει ενα cooler ειναι μικρο κακο.Συν οτι το pc max θα δουλευει 5ωρες την ημερα οποτε δεν εχει θεμα overheat γενικα.

 

6.νινο αν σου πω οτι επαθα το ιδιο με το προηγουμενο μου ποστ θα το πιστεψεις?! σε νιωθω :D !!αλλα θα ηθελα αν βρεις το χρονο και την διαθεση να το ανεβασεις :)

 

7.γιατι οχι msi & asrock?οχι msi γιατι πολυ απλα εχω φτιαξει 4-5 pc και ολα ειχαν θεμα με την μοβο + αλλα 3 που ξερω απο φιλους με τα ιδια πανω κατω probs.Οχι asrock για τον πολυ απλα λογο οτι αφου υπαρχει το budget γιατι να μην παω σε asus η gigabite?Η asrock ειναι τουμπανο μοβο αλλα ειναι valeu for money.Οσο για την στρατιοτικι μοβο για 2 λογους! 1 ο τυπας ηταν το μεγαλητερο βισμα ολον τον εποχων και δεν του αξιζει και 2ον, απ οτι διαβασα ειναι πιο πολυ για OC και χαμηλες θερμοκρασιες μοβο οποτε θα παει χαμενη στα χερια του.Οχι οτι η maximus δεν παει χαμενει αλλα τεσπα ειναι το θεμα παπατζηλικι και οτι θα εχει gaming mobo...

 

8.για την εγγυηση και μονο θα ελεγα οκ για τον black βλεπε Νο.4 :P

 

9.κανενα απολυτως κολλημα (με μικρες εξαιρεσεις :P) τα ειπαμε και πιο πανω :D. Απλα την θεωρω πολυ αξιοπιστη.Η seasonic υπαρχει σε ελληνικο μαγαζι η μονο απ εξω? και h corsair που ανεβασες πιστευω ειναι παρα πολυ καλη θα την εχω στην λιστα σιγουρα!!

 

10.τπτ απλα ηθελα να γραψω 10 :D. περιμενω σχολια guys και ευχαρηστω για τα reply σας!

 

Από τη στιγμή που διαθέτει τόσα λεφτά γιατί να μην κάνει SLI με 660ti, όπου θα είναι πολύ καλύτερα από 670;

Επίσης γιατί να μην πάει σε i7 και να πάει σε i5;

Γιαυτό ρε Heat...

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Νομίζω αυτό το αναλύσαμε και πάει. Θέλει να έχει την καλύτερη CPU... γιατί έτσι απλά.

(α ρε να πέσει κανά email του στα χέρια μου να του στείλω Links για 2011 να σε δω μετά να το φυσάς και να μην σου κρυώνει :P)

 

3. Και οι δύο τούμπανα είναι. Όποια και να πάρεις το ίδιο. Διαφορά θα είχες μόνο σε αναλύσεις 2560 και πάνω στα φίλτρα

 

4. ΛΑΘΟΣ. Προφανώς μιλάς για 5400vs7200 (άσε που ο blue που κατέληξες 7200 είναι). Τα έχω γράψει άλλοτε και βαριέμαι να τα ξαναλέω. Το 5400 είναι μια τεράστια μαρκετίστικη παπαριά. Δεν αγόραζε κανείς και λένε δεν το βαφτίζουμε GREEN να αρχίσουμε να πουλάμε αντί να τα πετάξουμε? Και τσιμπήσαμε εμείς τα ζώα. Αν σου βάλω Links από την μέση κατανάλωση που έχει ο ένας και ο άλλος 24/7 (που σημαίνει έχουμε και αρκετά read/writes εκεί) θα βάλεις τα κλάμματα. Επίσης και τα temps είναι μύθος. Όσο πιο γρήγορα μεταφέρει δεδομένα ο δίσκος τόσο πιο λίγο λειτουργεί. Όσο πιο λίγο λειτουργεί, τόσο δεν ζεσταίνεται. Λογικό δεν είναι? Ο πιο κρύος μηχανικός είναι ο .... 10k Raptor της WD :) Και όπως είπαμε, 7200 διάλεξες, με λιγότερη εγγύηση και μικρότερα Platters (3x333 αντί 2x500) άρα μεγαλύτερα seek times...

 

5. To cooler εγώ στο είπα καθαρά για αισθητικούς λόγους. Αφού είναι εφετζής και θα κοιτάει μέσα στο κουτί του... θα τ' ακούσεις!

 

6. Την ουσία στην είπα. Και με αυτό το post σου είπα και τα περισσότερα που λείπανε. Άλλο λίγα μείνανε :)

 

7. AsRock = ASUS. και αν θες έχουν το μικρότερο RMA return-percentage απ' όλους για έτη 2011-2012... Και την αδικείς την MSI. Τώρα τι να πω ότι έτυχε? Πάντως η ΜΒ που σου έβαλα είναι από την κορυφαία σειρά της. Μόνο καλά λόγια θα έχεις να πεις. Αλλά μην βάλεις mATX σε midi-ανοικτό κουτί. ΠΑΛΙ θα τα ακούσεις :). Αν τα looks δεν είναι το ζητούμενο, ΜΒ με α..δια και με τα πάντα πάνω: GigaByte Z77x-UD3h (το βάζεις χωρίς 2η σκέψη...)

 

9. CM??? Αξιόπιστη??? Στα PSUs??? Μόνο η σειρά που διάλεξες. Καλό τροφοδοτικό... Υπάρχουν και καλύτερα. Πάρε το Seasonic από Amazon και θα μου φιλήσεις τα χέρια την άλλη φορά που θα με δεις (λέμε τώρα). Αν δεν σου κάνει και το Corsair (γιατί άραγε) έχουμε λύση σε: Thermaltake, XFX, BeQuiet, OCZ, Enermax, LEPA, FSP (και κάποιες άλλες που ξεχνάω τώρα). Name it... Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις στο Silent Pro Gold, πάρ' το. Μια χαρά είναι.

Εγώ ας πούμε θα έπαιρνα αυτό με κλειστά τα μάτια (αν δεν έπαιρνα Seasonic): Thermaltake Toughpower Grand 750 (7χρόνια εγγύηση) ή αυτό ΤΤ Toughpower XT 775 (5 χρόνια εγγύηση)

 

10 B)

 

Υ.Γ. Σίγουρα δεν το ξανασκέφτεσαι για τις ... ? :X :devil: :devil: :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα για lga 2011 θα του πουλησω λιγο παπα γιατι μ ακουει εμενα :P

η αναλυση θα ειναι παντα 1920x1080 οποτε klein.

Οκ τοτε γυρναω στην 1η μου επιλογη τον black.

Για το cooler τελικα λεω να τ αφισω πανω του...και ο θεος βοηθος :P

Asrock=asus ηταν γιατι απ οσο ξερω πλεον η asrock ειναι ανεξαρτητη αλλα το ιδο ποιοτικη με την asus.Μικρες λεπτομεριες που στη ουσια δεν θα τις καταλαβουμε ποτε! Για την msi ειχα την καλητερη γνωμη γι αυτο και την εβαζα σχεδον σε ολα τα pc sutups που εκανα για μενα αλλα και γι αλλους, αλλα τελικα με απογοητευσε και λεω να την κανω λιγο περα.

οσο για το micro ATX ειχα αυτες τις 2 κατα νου http://www.visionstu...&step=undefined

και http://www.visionstu...&step=undefined

+ την gigabite που ανεβασες την ειχα 1η στην λιστα για το δικο μου setup to οποιο δεν το εφτιαξα ποτε λογο budget :P καλα που την ανεβασες!!

Για δωστε λιγο help στο θεμα psu γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω πολυ το θεμα...δλδ και turbo x να μου πεις οτι ειναι καλο (εδω κλαιμε) θα σου πω οκ!Thermaltake, XFX,OCZ,Enermax εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

επισεις στα ποσα watt ειναι καλημενος για μελλοντικο sli?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλει να πουλάει μούρη γιατί δεν παίρνει ένα alienware να τελειώνει?

μα τ ειναι αυτα που λες τωρα!! αμα δεν πεδεψει τους φιλους πως θα χαρει το νεο του pc?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω και γω μια πουλ-μουρ εντελώς άκυρη σύνθεση που με βάση όσα διάβασα θεωρώ ότι θα ικανοποιήσει τον φίλο σου.

 

-Σοκετ 2011 και τα μυαλά στα κάγκελα

-καγκούρικο x predator (sic) κουτί με κέρατα

-κόκκινες μνήμες και μητρική

-κάρτα γραφικών με κινούμενους ανεμιστήρες (!!!!!)

-υδρόψυξη γιατί έτσι πρέπει

-ο πιο γρήγορος ssd και το καλύτερο για το τέλος:

-Τροφοδοτικό που φωτίζει και είναι και corsair!!!

 

Παρακαλώ!

post-228313-0-40455800-1351181880_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη παρατηρηση προς τον δεινοσαυρο, γιατι να βαλεις H80 που υστερει σε σχεση με την Noctua NH-D14 Αν και για τα θελω του tp Ειναι πολυ overkill ολο το πακετο εχεις κανει μια αριστη συνθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή (επίτηδες) είναι η σύνθεση που έκανα, όχι άριστη. Η80 έβαλα γιατί είναι υδρόψυκτρα ενώ η νοκτουα αερόψυκτρα. Άλλο κύρος η υδρόψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή (επίτηδες) είναι η σύνθεση που έκανα, όχι άριστη. Η80 έβαλα γιατί είναι υδρόψυκτρα ενώ η νοκτουα αερόψυκτρα. Άλλο κύρος η υδρόψυξη.

Κακη οταν εισαι techboy σαν εσενα και εμενα και την πληοψηφια των insomniacs ειναι οντως, αλλα για την λοξα που εχει ο φιλος του tp ειναι αριστη! Αλλα για να μην μας παρουν με τις πετρες οι αλλοι για τις συνθεσεις που κανουμε λεω να μεινουμε on topic( σε αυτο το trollotopic) και να κανουμε μια σωστη συνθεση οπως οφειλουμε να κανουμε! Η υδροψηξη κατ εμε ειναι υπερβολη οτι pc και αν φτιαχνεις

Γιατι να μην βαλει ενα τετοιο; http://www.youtube.com/watch?v=VUbpb23yTK8 LOLROTF :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αρχησανε το trolling απο τωρα...δεν θα σχολιασω πολλα απλα ονουφριε αμα διαβαζες το thread απ την αρχη δεν θα ειχες προτηνεις ουτε τα μισα απ αυτα που ανεβασες!!

dinosOOOR ok man ειπαμε παπατζης ειναι ο ανθρωπος οχι καγουρας ευοσμιοτης με honda civic hatchback του 92' τι κερατα και neon μου ποσταρες?! χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...