Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή CCNA?


nzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως εχω δει παιδια με ccnp που δεν ξεραν να κανουν τα βασικα. ειχαν διαβασει καποια ebooks, ειχαν παρει και το χαρτι με testking/pass4sure αλλα επι της ουσιας, τιποτα.

 

hands on. το Α και το Ω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με ccna και ενω διαβαζω τωρα για ccnp ομολογω οτι απο πραγματικο εξοπλισμο ειμαι τελειως noob. Δηλαδη και στα απλα πραγματα κολλάω, πραγματα που θα ξεπετουσα στο gns3 ή το PT σε 10-15' σε πραγματικό ρουτερ μπορει να μου παρουν και τον τριπλασιο χρόνο.. Απο εκει και περα συμφωνω οτι το να παρεις την πιστοποιηση με pass4sure κλπ ειναι ευκολο, το δυσκολο είναι να την παρεις με καθαρο διαβασμα απο τα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρτια αυτα δεν λενε οτι ξερεις. Λενε οτι μπορεις να πιασεις δουλεια και να μαθεις πανω στη δουλεια. Χωρις πραξη δεν ξερεις τιποτα!

Απλα με αυτα, εχεις ευκολοτερη προσβαση στις δουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το CCNA και το CCNP θέλουν διάβασμα και περνιούνται. Το θέμα είναι η πρακτική άσκηση η οποία και προφανώς θέλει και λεφτά για αγορά εξοπλισμού. Το χαρτί από μόνο του δε λέει και πολλά αλλά όντως είναι μια αρχή αν δεν έχεις πρακτική εμπειρία.

 

To CCIE το lab το δίνεις στις Βρυξέλλες μόνο. Αυτό επειδή έχει 8 ωρίτσες lab δεν μπορείς να το περάσεις μόνο με διάβασμα.... Έχει αρκετό λιώσιμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα cisco router στο ebay το βρισκεις σε καλη τιμη.

Για αγορα Lab, παλι απο ebay τα βρισκεις αρκετα φθηνα γιατι ειναι παλια.

5 switch και ενα pc που κανει sim τους router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς δεν χρειάζεται να έχεις την τελευταία γενιά των router / switches για να κανεις πρακτική ακόμα και για ccie.

 

Αλλά για το ccie σίγουρα χρειάζεσαι πολύ υπομονή, λιώσιμο και αρκετό background για το track που σε ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ccna προτιμώ να το ψάξω με testking/pass4sure και διάβασμα παρα να τους τα σκάσω.

Στην δουλειά μπορώ να έχω πρόσβαση σε παλιό test router για να πειραματιστώ και βλέπουμε.

Θα με καλύψουν testking/pass4sure για τις εξετάσεις και ποιο να επιλέξω?

Θα χρειαστεί και κάποιο άλλο βιβλίο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεις το μ...ι με το χέρι φίλε μου...

 

κάνε ένα μεταπτυχιακό και μετά όταν έχεις την δυνατότητα χτύπα και ένα CISCO.

 

Δεν νομίζω ότι το μπερδεύω.

Το ΄θεμα μου έιναι τι να επιλέξω αλλά λόγω του ότι κάτι μου προέκυψε,

κ τα οικονομικά μ είναι χάλια, ψάχνω την βέλτιστη λύση για CCNA.

Τι δεν καταλαβαίνεις?

 

Αν το γνωρίζεις το αντικείμενο, απάντησε στα παρακάτω

"Θα με καλύψουν testking/pass4sure για τις εξετάσεις και ποιο να επιλέξω?

Θα χρειαστεί και κάποιο άλλο βιβλίο?"

 

ή να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη κανω το ccna academic σε αιθουσα με καθηγητη, η γνωμη μου ειναι πως μονος σου θα δυσκολευτεις μονο με βιβλιο και internet. Απορω που καποιοι αναφερουν πως μπορεις να παρεις ακομη και το ccnp μονο με διαβασμα μου φαινεται ακατορθωτο εκτος αν εχουν τρελη εργασιακη εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για CCNA γίνεται άνετα! ειδικά για κάποιον που έχει σπουδάσει πληροφορίκή ...

προσωπικά είχα τετραμηνα μαθήματα πάνω στα Δίκτυα στο πανεπηστήμιο που μου φάνηκαν πολύ πιο δύσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ccna χωρίς να τα σκάσουμε τι προτείνεται; Έχω κάνει αρκετά μαθήματα και πτυχιακή στα δίκτυα(voip over ipv6-τει αθήνας) αλλά δεν ασχολήθηκα με τα certificate της cisco.

Τώρα θέλω να πάρω μια πιστοποίηση για να υπάρχει στο βιογραφικό. Πιστεύετε ότι γίνεται από το σπίτι; Το κόστος της εξέτασης πόσο είναι; και επίσης καμιά σελίδα/φόρουμ για να πληροφορηθούμε περεταίρω επί του θέματος αν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ccna υπάρχει θεμα και αναφερονται αναλυτικότατα οτι χρειαζεται για να παρει κανεις την πιστοποιηση. http://www.insomnia.gr/topic/259778-ccna-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/page__hl__ccna

 

Γνωμη μου εχοντας περάσει πλεον απο ακαδημια ειναι οτι για να παρεις την πιστοποιηση την παιρνεις διαβαζοντας 9tut και κανοντας τα dumbs. Αν θελεις να μαθεις καποια πραγματα καλό ειναι να διαβάσεις και καποιο βιβλίο όπως ας πουμε αυτο του lammle αν και έχει πολλές ελλείψεις (ευκολα μπορει να βρεθεί και απο το θειο). Τωρα για καποιον που δεν ειναι στο χώρο, ασχετα αν εχει σπουδασει πληροφορικη, ενας καλος και εμπειρος καθηγητης μπορει να προσφέρει πολλά κυριως σε ότι εχει να κανει σε επαφη με πραγματικες συνθηκες εργασίας και επαφη με τον εξοπλισμο αλλά αυτό εξαρταται πολυ απο τον καθηγητη και το προγραμμα διδασκαλιας που θα επιλεγει. Το να παρει κανεις ομως την πιστοποιηση ειναι το μονο ευκολο.

 

Τωρα για CCNP που αναφερθηκε, επειδη το διαβάζω τώρα δεν εχει τις πολλες καινουριες εννοιες και τεχνολογίες που θα συναντησει κανεις στο CCNA αλλά ασχολειται σε βαθος με ηδη γνωστά πρωτόκολλα οπότε ο καθηγητής δεν ειναι τόσο απαραίτητος αν και πλεον χρειαζεται εξοπλισμός ή αλχημειες για να βγάλει κανεις το switching γιατι το Routing βγαινει και με gns3. Π.χ. στο EIGRP δεν θα μαθεις κατι καινουριο πανω στο πρωτόκολλο αλλά θα κανεις ενα unequal balancing, ενα Frame Relay, θα δεις 2 πραγματακια για το mpls κλπ θα πας ενα επίπεδο παραπέρα δηλαδη τις γνώσεις σου και τίποτα αλλο, μπορεις δηλαδη να το διαβάσεις και μονος σου.

 

Το μεγάλο προβλημα για μενα στις πιστοποιησεις αν θελει κανεις να ασχοληθει σοβαρα μαζί τους ειναι ο τεραστιος ογκος υλης που εχουν κατι που σε αποθαρρύνει από το να διαβάσεις, ειδικά αν αποφασίσεις να διαβάσεις μονος σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασική προυπόθεση για μένα, αν θες να το πάρεις μόνος σου, είναι να έχεις μια βασική γνώση περί "ΔΙΚΤΥΟ" (σχετικά).

π.χ.:

1ον. OSI model

2ον. Ethernet 802.3

3ον. Τι είναι ROUTER & SWITCH!! Σημαντικό..

{4ον. Καλή επαφή με cli}

 

Αν έχεις αυτά τα βασικά στο μυαλό σου:

 

- https://learningnetwork.cisco.com/community/certifications/ccna/ccna_exam?tab=studylearn <-- curriculum ccna

- http://www.ciscopress.com/markets/detail.asp?st=44711 <-- cisco press ccna, αγορά τα βιβλία σου, εκτός αν τα έχεις σε pdf και σε βολεύει περισσότερο το διάβασμα από μια οθόνη

- http://www.ebay.co.uk/ <-- Αγορά εξοπλισμού (router 2600, 1700, switch 3500, 2900) αναφέρω αυτά καθώς είναι οικονομικά και θα σε καλύψουν πλήρως μέχρι το ccnp

- Επίσης σημαντικό, ότι θές, ότι απορία εχεις, στο site της Cisco θα βρείς τα πάντα. Σε ένα φόρουμ δεν θα πάρεις τις απαντήσεις σου 1000%. Καθώς επίσης σημαντικό για μένα, εφόσον ξεκινήσεις δεν θα σταματήσεις το διάβασμα.

- GNS3 <-- http://www.gns3.net/download/ <-- Όταν θα έχεις μια σχετική εικόνα για το τι είναι cisco, θα σε βοηθήσει ακόμα περισσότερο (καλό simulator αλλά τα πραγματικά μηχανήματα είναι πραγματικά)

 

 

 

ΤΙΡ. Μαγική εντολή όταν ξεκινήσεις "show ?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...