Προς το περιεχόμενο
lpath

προβλημα με pc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, χθες που πηγα να αναψω το pc δεν αναβε.. το ανοιγω κ ειδα πως οταν εβγαζα το 8πινο ρευμα απο τον επεξεργαστη αναβε.. μετα παλι δεν αναβε.. βγαζω το hd audio (ακυρο) αναβει.. μετα βγαζω τα 6πινα απο την καρτα γραφικων και δουλεψε.. μετα παλι εσβισε.. εντομεταξι προς το τελος κανανε κατι παραξενες αλλαγες στροφων οι ανεμιστηρες και μετα εσβηνε παλι... λιγο προλαβα και μπηκα στα bios και ειδα οτι οι μνημες μου δουλευαν στα 1150 κατι mhz που με παραξενεψε.. προς τροφοδοτικο παω ,αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει παιδια...

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα chieftech 550w δεν θυμαμαι ακριβως ποιο γιατι ειμαι στην δουλεια τωρα, το υπολοιπο συστημα ειναι cpu phenom 2 965 mb asrock extreme 3 gpu hd5830 ram xms3 8gb 1600 mhz

το psu το εχω πανω απο 4 χρονια λες να τα επαιξε?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εεε ποτέ δεν ξέρεις!!! Εάν έχεις από κανένα φίλο ν δοκιμάσεις ένα άλλο τροφοδοτικό θα ΔΟΥ έλυνε τα χέρια πιστεύω!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

κατι τετοιο σκεφτομαι.. γτ cpu mb kai ram ειναι καινουργια.. θα δουμε..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τροφοδοτικό ρε συ μου βρωμάει απλά για να μην κάνουνε λάθος εκτίμηση και πληρώσεις τζάμπα δοκίμασε από φίλο μα λογικά προς τα εκεί το κόβω!!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

90% να είναι το τροφοδοτικό και 10% να τα έπαιξε η μήτρική.

Αν το βγάλεις το psu για να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο ,όπως σωστά σου λένε τα παιδιά παραπάνω ,ρίξε και μια ματιά να δεις αν έχεις τίποτα φουσκωμένους πυκνωτές.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

αυτα ειναι τα ρευματα.. και ολα παιζουν ολη την ωρα λιγο πανω λιγο κατω το +12 μεχρι και στο 11.450 το ειδα.. και κατι ακομα ενω cpu freq ειναι 200mhz στο cpu z μου βγαζει 199,6.. οι πυκνωτες ειναι οκ οσο ειδα.. παντως τροφοδοτικο θα αλλαξω σιγουρα ειναι και παλιο.. αν βλεπετε κατι στα ρευματα η κατι αλλο πειτε μου και ευχαριστω για τις απαντησεις :D

post-240703-0-53799400-1351202782_thumb.jpg

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

μηπως του έχεισ κάνει overclocking? το vcore είναι λιγο παραπάνω από τους κλασικούς phenom.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

οχι ολα stock αλλωστε και το cpu-z 3392mhz λεει

εκανα και load defaults στα bios μηπως και πατησα καταλαθος κανα turbo σε ενα mode της μητρικης

τωρα μονωσα ολα τα καλωδια του τροφοδοτικου, εβγαλα και 2 απο τα 3 ανεμιστηρια και δουλευει , βεβαια μου κανει κατι πτωσεις η ταση καποιες φορες.. το καταλαβενω και απο την φωτεινοτητα των led των ανεμιστηρων .. παιζει..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

τότε ειναι τροφδοτικό αλλα επειδη θέλω να ξεκινάω απο απλές λυσεις δοκιμασε πρωτα με άλλο καλωδιο ρευματος μηπως φταιει αυτό. αν είναι παλι το ιδιο σε συμβουλευω για τροφοδοτικο. Προσωπικα σε psu εμπιστευομαι χρονια την themaltake.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

1 μονο εχει :) εχω παρει αποφαση οτι θα παρω τροφοδοτικο να εχω και το κεφαλι μου ησυχο γιατι με chieftech 5ετιας κανεις δεν πηγε μπροστα :P ειμαι αναμεσα σε thermaltake και corsair με budget 80 περιπου ευρω αν μπορεις να μου προτεινεις καποια γιατι με τα τροφοδοτικα δεν το εχω καθολου..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγώ το πήρα από εδώ είναι στα 630W και 20 ευρώ φθηνότερο , δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες διαφορές πάντως είμαι ευχαριστημένος απόλυτα (μέχρι σήμερα.)

http://www.computerb...rtuemart

Διόρθωση: Τη βρήκα τη διαφορά βγάζει μάτια. Το δικό μου δεν είναι modular!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.