Προς το περιεχόμενο

Σκληρός Δίσκος μάλλον στα τελευταία του!


stepar10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω έναν εξωτερικό σκληρό 1 Tera, εδώ και περίπου 3 χρόνια. Είναι συνέχεια σε λειτουργία και δουλευει μια χαρα, αλλά εδω και κανα μήνα, οταν αντιγράφω κάτι ή τον δουλευω ακούω κάποια τσικ τσικ (πολύ χαρακτηριστικος ήχος σκληρού), είπα να βάλω το hard disk sentinel και μου εβγαλε αυτό...

 

Τα αρχεία είναι πολύ σημαντικά και δεν θελω να τα χασω.

 

Πως βλέπετε τα πραγματα???

post-241403-0-83733600-1351166326_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρα μιλάτε??? Τοσο χαλια??? πωωωωω!

Δηλαδη είναι σιγουρο οτι θα τα φτύσει? Δεν υπάρχει καμια περίπτωση το πρόγραμμα να κάνει λάθος?

 

Τι ειναι τα bad sectors??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το HD Sentinel να κάνει λάθος. Ψάξτο στο wikipedia τι είναι , είναι πολλά που πρέπει να σου εξηγήσω να καταλάβεις αλλά αυτά είναι που ευθύνονται κατά 90% για την καταστροφή δίσκων :D

 

Είναι 100% ότι θα τα φτύσει , αρχίζεις backup από παραπροχθές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση το HD Sentinel να κάνει λάθος.

 

Είναι 100% ότι θα τα φτύσει , αρχίζεις backup από παραπροχθές.

 

...."100%" δεν είναι στην πραγματικότητα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ - αλλά καλό είναι ο κάθε χρήστης (και ειδικά ο "άσχετος") να το ΠΑΙΡΝΕΙ ως "100%"...

Και δεν είναι ακριβώς ότι κάτι λάθος μπορεί να "δει" το (κάθε) πρόγραμμα, αλλά να είναι τέτοια η κατάσταση που να το "ξεγελά" (υπό μία έννοια).

 

 

Σοβαρα μιλάτε??? Τοσο χαλια??? πωωωωω!

Δηλαδη είναι σιγουρο οτι θα τα φτύσει? Δεν υπάρχει καμια περίπτωση το πρόγραμμα να κάνει λάθος?

 

Τι ειναι τα bad sectors??

 

ΒS είναι σημεία του δίσκου που αργούν να διαβαστούν σε δεδομένο χρονικό διάστημα, οπότε καθίστανται "ύποπτα" για φυσική ζημιά στην επιφάνεια του μέσου αποθήκευσης (οι σκληροί δίσκοι έχουν μέσα τους δισκάκια πάνω στα οποία γράφονται οι πληροφορίες).

Όπως είπα πριν, ΔΕΝ είναι 100% σίγουρο ότι θα τα φτύσει, αλλά εφ' όσον κάποιο πρόγραμμα δηλώνει πρόβλημα, πρέπει οπωσδήποτε να "φυλάξεις αντίγραφα των αρχείων σου...για να 'χεις τα μισά". Για την ακρίβεια, ανεξαρτήτως παρουσιαζόμενου προβλήματος, πρέπει απ' την πρώτη στιγμή που περνάς δεδομένα σ' έναν δίσκο, παράλληλα να φτιάχνεις αντίγραφα σε άλλο μέσο (έστω σε δισκάκια DVD πχ), διότι ένας δίσκος ενδέχεται να ψοφήσει απροειδοποίητα και να μείνεις με το...ποντίκι στο χέρι.

 

Όσο για τον παρόντα δίσκο, ΑΦΟΥ κάνεις αντίγραφα, συνέχισε να τον χρησιμοποιείς και να δεις πόσο θα πάει. Αν μάλιστα η "υγεία" του πέσει στο μηδέν, τρέχεις το διαγνωστικό της εταιρίας του (το Seatools της Seagate, μιας και είναι Samsung o δικός σου, κι έχει εξαγοραστεί από αυτήν) κι αν αυτό "πει" ότι ο δίσκος χρήζει αντικατάστασης, κι αν είσαι εντός εγγύησης, τον επιστρέφεις είτε στο σημείο αγοράς, είτε στη "μαμα-Seagate" γι' αλλαγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα ανέβαζα πικ με το HDS να δείχνει 60-φεύγα χιλιάδες BS σε 2-3 δίσκους εδώ και χρόνια και που ζουν και βασιλεύουν (διαβάζονται και γράφουν), αλλά είμαι σε λίγο γαμώτο φάση για να τους βρω και να τους συνδέσω (τους αποσύνδεσα πρόσφατα). Όχι για τίποτ' άλλο, αλλά για να μη νομίσεις ότι τα λέω απ' το κεφάλι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και ιδιαίτερα τον washcloud! Γιατι ο δίσκος μου εφτασε σε αυτο το σημείο?? Παντα προσεχα πως τον μεταχειρίζομαι οπως και επισης ολα τα αρχεία ειναι προσεγμένα και αρχειοθετημένα.

 

Φταιει το οτι δουλευε συνεχεια οποτε δουλευε και ο υπολογιστης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι έτοιμοι εξωτερικοί δίσκοι δεν είναι και το ότι καλύτερο. Αλλά χαλάνε από την χρήση. Δεν έχει σχέση αν πρόσεχες τον σκληρό αυτός σε πρόδωσε :D

 

...θα ανέβαζα πικ με το HDS να δείχνει 60-φεύγα χιλιάδες BS σε 2-3 δίσκους εδώ και χρόνια και που ζουν και βασιλεύουν (διαβάζονται και γράφουν), αλλά είμαι σε λίγο γαμώτο φάση για να τους βρω και να τους συνδέσω (τους αποσύνδεσα πρόσφατα). Όχι για τίποτ' άλλο, αλλά για να μη νομίσεις ότι τα λέω απ' το κεφάλι μου...

 

80gb gb ide περνάει Long/short διαγνωστικό της WD με 85% ζωή στο HD sentinel αλλα μου πετάει συνέχεια crc errors(τον έχω σαν δίσκο που κατεβάζω πράγματα εκεί :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ο δίσκος μου εφτασε σε αυτο το σημείο?? Παντα προσεχα πως τον μεταχειρίζομαι οπως και επισης ολα τα αρχεία ειναι προσεγμένα και αρχειοθετημένα.

 

Φταιει το οτι δουλευε συνεχεια οποτε δουλευε και ο υπολογιστης?

 

Kατ' αρχάς τα "αρχεία" σου δεν έχει καμμία σημασία αν τα έχεις "τακτοποιημένα" ή όχι. Για τον σκληρό είναι όλα "0 και 1". Και σε γενικές γραμμές, ούτε καν η "μεταχείριση" (="προσοχή" κτλ) παίζει ρόλο. Τον πρώτο ρόλο για το γιατί/πότε/πώς θα τεζάρει ένας σκληρός, τον έχει ο ίδιος (κυρίως κατασκευαστικοί λόγοι). Από 'κει και πέρα, αν κάτι ενδέχεται να συμβάλλει ιδιαίτερα, είναι η φυσική (και απρόσεχτη) μεταφορά - μιας και μιλάμε για εξωτερικό δίσκο.

Ξέχνα επίσης ΚΑΙ το "δούλευε συνέχεια, όπως και το πισί" : η ΔΟΥΛΕΙΑ του είναι να δουλεύει συνέχεια, και πάλι σε γενικές γραμμές, το να χρησιμοποιείς μια συσκευή όπως έναν σκληρό δίσκο λιγότερο ("για να μη χαλάσει"), ούτε "λογικό" είναι, αλλά ούτε και βοηθάει και τόσο, τη στιγμή που μπαίνουν διάφοροι παράγοντες για το αν/πώς/πότε θα πάθει κάποια ζημιά. Κι εννοώ λιγότερη χρήση από την "νορμάλ".

 

Γενικά, αν το κατάλαβες, με τους δίσκους ποτέ δεν μπορείς να είσαι βέβαιος, γι' αυτό κι όπως είπα, ο μόνος τρόπος για να εξασφαλίσεις ΕΣΤΩ την μακροημέρευση των δεδομένων σου, είναι ΠΑΝΤΑ να κρατάς αντίγραφα.

 

 

80gb gb ide περνάει Long/short διαγνωστικό της WD με 85% ζωή στο HD sentinel αλλα μου πετάει συνέχεια crc errors(τον έχω σαν δίσκο που κατεβάζω πράγματα εκεί :P)

 

Το ότι μπορεί να συμβεί το ακριβώς αντίθετο = να δείχνει "επαρκή υγεία" κάποιο πρόγραμμα, δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει και η άλλη συνθήκη όμως. Γι' αυτό και μίλησα για "ΟΧΙ 100%". Κι απ' αυτούς τους δίσκους που λες, έχω = παρουσιάζονται ως (επαρκώς) υγιείς, αλλά στην πράξη παπάρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, παει αυτο, το κατάλαβα. Απο δω και πέρα τώρα. Καταρχας μεχρι να παρω αλλον και να τα περάσω ολα εκεί εχω κλειστό τον δίσκο. Δεν τον λειτουργω. Η κι αυτο ασχετο είναι? Δηλαδη παιζει να τον βαλω σε ενα μηνα σε λειτουργια και να τα έχει τινάξει??

 

 

Ti επιλέγω????

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301957

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.333551

 

Προτεινετε και οτι αλλο θελετε στο 1 τερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.visionstu...&step=undefined

 

http://www.visionstu...&step=undefined

 

Τον φτιάχνεις μόνος σου.

 

Δύο είναι οι λόγοι

 

Α) Αν σου χαλάσει το κουτάκι απλά βγάζεις τον δίσκο από μέσα και βάζεις ένα άλλο κουτί. Ενώ σε εξωτερικό δίσκο δεν μπορείς να το κάνεις αυτό γιατί θα πρέπει να στο αλλάξουνε και ξεχνάς από μέσα οτιδήποτε δεδομένα.

Β) Και οι δύο δίσκοι που λίνκαρες έχουνε 1 ή 2 χρόνια εγγύηση εγώ με αυτό που σου πρότεινα ο δίσκος έχει 5 χρόνια εγγύηση που είναι πολύ σημαντικό στις μέρες μας.

 

Δεν θα είναι δύσκολο να το συναρμολογήσεις , κυριολεκτικά 5-6 βίδες είναι.

 

Βγαίνει 5 ευρώ ακριβότερος από του e-shop αλλά έχει 5 χρόνια εγγύηση αντί ενός του seagate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη παιζει να τον βαλω σε ενα μηνα σε λειτουργια και να τα έχει τινάξει??

 

...όχι, δεν παίζει - εκτός κι αν διασταυρωθείς σε καμμιά γωνία με πχ καν'αν της οικογένειας Μητσοτάκη. Παρόπλισέ τον λοιπόν μέχρι να πάρεις άλλον.

 

Όσο για ποιόν, αρκριβώς αυτά που πρότεινε ο Ρουν. Ούτε συζήτηση για οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...