Προς το περιεχόμενο

Νόμιμο παρκάρισμα και σήκωμα/σπάσιμο υαλοκαθαριστήρων


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτες την πατησε ενας φιλος μου

Ειχε παρκαρει μπροστα στο σπιτι ενος περιεργου και το πρωι βρηκε μια γρατσουνια απο μπρος ως πισω

99% λεει οτι ειναι αυτος

Υπαρχει τροπος να βαλει μια καμερα μεσα στο αυτοκινητο (γιατι ειναι μακρυα απο το σπιτι) να ξαναπαρκαρει εκει και να τον καταγραψει ?

Υπαρχει καποια καμερα νυκτος που να γραφει μονο οταν ανιχνευει κινηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα θέλω τη βοήθεια σας στην επιλογη μιας camera παρακολούθησης γιατι εχω σοβαρο πρόβλημα..

Απο την μέρα που μετακόμισα στο διαμέρισμα κάποιος εχει βάλει στο μάτι το αμάξι μου -το οποίο παρκάρω παντα κανονικά στην θέση μου χωρις να ενοχλώ κανένα- και το εχει σκίσει στις γρατζουνιές..
η μόνη λύση είναι η τοποθέτηση καμερας πάνω απο τη θέση μου στο παρκιν που να καταγράφει ποιος περναει απο το σημείο..

 

Παροχή ρεύματος υπάρχει στο σημείο άρα χρειάζομαι μια κάμερα με ενσωματωμένη μνήμη που θα καταγράφει επι εικοσιτετραώρου

βάσεις τι γίνετε..!! ειναι ο μόνος τρόπος να αποτρέψω η να εντοπίσω τον @#@#@#@ 

 

βρήκα αυτη σε λογική τιμή..http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=8DB64A3943CB8A4EAAFBF6CA6D340E55&pa=6BA671EB85B3584B8CAD417898D8BC7F

Γνωρίζει κάποιος την συγκεκριμένη η κάποια άλλη που να μπορώ να κάνω τη δουλεία μου ευχαριστώ..???!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ψάχνω και εγώ, το θέμα είναι πως προσωπικά θέλω κάτι πιο διακριτικό. Στην περίπτωση μου (δεν ξέρω αν θέλεις και εσυ το ίδιο) δεν θέλω να τον εκφοβίσω αλλά να βρω ποιός είναι.

Ξέρεις βέβαια οτι αυτό θεωρείται παράνομο, ε; Δεν παίζει να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φωτογραφία ή το βίντεο που θα βγάλεις ως αποδεικτικά στοιχεία.

 

Στην καλύτερη απλά θα τον βρείς και θα του το τρίψεις στα μούτρα, χωρίς να του πεις οτι τον μαγνητοσκόπησες γιατί μπορεί να σε τρέξει (σύμφωνα με αστυνομικό αυτό).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις κρυφή κάμερα να καταγράφει. Μόλις δεις κάτι στην κάμερα, κάνεις καταγγελία ότι τον είδες εκείνη τη μέρα και ώρα να κάνει τη ζημιά!

Αν σου πούνε γιατί δεν αντέδρασες... πες φοβόμουν μήπως είναι τρελός ή κάτι τέτοιο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και καμιά Go Pro - όταν τελειώσεις με την υπόθεση να έχεις να παίζεις. Η να την πουλήσεις, αφού θα φύγει πολύ εύκολα.

 

Τώρα τα "δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υλικό" τα ακούω λίγο βερεσέ - μιας και δεν θα τον πήγαινα σε δικαστήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yup, είμαι αρκετά ευγενικός και θα σου δώσω την ευκαιρία να μου πληρώσεις την ζημιά. Αν αρχίσεις τα κορδελάκια, δεν θα χρειαστεί δικαστήριο. Θα γίνει αυτορύθμιση...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν ειμαι σίγουρος αν θέλω να ξέρω ποιος το κανει αυτο για φοβάμαι πως θα αντιδράσω... γιατι σίγουρα θα βρώ μπελά..!!
Το θέμα είναι να τον εκφοβίσω και να σταματίσει εδω.... μια κάμερα μαζι με μια ταμπέλα οτι ο χώρος παρακολουθείτε πιστεύω θα εχει αποτελέσματα..

Υ.Γ. Γιατι ειναι παράνομο να καταγράφεις στην πυλωτή σου? ιδιωτικός χώρος δεν είναι...? ούτε δρόμος ούτε πεζοδρόμιο κτλ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

βρε παιδια απλο ειναι να μαθεις ποιος το εκανε ,  99% ειναι καποιος που νομιζει οτι του πιανεις την θεση του

 

βλεπεις ποιο αμαξι παρκαρει στην θεση που παρκαρες κ στο γρατζουνισαν .... συνεχεια  παρκαρισμενο οταν δεν παρκαρεις εσυ 

 

το πιο απλο που του κανεις ειναι στουπι - πανι κλπ με ενα σκουποξυλο το σπρωχνεις κ  το σφηνωνεις  μεσα στην εξατμιση .....

 

τo  πιο δραστικο   ειναι το remover κοστιζει ελαχιστα (15 euro ) αλλα του κανεις το αμαξι καλοκαιρινο .... συνισταται 

 

δοκιμασμενο πριν χρονια με αριστα αποτελεσματα ...... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδια απλο ειναι να μαθεις ποιος το εκανε ,  99% ειναι καποιος που νομιζει οτι του πιανεις την θεση του

 

βλεπεις ποιο αμαξι παρκαρει στην θεση που παρκαρες κ στο γρατζουνισαν .... συνεχεια  παρκαρισμενο οταν δεν παρκαρεις εσυ 

 

το πιο απλο που του κανεις ειναι στουπι - πανι κλπ με ενα σκουποξυλο το σπρωχνεις κ  το σφηνωνεις  μεσα στην εξατμιση .....

 

τo  πιο δραστικο   ειναι το remover κοστιζει ελαχιστα (15 euro ) αλλα του κανεις το αμαξι καλοκαιρινο .... συνισταται 

 

δοκιμασμενο πριν χρονια με αριστα αποτελεσματα ...... :-D

 

Ωστε εσυ εισουν που μου το εκανες μπου**λο το αμαξι! Για εξηγησου τωρα και δωσε στοιχεια μη πιαστουμε στα χερια! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λυση δεν το ξαναβαζεις εκει για καμια βδομαδα και περιμενεις να δεις ποιος το παρκαρει εκει και τον κανεις μαυρο στο ξυλο.

 

Αλλιως απλα τους σπας και εσυ το αμαξι και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστε εσυ εισουν που μου το εκανες μπου**λο το αμαξι! Για εξηγησου τωρα και δωσε στοιχεια μη πιαστουμε στα χερια! :P

φιλε μου  nick , αν εισαι εσυ που μου εφαγες .... το κοριτσι μου επειδη  εσυ  ειχες την ferrari 458 italia 

 

κ εγω ενα zastava yugo ε ναι το ομολογωωωωωωωωωωωωωω   :D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμερα ειναι η μονη εφικτη λυση για να τον ανακαλυψεις.

Απο εκει και περα επειδη το βιντεο δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν αποδεικτικο εγω θα εκανα το εξης.

Δεν θα εμπλεκα ουτε αστυνομιες ουτε θα του την ελεγα. Θα εβρισκα το δικο του αμαξι και θα το γ@μουσ@! Τι λαστιχα τι γρατσουνιες τι μπογιες τι σπασιμο τζαμιων. Ολα τα καλα...

 

 

Και μιας και μιλαμε για καμερες. Ψαχνω καμερα με μικρο μεγεθος που η μπαταρια να κραταει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Καμια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μου επιτρέψετε να αναστήσω αυτό το παλιό thread, γιατί είχα πρόσφατα μια συζήτηση και θέλω να ακούσω και τη γνώμη σας.

Κατ΄ αρχάς, δεν είμαι οδηγός και ως πεζός που περπατάει πολύ και καθημερινά και έχει μπουχτίσει από τα ζώα (αν θέλετε παρεξηγηθείτε, χέστηκα) που δε δίνουν σημασία ούτε σε ράμπες, ούτε σε διαβάσεις, ούτε σε πεζοδρόμια, σηκώνω υαλοκαθαριστήρες. Δεν σπάω, δεν γρατζουνάω, δεν κάνω οποιαδήποτε ζημιά. Για να σας προλάβω, έχω δοκιμάσει να πάρω τη τροχαία, αλλά άλλες φορές αργούν τόσο που ο λακαμάς έχει ήδη φύγει, άλλες φορές βιάζομαι εγώ, και για να είμαι ειλικρινής, ούτε έχω όρεξη σε κάθε διαδρομή μου, να καλώ κάθε 10 λεπτά τη τροχαία...

Και φτάνουμε στο θέμα μου. Φίλος προ ημερών στάθμευσε παράνομα πάνω σε πεζοδρόμιο, σε σημείο που το πεζοδρόμιο είναι πολύ φαρδύ, παρκάρουν πολλοί και έχουν συχνά περιπτώσεις μικροβανδαλισμών, σαν αυτές που αναφέρονται παραπάνω. Παππούς από την πολυκατοικία, βγαίνει κι εκείνη την ώρα και μπροστά στον οδηγό, του σηκώνει τον υαλοκαθαριστήρα. Δεν του τον σπάει, ούτε κάνει άλλη ζημιά. Ο εν λόγω φίλος τον ρωτάει γιατί του σήκωσε τον υαλοκαθαριστήρα και ο παππούς αρχίζει και τον βρίζει και να τον απειλεί πως θα καλέσει τη τροχαία. Εδώ αρχίζουν τα περίεργα. Τελικά τη τροχαία τη καλεί ο φίλος, παραδέχεται πως πάρκαρε παράνομα και καταγγέλλει τον παππού πως του σήκωσε τον υαλοκαθαριστήρα (!!) και που στο ενδιάμεσο έχει αρχίσει τις απειλές πως θα πει στην αστυνομία πως τον χτύπησε, πως το έβρισε και θα του πάρει το αμάξι στα δικαστήρια. Λίγο μετά έρχονται, τους λένε το συμβάν, και οι τροχαίοι όντως παίρνουν το μέρος του φίλου και λένε ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να του κόψουν μία κλήση, ενώ τον παππού μπορούν να τον πάνε μέχρι και αυτόφωρο για φθορά ξένης περιουσίας, απλά και μόνο επειδή έβαλε χέρι στους υαλοκαθαριστήρες, έστω και χωρίς να υπάρχει πραγματική φθορά. Τελικά το θέμα έληξε έτσι, με τον παππού να παραδέχεται ότι ούτε τον έβρισε ούτε τον χτύπησε ο φίλος, με τους τροχαίους να φεύγουν, προφανώς γιατί ήταν ηλικιωμένος και δεν είχε νόημα να το τραβήξουν, και γλίτωσε και το 300άρι ο φίλος.

Πόσο ρεαλιστικό σας ακούγεται αυτό; Μπορεί το σήκωμα του υαλοκαθαριστήρα, χωρίς οποιαδήποτε ζημιά, να θεωρηθεί φθορά; Επειδή δεν ήμουν μπροστά στο συμβάν και σύμφωνα με τη διήγηση, οι τροχαίοι στον παράνομα παρκαρισμένο μόνο στα τέσσερα δεν του στήθηκαν, ενώ στον παππού (που ναι, άρχισε να βρίζει, αλλά δεν έκανε οποιαδήποτε φθορά) σε λίγο θα του έβαζαν και βραστά αυγά στις μασχάλες, η όλη ιστορία μου ακούγεται...κάπως. Και επειδή με τον συγκεκριμένο έχουμε κόντρα, επειδή εγώ είμαι φανατικά υπέρ των δικαιωμάτων των πεζών και εκείνος ως οδηγός, είναι της γνωστής νοοτροπίας "ε και που να το άφηνα, να 3 λεπτά θα κάνω", υποψιάζομαι ότι ίσως δεν έγιναν όλα ακριβώς έτσι. Εσείς τι λέτε;

Επεξ/σία από ghadhika
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ενυπωση οτι:

τροχαια δεν μπορει να συλλαβει.

Ο φιλος μπορει να κανει και μηνυση οτι ο παππους τον βιασε.Τα οργανα πρεπει στα πλαισια του νομου να τον συλλαβουν,για αυτοφορο,προφυλακιση κλο.Αρμοδιος ειναι ο δικαστης-εισαγγελεας.Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ζημια-δεν υπαρχει και φθορα,σε αντιθεση την φθορα ψυχικης υγειας του παππου(οπου μπορει να κανει και με την σειρα του μηνυση).

Οι τροχαιοι κακως δεν τον γραψανεε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...