Προς το περιεχόμενο

Νόμιμο παρκάρισμα και σήκωμα/σπάσιμο υαλοκαθαριστήρων


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, vasilllis είπε

Εχω την ενυπωση οτι:

τροχαια δεν μπορει να συλλαβει.

Ο φιλος μπορει να κανει και μηνυση οτι ο παππους τον βιασε.Τα οργανα πρεπει στα πλαισια του νομου να τον συλλαβουν,για αυτοφορο,προφυλακιση κλο.Αρμοδιος ειναι ο δικαστης-εισαγγελεας.Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ζημια-δεν υπαρχει και φθορα,σε αντιθεση την φθορα ψυχικης υγειας του παππου(οπου μπορει να κανει και με την σειρα του μηνυση).

Οι τροχαιοι κακως δεν τον γραψανεε.

Δεν είναι σύλληψη, αλλά ο παππούς δεν είχε κανένα στοιχείο πάνω του και μπορούσαν να τον πάρουν για εξακρίβωση...τυπικά.

Ο φίλος δεν κατηγόρησε τον παππού για κάτι άλλο εκτός του υαλοκαθαριστήρα. Ο παππούς πετούσε απειλές, αλλά όταν ήρθαν οι τροχαίοι παραδέχτηκε πως δεν συνέβη τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ghadhika είπε

Δεν είναι σύλληψη, αλλά ο παππούς δεν είχε κανένα στοιχείο πάνω του και μπορούσαν να τον πάρουν για εξακρίβωση...τυπικά.

Ο φίλος δεν κατηγόρησε τον παππού για κάτι άλλο εκτός του υαλοκαθαριστήρα. Ο παππούς πετούσε απειλές, αλλά όταν ήρθαν οι τροχαίοι παραδέχτηκε πως δεν συνέβη τίποτα.

ουτε εξακριβωση,ουτε συλληψη μπορουν να κανουν.Πρεπει να καλεσουν αστυνομια.

Περα απο αυτο παντως η διαδικασια ειναι αυτη.Ο φιλος μπορει να να δηλωνει οτι του κατεβει και αντιστοιχα και ο παππους μπορει να υποστηριζει τα δικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη αλλού το πας. Εγώ αυτό που ρωτάω είναι για το θέμα της φθοράς. Μπορεί να θεωρηθεί φθορά απλά και μόνο να σηκώσεις τον υαλοκαθαριστήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ghadhika είπε

Θα μου επιτρέψετε να αναστήσω αυτό το παλιό thread, γιατί είχα πρόσφατα μια συζήτηση και θέλω να ακούσω και τη γνώμη σας.

Κατ΄ αρχάς, δεν είμαι οδηγός και ως πεζός που περπατάει πολύ και καθημερινά και έχει μπουχτίσει από τα ζώα (αν θέλετε παρεξηγηθείτε, χέστηκα) που δε δίνουν σημασία ούτε σε ράμπες, ούτε σε διαβάσεις, ούτε σε πεζοδρόμια, σηκώνω υαλοκαθαριστήρες. Δεν σπάω, δεν γρατζουνάω, δεν κάνω οποιαδήποτε ζημιά. Για να σας προλάβω, έχω δοκιμάσει να πάρω τη τροχαία, αλλά άλλες φορές αργούν τόσο που ο λακαμάς έχει ήδη φύγει, άλλες φορές βιάζομαι εγώ, και για να είμαι ειλικρινής, ούτε έχω όρεξη σε κάθε διαδρομή μου, να καλώ κάθε 10 λεπτά τη τροχαία...

Και φτάνουμε στο θέμα μου. Φίλος προ ημερών στάθμευσε παράνομα πάνω σε πεζοδρόμιο, σε σημείο που το πεζοδρόμιο είναι πολύ φαρδύ, παρκάρουν πολλοί και έχουν συχνά περιπτώσεις μικροβανδαλισμών, σαν αυτές που αναφέρονται παραπάνω. Παππούς από την πολυκατοικία, βγαίνει κι εκείνη την ώρα και μπροστά στον οδηγό, του σηκώνει τον υαλοκαθαριστήρα. Δεν του τον σπάει, ούτε κάνει άλλη ζημιά. Ο εν λόγω φίλος τον ρωτάει γιατί του σήκωσε τον υαλοκαθαριστήρα και ο παππούς αρχίζει και τον βρίζει και να τον απειλεί πως θα καλέσει τη τροχαία. Εδώ αρχίζουν τα περίεργα. Τελικά τη τροχαία τη καλεί ο φίλος, παραδέχεται πως πάρκαρε παράνομα και καταγγέλλει τον παππού πως του σήκωσε τον υαλοκαθαριστήρα (!!) και που στο ενδιάμεσο έχει αρχίσει τις απειλές πως θα πει στην αστυνομία πως τον χτύπησε, πως το έβρισε και θα του πάρει το αμάξι στα δικαστήρια. Λίγο μετά έρχονται, τους λένε το συμβάν, και οι τροχαίοι όντως παίρνουν το μέρος του φίλου και λένε ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να του κόψουν μία κλήση, ενώ τον παππού μπορούν να τον πάνε μέχρι και αυτόφωρο για φθορά ξένης περιουσίας, απλά και μόνο επειδή έβαλε χέρι στους υαλοκαθαριστήρες, έστω και χωρίς να υπάρχει πραγματική φθορά. Τελικά το θέμα έληξε έτσι, με τον παππού να παραδέχεται ότι ούτε τον έβρισε ούτε τον χτύπησε ο φίλος, με τους τροχαίους να φεύγουν, προφανώς γιατί ήταν ηλικιωμένος και δεν είχε νόημα να το τραβήξουν, και γλίτωσε και το 300άρι ο φίλος.

Πόσο ρεαλιστικό σας ακούγεται αυτό; Μπορεί το σήκωμα του υαλοκαθαριστήρα, χωρίς οποιαδήποτε ζημιά, να θεωρηθεί φθορά; Επειδή δεν ήμουν μπροστά στο συμβάν και σύμφωνα με τη διήγηση, οι τροχαίοι στον παράνομα παρκαρισμένο μόνο στα τέσσερα δεν του στήθηκαν, ενώ στον παππού (που ναι, άρχισε να βρίζει, αλλά δεν έκανε οποιαδήποτε φθορά) σε λίγο θα του έβαζαν και βραστά αυγά στις μασχάλες, η όλη ιστορία μου ακούγεται...κάπως. Και επειδή με τον συγκεκριμένο έχουμε κόντρα, επειδή εγώ είμαι φανατικά υπέρ των δικαιωμάτων των πεζών και εκείνος ως οδηγός, είναι της γνωστής νοοτροπίας "ε και που να το άφηνα, να 3 λεπτά θα κάνω", υποψιάζομαι ότι ίσως δεν έγιναν όλα ακριβώς έτσι. Εσείς τι λέτε;

άσχετο το τι κάνει ο άλλος πάρκαρε παράνομα, κλέβει τράπεζά δεν έχεις κανένα δικαίωμά να πειράζεις την περιουσία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2018 στις 11:37 ΜΜ, ghadhika είπε

Μπορεί το σήκωμα του υαλοκαθαριστήρα, χωρίς οποιαδήποτε ζημιά, να θεωρηθεί φθορά;

Ναι.
Και μπορεί και θεωρείται.

14 ώρες πριν, zio10 είπε

Η τροχαία τμήμα της αστυνομίας δεν είναι; Γιατί να πρέπει να φωνάξουν αστυνομία;

Γιατί δεν έχουν τέτοιες αρμοδιότητες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όλα αυτά τα βίντεο που κυκλοφορούν στο facebook με κάποιους που μπαίνουν σε μαγαζιά και τα κλέβουν δεν είναι παράνομα ενώ το να καταγράψω αυτόν που μου καταστρέφει την περιουσία είναι;

Fuck logic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ επαυξάνω και συμμερίζομαι τις φθορές ξένης περιουσίας όταν αυτή βρίσκεται παράνομα παρκαρισμένη. Γι αυτό την επόμενη φορά ο παππούς θα πρέπει να ξηλώσει τον υαλοκαθαριστήρα από το μοτέρ, ή να του κατεβάζει καθρέπτη κ να τον πετάει στην ανακύκλωση. Το έχουμε βρεί τώρα με το κάθε ζώο να παρκάρει όπου βρει χωρίς συνέπειες, και να κρυβόμαστε πίσω από τη φθορά περιουσίας. Όσο η τροχαία δεν κόβει πρόστιμα η αυτοδικία είναι η μόνη διέξοδος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2018 στις 4:28 ΜΜ, ghadhika είπε

Βασίλη αλλού το πας. Εγώ αυτό που ρωτάω είναι για το θέμα της φθοράς. Μπορεί να θεωρηθεί φθορά απλά και μόνο να σηκώσεις τον υαλοκαθαριστήρα;

Δεν το παω αλλου.Προσπαθω να εξηγησω οτι αρμοδιο να αποφανθει ειναι το δικαστηριο.Το δικαστηριο θα αποφανθει οτι δεν προκληθηκε καμια βλαβη υλικη.Ηθικη ?Ποιος ξερει.Αν και πιστευω οτι δεν υπαρχει κατι το μεμπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2018 στις 11:37 ΜΜ, ghadhika είπε

Θα μου επιτρέψετε να αναστήσω αυτό το παλιό thread, γιατί είχα πρόσφατα μια συζήτηση και θέλω να ακούσω και τη γνώμη σας.

Κατ΄ αρχάς, δεν είμαι οδηγός και ως πεζός που περπατάει πολύ και καθημερινά και έχει μπουχτίσει από τα ζώα (αν θέλετε παρεξηγηθείτε, χέστηκα) που δε δίνουν σημασία ούτε σε ράμπες, ούτε σε διαβάσεις, ούτε σε πεζοδρόμια, σηκώνω υαλοκαθαριστήρες. Δεν σπάω, δεν γρατζουνάω, δεν κάνω οποιαδήποτε ζημιά. Για να σας προλάβω, έχω δοκιμάσει να πάρω τη τροχαία, αλλά άλλες φορές αργούν τόσο που ο λακαμάς έχει ήδη φύγει, άλλες φορές βιάζομαι εγώ, και για να είμαι ειλικρινής, ούτε έχω όρεξη σε κάθε διαδρομή μου, να καλώ κάθε 10 λεπτά τη τροχαία...

Και φτάνουμε στο θέμα μου. Φίλος προ ημερών στάθμευσε παράνομα πάνω σε πεζοδρόμιο, σε σημείο που το πεζοδρόμιο είναι πολύ φαρδύ, παρκάρουν πολλοί και έχουν συχνά περιπτώσεις μικροβανδαλισμών, σαν αυτές που αναφέρονται παραπάνω. Παππούς από την πολυκατοικία, βγαίνει κι εκείνη την ώρα και μπροστά στον οδηγό, του σηκώνει τον υαλοκαθαριστήρα. Δεν του τον σπάει, ούτε κάνει άλλη ζημιά. Ο εν λόγω φίλος τον ρωτάει γιατί του σήκωσε τον υαλοκαθαριστήρα και ο παππούς αρχίζει και τον βρίζει και να τον απειλεί πως θα καλέσει τη τροχαία. Εδώ αρχίζουν τα περίεργα. Τελικά τη τροχαία τη καλεί ο φίλος, παραδέχεται πως πάρκαρε παράνομα και καταγγέλλει τον παππού πως του σήκωσε τον υαλοκαθαριστήρα (!!) και που στο ενδιάμεσο έχει αρχίσει τις απειλές πως θα πει στην αστυνομία πως τον χτύπησε, πως το έβρισε και θα του πάρει το αμάξι στα δικαστήρια. Λίγο μετά έρχονται, τους λένε το συμβάν, και οι τροχαίοι όντως παίρνουν το μέρος του φίλου και λένε ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να του κόψουν μία κλήση, ενώ τον παππού μπορούν να τον πάνε μέχρι και αυτόφωρο για φθορά ξένης περιουσίας, απλά και μόνο επειδή έβαλε χέρι στους υαλοκαθαριστήρες, έστω και χωρίς να υπάρχει πραγματική φθορά. Τελικά το θέμα έληξε έτσι, με τον παππού να παραδέχεται ότι ούτε τον έβρισε ούτε τον χτύπησε ο φίλος, με τους τροχαίους να φεύγουν, προφανώς γιατί ήταν ηλικιωμένος και δεν είχε νόημα να το τραβήξουν, και γλίτωσε και το 300άρι ο φίλος.

Πόσο ρεαλιστικό σας ακούγεται αυτό; Μπορεί το σήκωμα του υαλοκαθαριστήρα, χωρίς οποιαδήποτε ζημιά, να θεωρηθεί φθορά; Επειδή δεν ήμουν μπροστά στο συμβάν και σύμφωνα με τη διήγηση, οι τροχαίοι στον παράνομα παρκαρισμένο μόνο στα τέσσερα δεν του στήθηκαν, ενώ στον παππού (που ναι, άρχισε να βρίζει, αλλά δεν έκανε οποιαδήποτε φθορά) σε λίγο θα του έβαζαν και βραστά αυγά στις μασχάλες, η όλη ιστορία μου ακούγεται...κάπως. Και επειδή με τον συγκεκριμένο έχουμε κόντρα, επειδή εγώ είμαι φανατικά υπέρ των δικαιωμάτων των πεζών και εκείνος ως οδηγός, είναι της γνωστής νοοτροπίας "ε και που να το άφηνα, να 3 λεπτά θα κάνω", υποψιάζομαι ότι ίσως δεν έγιναν όλα ακριβώς έτσι. Εσείς τι λέτε;

Θα μπορούσε ο παππούς να καλέσει την τροχαία χωρίς να χρειαστεί να ακουμπήσει το αυτοκίνητο και να τελείωνε εκεί το θέμα, αλλά πήρε και ένα μέρος του νόμου στα χέρια του.

Βέβαια πάντα υπάρχει και αυτό:

https://www.streetpanthers.gr/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jmmys είπε

Σαν μωρά κάνετε.Σιγά μην πάει δικαστήριο με την κατηγορία οτι σήκωσε γυαλοκαθαριστηρα.Παιδικη χαρά το κάνατε.

Θα επρεπε να ειχα γινει μονιμος κατοικος στην Ευελπιδων τοτε.....  Ειδικα οταν βγαινω με το καροτσακι του μωρου και με εμποδιζουν παρκαρισμενα σε ραμπες και πεζοδρομια σηκωνω και τους 3 υαλοκαθαριστηρες... 

Τελευταια φωναξα τροχαια στην Λ.Βουλιαγμενης στην Πλ.Καλογηρων.. 3 αυτοκινητα παρκαρισμενα πανω στο πεζοδρομιο και το διπλανο σουβλατζιδικο εχει βαλει καγκελακια.

Επρεπε να βγω με το καροτσι στο δρομο με τα διερχομενα οχηματα να ερχονται με 80+...

Καθησα και περιμενα να δω τι θα κανουν...

Σκαει τροχαια και ξαφνικα εμφανιστηκαν 2 οδηγοι μεσα απο το σουβλατζιδικο... 

Μαλιστα μου την ειπαν γιατι δεν μπηκα μεσα να ρωτησω εαν εχει παρκαρει κανεις εκει?

 

 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, μπιπ μπιπ said:

Έτσι .εσύ να κινδυνεύεις με το καροτσάκι και το μωρό και ο πόνος των άλλων μην τους πειράξεις τον υαλοκαθαριστήρα . 

To πρόβλημα με την αυτοδικία είναι ότι μπορεί να εξελιχθεί σε "βεντέτα". Διότι αν κάνει κάποιος κάτι που δεν προβλέπεται, έστω και "δικαιολογημένα", βρίσκει πάτημα ο απέναντι ούγκανος να ανταποδώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

To πρόβλημα με την αυτοδικία είναι ότι μπορεί να εξελιχθεί σε "βεντέτα". Διότι αν κάνει κάποιος κάτι που δεν προβλέπεται, έστω και "δικαιολογημένα", βρίσκει πάτημα ο απέναντι ούγκανος να ανταποδώσει...

O ουγκανος θα ψαξει να στο ανταποδωσει και οταν πας με την νομιμη οδο (φωναξεις τροχαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...