Προς το περιεχόμενο

Euro Truck Simulator 2


olympiakosgate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τις ζημιές νομίζω αντίστοιχος περιορισμός υπάρχει και στα επίσημα παιχνίδια της F1 (πχ. κάπου διάβαζα ότι έχουν απαγορεύσει ρητά να τουμπάρει το μονοθέσιο). Για το ETS2 δεν ξέρω, πιθανώς να είναι συνδυασμός επιθυμίας των κατασκευαστών και τεχνικών δυνατοτήτων της game engine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Για τις ζημιές νομίζω αντίστοιχος περιορισμός υπάρχει και στα επίσημα παιχνίδια της F1 (πχ. κάπου διάβαζα ότι έχουν απαγορεύσει ρητά να τουμπάρει το μονοθέσιο). Για το ETS2 δεν ξέρω, πιθανώς να είναι συνδυασμός επιθυμίας των κατασκευαστών και τεχνικών δυνατοτήτων της game engine.

Κοίτα το να γυρίζει ανάποδα το μονοθέσιο ή να το οδηγάς σε στυλ GTA ξέρω γω, ίσως πηγάζει από κανένα ηλίθιο νόμο βάση "political correctness" να μην περνάνε λάθος μηνύματα και καλά, σχετικά με το σπορ. Το να παθαίνει υλικές ζημιές ένα φορτηγό όμως, για λίγο ρεαλισμό μου μοιάζει ακραίο να το έχουν απαγορεύσει. Στο Dirt Rally πχ γιατί δεν ισχύει; Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο τα παιχνίδια αυτοκινήτων και άλλο φορτηγών. Νομίζω η ίδια η SCS έχει πει ότι ζημιές δεν μπορούν να προστεθούν στα φορτηγά επειδή δεν αφήνουν οι κατασκευαστές. Ένας από όλους να έχει πρόβλημα λογικό είναι μετά να μην προστεθεί αυτή η δυνατότητα σε κανένα.

Σχετικά με τις άδειες φορτηγών από λίγο που το έψαξα είναι αρκετά περίπλοκη υπόθεση. Δηλαδή η άδεια διαρκεί ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλά η SCS έχει δικαίωμα να διατηρήσει το φορτηγό στο παιχνίδι μόνιμα υπό τον όρο ότι δεν θα το κάνει edit. Αν θελήσει πχ να βγάλει ένα DLC tuning για κάποιο φορτηγό θα πρέπει να αρχίσει νέα διαπραγμάτευση με την εταιρία. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά έτσι ακριβώς αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θα αφαιρεθούν φορτηγά.

Η SCS τώρα πιθανόν να θέλει ένα DLC tuning pack για κάθε φορτηγό αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό. Χώρια ότι δεν είναι και απόλυτα ρεαλιστικό. Θέλω να πω προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καγκουρεμένο Rεnault φορτηγό ή Iveco. Επίσης ενδιαφέρον έχει και αν θα προσπαθήσουν να πάρουν άδεια και για το Ford F-Max. Πάντως νταλίκες Ford είναι εξαιρετικά σπάνια εικόνα στο δρόμο. 2-3 φορές έχω πετύχει όλες κι όλες κι αυτές ήταν με τούρκικες πινακίδες.

Επεξ/σία από citelis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα είναι ο κορυφαίος εξομοιωτής φορτηγών

εννοείται ότι το έχω πλήρες πακέτο (αγοράζω και τα νέα DLC όποτε βγαίνουν)

άλλωστε είναι διαφορετική αίσθηση να οδηγάς φορτηγό με την τιμόνι / πετάλια / ταχύτητες

κρίμα που δεν έχει την χώρα μας κάποιο DLC

εννοείται δεν έχω δοκιμάσει κανένα MOD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Το ότι δεν το επιτρέπουν οι εταιρίες να γίνονται ζημιές υπάρχει κάπου "επίσημα" δηλωμένο ή είναι απλά δικές σας εικασίες; Γιατί δεν καταλαβαίνω τη λογική πίσω απ' αυτό αν ισχύει, τι θα πάθουν δηλαδή, θα αμαυρωθεί η φήμη τους επειδή ένα ψηφιακό μοντέλο έσπασε τα φώτα ας πούμε;

Εγώ προσωπική ενημέρωση από την SCS δεν έχω, είναι πληροφορίες από το φόρουμ τους γιατί και σε εμένα θα μου άρεσε να έχει εμφανείς ζημιές το φορτηγό και το έψαχνα ανα καιρούς.

Εκτός αυτού το μοντέλο ζημιάς θα πρέπει να λειτουργει και στα τρείλερ και κάπου εκεί το εγχείρημα τρώει Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι η παρούσα game engine είναι τόσο παλιά που γενικά δεν έχει damage model της προκοπής.

Εντάξει, το φορτηγό μπορεί να μην διαλύεται επειδή έτσι το θέλουν οι κατασκευαστές. Αλλά στο παιχνίδι γενικά δεν διαλύεται τίποτα άλλο, ούτε καν τα κολωνάκια ή οι μπαριέρες στο δρόμο. Πέφτεις πάνω τους και είναι σαν να βρίσκεις μπετόν αρμέ. Νομίζω μόνο οι πινακίδες πέφτουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η engine είναι λίγο αρχαία και λίγο σάπια. Δεν έχει σχεδόν τίποτα. Particles, real damage, seasons, η βροχή δεν αντιδράει πάνω στο φορτηγό αλλά μόνο στο παρμπρίζ, το φορτηγό του παίκτη δεν έχει αντανάκλαση, το rendering στους καθρέπτες είναι απαράδεκτο, ανύπαρκτο ΑΑ κτλ. Το graphics κομμάτι το έχουν αφήσει πολύ στην τύχη του δυστυχώς ή απλά έχουν κακό προσωπικό σε αυτό το department σε σχέση με τους mappers. Ελπίζω τώρα με το DX11 να τα βελτιώσουν αυτά όπως λένε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γενικά η engine είναι λίγο αρχαία και λίγο σάπια. Δεν έχει σχεδόν τίποτα. Particles, real damage, seasons, η βροχή δεν αντιδράει πάνω στο φορτηγό αλλά μόνο στο παρμπρίζ, το φορτηγό του παίκτη δεν έχει αντανάκλαση, το rendering στους καθρέπτες είναι απαράδεκτο, ανύπαρκτο ΑΑ κτλ. Το graphics κομμάτι το έχουν αφήσει πολύ στην τύχη του δυστυχώς ή απλά έχουν κακό προσωπικό σε αυτό το department σε σχέση με τους mappers. Ελπίζω τώρα με το DX11 να τα βελτιώσουν αυτά όπως λένε..

αν βαρυνει το παιχνιδι εμφανησιακα πιστευω ενα 30-40% των παιχτων θα το παρατησει γιατι δε θα αντεχει το συστημα mods + graphics.

=

υγ - Realistic Graphics Mod v 4.0 – by Frkn64, το περασα αλλα δε βλεπω καποια τρομερη διαφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για graphics καλό mod είναι ένα texture mod από έναν Darmian. Εγώ με την 2060 βγάζω 140 fps σχεδόν σε vanilla με όλα ultra και 400% scaling, οπότε φαντάσου κάποιος με καλύτερη gpu. Υπάρχει performance headroom να βελτιωθούν τα γραφικά. Αλλά αν δεις στο scs forum με τι πατάτες PC παίζουν... Άστο καλύτερα. Και διαμαρτύρονται ότι έχουν fps drops..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για graphics καλό mod είναι ένα texture mod από έναν Darmian. Εγώ με την 2060 βγάζω 140 fps σχεδόν σε vanilla με όλα ultra και 400% scaling, οπότε φαντάσου κάποιος με καλύτερη gpu. Υπάρχει performance headroom να βελτιωθούν τα γραφικά. Αλλά αν δεις στο scs forum με τι πατάτες PC παίζουν... Άστο καλύτερα. Και διαμαρτύρονται ότι έχουν fps drops..

αυτο το μοντ του νταρμιαν γκουγκλαρα αλλα δεν το βρηκα. αν υπαρχει λινκ θα βοηθουσε.

παραπονα ιδιαιτερα απο το παιχνιδι δεν εχω σχετικα με τα γραφικα αλλα σιγουρα ουρανος, ηλιος, δυση / ανατολη κ βροχη θα μπορουσαν να βελτιωθουν οπως λιγο και οι πρασιναδα & οι σκιες του φορτηγου οπου καποιες στιγμες ακομη και με 400% + ολα στο τερμα κλπ παλι βλεπεις πιξελ στο δρομο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mclein² είπε

αυτο το μοντ του νταρμιαν γκουγκλαρα αλλα δεν το βρηκα. αν υπαρχει λινκ θα βοηθουσε.

παραπονα ιδιαιτερα απο το παιχνιδι δεν εχω σχετικα με τα γραφικα αλλα σιγουρα ουρανος, ηλιος, δυση / ανατολη κ βροχη θα μπορουσαν να βελτιωθουν οπως λιγο και οι πρασιναδα & οι σκιες του φορτηγου οπου καποιες στιγμες ακομη και με 400% + ολα στο τερμα κλπ παλι βλεπεις πιξελ στο δρομο..

https://forum.scssoft.com/viewtopic.php?f=34&t=247693

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλοί έχουν προβλήματα με τα FPS ακόμα και σε καλά pc γιατί δεν το έχουν ρυθμίσει σωστά ενώ χρησιμοποιούν mod. Δηλαδή στα set launch options μπορείς να περάσεις κάποιες ρυθμίσεις ώστε να τρέχει καλύτερα το παιχνίδι. Επίσης χρειάζεται το r_buffer size στο config, που είναι στο 10,  να ανέβει αν βάλει κανείς mod ειδικά όσα επηρεάζουν το ai traffic. Σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί να προκαλούν FPS drops τα owned trailers ασχέτως pc. Και εκτός αυτών το παιχνίδι καλύτερα να τρέχει από SSD. 

Εγώ με i5 7400, 1660Super και 16GB RAM τρέχω με σταθερό 60αρι σχεδόν σε όλο το χάρτη σε 400% scaling. Μόνο οι καθρέφτες δεν είναι στο μαξ. Από mods έχω ProMods, όλα του Jazzycat, ProjectNG και ένα από τα mod του Grimes και δεν δημιουργούν κανένα θέμα. Ολόκληρο Λονδίνο ProMods και δεν έπεσε καθόλου κάτω από 60. 

Επεξ/σία από citelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν σας έτυχε και σε σας, παρατήρησα στην νέα έκδοση 1,36 ότι ο ήχος αν είσαι εσωτερική κάμερα μέσα στο φορτηγό δεν ακούγονται τα αυτοκίνητα που περνάνε  από απέναντι ή από δίπλα, αν δεν κάνω λάθος είχε surround ήχο και δούλευαν και τα πίσω ηχεία όταν περνούσαν  αμάξια ή άλλα φορτηγά, επίσης άλλαξε και ο ήχος όταν πληρώνεις γενικά διόδια ή πετρέλαιο όταν βάζεις,  στην πληρωμή δεν κάνει τον κλασικό ήχο κάνει έναν ποιο απλό. Έχω βάλει και τον rusmap τώρα αν κάποια στιγμή τον βγάλω ή γίνει αναβάθμιση ότι πρόοδο έχω κάνει θα χαθεί στην ρωσια; ή παραμένει και στην νέα έκδοση  που θα βγει ότι έχω κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διαβαζοντας τοσες ιστοριες, αλλα και καλες κριτικες ψηθηκα τρελά και πηρα το παιχνιδι μαζι με τα 5 βασικα DLC ,ωστε να παιξουν και τα promods.Επιπλεον εχω εγκαταστησει και το AI Traffic του Jazzycat

Θα ηθελα να ρωτησω καταρχας αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο mod .Επισης για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει πως δουλευει αυτο με το traffic.Σε οσα δρομολογια εχω κανει δεν εχω βρει πουθενα κινηση 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...