Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής και πολύμπριζο ασφαλείας...


Aspidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω το κλασσικό πολύμπριζο ασφαλείας με το διακοπτάκι on-off και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Όταν μπουμπουνίζει ή ρίξει κάποιο κεραυνό, παίζει να μου κάψει τον υπολογιστή και τα περιφεριακά εφόσον είναι κλειστά αλλά το πολύμπριζο είναι κανονικά ανοιχτό? Εννοείτε ότι θα είναι εκτός router το ethernet καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Κλασσικό»; Τέτοιο εννοείς;

 

polumprizo202.jpg

 

Αυτά δεν είναι «ασφαλείας», αλλά τα πιο απλού τύπου πολύπριζα με διακόπτη που κυκλοφορούν. Η προστασία που προσφέρουν με το διακόπτη τους στο ON πρέπει να...τείνει στο μηδέν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Κλασσικό»; Τέτοιο εννοείς;

 

polumprizo202.jpg

 

Αυτά δεν είναι «ασφαλείας», αλλά τα πιο απλού τύπου πολύπριζα με διακόπτη που κυκλοφορούν. Η προστασία που προσφέρουν με το διακόπτη τους στο ON πρέπει να...τείνει στο μηδέν!

Αυτό εννοώ... Αν κλείσω το διακόπτη παροχής δεν θα έχω πρόβλημα έτσι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι πολυπριζο ασφαλειας.

Ανοιχτος διακοπτης και ανοιχτο pc ,αν στην δωσει καλη η ΔΕΗ τοτε γεια σας.

Με ανοιχτο διακοπτη και κλειστο pc ,αλλες φορες μπορει να την παθεις αλλες οχι.

Παρε ενα πολυπριζο με ασφαλεια μεσα ,να λες τουλαχιστον οτι κατι μπορει να περισωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι πολυπριζο ασφαλειας.

Ανοιχτος διακοπτης και ανοιχτο pc ,αν στην δωσει καλη η ΔΕΗ τοτε γεια σας.

Με ανοιχτο διακοπτη και κλειστο pc ,αλλες φορες μπορει να την παθεις αλλες οχι.

Παρε ενα πολυπριζο με ασφαλεια μεσα ,να λες τουλαχιστον οτι κατι μπορει να περισωσεις

Συμφωνώ και επαυξάνω. Τα πολύπριζα ασφαλείας είναι αρκετά φθηνά, αν ψάξεις καλά μπορείς να βρεις με 5 ή 6 θέσεις με λιγότερα από 10 ευρώ. Πάρε εκεί ένα να το έχεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, από τότε που ένοιωσα στο πετσί μου το τι μπορεί να σημαίνει «κεραυνός» (έσκασε πολύ κοντά στο σπίτι και μου έστειλε στα θυμαράκια ολόκληρο το pc και το ups, πριν από κάμποσο καιρό, σε στιγμή που δε λειτουργούσαν, απλά ήταν το καλώδιο στην πρίζα του τοίχου), όταν βλέπω τέτοιες καταστάσεις, όχι μόνο κλείνω πολύπριζο, διακόπτη τροφοδοτικού και τα σχετικά, αλλά βγάζω και την πρίζα! Ίσως να γίνομαι υπερβολικός, αλλά δεν το ρισκάρω ξανά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσφέρει καμία ασφάλεια για κεραυνό. Αν κτυπήσει κεραυνός στο δίκτυο θα καούν τα πάντα, ότι είναι στην μπρίζα. έχω δει να γίνεται σπινθήρας σε κλειστό πολύμπριζο και να καίει τα πάντα πάνω του. Γι αυτό λένε να βγαίνουν οι συσκευές από την μπρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, από τότε που ένοιωσα στο πετσί μου το τι μπορεί να σημαίνει «κεραυνός» (έσκασε πολύ κοντά στο σπίτι και μου έστειλε στα θυμαράκια ολόκληρο το pc και το ups, πριν από κάμποσο καιρό, σε στιγμή που δε λειτουργούσαν, απλά ήταν το καλώδιο στην πρίζα του τοίχου), όταν βλέπω τέτοιες καταστάσεις, όχι μόνο κλείνω πολύπριζο, διακόπτη τροφοδοτικού και τα σχετικά, αλλά βγάζω και την πρίζα! Ίσως να γίνομαι υπερβολικός, αλλά δεν το ρισκάρω ξανά...

Και που να ησουν στο Ηρακλειο φιλε μου που ανεβοκατεβαινει η ταση καθε 2-3 δευτερολεπτα οταν εχουμε κακοκαιριες. Τα μισα βρισιδια που εχω ριξει στη ΔΕΗ να εχουν πιασει, οι υπαλληλοι εκει μεσα πρεπει να εχουν παθει τα απειρα! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσφέρει καμία ασφάλεια για κεραυνό. Αν κτυπήσει κεραυνός στο δίκτυο θα καούν τα πάντα, ότι είναι στην μπρίζα. έχω δει να γίνεται σπινθήρας σε κλειστό πολύμπριζο και να καίει τα πάντα πάνω του. Γι αυτό λένε να βγαίνουν οι συσκευές από την μπρίζα.

 

Προσθετω διορθωνοντας.

Πολυ σωστα ομιλει ο φιλος,δεν παρατηρησα οτι ο ts μιλαει για κεραυνο και καταλαβα μονο προβληματα υπερτασεων.

Αν υπαρχει υπερταση ,καποιο πολυπριζο ασφαλειας μπορει να σε σωσει.

Αν πεσει κεραυνος και εισαι αυτος που κερδισε το τζοκερ,τοτε αναλογα που θα πεσει υπαρχει περιπτωση να μην γλιτωσει το οτιδηποτε που ειναι πανω στο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...