Προς το περιεχόμενο

Αγορα dslr φωτογραφικης μηχανης


Maraki30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω-επιτελους- μια φωτογραφικη της προκοπης

Τωρα ξεκιναω να το ψαχνω μιας και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα μια απλη ψηφιακη

Εχετε να μου προτεινεται κατι?Θελω να καλυπτει τις βασικες προδιαγραφες,σε φακο,ISO κλπ για να αρχισω να μπαινω στο νοημα της φωτογραφιας κι οχι για να τραβαω απλα φιλους σε συναθροισεις

Χρηματικα μεχρι 500 ευρω

Επισης να ειναι Nikon ή Canon?

Ευχαριστω

 

Διαβασα καποιες πληροφοριες απο σας εδω στο site και αρχισα λιγο να πιανω το νοημα

Κυριως προτεινετε Nikon σαν πακετο τιμης/αποδοσης

Η D3100 ειναι αρκετα καλη και σε καλουτσικη τιμη τη βρισκω με δοσεις

Αξιζει να την παρω τωρα που βγηκε η D3200?(η οποια ειναι πιο τσιμπημενη,λογικα)

Μηπως ειναι προτιμωτερο να ψαξω καμια Canon ή Sony?

H Canon EOS 1100 18-55 IS ειναι καλυτερη/χειροτερη απο την Nikon ας πουμε?(ειναι στα ιδια λεφτα)

Ειμαι πρωταρα οποτε δικαιολογηστε μου τυχον "αβασιμες" ερωτησεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H sony εχει δειξει πολυ καλα δειγματα τελευταία . Αν και το καλυτερο ειναι να κινηθεις σε Nikon-Canon.

 

Στην Nikon η d3100 ειναι παλιο μοντελο που απευθυνεται σε αρχαριους οπως και η κανουργια d3200 που ειναι πολυ καλύτερη.

Εαν μπορεις να διαθεσεις 100ε παραπανω μπορεις να παρεις την D3200 η ακομα καλυτερα την D5100 που ειναι ενα επιπεδο πανω με καλυτερη ποιοτητα και περισσοτερες επιλογες.

 

Απο την Canon εγω θα ξεχνουσα την EOS 1100 εντελως και ας ειναι φτηνη. Καλυτερα να παρεις την EOS 550. αλλα σε αυτα τα λεφτα πας σε D5100 που ειναι μακραν καλυτερη.

 

Για μενα κατα σειρα θα επαιρνα : D3100<D3200<D5100

Αναλογως τα οικονομικα σου πραξε.

 

Το καλο στην νικον εχει και δωρεαν σεμιναριο με την αγορα ψηφιακης. Θα σου φανει χρησιμο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://snapsort.com/compare

 

http://lenshero.com/lens-comparison

 

 

Πήρα την D3200 πρόσφατα. Φαίνεται super αν και δεν την έχω ψάξει πολύ ακόμη. Παράλληλα ξεκίνησα και σεμινάρια φωτογραφίας μπας και αποκτήσει περισσότερο ενδιαφέρον το θέμα. Η γνώμη μου είναι πως το σώμα είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σε απασχολεί μιας και το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από το φακό και σε αυτό πρέπει να επενδύσεις! Οι standard φακοί (18-55) είναι καλοί αλλά μην περιμένεις και θαύματα, οπότε θα πρέπει να ψαχτείς αρκετά στη συνέχεια (δεν χρειάζεται να βιαστείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι standard φακοί (18-55) είναι καλοί αλλά μην περιμένεις και θαύματα, οπότε θα πρέπει να ψαχτείς αρκετά στη συνέχεια (δεν χρειάζεται να βιαστείς).

 

Οι φακοι ειναι ενα μεγαλο θεμα. Ισως το ποιο σημαντικο στην φωτογραφια.

Αλλα δεν μπορεις να βαλεις εναν φακο των 500ε σε δ3100-δ3200 .( Οχι πως δεν γινεται.)

 

Για αρχη μπορει να κανει μια καλη κινηση με 5100 και απο κει και περα μονο με φακους θα ασχοληθει. Μετα απο αυτο το επιπεδο παμε στα 1000+ ευρω.

 

Οσο για την D3200 ειναι τρομερη και 24Mpixel αν και δεν πολυμετρανε στην φωτογραφια πολυ.

Ας μεινει πρωτα με τον βασικο φακο του κιτ και στην πορεια προσαρμόζετε στις αναγκες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι φακοι ειναι ενα μεγαλο θεμα. Ισως το ποιο σημαντικο στην φωτογραφια.

Αλλα δεν μπορεις να βαλεις εναν φακο των 500ε σε δ3100-δ3200 .( Οχι πως δεν γινεται.)

 

 

Φυσικά και μπορείς και μάλιστα σχεδόν ...επιβάλλεται! http://www.skroutz.g...I-VC-Nikon.html

 

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon-D5100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια!Αρχιζω να μπαινω στο νοημα και οσο το ψαχνω τοσο περισσοτερο πορωνομαι

Μου αρεσε η φωτογραφια παντα, αλλα πλεον ανοιγεται ενας αλλος κοσμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα γινονται.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να κουμπωσεις 430ε φακο σε μηχανη 500ε. Ο Λογος ειναι οτι με μια εισαγωγικη μηχανη δεν μπορεις να εκμεταλευτεις τον φακο στο επακρο. Και εκτος του ενος φακου θα χρειαστεις και φακους ζουμ μετα και φλας . Που σημαινει θα εχεις εξοπλισμο 1500-2000 σε μια μηχανη των 500ε.

 

Οσο για την συγκριση δεν θα εμπιστευομουν το snapshort. Υπαρχουν πολλες επιλογες που εχει η 5100 που δεν μπορεις να τις βαλεις στο ιδιο κουβα. Αλλη κατηγορια η μια αλλη η αλλη.

Η 3200 ειναι ολoκαινουργια γιαυτο και η τιμη της ειναι υψηλη σε σχεση με την παλια 5100.

Το μονο οφελος της 3200 ειναι τα 24μεγαπιξελ και το οτι ειναι κανουργια καμερα.

.

 

Στο θεμα μας τωρα ολα αυτα η κοπελα μιας που ειναι αρχαρια θα μεινει στην αρχη με τον φακο του κιτ και ισως δεν τον αλλαξει ποτε.

Αντε να αγορασει ποιο μετα εναν 55-200 με 160ε. Δεν χρειαζονται υπερβολες. Με τον καιρο που θα μαθει απεξω την ψηφιακη μπορει να παρει κατι καλυτερο (ισως και Full Frame) αλλα αυτα με τον καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες όσες προτείνετε είναι πάνω από τα 500ε καινούριες...

 

Αν δεν μπορείς να τα ξεπεράσεις με τίποτα τότε και η Nikon 3100 είναι πολύ καλή για αρχή, ειδικά αν πας εκεί από μία compact θα δεις τρελή διαφορά.

 

Αν μπορείς http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D3200/verdict.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο θεμα μας τωρα ολα αυτα η κοπελα μιας που ειναι αρχαρια θα μεινει στην αρχη με τον φακο του κιτ και ισως δεν τον αλλαξει ποτε.

Αντε να αγορασει ποιο μετα εναν 55-200 με 160ε. Δεν χρειαζονται υπερβολες. Με τον καιρο που θα μαθει απεξω την ψηφιακη μπορει να παρει κατι καλυτερο (ισως και Full Frame) αλλα αυτα με τον καιρο.

 

Ο 55-200 είναι ο πιο άχρηστος φακός που μπορείς να αγοράσεις και σίγουρα δεν είναι για καθημερινή χρήση!

 

Και επίσης είναι λάθος να συγκρίνεις την τιμή ενός φακού με την τιμή του σώματος της μηχανής!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 55-200 είναι ο πιο άχρηστος φακός που μπορείς να αγοράσεις και σίγουρα δεν είναι για καθημερινή χρήση!

 

Δεν αντιλεγω

Πας ομως αλλου...

Εδω θελουμε μια φτηνη λυση που να τα κανει ολα.

 

Αν ειναι να μιλησουμε για φακους να ξεχασουμε το DX φορμα και να μιλήσουμε για FF. Εκει αξιζει να ριξεις χρημα εφοσον θες να εχεις φακους 500 ευρω.

 

Αν εσυ αρκησε σε μια μηχανη ερασιτεχνική εισαγωγικη σλρ να εχεις εξοπλισμο ανω των 1500-2000ε τοτε πασο. Η μονη λογικη που συμφωνω ειναι οτι μετα αλλάζεις καμερα μιας που οι φακοι παντα μενουν αλλα εφοσον εισαι σε DX ποτε δεν θα πας σε κατι ανωτερο . Θα πρεπει να τους πουλησεις απο την αρχη και ξανα σε FX.

Ξεφυγαμε ε?

 

Απο κει και περα οπως προαναφερα η κοπελα ειναι αρχαρια και μεχρι να δει ποιο ακριβως εστιακο ευρος την βολευει ο 55-200 ειναι λουκουμι και value for money (μην την τρομαζουμε περι αθλιου φακου). Στην πορεια που θα αποφασισει σε τι εστιακο ευρος τραβαει θα παρει εναν καλο (η εναν σταθερο φωτεινο ) φακο.

Και μιλαμε παλι στην περιπτωση που δεν την ικανοποιεί το αποτελεσμα. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να την ικανοποιεί με τους κιτ φακους. Ολοι θελουμε το παραπανω αλλα ας αρκουμαστε σε αυτο που μας ειναι χρησιμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενας καλός φακός παντα κοστίζει αρκετά άσχετα με το σωμα που θα τον χρησιμοποιήσεις. Η επιλογή του έχει να κάνει με το τι θέλει να τραβήξει ο καθένας και οχι με το αν η μηχανη ειναι full frame ή οχι. Μια απλή slr με εναν πολυ καλό φακό στα χέρια ενός που γνωρίζει τι κάνει, δίνει "μαγικά" αποτελέσματα. Δεν είπα πως με το καλημέρα πρέπει καποιος να δώσει άλλα τόσα για εναν φακο!

 

Ο 55-200 δεν θα βολέψει πουθενά! Θα θελει να φωτογραφίσει κάτι κοντινό (ακομη και την παρέα της) και θα πρεπει να παει 20 μετρα μακρυα! Έτυχε να βρεθώ σε ταξίδι με εναν 55-250 και κόντεψα να πετάξω την κάμερα στα σκουπίδια.

 

Ένας 18-105 θα είναι πολύ πιο βολικός και μπορεί να αντικαταστήσει τον κλασικό 18-55. Αν τον πάρει στο αρχικό ΚΙΤ η τιμή για τον 18-105 είναι περίπου 100ευρώ plus στην τιμή.

 

Σημείωση: και γω τον κλασικο 18-55 πήρα με το βασικο κιτ της D3200 αλλά γενικώς ψάχνομαι για εναν ακόμη καλο φακό καθημερινής χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου;

 

Πάρε την νικον 3200 με τον κιτ φακο 18-55 VR. Οχι απλώς τίμια για τα χρήματα της, αλλα οτι καλύτερο μπορούν να αγοράσουν τα 600 ευρώ σου.

Παίξε,μάθε με τον κιτ φακό και αργότερα παίρνεις και ένα σαβούρη τηλεφακο του στυλ 55-250 (εχω τα ιδια σε κανον εγώ). ΚΑΙ αν τρελαθείς τόσο με τη φωτογραφία, μπορείς να πάρεις εναν ακριβό φακό , ο οποίος θα σου μείνει παρακαταθήκη για ενα καλύτερο σώμα.

 

Καπου αναφέρθηκε, πως καποιος ειναι αντίθετος με αυτό. Και ερωτώ, γιατί λοιπόν; σίγουρα αν παρεις εναν 24-70 2.8 και τον βαλεις στην 400d δε θα αποδώσει οσο σε μια 5d mark III, αλλά θα εχει χαωτική διαφορα (που λεει ο λογος) απο εναν κοινό φακό.

 

Οπότε φιλε, προχώρα αφοβα στν 3200 για μένα, και το λεω αντικειμενικά, διχως ναμαι κανενός φανμποι (οπως σου ειπα εχω κανον εγώ). Διότι σήμερα, ειναι τρομερό μηχανάκι δαύτη! Ειδικα νυχτα με υψηαλά ισο.

 

Εγώ ψήνομαι για μτχ D7000 ή καινούργια D600. Αλλά σκέφτομαι πως ειναι καφρίλα τετοιες "επενδύσεις" σε αυτούς τους ισχνούς καιρούς.

 

Ο 18-05 που αναφερθηκε, ειναι οντως μια καλή αρχή απο θεμα γκάμας εστιακού μεγέθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3100 με τον κιτ φακο και εισαι μια χαρα.η 3200 ειναι μια 3100 με ενισχυμενα απο λιγο ολα τα θετικα της 3100,.αν δεν εκτυπωνεις αφισες,δεν θα τα εκμεταλευτεις.γιατι να τα πληρωσεις?συν του οτι δεν εχει φακο ακομα για να αναδειχτουν αυτα τα πιχελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους πολυ πολυ!

Χρησιμες ολες οι αποψεις

Κι εγω για την 3100 σκεφτομουν αρχικα αλλα επειδη απ'οτι βλεπω θα πρεπει να την παρω μπαμ και κατω (δεν εχουν καν τετοιες μηχανες τα καταστηματα εδω)οποτε θα μαζεψω φασολακι φασολακι,φλερταρω εντονα την 3200.Σε κανα 2μηνο που υπολογιζω ισως εχει πεσει η τιμη ή εχει βγει κατι αλλο.Μεχρι τοτε θα δικτυωνομαι κ θα μαθαινω πιο πολλα.Κι εννοειται οτι θα παρω 2ο φακο στην πορεια γτ το ξερω ηδη οτι με τετοια μηχανη θα κολλησω τρελλα!(ηδη με μια απλη ψηφιακη τραβουσα ''κουλες'' φωτος :rolleyes: )

Και οι Canon μου αρεσουν αλλα ειναι πιο ακριβες και πιο ''επαγγελματικες'' ναι?

 

2 παραδειγματα:

http://www.mdigitalphoto.gr/nikon-d3100-kit-18-55mm-vr-and-nikon-55-200mm-vr---nikon-extra--en-el14--hama-6.html

http://www.mdigitalphoto.gr/nikon-d3200-kit-18-55mm-vr.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν είναι πιο επαγγελματικές οι Canon.

Αυτή την εποχή η Nikon είναι στο θέμα απόδοσης-τιμής λίγο πιο καλή από την Canon κυρίως βέβαια στα πιο ακριβά μοντέλα μια και στα εισαγωγικά οι διαφορές είναι ελάχιστες. Βασικά πάντως εξαρτάται από το ειδικά χαρακτηριστικά που θέλει κάποιος υποψήφιος αγοραστής. Αν είσαι χομπίστας και δεν πρόκειται να ασχοληθείς τα προσεχή χρόνια με FF η Pentax εχει τεράστια διαφορά από όλες σε απόδοση-τιμή αλλά δεν έχει ποικιλία στα αξεσουάρ κυρίως φλας. Αν σε ενδιαφερει και το video η Sony είναι πάνω από όλους. Αν σε ενδιαφέρει μακρο η Canon είναι καλύτερη επιλογή κ.ο.κ.

 

Η βασική οδηγία είναι διάλεξε ποια μηχανή σου κάθετε καλύτερα στο χέρι. Αν είναι η πρώτη σου DSLR και δεν έχεις κόλλημα με μεταχειρισμένα πάρε μια μεταχειρισμένη για να εξοικειωθείς και μετά αποφασίζεις αν θα επενδύσεις σε κάτι σοβαρότερο μια και εκτός από την ποιότητα υπάρχουν και άλλα θέματα οπως ο ογκος και το βάρος που κουβαλάς κάθε φορά με dslr. Μπορεί να μην τον καταλαβαίνεις αλλά αν σου αρέσει η φωτογραφία το να είσαι μόνιμα με μια τσάντα με μια μηχανή μισό κιλό και 2-3 φακούς και φλας από άλλο τόσο δεν είναι και το πιο ευκολο πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...