Προς το περιεχόμενο

Αγορα dslr φωτογραφικης μηχανης


Maraki30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό συμβαίνει γιατί ένας επαγγελματίας βιντεογράφος(ας πουμε γάμων) που έχει επενδύσει κάποιες χιλιάδες σε εξοπλισμό δυσκολα αλλάζει μάρκα. Ακόμα και ένας ημι-επαγγελματίας που έχει ξεκινήσει όπως είναι φυσικό από την φωτογραφία. Αλλά σε χαρακτηριστικά που αφορούν το video τα νέα μοντελα είναι πάνω από τον ανταγωνισμός ακόμα και οι Nex. Το κοινό των νέων κινηματογραφιστών το έχει νομίζω κερδίσει. Εννοείται βέβαια ότι η Sony έχει την κακια συνήθεια να φτιάχνει κάτι εντυπωσιακά πρωτότυπο και μετά να το παρατάει οπότε δεν είναι ασφαλής επένδυση. Για την πανασονικ έχεις δικιο ειδικά χακαρισμένη εχει απίστευτες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους πολυ πολυ!

Χρησιμες ολες οι αποψεις

Κι εγω για την 3100 σκεφτομουν αρχικα αλλα επειδη απ'οτι βλεπω θα πρεπει να την παρω μπαμ και κατω (δεν εχουν καν τετοιες μηχανες τα καταστηματα εδω)οποτε θα μαζεψω φασολακι φασολακι,φλερταρω εντονα την 3200.Σε κανα 2μηνο που υπολογιζω ισως εχει πεσει η τιμη ή εχει βγει κατι αλλο.Μεχρι τοτε θα δικτυωνομαι κ θα μαθαινω πιο πολλα.Κι εννοειται οτι θα παρω 2ο φακο στην πορεια γτ το ξερω ηδη οτι με τετοια μηχανη θα κολλησω τρελλα!(ηδη με μια απλη ψηφιακη τραβουσα ''κουλες'' φωτος :rolleyes: )

Και οι Canon μου αρεσουν αλλα ειναι πιο ακριβες και πιο ''επαγγελματικες'' ναι?

 

2 παραδειγματα:

http://www.mdigitalp...14--hama-6.html

http://www.mdigitalp...18-55mm-vr.html

 

μηπως να κοιταγες σε κανα ebay...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι διαφωνώ για το κοινό των νέων κινηματογραφιστών, όλοι οι vloggers και ο αυτοί που κάνουν ντοκιμαντερ και μουσικά βίντεο χρησιμοποιούν Canon. Εδώ στο HOUSE στο τελευταίο επεισόδιο χρησιμοπίησαν αποκλειστικά 5D mk2. η NEX 7 έχει πολύ καλή εικόνα στο βίντεο δεν λέω αλλά όχι καλύτερη από την αντίστοιχη Canon και χάνει πάρα πολλά στα υπόλοιπα σχετικά με το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@A7X η Nex7 συγκρίνεται με την 60D σε επίπεδο budget αν και σε Slt υπάρχει η A77 που είναι καλύτερη(αλλά και 300ευρώ πιο ακριβή). Η mk ii (και iii) θα συγκρίνεται με την Α99 και από όσα διαβάζω χανει στην συγκριση ασχετα αν είναι η μηχανή που αλλαξε το video. Τελος όταν λέω για νέους εννοώ για αυτούς που σκέφτονται να αγοράσουν τωρα όχι για νέους σε ηλικία ή εμπειρία

 

Εννοείται οτι η αρχική τοποθέτηση μου αφορούσε τα φθηνότερα και όχι τα κορυφαία μοντέλα(ας πουμε η 5n που την έχω "δουλεψει" με οποιαδήποτε dslr στο ίδιο επιπεδο τιμής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά ψάχνω κι εγώ μία καλή φωτογραφική μηχανή να κάνω την αρχή στο άθλημα και είμαι ανάμεσα σε nikon d3100 18-55 VR (411euro) και canon eos1100D 18-55mmDC(399euro). Έχω ρωτήσει κάποιους φωτογράφους και μου προτείνουν την canon. Εσείς τι λέτε? Μία γρήγορη απάντηση θα με έσωζε γιατί τις έχω βρει σε κάποια μαγαζιά με μειωμένη τιμή λόγο εορτών. Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές να έχετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikon για το Vr του φακού

ΤΑΚΕ5 θέλεις να μου εξηγήσεις τι σημαίνει ότι ο φακός είναι VR?

 

DC ???? μήπως ο φακός είναι ο Sigma AF 18-50mm f/3.5-5.6 DC

http://www.photozone.de/Reviews/317-sigma-af-18-50mm-f35-56-dc-test-report--review

 

nickelodeon σου δίνω το link από το μαγαζί που την βρήκα..ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098615

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑΚΕ5 θέλεις να μου εξηγήσεις τι σημαίνει ότι ο φακός είναι VR?

VR: Vibration Reduction. Έτσι ονομάζει η Nikon το σύστημα απορρόφησης κραδασμών που ενσωματώνει σε κάποιους φακούς της. Βοηθάει ώστε να μη βγάζεις κουνημένες φωτογραφίες, κυρίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikon για το φουλ hd και την αυτοματη εστιαση στο βιντεο.επισης εχει περτικαλι λαμπιονι για εστιαση στα νυχτερινα και καταγραφει στην φωτο την ημερομηνια.τα δυο τελευταια δεν ξερω αν τα εχει η κανον αλλα η νικον τα εχει σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να έχει αυτόματη εστίαση στο βίντεο, δεν ειναι θετικό. Εκτός φυσικά και αν προορίζεται για άκρως ερασιτεχνική χρήση. Γι'αυτό εξάλλου σειρές του εξωτερικού έχουν γυριστεί με canon, παρά nikon dslr.

 

Στο θέμα μας, παρόλο που ειμαι κατοχος canon εδώ και κάμποσα ετη, προτείνη με κλειστά τα μάτια nikon κι εγώ. Οι αισθητήρες τους τα τελευταια 2 χρόνια, απλώς δε "πιάνονται" (έρμη σόνυ!). Τραβάς με 1600iso και νομίζεις πως τραβάς με 400 στη δική μου.

Ασε που αν δε θελεις να ασχοληθείς, το αυτοματη τους είναι θαρρώ ετη φωτός μπροστά. (δεν ειναι σοβαρό βέβαια επιχείρημα για μια dslr δαύτο).

Την 1100δ αστη κατα μέρος, είναι ένα ψεύτικο πράγμα. Κοίταξε προς 3200 ή αν εχει βαλάντιο για κατι παραπάνω...5200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...