Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για σύνδεση υπολογιστή με TV-Monitor


peri2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω αγοράσει την

Samsung T19B300EW LED TV-Monitor 18,5''

 

που έχει αυτές τις εισόδους:

  • 1 x D-Sub
  • 1 x HDMI
  • 1 RF In
  • 1 x USB
  • 1 Component In (Y / Pb / Pr)
  • 1 (Κοινή χρήση της εισόδου Component Y) Composite In (AV)
  • Υποδοχή CI 1
  • 1 Scart

Ο υπολογιστής μου είναι παλιός και έχει σίγουρα έξοδο vga

Επισυνάπτω μια φωτο που έχω τραβήξει στο πίσω μέρος του κουτιού.

Φαίνεται η θύρα vga (μπλε)

και μία άλλη (μωβ) που δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει.Μήπως είναι dvi; (μαλλον οχι..)

 

τελικά , αν έχω μόνο vga , τι σύνδεση προτείνετε; (καλώδιο vga σε hdmi; αντάπτορας vga σε dvi και μετά καλώδιο dvi - hdmi; )

 

Ευχαριστώ.

post-112724-0-40500200-1351607826_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το D-Sub είναι η μπλέ θύρα που ονομάζεις "VGA", οπότε με απλό καλώδιο οθόνης θα κάνεις τη δουλειά σου.

 

Ενημερωτικά, η μώβ θύρα είναι η παράλληλη που συνδέονταν παλιότερα εκτυπωτές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, εχω συνδεσει ενα tv-monitor (lg M2452D) με το pc μου μεσω RGB καλωδιο (το μονο που ειχε μεσα στην συσκευασια της οθονης). Ανοιγω το pc και δειχνει να λειτουργει αλλα δεν μου εμφανιζει τιποτα στην οθονη. Δεν μου βγαζει καποιο μηνυμα (ελεγξτε το καλωδιο) κτλπ. Εβγαλα ξαναεβαλα τα καλωδια, τα ξανασυνδεσα και τπτ παλι. Δεν ξερω αν φταιει το pc ή η οθονη η εγω μαλλον δεν κανω κατι καλα. Και το πισι και η οθονη ειναι ολοκαινουργια δεν τα εχω πειραξει ακομα. Μπορει να με βοηθησει καποιος? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RGB ???? Την συνδεση θα την κανεις η με VGA οπως λεμε του φιλου παραπανω η με HDMI που εχει η οθονη σου και προφανως θα εχει και ο υπολογιστης σου αφου ειναι καινουργιος.Αν δεν εχεις τετοιο καλωδιο τραβα αγορασε ενα φτηνο.10 γιουρο κοστιζει περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Με RGB συνδεση, πρπει να μπεις στο μενου των εισοδων της TV και να την επιλεξεις εσυ!

 

2 η καλυτερη συνδεση ειναι, οπως λεει και ο φιλος Αλκης Κ.απο πανω, με D-Sub (δλδ VGA) ή με HDMI. εγω προτιμω τη δευτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ειναι το ιδιο βισμα με vga αλλα στο manual και στην οθονη το αναφερει ως rgb, και αποσο εψαξα δεν εχουν μεγαλη διαφορα. (Θα παρω ομως και HDMI και dvi.

@Cabdik μπαινω στο μενου και το επιλεγω αλλα δεν μου εμφανιζει τπτ, μαυρη οθονη!

 

edited: Συνδεσα τν οθονη με το λαπτοπ (με το ιδιο καλωδιο) και ολα μια χαρα. Αρα το προβλημα ειναι στο pc! Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα τελικα hdmi καλωδιο και το συνδεσα με την καρτα γραφικων. Ολα καλα! Αλλα με την hdmi της μητρικης παλι δεν εδειχνε τπτ. Ειναι σωστη συνδεση αυτη? (καρτα γραφικων με μονιτορ)? Χανω/κερδιζω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα ειναι. φιλε μου αφου χρησιμοποιεις αυτονομη καρτα γραφικων με αυτην θα συνδεσεις την τηλεοραση.οταν συνδεεις την καρτα της μητρικης με την τηλεοραση λογικο ειναι να μην σου δειχνει τιποτα.πρεπει πρωτα να ορισεις ως ενεργη την καρτα της μητρικης μεσω του BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...