Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Τέσσερα εκατομμύρια αναβαθμίσεις σε 3 ημέρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά κατεβάστε το upgrade και θα τα σας λυθούν όλες οι απορίες ή ανοίξτε και το θέμα windows 8 με 15 ευρώ στο θέμα βρήκατε μια καλή προσφορά. Τα windows 8 πιάνουν μόλις 2 GB χώρο οπότε ένα απλό dvd είναι υπέρ αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, τα windows 8 είναι καλύτερα γιατί:

 

1) Μου έδωσαν την δυνατότητα για πρώτη φορά να τα αγοράσω αυθεντικά!!! Τα άλλα ή ήταν ήδη σε pc-laptop ή από τον "θείο", προσέχοντας τις αναβαθμίσεις, να μην έχουμε θέματα, κλειδώματα, κλπ

 

2) Γιατί είναι σχεδόν ίδια με τα windows 7 οπότε δεν μου αλλάζει τις συνήθειες, την σταθερότητα, την συμβατότητα με τις εφαρμογές μου. Όμως μου δίνει κάποια χρόνια ζωής/υποστήριξης περισσότερα αφού είναι πιο καινούρια.

 

3) Όταν τα πέρασα -ακόμα σε beta έκδοση- σε tablet turbo-x που με τα 7 σερνότανε (για το χάλι στην απόκριση της αφής δεν αναφέρομαι καν), πήρε "φωτιά" το tabletάκι σε βαθμό που δεν το περίμενα με τίποτα! Νόμιζα ότι αγόρασα νέο tablet (atom 1,6 με 2 γιγα ραμ). Και ναι στα 7αρια είχα βγάλει όλα τα "βαριά" καλούδια από πάνω!

Άρα ΝΑΙ είναι σαφώς πιο γρήγορα!!!

 

4) Μπορώ ακόμα και από το desktop μου, να έχω πρόσβαση σε ένα οικοσύστημα νέων εφαρμογών που θεωρώ ότι θα έχει πολύ μεγάλη ανάπτυξη και δεν θα χρειάζεται να πάρω tablet με android ή ios για να έχω πρόσβαση σε αντίστοιχες εφαρμογές.

 

5) Γιατί τα ίδια αυτά windows μπορώ να τα κάνω εγκατάσταση και σε tablet και να έχω το ίδιο ακριβώς οικοσύστημα με το desktop μου.

 

6) Γιατί έχουν κάποιες λειτουργίες που δεν έχουν τα 7αρια και εξυπηρετούν αρκετά.

 

 

 

 

 

Δοκιμασα το μετρο στο ipad και δειχνει πολυ καλο με teamviewer φυσικα

 

Καλό! Δεν το είχα σκεφτει, θα το δοκιμάσω!!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανοίγοντας κάθε θέμα που έχει σχέση με τα windows 8' date=' καταλήγω να διαβάζω δεκάδες αντιπαραθέσεις για το... "πρώην" metro!

 

Κάθε έκδοση των windows είχε κάπως διαφοροποιημένο το start menu. Ε φέτος η αλλαγή είναι λίγο μεγαλύτερη! Ένα start menu είναι και αυτό που πιάνει όλη την οθόνη. Απλά του έδωσαν μεγαλύτερες δυνατότητες αφού μπορεί κάποιος να το χειριστεί και με την αφή και έχει δυνατότητα να τρέχει τα δικά του προγράμματα! Δηλαδή εκεί που είχες μικρά εικονίδια τώρα έχεις μεγαλύτερα! Οκ!

 

Είναι πιο δύσχρηστα για το desktop με το ποντίκι? Συμφωνώ απόλυτα! Μια custom λύση για επαναφορά του classic menu και είμαστε οκ. Δεν είναι το μόνο πράγμα στα windows που χρησιμοποιούμε custom λύση γιατί δεν μας αρέσει αυτό που βλέπουμε! Εγώ πχ χρησιμοποιώ πάντα ένα object dock (στυλ mac) που δεν μου παρέχει η ms. Δεν είναι τραγικό που δεν έχει την επιλογή από την αρχή. Γι' αυτό είναι τα windows, για να μπορείς να τα φέρνεις στα μέτρα σου με διάφορες μόντες. Αλλιώς πήγαινες σε mac ή ακόμα χειρότερα σε ios (χωρίς jb :P ).

 

Το λειτουργικό όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ που μπορείς να τις διορθώσεις εύκολα!!! Είναι η ταχύτητα του (σαφώς ανώτερη των 7), η σταθερότητα του (φαίνεται η ίδια πολύ καλή των 7), η υποστήριξη του (έχει κάποιες ελλείψεις αλλά θέλουν λίγο χρόνο), η προσβασιμότητα του (σαφώς βελτιώθηκε με την χρήση αφής) και οι λειτουργίες του (αρκετές βελτιώσες σε πολλά σημεία)!

 

Το metro είναι μια επιπλέον επιλογή. Την θεωρώ απόλυτα σωστή για ένωση των desktop με τα tablets και ελπίζω σε άριστη συνεργασία με smartphones. Αυτό είναι το μέλλον, αυτό πρέπει να είναι το μέλλον, για να ξεφύγουμε από τα διαφορετικά οικοσυστήματα που το κάθε ένα θέλει την εκπαίδευσή του και τις γνώσεις του, το hardware του. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα...! :)[/quote']

 

Πολυ σωστά τα λες!

Αλλωστε εδώ και τόσα χρόνια μόνο γκρίνια έχουμε κάθε φορα που βγαίνει καινούργια έκδοση Windows.

Κι απο τα 98 στα XP, κι απο τα XP στα VISTA (ειδικά εκει) κι απο τα VISTA στα 7 και τωρα για τα 8! Οι περισσότεροι κρίνουν μόνο την εμφάνιση κι οχι και τόσο την ουσία. Πόσοι απο σας έβριζαν τα 7 και τωρα δεν τα αλλάζουν ;

Και τωρα το ίδιο με τα 8. Οκ να δούμε σε λιγο καιρό πόσοι θα τρέχουν τα 8 τελικά. Κι αφου η MS (σωστά για μένα) έκανε την προσφορά για αναβάθμιση σε τιμή πολυ χαμηλότερη απο άλλες εκδόσεις, μπορει να κερδίζει ξανα μερίδιο απο το χαμένο έδαφος τόσα χρόνια. Η Apple δηλαδή ειναι μ@λ@κ@ς που δίνει την αναβάθμιση με 25€ σε download μορφή (την οποία μπορείς εύκολα να γράψεις και σε ενα DVD) ασε που μπορείς και να την κατεβασεις ανα πάσα στιγμή.

Εάν η Apple παει να ενοποιήσει το iOS και το OSX (πράγμα που το έχει κανει ήδη κατα τμήματα με ενοποίηση μερικών εφαρμογών της και με την υιοθέτηση του iCloud) η MS μάλλον την σωστή στιγμή ενοποιηεί όλο το λειτουργικό, και ειναι θέμα χρόνου να δούμε αν αυτο θα φέρει μεγαλύτερες πωλήσεις και σε win8 smartphones και σε tablets. Φανταστείτε να απηλησει το iPad !!!

Τελιονωντας, αν η MS που ετσι κι αλιώς ειναι αδιαμφισβήτητα η πρώτη σε ποσοστα χρήσης των λειτουργικών της παγκοσμίως, καταφέρει να τα παει καλα με τα 8, όντως θα καταφέρει να κρατήσει την ηγετική θέση της απέναντι στην Apple που επι σειρά ετών είχε καλύτερα προηγμένα χαρακτηριστικά και σταθερότητα στο OSX της. Επιτέλους και τα Windows (απο τα 7 και μετα) έχει διξει καλύτερη σταθερότητα και αξιοπιστία, αφου μόλις πριν τα ποσοστά χρήσης έδιναν ακομα τα XP στην κορυφή.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που η διαφορα στο gui απο τα xp μεχρι και τα 7 ειναι πρακτικα αμεταβλητη. εχεις εικονιδια, start menu, taskbar και το mouse να αποτελει το βασικο interface χρησης του.

στα 8 τα παντα εχουν αντικατασταθει με tiles ενω η χρηση του εχει σχεδιαστει πανω στο tourchscreen interface.

 

και ειλικρινα ποιος εβριζε τα 7; εγω θυμαμαι μετα την πατατα που ηταν τα vista, οταν βγηκαν τα 7 ολοι τα εξυμνουσαν και τα αγκαλιασαν αμεσως.

ενω με τα 8 απο οταν βγηκε η developer previewer, υπαρχει μεγαλη γκρινια και δικαιολογημενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που η διαφορα στο gui απο τα xp μεχρι και τα 7 ειναι πρακτικα αμεταβλητη. εχεις εικονιδια' date=' start menu, taskbar και το mouse να αποτελει το βασικο interface χρησης του.

στα 8 τα παντα εχουν αντικατασταθει με tiles ενω η χρηση του εχει σχεδιαστει πανω στο tourchscreen interface.

 

και ειλικρινα ποιος εβριζε τα 7; εγω θυμαμαι μετα την πατατα που ηταν τα vista, οταν βγηκαν τα 7 ολοι τα εξυμνουσαν και τα αγκαλιασαν αμεσως.

ενω με τα 8 απο οταν βγηκε η developer previewer, υπαρχει μεγαλη γκρινια και δικαιολογημενα.[/quote']

 

Μ'αρεσει που δεν εισαι καθολου,υπερβολικος!!!

Εχει αντικαταστησει,μονο το start menu!Ολα τα υπολοιπα νεα στοιχεια,ειναι επιπροσθετα!

Σταματατηστες να παραπληροφορητε τον κοσμο!

 

Αα και να μη ξεχνομαστε!Ο καλυτερος browser,ειναι ο CHROME!!!:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποιος δεν εχει metro ui για τα 8. :-D

 

οσο αφορα την παραπληροφορηση. εγω ενα πραμα μονο θα πω:

ο μεσος χρηστης δεν ειναι βλακας. θα τα βαλει τα 8, θα τα παιξει, αν του αρεσουν θα τα κρατησει, αν δεν του αρεσουν θα τα βγαλει.

μονο ο χρονος θα δειξει τελικα ποσοι τα υιοθετησαν και ποσοι οχι.

εγω παντως μεχρι να παρω μια touchscreen οθονη η καποιο παραμφερες interface, δεν τα βαζω. μια χαρα κανουν την δουλεια τους και τα 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο οποιος δεν εχει metro ui για τα 8. :-D

 

Έχει λειτουργικό modern ui (όχι metro πλέον :P) mode, και ο chrome, και ο firefox... Αν το ψάξεις, θα το.... βρείς :)

 

Από τις απόψεις επηρεάζεται και μαθαίνει (αποκτά γνώσεις) ο κόσμος που διαβάζει...

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποιος δεν εχει metro ui για τα 8. :-D

 

οσο αφορα την παραπληροφορηση. εγω ενα πραμα μονο θα πω:

ο μεσος χρηστης δεν ειναι βλακας. θα τα βαλει τα 8' date=' θα τα παιξει, αν του αρεσουν θα τα κρατησει, αν δεν του αρεσουν θα τα βγαλει.

μονο ο χρονος θα δειξει τελικα ποσοι τα υιοθετησαν και ποσοι οχι.

εγω παντως μεχρι να παρω μια touchscreen οθονη η καποιο παραμφερες interface, δεν τα βαζω. μια χαρα κανουν την δουλεια τους και τα 7.[/quote']

 

 

Αναρωτιέμαι!! Το οτι έχει προστεθεί το metro interface, συμαίνει οτι έχει αντικατασταθεί εξολοκλήρου απο το desktop; ΕΝΑ απο όλα αυτα τα "πλακάκια" (το ομόνυμο) σε βγάζει κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας!

Πιο ειναι το τόσο τραγικό πρόβλημα λοιπόν; Και ποιος είπε οτι επειδή το metro περιβαλον ειναι βελτιστοποιημρνο για touch χρήση, δεν ειναι για ποντίκια;

Το ξαναλέω, η γκρίνια που υπήρξε, ειδικά στην μετάβαση απο XP σε VISTA, ήταν γιατι και τότε είχαν αλάξει πολλα... μην το φτάνουμε στα άκρα τωρα λέγοντας οτι τωρα δεν έχουμε αλλαγές αλλα πράγματα που εξαφανίστηκαν! Γιατι στην τελική, η πλειοψηφία χρηστών δουλεύει με εικονίδια κι οχι τόσο με το menu. Επιπλέον υπάρχουν πολοι διαφορετικοί τρόποι για να κανεις διάφορες ενέργειες στα windows. Αν μας χαλάει τη συνήθια να τα έχουμε όπως τα ξέραμε ειναι θέμα καιρού κι αυτο. Σκέψου όσους εμαθαν να δουλεύουν στο Office 2007 και 2010 που ενσωματώθηκε το ribon και αντικατέστησε το menu.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποιος δεν εχει metro ui για τα 8. :-D

 

Κατι για το οποιο δεν φταινε τα 8.Αρκει να περιμενουμε λιγο και ο chrome οπως και ο firefox θα κυκλοφορησουν εκδοσεις για το νεο ui.

Διαβαζω απο την αρχη ολα τα μηνυματα και απορω ειλικρινα για τα παραπονα με το νεο ui.Ναι ειναι σχεδιασμενο για tablet αλλα εχουν κανει πολυ καλη δουλεια για χρηση με ποντικι.Eιναι παραμετροποιησιμο και οτι θελεις μπορεις να το βρεις πολy ευκολα στη start screen.Οσο για το κουμπι τερματισμου πραγματικα έλεος με τη γκρινια.Καντε μια συντομευση http://www.techrepublic.com/blog/window-on-windows/how-do-i-shut-down-windows-8/5812 ή στην επιφανεια εργασιας πατηστε alt + f4 τοσο απλο...

Εβαλα τα 8 απο την consumers preview και επειτα...

Θεωρω πως ειναι κινηση προς τη σωστη κατευθυνση σε ολους τους τομεις.Ειδικα τα προγραμματα σαν το reader ή ενσωματωση mount σε iso αρχεια η βελτιωση του defender και ο νεος ribbon explorer...

Oσο για το νεο ui ηταν για μενα μια καλοδεχουμενη αλλαγη και ενας νεος τροπος να κανς παραγωγικοτερο τον υπολογιστη μου.

Το παλιο start menu μου φαινεται πλεον αχρηστο.Επιπλεον δε λειπει η task bar οποτε οτι προγραμμα χρησιμοποιω συχνα καρφιτσωνεται εκει (πραγμα που εκανα και στα 7)

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα νεα windows.

Kαι ναι,ειναι ταχυτερα απο τα 7.Δεν υπαρχει αμφιβολια σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι για το οποιο δεν φταινε τα 8.Αρκει να περιμενουμε λιγο και ο chrome οπως και ο firefox θα κυκλοφορησουν εκδοσεις για το νεο ui.

 

Yπάρχει ήδη firefox και chrome modern ui mode... Κάντε τον κόπο να κάνετε μια σωστή αναζήτηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει ήδη firefox και chrome modern ui mode... Κάντε τον κόπο να κάνετε μια σωστή αναζήτηση :)

Nαι το ξερω.Μονο που δεν ειναι πληρως συμβατο ακομη στο chrome και ο firefox κυκλοφορει beta κδοση.Αν εχεις καποιο link για σταθερες εκδοσεις σε παρακαλω κοινοποιησε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Chrome στην stable έκδοση του λειτουργεί κανονικά. Για τον Firefox ισχύει αυτό που λες, αν και με την beta/nightly έκδοση, τόσο καιρό, δεν έχω αντιμετωπίσει "σοβαρά" , άλυτα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ιδέα μου είναι ή ακόμα και τώρα υπάρχουν από λίγα έως και ελάχιστα applications στο Windows Store;;;!!!

 

Για Windows 8 μιλώ γιατί, π.χ., στο Windows Phone Marketplace έχει παπάδες πια.

 

Το πιο περίεργο δε είναι ότι, αν δει κανείς ορισμένα βίντεο που δείχνουν και καλά την περιήγηση του Windows Store, δείχνει να υπάρχουν πολύ περισσότερες εφαρμογές.

 

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;;;

Σχετίζεται με το από ποια διεθνή αγορά (φυσική τοποθεσία) μπαίνει κανείς στο Windows Store;;;!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον οπως εχω πει και σε προηγουμενο ποστ τα windows 8 μου αρεσουν αρκετα συγκεκριμένα

+παρα πολτ καλος ο νεος task manager

+πολυ μου αρεσει ο νεος windows explorer και το ribbon του

+αρκετα γρηγορα , αισθητα πιο γρηγορα απο τα 7

+καταναλωνουν λιγότερους πόρους απο τα 7

+η αναζητηση ειναι αρκετα καλη -πολυ καλυτερη απο τα 7

+τα windows ui (πρωην μετρο ) αρχιζω να το συνηθίζω , εχω χωρισει και τα προγραμματα μου σε κατηγορίες

+μου φαινονται πιο σταθερα απο 7 αυτο βεβαια θα φανεί στην πορεια

τα αρνητικα τωρα

- Oi εφαρμογες του windows ui ειναι αθλιες πολυ λιγες αξιζουν.Οι περισσοτερες δεν δουλευουν σωστα (βλεπε βιντεο) ή εχουν ελαχιστες επιλογες .Για οποιον εχει κανονικα 8 (οχι rt) δεν υπαρχει κανενας λογος να χρησιμοποιησει τετοιες εφαρμγες

Αν δεν τις βελτιώσουν τα tablet τα βλεπω να πανε απατα.

- το metro ui αν και το συνιθιζω οποτε κανω δουλεια και πρεπει να ανοιγω πολα προγραμματα με κουραζει που αλλαζω περιβαλλον απο desktop σε μετρο και παλι σε desktop

-οκ το metro ui εμεισ που μα στε νεοι και ψαχνομαστε το μαθαμε, οι απλοι χρηστες που θα παρουν νεο υπολογιστη ειναι αραγε τοσο ευκολο να το μαθουν ; ή θα ψαχνουν το start menu και οταν το βρουν αντε να βρουν που ναι κρυμενο το shut down.

Πιστευω η μικροσοφτ θα μπορουσε να αφησει το σταρτ μενου παραληλα με το metro ωστε να μην ειναι τοσο βιαιη η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέα μου είναι ή ακόμα και τώρα υπάρχουν από λίγα έως και ελάχιστα applications στο Windows Store;;;!!!

 

Για Windows 8 μιλώ γιατί, π.χ., στο Windows Phone Marketplace έχει παπάδες πια.

 

Το πιο περίεργο δε είναι ότι, αν δει κανείς ορισμένα βίντεο που δείχνουν και καλά την περιήγηση του Windows Store, δείχνει να υπάρχουν πολύ περισσότερες εφαρμογές.

 

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;;;

Σχετίζεται με το από ποια διεθνή αγορά (φυσική τοποθεσία) μπαίνει κανείς στο Windows Store;;;!!!

Ειναι νωρις ακομη,τωρα κυκλοφορισαν!

Αν σκεφτεις,οτι πριν 8-9 μερες που το κοιταξα,ειχε 5000apps και τωρα εχει 9000,φαινεται οτι τα πραγματα κινουνται με αρκετα γρηγορους ρυθμους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...