Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Τέσσερα εκατομμύρια αναβαθμίσεις σε 3 ημέρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχει ρυθμίσει κάποιος στα regional settings Greek, ναι του εμφανίζονται λίγες εφαρμογές ( νομίζω κάτι παραπάνω από 100 ; )... Πρέπει να το γυρίσει κάποιος σε United States. Τότε θα του εμφανιστούν οι "χιλιάδες" των εφαρμογών.... (οι περισσότερες, πάρτη μια και χτύπα την άλλη...) :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι νωρις ακομη,τωρα κυκλοφορισαν!

Αν σκεφτεις,οτι πριν 8-9 μερες που το κοιταξα,ειχε 5000apps και τωρα εχει 9000,φαινεται οτι τα πραγματα κινουνται με αρκετα γρηγορους ρυθμους!

"ειχε 5000apps και τωρα εχει 9000";;;;!!!!!

Τι στο καλό;;;!!! Για άλλο πράμα μιλάμε;!

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο "Windows Store" και όχι στο "Windows Phone Marketplace"! Εκεί, στο "Windows Store", σε όλα μαζί τα sections του, ζήτημα να έχει καμιά 40αριά applications όλα μαζί!!!

Πού τα βρήκες τα 9.000;! Όχι, ειλικρινά απορώ! Μήπως κάτι έχω χάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει ρυθμίσει κάποιος στα regional settings Greek, ναι του εμφανίζονται λίγες εφαρμογές ( νομίζω κάτι παραπάνω από 100 ; )... Πρέπει να το γυρίσει κάποιος σε United States. Τότε θα του εμφανιστούν οι "χιλιάδες" των εφαρμογών

Δες το προηγούμενο μήνυμα και θα καταλάβεις CosmosKGR :)

Με πρόλαβες την ώρα που επναήλθα με το προηγούμενο μου μήνυμα! :)

 

Αυτό υποψιαζόμουν κι εγώ (αν είδες στο αρχικό μου μήνυμα - ερώτηση) αλλά μάλλον δεν ήθελα να το πιστέψω.

Το έχεις διαπιστώσει και από προσωπική σου προσπάθεια αυτό που λες; Θέλω να πω, την έχεις κάνει κι ο ίδιος μια τέτοια αλλαγή στα regional settings;

Αν πάντως ισχύει, το θεωρώ τεράστια βλακεία από πλευράς σχεδιασμού της συγκεκριμένης δυνατότητας!

Αν είναι δυνατόν δηλαδή!

Μα το να αλλάξει κανείς τα regional settings του προσωπικού του υπολογιστή σε μιας όποιας άλλης χώρας, δεν είναι πια και τόσο "αθώο" για πολλά άλλα (λιγότερο ή περισσότερο) σημαντικά ζητήματα. Δεν είναι να γίνεται έτσι, για πλάκα ή έστω για τον συγκεκριμένο μόνο λόγο.

Απ' την άλλη, αν πράγματι ισχύει αυτή η προϋπόθεση τόσο στενά και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το χειριστεί κάπως κανείς, η όλη προσέγγιση έχει πραγματικά τεράστιο πρόβλημα!!!

 

 

(οι περισσότερες, πάρτη μια και χτύπα την άλλη...) :rolleyes:
Εντάξει, δε λέω βέβαια ότι είναι και οι φοβερές εφαρμογές αλλά, όπως και να το κάνουμε, θα έπρπε να έχουμε όλοι (σαν χώρες) ισότιμο δικαίωμα εύκολης πρόσβασης σε αυτές.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν το λες και τεράστιο, αν είμασταν υπολογίσιμη αγορά δεν θα γινόταν αυτό, αλλά από την στιγμή που δεν είμαστε απλά δεν τους νοιάζει...

 

δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε κάτι τέτοιο, πχ με το Xbox360 παλιότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις διαπιστώσει και από προσωπική σου προσπάθεια αυτό που λες; Θέλω να πω, την έχεις κάνει κι ο ίδιος μια τέτοια αλλαγή στα regional settings;

 

Yeap, το έχω διαπιστώσει έτσι, από αλλαγή στα regional settings. Βασικά δεν ασχολούμαι και τόσο με το Modern UI και το Windows Store. Το έχω βάλει να γίνεται skip κατά το boot... Δεν είμαι fan του ModernUI και τόσο... Θα έλεγα τρομερός επικριτής του...(συνειδητοποιημένα)

 

Όσο για το άλλο, κάτι παρόμοιο, γίνεται και με το xbox... Microsoft είναι αυτή, τι να κάνουμε... Το target της είναι στις ηνωμένες πολιτείες, μιας και είναι και η έδρα της. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό, αλλά να σου πω την αλήθεια, δεν με απασχολεί και τόσο πολύ :P. Σιγά να μην κάτσω να σκάσω για το Windows Store και τις εφαρμογές του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται να αλλαξεις τα regional settings!

Απλα μπες στα settings του store και επελεξε preference και βεβαιοσου οτι και οι 2 επιλογες ειναι απενεργοποιημενες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα το είχα δοκιμάσει αυτό, και δεν έδειχνε παραπάνω από 100 εφαρμογές.... Δεν το δοκίμασα πρόσφατα, οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρεις, ίσως και να άλλαξαν κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται να αλλαξεις τα regional settings!

Απλα μπες στα settings του store και επελεξε preference και βεβαιοσου οτι και οι 2 επιλογες ειναι απενεργοποιημενες!

Είσαι πολύ σωστός εδώ!!! ;)

 

 

Μόλις λίγο πριν, κάνοντας αναζήτηση για το ζήτημα στο "Google.Com" με λήμματα "windows store" "regional settings", το 2ο αποτέλεσμα της αναζήτησης βγάζει σ' έναν ιστότοπο με τίτλο "McAkins Online" που τα λέει ακριβώς τα τι και τα πώς (και με εικόνες!).

Όταν γυρίσω σπίτι θα το δοκιμάσω... :rolleyes:

 

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα το είχα δοκιμάσει αυτό, και δεν έδειχνε παραπάνω από 100 εφαρμογές.... Δεν το δοκίμασα πρόσφατα, οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρεις, ίσως και να άλλαξαν κάτι...

Ειμαι με location Cyprus και τα βλεπω μια χαρα! :-)

 

Τωρα εχω βαλει και greece,εκανα και restart και παλι τα βλεπω ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα κάτι το αντίθετο, η δεν αμφέβαλα :) Απλώς ανάφερα ότι παλιότερα το είχα δοκιμάσει και εμφάνιζε πάλι 100 εφαρμογές. Λογικά τώρα με την επίσημη κυκλοφορία τους θα το άλλαξαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα κάτι το αντίθετο, η δεν αμφέβαλα :) Απλώς ανάφερα ότι παλιότερα το είχα δοκιμάσει και εμφάνιζε πάλι 100 εφαρμογές. Λογικά τώρα με την επίσημη κυκλοφορία τους θα το άλλαξαν :)

Και εγω μονο τη us ειχα παντα και μονο τωρα στην τελικη εκδωση,εβαλα απευθειας τη Κυπρο!Αλλα ηταν απενεργοποιημενα απο την αρχη τα setting και δεν ειχα κανενα προβλημα!

Και το θεμα με το region και τα settings,απ'το insomnia το ειδα κ το αναφερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ασχολούμαι και τόσο με το Modern UI και το Windows Store. Το έχω βάλει να γίνεται skip κατά το boot... Δεν είμαι fan του ModernUI και τόσο... Θα έλεγα τρομερός επικριτής του...(συνειδητοποιημένα)

...

Σιγά να μην κάτσω να σκάσω για το Windows Store και τις εφαρμογές του :P

Κοίτα, αυτό που λέω ουσιαστικά, δεν έχει να κάνει με το πόσο χρήσιμες ή καλές είναι οι όποιες εφαρμογές τους εκεί και για ποιους.

Άλλωστε μπορεί, προς το παρόν, να μην αξίζουν και πολλά και στην πορεία να αρχίζουν να αποκτούν τη βαρύτητα που τους πρέπει.

Προσωπικά, θέλω να μπορώ να έχω εύκολα την επιλογή κι ευτυχώς τελικά, πρέπει να υπάρχει σχετικά απλή "λύση"!

 

Το target της είναι στις ηνωμένες πολιτείες, μιας και είναι και η έδρα της. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό
Μα το θέμα δεν έχει να κάνει με το πού στοχεύει σαν αγορά η εταιρία - MS.

Θέλω να πω, δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα που προκύπτει εδώ, οφείλεται κυρίως στην ευχέρεια που προσφέρει η MS, στο να μπορούν οι κάτοικοι μιας χώρας να μην ασχολούνται - μπερδεύονται με εφαρμογές που δεν τους αφορούν.

Αυτό το βρίσκω πολύ σωστό να ισχύει, αρκεί να ισχύει και με σωστά κριτήρια ως προς το τι αφορά και ποιον βάσει της χώρας του.

Άλλο το αν μια εφαρμογή π.χ. απλώς δεν περιέχει ΚΑΙ Ελληνικό UI και τελείως άλλο το αν δεν έχει λόγο ύπαρξης σε χρήση από Ελλάδα.

 

Ωστόσο, έχω την αίσθηση πως, όλο αυτό, έγκειται περισσότερο στον τρόπο που το έχουν προσεγγίσει (κατά την φάση της τελικής ανάπτυξης) στις εφαρμογές τους, οι ίδιοι οι δημιουργοί τους και όχι η MS.

Αν δηλαδή η Χ εταιρία αναπτύσσει μια εφαρμογή και την δηλώνει (καταχρηστικά ή και αυθαίρετα) να είναι συμβατή αποκλειστικά με το τάδε localization ή έστω ΔΕΝ συμπεριλαμβάνει και άλλα localization όπως π.χ. της Ελλάδας, ε δεν θα φταίει η MS που την "κόβει" μετά από την παρουσίασή της στο Windows Store της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...