Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Τέσσερα εκατομμύρια αναβαθμίσεις σε 3 ημέρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακυρα τα λινκς που παραθεσες kirileman.

ο ektor7 ειναι ενας μεσος χρηστης με μηχανηματα καθημερινης χρησης, ο οποιος αποτυπωνει μια αποψη που βασιζεται σε μια εντυπωση και οχι σε δεδομενα που εχουν παρθει απο πραγματικες μετρησεις σε ελεγχομενες συνθηκες.

ειμαι σιγουρος οτι αν τον βαλεις να ανοιξει τα μηχανηματα του με καθαρα install των 7 και 8, δεν προκειται να καταλαβει την διαφορα στην φορτωση τους, θα του φαινονται και τα δυο εξισου γρηγορα, ειδικα αν τα τρεχει σε ssd.

εκει παει το σχολιο μου για το placebo effect.

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Είτε με το pc του μέσου χρήστη, είτε με τα pcs των sites που έκαναν τα τεστς που σου παρέθεσα, η διαφορά είναι εμφανής, κάτι που επιβεβαιώνεται και από τις μετρήσεις. Εγώ, για παράδειγμα, έχω μετρήσει στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα το boot time των windows 7 και ποτέ δεν έφτασε το χρόνο που βλέπω τώρα με τα 8. Δεν υπάρχει placebo, υπάρχει μια διαφορά και μάλιστα σημαντική, δε μιλάμε για 1 και 2 sec για να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό "placebo".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υ.Γ: Δεν υπάρχει στο ip.board του insomnia (invision board), tag που να σου δίνει την δυνατότητα να χαρακτηρίσεις ένα μήνυμα που γράφεις σαν offtopic ; Anyway

 

χρησιμοποιείς spoiler εναλλακτικά...

 

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Είτε με το pc του μέσου χρήστη, είτε με τα pcs των sites που έκαναν τα τεστς που σου παρέθεσα, η διαφορά είναι εμφανής, κάτι που επιβεβαιώνεται και από τις μετρήσεις. Εγώ, για παράδειγμα, έχω μετρήσει στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα το boot time των windows 7 και ποτέ δεν έφτασε το χρόνο που βλέπω τώρα με τα 8. Δεν υπάρχει placebo, υπάρχει μια διαφορά και μάλιστα σημαντική, δε μιλάμε για 1 και 2 sec για να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό "placebo".

 

βασικά ο χρόνος εκκίνησης από την στιγμή που θα πατήσεις το power button είναι αρκετά μειωμένος ειδικά σε HDD επειδή τα win8 αξιοποιούν το hibernation...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

φυσικα και δεν σε πιστευω, οχι οταν μου λες οτι εχεις τα 7 με απενεργοποιημενο τελειως το theme του και ανοιγει πιο αργα απο τα 8 που εχουν ενεργοποιημενο το theme του.

εκτος και αν εχεις διαλυσει τελειως τα 7.

εγω σου λεω το εξης:

βαλε δυο φρεσκα install των win7 και win8. το ιδιο γρηγορα θα σου φαινονται τα λειτουργικα στην εκινηση, ασχετα αν τα 8 τρεχουν 2-3 δευτερολεπτα πιο γρηγορα.

Οτα θα τρεξεις τα win7 και τα win8,σε συστημα με:

cpu:AMD Athlon XP 2800+

ram:768mb

και hdd στις 4200στροφες

Ελα να ξανα συζητησουμε,για την αποδοση των 2 OS!

Τωρα με τους ssd και i7 cpu,δε μπορεις να δεις καποια ουσιοδη διαφορα,ουτε ακομη και στα benchmark προγραμματα!

Γι'αυτο και οσοι εχουν netbooks με win7,οταν περνουν στα 8,τους φαινεται οτι εχουν αλλο,πιο δυνατο,μηχανημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Είτε με το pc του μέσου χρήστη, είτε με τα pcs των sites που έκαναν τα τεστς που σου παρέθεσα, η διαφορά είναι εμφανής, κάτι που επιβεβαιώνεται και από τις μετρήσεις. Εγώ, για παράδειγμα, έχω μετρήσει στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα το boot time των windows 7 και ποτέ δεν έφτασε το χρόνο που βλέπω τώρα με τα 8. Δεν υπάρχει placebo, υπάρχει μια διαφορά και μάλιστα σημαντική, δε μιλάμε για 1 και 2 sec για να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό "placebo".

 

παλι τα ιδια θα λεμε;

αφου ο ιδιος παραδεχτηκες πιο πανω οτι εκφραζεις μια εντυπωση,οχι μια αντικειμενικη αποψη.

γιαυτο και η αναφορα μου για placebo effect.

επομενως το αν για σενα ειναι πιο γρηγορα τα 8 απο τα 7,τα οποια σημειωτεον δεν τα εχεις δουλεψει κανονικα εδω και ενα χρονο,ως απλος,καθημερινος χρηστης που εισαι δεν λεει κατι.

 

Οτα θα τρεξεις τα win7 και τα win8,σε συστημα με:

cpu:AMD Athlon™ XP 2800+

ram:768mb

και hdd στις 4200στροφες

Ελα να ξανα συζητησουμε,για την αποδοση των 2 OS!

Τωρα με τους ssd και i7 cpu,δε μπορεις να δεις καποια ουσιοδη διαφορα,ουτε ακομη και στα benchmark προγραμματα!

Γι'αυτο και οσοι εχουν netbooks με win7,οταν περνουν στα 8,τους φαινεται οτι εχουν αλλο,πιο δυνατο,μηχανημα!

 

τα τρεχω και εκει, στο παλιο μου πισι με το ιδιο hardware configuration που αναφερεις. χωρις theme και αχρηστα services ενεργοποιημενα. και πανε σφαιρα.

ακριβως γιαυτο τον λογο δεν σε πιστεψα απο την αρχη οταν ειπες οτι πανε τα 8 πιο γρηγορα χωρις tweaking απο τα 7 που ειναι tweaked.

τι εχεις να πεις γιαυτο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε..Και μόνο το γεγονός της εφαρμογής του INSOMNIA στα windows 8 τα καθιστά must σε κάθε υπολογιστή που σέβεται τον εαυτό του:)

Πέρα από την πλάκα τώρα,τα windows 8 είναι μια νέα πνοή στα παράθυρα και τα δέχθηκα με πολύ ευχαρίστηση..Το Metro UI εμένα με βόλεψε πολύ..Προσωπική άποψη φυσικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι τα ιδια θα λεμε;

αφου ο ιδιος παραδεχτηκες πιο πανω οτι εκφραζεις μια εντυπωση,οχι μια αντικειμενικη αποψη.

γιαυτο και η αναφορα μου για placebo effect.

επομενως το αν για σενα ειναι πιο γρηγορα τα 8 απο τα 7,τα οποια σημειωτεον δεν τα εχεις δουλεψει κανονικα εδω και ενα χρονο,ως απλος,καθημερινος χρηστης που εισαι δεν λεει κατι.

Are you talking to me? Εγώ το μόνο που παραδέχτηκα είναι ότι τα windows 8 είναι πιο γρήγορα και φαίνονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ο χρόνος εκκίνησης από την στιγμή που θα πατήσεις το power button είναι αρκετά μειωμένος ειδικά σε HDD επειδή τα win8 αξιοποιούν το hibernation...

Δηλαδή να ξανανεργοποιήσω το hibernation; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Are you talking to me? Εγώ το μόνο που παραδέχτηκα είναι ότι τα windows 8 είναι πιο γρήγορα και φαίνονται!

 

φαινονται. ακριβως οπως το ειπες. ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. ειδες που ερχεσαι τωρα στα λογια μου; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι τα ιδια θα λεμε;

αφου ο ιδιος παραδεχτηκες πιο πανω οτι εκφραζεις μια εντυπωση,οχι μια αντικειμενικη αποψη.

γιαυτο και η αναφορα μου για placebo effect.

επομενως το αν για σενα ειναι πιο γρηγορα τα 8 απο τα 7,τα οποια σημειωτεον δεν τα εχεις δουλεψει κανονικα εδω και ενα χρονο,ως απλος,καθημερινος χρηστης που εισαι δεν λεει κατι.

 

 

 

τα τρεχω και εκει, στο παλιο μου πισι με το ιδιο hardware configuration που αναφερεις. χωρις theme και αχρηστα services ενεργοποιημενα. και πανε σφαιρα.

ακριβως γιαυτο τον λογο δεν σε πιστεψα απο την αρχη οταν ειπες οτι πανε τα 8 πιο γρηγορα χωρις tweaking απο τα 7 που ειναι tweaked.

τι εχεις να πεις γιαυτο τωρα.

 

 

KilliK αυτο που λες δεν εχει λογικη, Πιθανον και τα 8 αν κλεισεις τα παντα να πηγαινουν σφαιρα.

Μιλαμε απο την πλευρα του μεσου χρηστη οχι του Advanced. Δεν μπορεις να ζητας απο τον απλο χρηστη να κλεινει Services να κοβει Start up Programs κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τρεχω και εκει, στο παλιο μου πισι με το ιδιο hardware configuration που αναφερεις. χωρις theme και αχρηστα services ενεργοποιημενα. και πανε σφαιρα.

ακριβως γιαυτο τον λογο δεν σε πιστεψα απο την αρχη οταν ειπες οτι πανε τα 8 πιο γρηγορα χωρις tweaking απο τα 7 που ειναι tweaked.

τι εχεις να πεις γιαυτο τωρα.

Σε μενα τα 7ρια,δε δουλεψαν καν!Ηταν συνεχεια κολλημενα!Και λογο cpu και κυριος λογο ram!

Οσο για τα 8,ακουω μουσικη απο το ιντερνετ και σου απαντω!Και βλεπω και βιντεακια απο το youtube!Και ολα αυτα,χωρις να εχω βρει ακομη,να περασω τους drivers της gpu και η ram να μη ξεπερνα τα 80%!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KilliK αυτο που λες δεν εχει λογικη, Πιθανον και τα 8 αν κλεισεις τα παντα να πηγαινουν σφαιρα.

Μιλαμε απο την πλευρα του μεσου χρηστη οχι του Advanced. Δεν μπορεις να ζητας απο τον απλο χρηστη να κλεινει Services να κοβει Start up Programs κτλ.

 

ναι αλλα ο ektor7 ειναι advanced user αφου οπως λεει συγκρινε τα 7 με απενεργοποιημενα τα εφε με τα απειραχτα 8.

και πανω σε αυτο σχολιαζω. διαβασε λιγο τι συζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή να ξανανεργοποιήσω το hibernation; :unsure:

 

http://www.windowsitpro.com/article/windows8/hibernation-windows-8-143523

 

αν δεν σε νοιάζει ο χώρος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινονται. ακριβως οπως το ειπες. ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. ειδες που ερχεσαι τωρα στα λογια μου; :-D

Είπα "είναι και φαίνονται", σα να λέμε "δυο μέτρα οφσάιντ". Ούτε στην ίδια ευθεία, ούτε υπέρ του επιτιθέμενου, ούτε θα μπορούσε να μη το δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα τα 7ρια,δε δουλεψαν καν!Ηταν συνεχεια κολλημενα!Και λογο cpu και κυριος λογο ram!

Οσο για τα 8,ακουω μουσικη απο το ιντερνετ και σου απαντω!Και βλεπω και βιντεακια απο το youtube!Και ολα αυτα,χωρις να εχω βρει ακομη,να περασω τους drivers της gpu και η ram να μη ξεπερνα τα 80%!!!

 

ε αφου κολησανε σε εσενα τα 7, τοτε πρεπει να ειναι μαπα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...