Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Τέσσερα εκατομμύρια αναβαθμίσεις σε 3 ημέρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι να ναι πραγματικά. Τι σχέση έχουν οι προσωπικές σας προτιμήσεις με τις δυνατότητες ενός λειτουργικού?

 

Alouminas εντελώς άκυρο αυτό που λες με τα πειρατικά και γνήσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ dino λέω την πραγματική μου εμπειρία δεν έχω κανέναν λόγω να πω κάτι άλλο.Ούτε με τα γνήσια τα 7 είχα θέμα μόνο όταν χρησιμοποιούσα τα ultimate του θείου .Ξέρω ότι το πρόβλημα ακούγεται κουλό αλλά τι να κάνω έτσι είναι.Έτσι και αλλιώς όπως είπα και πιο πάνω έχω 4 νόμιμες άδειες 2 στα 7 και δύο στα 8.Όλες τις πλήρωσα με ευρώπουλα και δεν έχω κανέναν λόγω να είμαι πιο φιλικά διακείμενος στο ένα λειτουργικό ή στο άλλο.Απλά βλέπω και κρίνω και χωρίς να έχω τις εξαιρετικές τεχνικές γνώσεις που φαίνεται ότι έχεις εσύ από αυτά που διαβάζω στα post σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εξαιρετικές γνώσεις φίλε μου. Με τίποτα όμως. Αυτό που σου λέω είναι ότι θείος με θείο διαφέρει.

 

Γενικά δεν κατάλαβα τη λογική να συζητάμε αν είναι καλύτερα ή χειρότερα τα 8. Αυτό δεν εξαρτάται απο μας είναι αντικειμενικά καλύτερα. Το μόνο ερώτημα που υπάρχει είναι "αν σας αρέσουν ή όχι".

 

Και για να μη γίνεται ο κακός χαμός σε κάθε θέμα, προτείνω να ανοίξει ένα πολ με ακριβώς αυτό το ερώτημα και στα άλλα των 8 να συζητούνται τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποιο πανω εγραψα οτι τα εβαλα και τα εβγαλα παλι. Φυσικα τα εβγαλα γιατι με μπερδεψαν πολυ και εγω ηθελα να μου κανουν την ζωη ποιο ευκολη οχι ποιο δυσκολη.

 

Φυσικα δεν μπορω να κρινω αν ενα λειτουργικο ειναι καλο η οχι απο μερικες ωρες που το δουλεψα.

 

Απλα δεν μου αρεσε αυτο που ειδα και τα εβγαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ θυμίζει γκεστάπο και Γιόζεφ Γκαίμπελς το συγκεκριμένο: Γενικά δεν κατάλαβα τη λογική να συζητάμε αν είναι καλύτερα ή χειρότερα τα 8. Αυτό δεν εξαρτάται απο μας είναι αντικειμενικά καλύτερα.

 

Αντικειμενικά ως προς ποιόν...; Εσένα... ; Μερίδα κόσμου; Καταλαβαίνεις πως ακούγεται αυτό που γράφεις;

Μισό λεπτό να δούμε το αντίθετο: Γενικά δεν κατάλαβα τη λογική να συζητάμε αν είναι καλύτερα ή χειρότερα τα 8. Αυτό δεν εξαρτάται απο μας είναι αντικειμενικά χειρότερα.

 

Μην κάνουμε το λάθος, βάζοντας την προσωπική μας προτίμηση και άποψη και βαφτίζοντας το "αντικειμενικότητα".

 

Εγώ αντιθέτως, πιστεύω πως είναι χειρότερα σε πολλά σημεία. Αυτό δεν εξαρτάται από εμάς, αντικειμενικά, είναι χειρότερα... Δεν είναι ωραία τα win8, παρά τα όποια πολυάριθμα ΟΜΟΛΟΓΩ εντάξει ενθαρρυντικά χαρακτηριστικά που διαθέτουν "under the hood" (επίπεδα kernel, memory, apis, filesystem (refs είναι όλα τα λεφτά) και ένα σωρό άλλα παρασκηνιακά features...

 

Tο να παίζεις με τις λέξεις είναι το μόνο εύκολο εγώ ξέρω... Το να βαφτίζεις την προσωπική σου άποψη, η την άποψη μιας μικρομεγάλης μερίδας ανθρώπων, χωρίς βλέποντας το σύνολο των απόψεων, δεν είναι αντικειμενικότητα, είναι κιτρινιά...

 

Aν δεν υπήρχε το τυράκι των 15 ευρώ που έριξε σαν ξερολούκουμο στους απανταχού παράνομους πειρατές τι θα γινόταν...; Για να είχε τις γνωστές, παλιές "καλές" τιμές της, να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνεις τις έννοιες που χρησιμοποιείς οπότε μάλλον δεν μπορεί να γίνει συζήτηση. Ξέρω ότι μερικές φορές η σαφήνεια στη διατύπωση είναι δύσκολη και το κατανοώ αλλά πριν πατήσουμε το ρημάδι το κουμπί "απάντηση" ας σκεφτόμαστε μια δεύτερη φορά. Όταν μιλάμε για καλύτερα ή χειρότερα, επειδή ακριβώς οι προτιμήσεις είναι άπειρες, μιλάμε under the hood όπως έγραψες.

 

Και δεν έχω καμία προτιμήση, αν διάβαζες όλα τα ποστ θα έβλεπες ότι δεν θα βάλω 8 γιατί δεν με βολεύουν.

 

Δεν παίζω με τις λέξεις, εσύ έχεις πορωθεί και δεν καταλαβαίνω τον λόγο, πραγματικά.

 

Επανάληψη (μήτηρ μαθήσεως):

1)Καλά κάνουν και δεν σου αρέσουν. Ούτε εμένα μου αρέσουν.

2) Το να λες ότι είναι χειρότερα είναι σα να λες ότι η Γη δε γυρίζει ή ότι η Στικούδη είναι άσχημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έχω τώρα περίπου ένα μήνα. Είχα βάλει την pre release έκδοση από το επίσημο site της Microsoft και δεν μου έχουν ζητήσει ακόμα να το αναβαθμίσω. Όσο για το διάστημα που τα έχω ένα έχω να πω... Με έχουν βολέψει πάρα πολύ. Είναι πολύ γρήγορα. Αν τα μάθεις κάνεις όλες σου τις εργασίες πιο γρήγορα και αποτελεσματικα. Απεγκατεστησα τα 7 και δεν νομίζω να τα ξαναεγκαταστησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω στο λαπτοπ αυθεντικα windows7 τι μπορω να κανω με το upgrade; Βασικα θελω να κανω format τον υπολογιστη. Οποτε καθε φορα θα πρεπει πρωτα να περναω τα 7αρια και μετα τα 8αρια; Και προτιμοτερο ειναι ( απο την στιγμη που μιλαμε για Upgrade και οχι clean install ) να γινεται η εγκατασταση των 8 αμεσως μετα το format;

 

Βασικα εαν κανω clean install τα 7αρια και μετα Upgrade σε 8 αμεσως ειναι το ιδιο με το να αγορασω τα 8αρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τρέξεις τον upgrade assistant σου βγάζει επιλογή να κάνεις install τώρα ή αργότερα... Επιλέγεις ότι θέλεις clean install και στο τέλος σου δίνει έναν κωδικό και κατεβάζεις ενα .iso αρχείο.

Οπότε κρατας τα 7άρια όσο θες και μετά καις ένα dvd με τα 8 ή περνάς το iso σε flashάκι και κάνεις το install σου... Ουσιαστικά δεν σου "καταστρέφει" τον κωδικό από τα 7, αγοράζεις έναν κωδικό 8 με 30 ευρώ επειδή έχεις 7, και όχι απαραίτητα αυθεντικά (τρελό αλλά ισχύει) και μπορείς να κάνεις install σε όποιον υπολογιστή θες με αυτό το κωδικό, clean install ή μη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω στο λαπτοπ αυθεντικα windows7 τι μπορω να κανω με το upgrade; Βασικα θελω να κανω format τον υπολογιστη. Οποτε καθε φορα θα πρεπει πρωτα να περναω τα 7αρια και μετα τα 8αρια; Και προτιμοτερο ειναι ( απο την στιγμη που μιλαμε για Upgrade και οχι clean install ) να γινεται η εγκατασταση των 8 αμεσως μετα το format;

 

Βασικα εαν κανω clean install τα 7αρια και μετα Upgrade σε 8 αμεσως ειναι το ιδιο με το να αγορασω τα 8αρια;

 

Λογικά εάν βάλεις τα 8 με το upgrade θα σου έχει την επιλογή να κρατήσεις τα αρχεία σου ή να κάνεις νέα εγκατάσταση των windows. Με την νέα εγκατάσταση διαγράφονται όλα τα αρχεία στον υπολογιστή.

 

Αποστολή από το Nexus S με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 8 Pro x64 φτάνει ένα απλό dvd για το iso ή χρειάζεται dual layer;

 

Μπες στο site της Microsoft και δες πόσο πιάνει η συγκεκριμένη έκδοση. Αν είναι κάτω από 4,7 GB μπορείς με ένα απλό dvd. Επίσης μπορείς να τα εγκαταστήσεις με flashακι.

 

Αποστολή από το Nexus S με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...