Προς το περιεχόμενο

ψαχνω φύλακα σκύλο τι μου ταιριάζει;


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχε κυκλοφορησει στο metacafe(το ειχαν βγαλει) ενα απανθρωπο(or something :-D) βιντεο με μια λεαινα(ουτε καν λιονταρι αρσενικο) σε ενα κλειστο χωρο απεναντι σε 4 Τουρκικα Καγκαλ τα οποια οπως λεμε "@@@@ πανω τους" οταν ειδαν την ειδαν αλλά αναγκαστηκαν να αμυνθουν αλλά η λεαινα ηταν πολυ πολυ πιο δυνατη και τα ξεσκισε κυριολεκτικα.

 

Φίλε, για αυτή την περίπτωση είχα απλώς ακούσει πριν από κάμποσο καιρό, αλλά δεν είχε τύχει να το δω κάπου. Υπάρχει φαντάζεσαι περίπτωση να κυκλοφορεί ακόμα στο internet, κανένα βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα γερμανικο ποιμενικο θα σε βολεψει απο ολες τις αποψεις γενικως. Πιστος συντροφος,καλος φυλακας,υπακουος,εξυπνος,λογικη καταναλωση στο φαγητο.

 

Απλα εχε υποψιν οτι ενας σκυλος χρειαζεται και την αναλογη φροντιδα,στοργη,κοινωνικοποιηση κ.ο.κ

 

Εαν θες κοιταξε και για τα βελγικα ποιμενικα γκρενενταλ και μαλινουα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μά'ιστα..

 

 

Κοίτα boy mj κτλ...

 

 

Επειδή, ειλικρινά, με αφήνουν παγερά αδιάφορο (άσε που τα βαριέμαι κιόλα) τα κόμπλεξ του οποιουδήποτε σε οποιδήποτες forum, τσιμπάς το ignore σου και τελειώνει η υπόθεση.

 

Για την ιστορία πάντως... ένας ολόκληρος λαός (και όχι με βατό περιβάλλον) έχει ονομάσει μία ράτσα σκυλιών ως την πιο δυνατή και τα χρησιμοποιούν σε καταστάσεις, ακόμα και "μάχης" (όχι κυνομαχίας όμως), που άλλα δεν τα βγάζουν πέρα. Από εκεί και πέρα, εσύ τι κόμπλεξ έχεις και επιτίθεσαι χωρίς να γνωρίζεις για το τι λέει ο άλλος, δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Α! Ξέχασα... επειδή δεν έχουμε αποδείξεις ότι υπάρχει μοβ δεινόσαυρος που τρώει hot god κάνοντας ποδήλατο και φορώντας πουά boxerάκι και από πάνω φανέλα μάλλινη, δεν ξέρουμε ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει! LOL

 

Δεν βαριέσαι... να 'ναι καλά το ignore.

 

Kisses αγοράκι.

 

 

ενα γερμανικο ποιμενικο θα σε βολεψει απο ολες τις αποψεις γενικως. Πιστος συντροφος,καλος φυλακας,υπακουος,εξυπνος,λογικη καταναλωση στο φαγητο.

 

Απλα εχε υποψιν οτι ενας σκυλος χρειαζεται και την αναλογη φροντιδα,στοργη,κοινωνικοποιηση κ.ο.κ

 

Εαν θες κοιταξε και για τα βελγικα ποιμενικα γκρενενταλ και μαλινουα!

 

Εάν θυμάμαι καλά, αυτές οι δύο "κατηγορίες" βέλγικων δεν είναι που μόνο αυτές παίζουν στην Ελλάδα; Την τρίτη, πάλι εάν θυμάμαι καλά, μπορείς ή όχι να την βρεις;

 

Όπως και να έχει, εγώ προτείνω βέλγικους (ή και γερμανικούς) για το "περιβάλλον" της Ελλάδας... όλο και κάποιο μικρό θα βρεθεί εκεί κοντά... όλο και με κάποιους θα θες να αράξεις στον κήπο για καν'να ψητό... και είναι κρίμα να μην απολαμβάνεις τον σκύλο σου ελεύθερο επειδή δεν του έχεις εμπιστοσύνη στο πως θα φερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω και εγώ προς ποιμενικο γερμανικο κλείνω , μια ερώτηση όμως αγοράζωντας τον σκύλο μου απο ένα εκτροφείο ,έχει την υποχρέωση να του μάθει και την βασική υπακοή ο εκτροφέας και αν όχι πόσο θα κοστίσει περίπου ?

 

υ.π πόσα χρόνια ζουνε τα ποιμενικά και τι να προτιμησω αρσενικό η θυληκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου και την περιπτωση του ντοπερμαν

 

http://www.wellbredp...rmanPincher.jpg

 

αν εβλεπα εγω (σαν κλεφτης) 2 τετοια σκυλια , που ειναι λες και βγηκαν απο καμμια κολαση να τρεχουν κατα πανω μου...θα χεζομουν σε κλασματα...

 

ενταξει μπορει να μην ειναι της κατηγοριας (δυναμης) των σκυλιων που αναφερατε...αλλα ειναι στην κατηγορια "φυλακες" και το παρουσιαστικο τους πολυ ψαρωτικο :)

 

ΥΓ: τα θηλυκα λεγεται οτι ειναι πιο μοβορικα συνηθως...ισως urban legend..δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προσωπικη πηρα αλλα ενα φιλαρακι που μενει σε σχετικα απομονομενη περιοχη εχει παρει ενα Mastino Napoletano και ειναι πολυ ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προσωπικη πηρα αλλα ενα φιλαρακι που μενει σε σχετικα απομονομενη περιοχη εχει παρει ενα Mastino Napoletano και ειναι πολυ ευχαριστημενος.

 

 

 

Mastino_Napoletano_2.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου ελεγα να πάρεις ενα καλο συναγερμό.

Γιατι απ οτι καταλαβαίνω το σκυλι θα υποφέρει μαζι σου. Σορρυ κι ολας αλλα τι παει να πει θέλω ενα συντροφιάς και εναν φύλακα;

Δηλαδη τον εναν θα τον εχεις μαζι σου και τον αλλον στα παλια σου τα παπουτσια; (Αν καταλαβα λαθος ζητω συγνωμη)

 

Να εχεις υπόψιν πως τα σκυλια εργασίας εχουν απίστευτο ταμπεραμέντο οποτε αν δεν εχεις την ικανότητα να τους επιβληθείς (οχι ξυλο), θα σε καβαλήσουν. Εχω την εντύπωση πως θα ξενερώσεις και θα το παρατήσεις.

 

Τα σκυλια ειναι δέσμευση, μπορει να εχει 20 στρέμματα αυλή αλλα θελει τις βόλτες του, την κοινωνικοποίησή του και τη φροντίδα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εχεις υπόψιν πως τα σκυλια εργασίας εχουν απίστευτο ταμπεραμέντο οποτε αν δεν εχεις την ικανότητα να τους επιβληθείς (οχι ξυλο), θα σε καβαλήσουν. Εχω την εντύπωση πως θα ξενερώσεις και θα το παρατήσεις.

 

Τα σκυλια ειναι δέσμευση, μπορει να εχει 20 στρέμματα αυλή αλλα θελει τις βόλτες του, την κοινωνικοποίησή του και τη φροντίδα του.

 

Α να γεια σου!

 

Τόσο για την κοινωνικοποίηση και την φροντίδα όσο και για την σχέση και το ταπεραμέντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου ελεγα να πάρεις ενα καλο συναγερμό.

Γιατι απ οτι καταλαβαίνω το σκυλι θα υποφέρει μαζι σου. Σορρυ κι ολας αλλα τι παει να πει θέλω ενα συντροφιάς και εναν φύλακα;

Δηλαδη τον εναν θα τον εχεις μαζι σου και τον αλλον στα παλια σου τα παπουτσια; (Αν καταλαβα λαθος ζητω συγνωμη)

 

Να εχεις υπόψιν πως τα σκυλια εργασίας εχουν απίστευτο ταμπεραμέντο οποτε αν δεν εχεις την ικανότητα να τους επιβληθείς (οχι ξυλο), θα σε καβαλήσουν. Εχω την εντύπωση πως θα ξενερώσεις και θα το παρατήσεις.

 

Τα σκυλια ειναι δέσμευση, μπορει να εχει 20 στρέμματα αυλή αλλα θελει τις βόλτες του, την κοινωνικοποίησή του και τη φροντίδα του.

αλλος ενας που εχει άποψη για όλα και για όλους μου την δίνουν στα νευρα ατομα σαν και σένα δηλαδή (συγνώμη αν κανω λαθος ) με το να προσβάλεις καποιον που δεν είχε ποτε του σκύλο σε κάνει ποιο φιλοζωο? τι έχει σειρά τώρα να μου προτίνεις να πάρω κανένα αδέσποτο απο την φιλοζωική της γειτονιάς μου και οτι ολα τα σκυλακια κανουν για φυλακες ? και μην απαντήσεις αν δεν πιάσεις το νόημα πρώτα! Επισεις απο πού κατάλαβες ότι θα τον έχω στα παλιά μου τα παπούτσια και ότι θα υποφέρει κιόλας μαζί μου, με εχεις γνωρίσει και έβγαλες το συμπέρασμα αυτό? , και αν θες να μαθεις ναι ισως να πάρω στο μέλλον και εναν σκυλο για συντροφιά ίσως και όχι αν καταφερω να τον κάνω ήρεμο και καλό φύλακα συναμα , και για να μιλάμε σοβαρά για να καταλάβω , ποια είναι η θέση του σκυλιού και ειδικά ενος φύλακα πχ ενα doperman μήπως στο σαλόνι δίπλα στο τζάκι μου τα κρύα βράδια τι νομίζεις? γιατί αν νομίζεις κάτι τέτοιο μάλλον εσύ να πάρεις καλύτερα συναγερμό ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλος ενας που εχει άποψη για όλα και για όλους μου την δίνουν στα νευρα ατομα σαν και σένα δηλαδή (συγνώμη αν κανω λαθος ) με το να προσβάλεις καποιον που δεν είχε ποτε του σκύλο σε κάνει ποιο φιλοζωο? τι έχει σειρά τώρα να μου προτίνεις να πάρω κανένα αδέσποτο απο την φιλοζωική της γειτονιάς μου και οτι ολα τα σκυλακια κανουν για φυλακες ? και μην απαντήσεις αν δεν πιάσεις το νόημα πρώτα! Επισεις απο πού κατάλαβες ότι θα τον έχω στα παλιά μου τα παπούτσια και ότι θα υποφέρει κιόλας μαζί μου, με εχεις γνωρίσει και έβγαλες το συμπέρασμα αυτό? , και αν θες να μαθεις ναι ισως να πάρω στο μέλλον και εναν σκυλο για συντροφιά ίσως και όχι αν καταφερω να τον κάνω ήρεμο και καλό φύλακα συναμα , και για να μιλάμε σοβαρά για να καταλάβω , ποια είναι η θέση του σκυλιού και ειδικά ενος φύλακα πχ ενα doperman μήπως στο σαλόνι δίπλα στο τζάκι μου τα κρύα βράδια τι νομίζεις? γιατί αν νομίζεις κάτι τέτοιο μάλλον εσύ να πάρεις καλύτερα συναγερμό ..

 

Δηλαδή και εγώ για συναγερμό πάω που έχω το ντόμπι μέσα στο σαλόνι δίπλα στο τζάκι;;

Χμμ.. Δηλαδή η θέση του ντόπερμαν είναι να είναι στον κήπο να του ρίχνεις φαγητό και τέλος. Οκ...

Φίλε ζελντα ότι σκύλο και να πάρεις σκύλος συντροφιάς είναι. Και το ντομπι και το ροτβάιλερ απολαμβάνουν τα χάδια το ίδιο με το λαμπαντόρ. Το ίδιο και την παρέα και το παιχνίδι. Οπότε μάλλον εσύ πας για συναγερμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και βλεπω οτι ειστε σχετικοι και επειδη λογω οτι εχω κ εγω αναλογο κτημα ηθελα να ρωτισω τι συμπεριφορα εχουν δυο σκυλια σε αντιθεση με ενα? οκ το ενα ιδανικα θα γινεις εσυ το αφεντικο της αγελης και το σκυλι το δευτερο της μελος... Στην περιπτωση που εχεις ομως δυο μαχιμα σκυλια ιδιας ρατσας ελευθερα μεσα σε ενα κτημα παιζει να συνειδιτοποιησουν οτι ανηκουν σε διαφορετικο ειδος και οτι αν φτιαξουν αγελη μονα τους σε εχουν? τι γινεται για πειτε γνωμες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και βλεπω οτι ειστε σχετικοι και επειδη λογω οτι εχω κ εγω αναλογο κτημα ηθελα να ρωτισω τι συμπεριφορα εχουν δυο σκυλια σε αντιθεση με ενα? οκ το ενα ιδανικα θα γινεις εσυ το αφεντικο της αγελης και το σκυλι το δευτερο της μελος... Στην περιπτωση που εχεις ομως δυο μαχιμα σκυλια ιδιας ρατσας ελευθερα μεσα σε ενα κτημα παιζει να συνειδιτοποιησουν οτι ανηκουν σε διαφορετικο ειδος και οτι αν φτιαξουν αγελη μονα τους σε εχουν? τι γινεται για πειτε γνωμες?

 

Μπορείς να χεις και 20 σκυλια και παλι να σαι εσυ ο αρχηγος της αγελης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα τις προαλλες ενα αρθρο για καποια απο τα σκυλια φυλακες. Ριξτο μια ματια.

 

http://dogtrainer-do...og-page_28.html

 

Εγω αν ηθελα φυλακα θα διαλεγα ενα απο τα παρακατω:

Καυκασου

Cane Corso (οπως βλεπεις και στο avatar ειναι και η ρατσα που εχω)

Ροτβαιλερ

American Buldog

Schnauzer Γιγας (λιγο αστειο στην εμφανιση αλλα εκπληκτικος σκυλος φυλακας.)

 

Εξαρταται βεβαια και τι θελεις. Θες ενα σκυλο απλα να γαβγιζει ή να ειναι φοβητρο. Αν θελεις ενα σκυλο να γαβγιζει παρε ενα λυκοσκυλο και ξεμπερδεψες. Προσωπικα δεν θα το επελεγα. Αν ημουν κλεφτης που λεει ο λογος θα προτιμουσα να μπω σε σπιτι που εχει λυκοσκυλο παρα καποιο απο τα παραπανω.

 

Πρεπι βεβαια να λαβεις υποψη πολλους παραγοντες. Π.χ. κοστος συντηρησης. Ειδα επισης πως δεν εχεις και μεγαλη εμπειρια με σκυλια και αυτο πρεπει να το προσεξεις στην επιλογη του σκυλου σου. Επισης ποια ειναι η συμπεριφορα του σκυλου σαν φυλακα. Αλλα γαβγιζουν πολυ ενω αλλα ειναι πιο υπουλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...