Προς το περιεχόμενο

ψαχνω φύλακα σκύλο τι μου ταιριάζει;


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

dogforum.gr

μπες και εδω να ρωτησεις ανθρωπους που ξερουν αρκετα καλα απο σκυλια..

 

ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ dogforum. Οι περισσοτεροι που γραφουν εκει ειναι τραγικοι. Αν τους πεις πως θες σκυλο για φυλακα θα σου πουν να βαλεις συναγερμο στο σπιτι για φυλαξη και να μην παρεις σκυλο.

Εγω οποτε εχω συμμετασχει σε συζητησεις εχω μαλωσει. Οι τυποι το παιζουν φιλοζωοι οσο δεν παει. Σε βγαζουν απο τα ρουχα σου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ας πουμε μπορεις να μπεις,να ποσταρεις τον προβληματισμο σου και εαν σε βοηθησουν αυτα που θα σου πουν εχει καλως..εαν οχι κλαιν,δεν εγινε κ τπτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ας πουμε μπορεις να μπεις,να ποσταρεις τον προβληματισμο σου και εαν σε βοηθησουν αυτα που θα σου πουν εχει καλως..εαν οχι κλαιν,δεν εγινε κ τπτ!

Ενταξει δεν χανει και τιποτα, αλλα περα απο την ανακριση που θα φαει, πιο πολυ θα μπερδευτει πιστευω παρα θα τον βοηθησουν.

Αν θες να παρεις κατι απο εκει διαβασε κατι αρθρα που εχει για κατηγοριες σκυλων αλλα ως εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν χανει και τιποτα' date=' αλλα περα απο την ανακριση που θα φαει, πιο πολυ θα μπερδευτει πιστευω παρα θα τον βοηθησουν.

Αν θες να παρεις κατι απο εκει διαβασε κατι αρθρα που εχει για κατηγοριες σκυλων αλλα ως εκει...[/quote']

 

ειναι λιγο αποτομοι,οντως!απλα επειδη ειναι μεγαλη ευθυνη ενας σκυλος καλο ειναι να ρωτησει οσους περισσοτερους μπορει και ας μην παρει τιποτα απο μερικους!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θα σου πω 2 λογια απο την ψιλοκαλη εμπειρια που εχω με τα σκυλια.

 

Αν θες ενα σκυλι το οποιο θα το γουσταρεις και θα θες να ειναι πιο επικοινωνιακο και να περνας χρονο μαζι του και τα σχετικα θα παρεις θηλυκο σκυλι. Τα αρσενικα εχουν την φημη οτι ειναι πιο παρτακηδες.Αμα το εχεις μονο του ολη μερα,παρε αρσενικο.

 

Ακομα,2 σκυλια εννοειται πως ειναι καλυτερα απο ενα.Το ενα θα το κανει καλα καποιος που ειναι αποφασισμενος να μπει στον χωρο σου,με 2 σκυλια περιπλεκεται το θεμα.

 

Οσο για το θεμα της εκπαιδευσης,για μενα,μην χαλασεις επιπλεον λεφτα σε επαγγελματια εκπαιδευτη αμα εσυ εχεις χρονο και ορεξη να ασχοληθεις.Το να μαθεις το σκυλι να μην τρωει φολες και τα σχετικα ειναι πολυ ευκολο με την βοηθεια ενος φιλου σου.

 

Σε ρατσες πραγματικα,κανεις δεν θα σου δωσει ξεκαθαρη απαντηση.Εγω ειχα για 12 χρονια ενα γερμανικο ποιημενικο και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι απιστευτα σκυλια,πανεξυπνα και ολοκληρωμενα.Απο την αλλη υπαρχουν τοσες πολλες καλες ρατσες σκυλιων.Στα παραπανω που εγραψαν οι συμφορουμιτες θελω να προσθεσω τα sarplaninac τα οποια ειναι απιστευτα σκυλια και αμα τα δει καποιος οχι μονο δεν θα μπει στο σπιτι σου αλλα θα παει σπιτι του για κακακια! Σωματικα μοιαζουν με γερμανικο ποιημενικο μεγαλωμενο κατα 40% με κεφαλι απο αρκουδα.Απιστευτα επιβλητικα σκυλια....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα sarplanicac αλλα ας μην τον μπερδευουμε τον ανθρωπο. Αμα θελει μια αρκουδα στην αυλη ας παει στον αρκτουρο να ζητησει. Το θεμα ειναι να μπορει να το κουμανταρει κιολας.

Ο Γερμανικος Ποιμενικος ειναι μια καλη επιλογη. Κοινωνικος και ευκολα εκπαιδευσιμος. Δεν θα εχεις προβλημα και ας εισαι αρχαριος, με την προυποθεση οτι θα ασχοληθεις εντατικα μαζι του. Ο εκπαιδευτης απλα θα σας βαλει σε ενα καλουπι για να δουλευετε. Ειδικα αμα ψαχνεσαι για εκπαιδευση φυλαξης και οχι απλα βασικη υπακοη πρεπει να γινετε αυτοκολλητοι με τον σκυλο. Ρωτα και κανεναν εκτροφεα της φυλης για να σε κατευθυνει αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλος ενας που εχει άποψη για όλα και για όλους μου την δίνουν στα νευρα ατομα σαν και σένα δηλαδή (συγνώμη αν κανω λαθος ) με το να προσβάλεις καποιον που δεν είχε ποτε του σκύλο σε κάνει ποιο φιλοζωο? τι έχει σειρά τώρα να μου προτίνεις να πάρω κανένα αδέσποτο απο την φιλοζωική της γειτονιάς μου και οτι ολα τα σκυλακια κανουν για φυλακες ? και μην απαντήσεις αν δεν πιάσεις το νόημα πρώτα! Επισεις απο πού κατάλαβες ότι θα τον έχω στα παλιά μου τα παπούτσια και ότι θα υποφέρει κιόλας μαζί μου, με εχεις γνωρίσει και έβγαλες το συμπέρασμα αυτό? , και αν θες να μαθεις ναι ισως να πάρω στο μέλλον και εναν σκυλο για συντροφιά ίσως και όχι αν καταφερω να τον κάνω ήρεμο και καλό φύλακα συναμα , και για να μιλάμε σοβαρά για να καταλάβω , ποια είναι η θέση του σκυλιού και ειδικά ενος φύλακα πχ ενα doperman μήπως στο σαλόνι δίπλα στο τζάκι μου τα κρύα βράδια τι νομίζεις? γιατί αν νομίζεις κάτι τέτοιο μάλλον εσύ να πάρεις καλύτερα συναγερμό ..

 

 

Ας αρχίσουμε απο τα βασικά, ΔΕΝ ειπα πουθενά ουτε άφησα να εννοηθεί πως ειμαι περισσότερο ζωόφιλος απο σενα. Και ξερεις γιατι; Γιατι δεν με ενδιαφέρει.

Οσο και αν δεν το πιστεύεις οτι εγραψα παραπάνω το έγραψα για να ΜΗΝ ταλαιπωρηθείς εσυ.

Οχι δεν ειναι λειτουργούν ολα τα σκυλιά με τον ιδιο τρόπο για φύλακες. Ας πουμε υπάρχουν οι σκυλοι συναγερμοί με το που ακουσουν κατι πετάγονται και γαβγίζουν, υπάρχουν και οι μουλωχτοί που θα στη φορέσουν τη μασελα τους και δεν θα βγάλουν κιχ (βλεπε Ροτβάιλερ).

 

Εσυ απο την αλλη αλλη άρχισες συζήτηση με το "Θελω εναν σκύλο φύλακα". Ε οκ...καλα κανεις...

(Ας παραβλέψουμε το οτι δεν παίρνεις ποτε σκυλί για φυλακα, πρώτα απ ολα τον παίρνεις ως σύντροφο. )

Και ας παμε στις πληροφορίες για σενα και για το πως τον θες. Διότι σου το ειπα παραπάνω εχουν ταμπεραμέντο αυτα τα σκυλια.

Θα μπορεις πχ να του αφιερώνεις χρονο και χρημα; Ή θα ειναι δεμένο μονίμως στην αυλη. Αν ειναι το δεύτερο αστο.

 

Οπως και αν θα το εκπαιδεύσει ο εκτροφεας δωρεαν. Ναι μπορεί να του μάθει το σήκω - κάτσε - έλα, αλλα για να μηντ τρωει οτι του πετάνε ξερω γω θα τα σκάσεις χοντρά. Εισαι διατεθειμένος;

 

Οσο για το αν τα σκυλια λχ ντομπερμαν δεν ζουν σε διαμέρισμα ασ το... Να τα παρατάμε εξω απο την αγέλη (οικογένεια), μονο φαγητο να του βαζουμε και ειναι ενταξει...;

Ολα τα σκυλια μπορούν να ζουν παντου αρκει να εχουν την άσκησή τους και την αγέλη τους μαζι!

 

Απο την αλλη αν διευκρινήσεις τι εννοείς, εσυ, καλό φύλακα, ισως μπορέσει καποιος να σε βοηθήσει περισσότερο.

Επεξ/σία από ANHLIKOS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρίσκεις εσύ λογικο να μένει ενα ντοπερμαν μέσα σε διαμερισμα εγώ πάω πάσο , οτι μπορεί να μίνει μεσα σε διαμέρισμα και ελεφαντας ισως να μπορει με καποιο τρόπο anyway μην ξεχνας οτι μιλαμε για σπιτι , κοινωνική ζωή και αυριο μεθαυριο παιδια κτλ αν είναι να μονάσεις με τον σκύλο δικαιωμα σου άλλα οχι να το διατυμπανίζεις και σαν εφικτο γιατί αν σακουσει κανεις και παρει εναν τετοιο σκυλο σε διαμερισμα τον βλεπω τον κακομοιρη στο δρόμο σε λίγο καιρο , εγώ προσωπικά αν εβλεπα ενα τυπο με ντοπερμαν στο διαμερισμα ε θα τον θεωρουσα λίγο αρρωστο τι να σου πω .. και για να ξερεις έτσι που μιλάς προσδίδει ανευθυνότητα

Οπως και αν θα το εκπαιδεύσει ο εκτροφεας δωρεαν. Ναι μπορεί να του μάθει το σήκω - κάτσε - έλα, αλλα για να μην τρωει οτι του πετάνε ξερω γω θα τα σκάσεις χοντρά. Εισαι διατεθειμένος;

αμα δεν ξέρεις γιατί απαντας και επιπλέον για να ρωτάω ναι είμαι διατεθειμενος να τα σκάσω ή να προσπαθησω και μονος μου αν είναι εφικτο γιαυτο ανοιξα αυτο το thread για να μαθω και να κάνω ένα πλάνο , τώρα το τα σκάω χοντρά είναι αναλογα και την τσέπη του καθενος για σένα ασ'πουμε το χοντρα μπορει να ειναι 100 ευρώ για μένα 1000 για καποιον αλλον 5000 νομιζεις οτι ανοιξα το thread φιλε για να ακουσω κηρυγμα? δεν είμαι κανενα παιδάκι που θελει σκυλακι , είμαι 30 χρονων και δεν είμαι καννίβαλος να τον έχω δεμενο 24/24 365 μερες ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που εχεις χώρο μπορεις να πάρεις μεγαλύτερο σκύλο χωρις τα προβληματα που θα ειχες σε ενα διαμερισμα. Αν εμενες Αθηνα και επερνες ενα ροτβαιλερ ας πουμε χωρις αυλή ειναι πιθανο η συγκατοικηση να γινοταν μαρτυριο. Τα μεγαλα σκυλια εχουν πολυ ενεργεια την οποία αν δεν εκτονώσουν με τρεξιμο και αθλοπαιδίες την βγαζουν πανω στα επιπλα και με μια γενικοτερη ασχημη συμπεριφορα. Απο ράτσες εχεις καταλάβει ηδη ποιες παίζουν, το θεμα δεν ειναι ποια σου ταιριάζει εσενα αλλα εσυ σε ποια ρατσα ταιριάζεις. Το γεγονος πως δεν ειχες σκύλο πριν σημαίνει πως ειναι πολύ ευκολο ενα κυριαρχικο σκυλι να σε καπελώσει και να σου σπαει τα νευρα αφου θα νομιζει πως αυτο ειναι το αφεντικο.

Επισης ειναι απαραίτητο να το κοινωνικοποιήσεις, να το φέρεις δηλαδη σε επαφη με αλλα σκυλια, με ανθρωπους και με μικρα παιδια οσο ειναι κουτάβι οποτε η συμπεριφορα του απεναντι στα παραπάνω να μην εμπεριεχει φοβο. Ενα σκυλι 60 κιλα που θα φοβηθει απο ενα μικρο παιδι που θα τρεξει καταπανω του για να το αγκαλιάσει ειναι μεγαλο προβλημα.

Τώρα απο ράτσες οσα αναφέρθηκαν μέχρι τώρα κανουν για φύλακες μια χαρα. Οι γερμανικοι ποιμενικοι τα ροτβαιλερ, τα ντοπερμαν, τα ντογκο, τα corso κτλ ειναι ολα εξαιρετικα σκυλιά φυλαξης. Επισης τα Ακιτα ειναι πολύ δυνατα σκυλια με υψηλο δείκτη αφοσιωσης.

Εχε κατα νου πως τα παραπάνω σκυλια εχουν διαφορετικη συμπεριφορά ως προς τους ξένους δηλαδη μπορει να μην γαυγίσουν αλλα να του ορμηξουν κατευθείαν.

Οτι και να πάρεις θελει εκπαιδευση, υπολόγισε δηλαδή εκτος απο την αγορα και ενα κοστος για τον εκπαιδευτη. Την βασικη υπακοή μπορεις να την κάνεις μόνος σου αλλα η εκπαιδευση φυλαξης ειναι αλλο πραγμα. Τώρα δυο σκυλιά ειναι καλυτερα απο ενα αλλα το κόστος ανεβαίνει κατακορυφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλή και άνετη λύση και το σκυλί που κάνει τα πάντα είναι το λυκόσκυλο. Όλα τα σκυλιά είναι καλά και έχουν τα περίεργά τους και θέλουν προσοχή αλλά σε αρχάριο και ένα σκυλί που δε θα σε απογοητεύσει ποτέ, πάρε λυκόσκυλο και τέλος.

 

Μαθαίνει εύκολα και θέλει να ευχαριστήσει το αφεντικό του.

 

Αν μπορεί κανείς να δώσει 1-2 ώρες περίπατο σε σκύλο και να ξοδεύει την ενέργειά του , τότε μενει άνετα σε διαμέρισμα. Καλά τα λέει ο Ανήλικος.

 

Λεπτομέρειες. Πάρε από εκτροφέα με τα χαρτιά και όλα. Θα πληρώσεις λεφτά τώρα, θα γλιτώσεις από γιατρούς αργότερα. Τα σκυλιά από εκτροφείς είναι γενετικά ελεγμένα ώστε να εμφανίζουν σε μικρό ποσοστό τις ασθένειες που παρουσιάζει η εκάστοτε ράτσα.

 

Αν δεν θές να δώσεις τίποτα , πάρε από καταφύγιο ένα αδέσποτο. Μια χαρά.

 

Πάντως long story short, από εσένα, το αφεντικό εξαρτώνται όλα. ¨Ολα τα σκυλιά μαθαίνουν , άλλα δύσκολα άλλα εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...