Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός Η/Υ και εμπόριο


GREGKERKYRA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το επάγγελμα του τεχνικού Η/Υ. Για τα θέματα αδειών,ασφαλειών κλπ έχω γνώση.

 

Το έχω ψάξει αρκετά απλά θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεται:

οι αγορές για τα "ανταλλακτικά" γίνονται από οποιοδήποτε κατάστημα με έκδοση τιμολογίου (ώστε να επιστραφεί το φπα) ή υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα καταστήματα που αγοράζουν χονδρικής(ή απευθείας από τις εταιρείες) σε χαμηλότερη τιμή;

 

Παράδειγμα αν θέλει να πάρει δέκα σκληρούς και να τους μεταπωλήσει, θα τους πάρει από την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα ή θα πρέπει να τους πάρει από κάποιο γνωστό κατάστημα στην τιμή λιανικής με τιμολόγιο και από εκεί και πέρα να προσθέσει το κέρδος του ξεχωριστά;

 

Τα ρωτάω με το σκεπτικό ότι θα πρέπει να ανταγωνιστεί τους υπόλοιπους οπότε θα πρέπει να τα αγοράζει πιο φθηνά αφού είναι επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αγοράσεις σε χονδρική τιμή και να τα πουλήσεις σε πελάτη, πρέπει να έχεις δηλωμένο στην εφορία κατάστημα λιανικής πώλησης.

 

Αν είσαι τεχνικός και κάνεις παροχή υπηρεσιών (με έδρα το σπίτι σου) δεν μπορείς να πουλάς προϊόντα στον πελάτη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αγοράσεις σε χονδρική τιμή και να τα πουλήσεις σε πελάτη, πρέπει να έχεις δηλωμένο στην εφορία κατάστημα λιανικής πώλησης.

 

Αν είσαι τεχνικός και κάνεις παροχή υπηρεσιών (με έδρα το σπίτι σου) δεν μπορείς να πουλάς προϊόντα στον πελάτη σου.

 

Νομίζω γίνεται και στην έδρα σου με επέκταση άδειας και ταμειακή χωρίς απαραίτητα να έχεις κατάστημα(πχ αποθήκη), πέρα από αυτό, πες ότι τα κάνεις και όλα αυτά, μετά από που θα αγοράζεις για να μεταπουλάς στη συνέχεια;

Αυτή είναι η κύρια απορία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν εταιριες-προμηθευτες στον χωρο της πληροφορικης που πουλανε ΜΟΝΟ χοντρικη.Για παραδειγμα enet solutions , oktabit , κλπ κλπ.

 

Προφανως οι τιμες που θα αγορασει καποιος απο αυτες τις εταιριες ειναι κατα κατιτις πιο φθηνες απο αυτες που βλεπεις εξω στην λιανικη.

Και φυσικα ειναι αυτονοητο οτι σε μεγαλες ποσοτητες γινονται ακομα καλυτερες τιμες απο αυτες τις εταιριες-προμηθευτες.

Οσο για το αν μπορει να πουλησει καποιος τεχνικος "προιον" ειναι θεμα τι ειδους εταιρια εχει συστησει.

Αν ειναι εταιρια που χει μπλοκακι παροχης υπηρεσιων ΜΟΝΟ , τοτε δεν μπορει.Πρεπει να κανει μετατροπη της εταιριας , να κραταει αλλα βιβλια κλπ κλπ κλπ.

 

Στην ουσια δεν μπορει να πουλαει επισημως προιοντα.Βεβαια αν θελει να ανοιξει καρτελα σε καποια εταιρια-προμηθευτη να αγοραζει προιοντα για δικη του (και καλα χρηση) και να τα πουλαει μετα (χωρις τιμολογια ..μαυρα δηλ) σε καποιον ...τοτε μπορει να το κανει..με ο,τι αυτο συνεπαγεται...

Δεν το συνιστω παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω γίνεται και στην έδρα σου με επέκταση άδειας και ταμειακή χωρίς απαραίτητα να έχεις κατάστημα(πχ αποθήκη), πέρα από αυτό, πες ότι τα κάνεις και όλα αυτά, μετά από που θα αγοράζεις για να μεταπουλάς στη συνέχεια;

Αυτή είναι η κύρια απορία μου.

 

όχι !

 

πρέπει να δηλώσεις αποθηκευτικό χώρο με αυτόνομη είσοδο , και θα έρθουν για αυτοψία (δεν πρέπει να υπάρχει ούτε φαράσι μέσα)..

 

αν είναι δωμάτιο του σπιτιού σου, πιθανότατα δεν θα στο επιτρέψουν να το κάνεις εκεί..

Ή , αν είναι κάποιος που ξέρει τι του γίνεται, θα σε υποχρεώσουν να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι παραιτείσαι του ασύλου της κατοικίας για φορολογικούς ελέγχους. Δηλαδή τους επιτρέπεις να έρθουν για ελέγχους (από τη ΔΟΥ ή το ΣΔΟΕ), και εάν αρνηθείς να τους αφήσεις να μπουν σε ξεσκίζουν στα πρόστιμα..

 

 

η μόνη διαφορετική περίπτωση να σου επιτρέψουν να κάνεις εμπορία χωρίς δηλωμένη δική σου αποθήκη, είναι να

δηλώνεις κάποια αποθήκη logistics (θέλει σχετικά συμφωνητικά κατατεθειμένα στην εφορία),

 

ή να υπογράψεις κάποια δήλωση ότι δεν αποθηκεύεις κανένα προϊόν και όλες οι αγοραπωλησίες γίνονται με τριγωνικές συναλλαγές , δηλαδή αποστολή από τον προμηθευτή σου απευθείας στον πελάτη ΣΟΥ με δελτίο αποστολής τριγωνικής (εντολέας εσύ-αποστολέας ο προμηθευτής σου) , και εσύ θα εκδίδεις μόνο αξιακό τιμολόγιο ή απόδειξη λιανικής μόνο αξιακή..

 

Εάν όμως βρουν τιμολόγια δελτία αποστολής αγοράς με παράδοση σε εσένα, ή παραστατικά πώλησης με παράδοση στον πελάτη από εσένα , σε τσεκουρώνουν..

 

 

 

 

 

 

όσο για τις συμφωνίες χονδρικής, ο καθένας μπορεί να αγοράσει χονδρική..

quest - oktabit - enet - toshiba Κλπ. κλπ.

 

Το θέμα είναι ότι αν δεν κάνεις τζίρο (πχ. 5000 το μήνα) , οι τιμές που παίρνεις είναι αρκετές φορές πιο ακριβές από αυτές που πουλάνε Οnline shops στον τελικό καταναλωτή..

 

Γιατί αυτοί αγοράζουν μεγάλες ποσότητες και παίρνουν εκπτώσεις ή κάνουν εισαγωγές απευθείας από το εξωτερικό σε πολύ χαμηλότερες τιμές και αναλαμβάνουν τη διαχείριση του RMA και των εγγυήσεων..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια με την απλή άδεια(συντήρηση και επισκευή) ο τεχνικός μπορεί να εκδώσει απόδειξη και τιμολόγιο μόνο για παροχή υπηρεσιών.

Απλό παράδειγμα

Αν πάει κάπου και χρειαστεί να αντικαταστήσει μια ram(20ε) θα πρέπει να είναι αγορασμένη στο όνομα του πελάτη του; Η μπορεί να την αγοράσει με τιμολόγιο και στον πελάτη στην απόδειξη να βάλει "παροχή υπηρεσιών 30ε" (ραμ+κόπος);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να αγοραστεί στο όνομα του πελάτη.

 

Άλλωστε δεν μπορείς να ανταγωνιστείς τις τιμές των e-shops. Το να πουλάς hardware δεν σε συμφέρει γιατί έχει πολύ χαμηλό ποσοστό κέρδους.

Καλύτερα να είσαι ξεκάθαρος στο πελάτη. Χάλασαν οι μνήμες... τόσο κοστίζουν από το πλαίσιο... τόσο χρεώνω για την επισκευή.

 

Μπορείς να αγοράζεις με τιμολόγιο από καταστήματα λιανικής αλλά μόνο για προσωπική χρήση. Δεν έχεις δικαίωμα να τα πουλάς νόμιμα... και αν το κάνεις παράνομα θα είναι προφανές, γιατί π.χ ο εφοριακός θα βλέπει στα έξοδα επιχείρησής σου 4-5 μητρικές το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

 

Απλά η απάντηση σε λογιστή που πήγα ήταν διαφορετική και κατάλαβα ότι δεν τα έλεγε καλά γιαυτό είπα να ρωτήσω και εδώ.

 

Η πιο σωστή λύση και για να είμαι καλυμμένος είναι:

Το σωστό είναι να αγοραστεί στο όνομα του πελάτη.

Χάλασαν οι μνήμες... τόσο κοστίζουν από το πλαίσιο... τόσο χρεώνω για την επισκευή.

 

Αλλιώς πάμε σε άνοιγμα μαγαζιού που εκεί είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καλλιστα ο τεχνικος να αγορασει το ταδε παρτ χοντρικη/λιανικη για δικη του χρηση , και να το χρησιμοποιησει κατα την επισκευη και απλα να βαλει την αξια του μεσα στην αξια της παροχης της εργασιας του.

Αφου φυσικα το χει συμφωνημενο αυτο με τον πελατη

"ξερετε ?το τροφοδοτικο κανει π.χ. 20ευρω...το αγοραζω εγω για σας , και το χρεωνω στην εργασια μου...συμφωνοι?"

 

Και δεν φαινεται πουθενα οτι πουλησες αντικειμενο.

 

@the_judas εχω γνωστο που εβαζε τα ταξιδια του στο εξωτερικο (για διακοπες) σαν εξοδα στην ατομικη του επιχειρηση. :)

Θελω να πω δηλαδη οτι αντε και ειδε 4-5 μητρικες το μηνα ο εφοριακος...ε και ?θα σου πει τι τις ηθελες?Ηθελα να τις κανω δωρο στα παιδια της γειτονιας...ηθελα να τις κανω κορνιζα.Δεν του δινουμε αναφορα ...Οσο υπαρχουν νομιμα παραστατικα για την αγορα τους..παει τελειωσε...τουμπεκι ο εφοριακος :)

 

Βεβαια αυτο ειναι λιγο σχετικο που λεω..π.χ. δεν μπορει να ειναι καποιος τεχνικος και να αγοραζει τρακτερ και να το βαζει στα εξοδα επιχειρησης....ενταξει θαναι λιγο χτυπητο στα ματια του εφοριακου..αλλα parts..σε ποσοτητες....δεν ειναι τοσο μεμπτον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καλλιστα ο τεχνικος να αγορασει το ταδε παρτ χοντρικη/λιανικη για δικη του χρηση , και να το χρησιμοποιησει κατα την επισκευη και απλα να βαλει την αξια του μεσα στην αξια της παροχης της εργασιας του.

Αφου φυσικα το χει συμφωνημενο αυτο με τον πελατη

"ξερετε ?το τροφοδοτικο κανει π.χ. 20ευρω...το αγοραζω εγω για σας , και το χρεωνω στην εργασια μου...συμφωνοι?"

Και δεν φαινεται πουθενα οτι πουλησες αντικειμενο.

 

 

Αυτό μου είπε ο λογιστής, απλά λέω εγώ τώρα στο χρόνο πάνω αν έχεις αγοράσει με τιμολόγιο 10.000ε σε parts και τα έχεις βάλει "παροχή υπηρεσιών", εκεί εφορία πόσα θα δώσεις; θα στα δικαιολογήσει σαν έξοδα;;; η θα βγεις και χαμένος; αφού κέρδος δεν θα έχεις στην "μεταπώληση" αλλά μόνο τον κόπο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καλλιστα ο τεχνικος να αγορασει το ταδε παρτ χοντρικη/λιανικη για δικη του χρηση , και να το χρησιμοποιησει κατα την επισκευη και απλα να βαλει την αξια του μεσα στην αξια της παροχης της εργασιας του.

Αφου φυσικα το χει συμφωνημενο αυτο με τον πελατη

"ξερετε ?το τροφοδοτικο κανει π.χ. 20ευρω...το αγοραζω εγω για σας , και το χρεωνω στην εργασια μου...συμφωνοι?"

 

Και δεν φαινεται πουθενα οτι πουλησες αντικειμενο.

 

@the_judas εχω γνωστο που εβαζε τα ταξιδια του στο εξωτερικο (για διακοπες) σαν εξοδα στην ατομικη του επιχειρηση. :)

Θελω να πω δηλαδη οτι αντε και ειδε 4-5 μητρικες το μηνα ο εφοριακος...ε και ?θα σου πει τι τις ηθελες?Ηθελα να τις κανω δωρο στα παιδια της γειτονιας...ηθελα να τις κανω κορνιζα.Δεν του δινουμε αναφορα ...Οσο υπαρχουν νομιμα παραστατικα για την αγορα τους..παει τελειωσε...τουμπεκι ο εφοριακος :)

 

Βεβαια αυτο ειναι λιγο σχετικο που λεω..π.χ. δεν μπορει να ειναι καποιος τεχνικος και να αγοραζει τρακτερ και να το βαζει στα εξοδα επιχειρησης....ενταξει θαναι λιγο χτυπητο στα ματια του εφοριακου..αλλα parts..σε ποσοτητες....δεν ειναι τοσο μεμπτον....

 

Μεγα λαθος. Κατ αρχην μιλας για δυο διαφορετικες περιπτωσεις. Η πρωτη εχει να κανει με εξοδα μετακινησης, φαγητου κλπ (και καλα για επαγγελματικο σκοπο), τα οποια μπορεις να τα περασεις στην επιχειρηση. Ειναι ομως εξοδα.

Η δευτερη περιπτωση αφορα αγορα αγαθων, τα οποια αν τα αγορασεις με τιμολογιο χρεωνοντας τα στην επιχειρηση σου, εισαι υποχρεωμενος ειτε να τα μεταπωλησεις (αν εχεις την καταλληλη αδεια), ειτε να τα δηλωσεις ως παγια της εταιριας σου. Δε γινεται να μοιρασεις 5 μητρικες επειδη γουσταρεις, πρεπει να τις δηλωσεις οτι τις δωρισες, και που. Οτιδηποτε εχει αγοραστει με τιμολογιο της εταιριας, πρεπει να υπαρχει ειτε στο βιβλιο παγιων, ειτε μεταπωλημενο εστω και με μηδενικη αξια (αλλα σε αυτο το σημειο δε γνωριζω επακριβως τι ισχυει με το φπα που χανει το κρατος, γιατι με καποιο τροπο πρεπει να τον παρει πισω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι !

 

πρέπει να δηλώσεις αποθηκευτικό χώρο με αυτόνομη είσοδο , και θα έρθουν για αυτοψία (δεν πρέπει να υπάρχει ούτε φαράσι μέσα)..

 

αν είναι δωμάτιο του σπιτιού σου, πιθανότατα δεν θα στο επιτρέψουν να το κάνεις εκεί..

Ή , αν είναι κάποιος που ξέρει τι του γίνεται, θα σε υποχρεώσουν να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι παραιτείσαι του ασύλου της κατοικίας για φορολογικούς ελέγχους. Δηλαδή τους επιτρέπεις να έρθουν για ελέγχους (από τη ΔΟΥ ή το ΣΔΟΕ), και εάν αρνηθείς να τους αφήσεις να μπουν σε ξεσκίζουν στα πρόστιμα..

 

 

η μόνη διαφορετική περίπτωση να σου επιτρέψουν να κάνεις εμπορία χωρίς δηλωμένη δική σου αποθήκη, είναι να

δηλώνεις κάποια αποθήκη logistics (θέλει σχετικά συμφωνητικά κατατεθειμένα στην εφορία),

 

ή να υπογράψεις κάποια δήλωση ότι δεν αποθηκεύεις κανένα προϊόν και όλες οι αγοραπωλησίες γίνονται με τριγωνικές συναλλαγές , δηλαδή αποστολή από τον προμηθευτή σου απευθείας στον πελάτη ΣΟΥ με δελτίο αποστολής τριγωνικής (εντολέας εσύ-αποστολέας ο προμηθευτής σου) , και εσύ θα εκδίδεις μόνο αξιακό τιμολόγιο ή απόδειξη λιανικής μόνο αξιακή..

 

Εάν όμως βρουν τιμολόγια δελτία αποστολής αγοράς με παράδοση σε εσένα, ή παραστατικά πώλησης με παράδοση στον πελάτη από εσένα , σε τσεκουρώνουν..

 

 

 

 

 

 

όσο για τις συμφωνίες χονδρικής, ο καθένας μπορεί να αγοράσει χονδρική..

quest - oktabit - enet - toshiba Κλπ. κλπ.

 

Το θέμα είναι ότι αν δεν κάνεις τζίρο (πχ. 5000 το μήνα) , οι τιμές που παίρνεις είναι αρκετές φορές πιο ακριβές από αυτές που πουλάνε Οnline shops στον τελικό καταναλωτή..

 

Γιατί αυτοί αγοράζουν μεγάλες ποσότητες και παίρνουν εκπτώσεις ή κάνουν εισαγωγές απευθείας από το εξωτερικό σε πολύ χαμηλότερες τιμές και αναλαμβάνουν τη διαχείριση του RMA και των εγγυήσεων..

 

Για ποια χωρα μιλαμε? Στην Ελλαδα της κρισης δεν ισχυουν αυτα .....

 

Λοιπον gregkerkyra ακου τι θα κανεις

 

1)Βρισκεις εναν καλο εμπειρο λογιστη που να εχει καλες σχεσεις με την εφορια της περιοχης σου.(Ολοι εχουν!!!)

 

2)Πηγαινετε μαζι στην εφορια και λετε στην αρμοδια υπαλληλο οτι θελεις να ανοιξεις βιβλια(ατομικη επιχειρηση) σαν τεχνικος Η\Υ να μπορεις να κοβεις παροχη αλλα επειδη θελω να μπορω να πουλαω και μερικα μπλιμπλικια θελω και να τιμολογω .

 

Η απαντηση της θα ειναι και προσεχε --> ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Εσυ θα της ανταπαντησης οτι το μεγαλο προβλημα μου αυτη την στιγμη ειναι οτι θελω να δηλωσω εδρα το σπιτι μου(ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ--> μεχρι να βγαλω καποια χρηματα και να βρω δικο μου χωρο.

Κατα 99% θα σου πει παλι -->ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

Τωρα αν θελεις απαραιτητα να κοβεις αποδειξης λιανικης τοτε ολα τα παραπανω ειναι ακυρα και τσαμπα τα εγραψα,sorry πρεπει να ανοιξεις μαγαζι, αν οχι τοτε συνεχισε να διαβαζεις παρακατω.

 

Μερικες σκορπιες συμβουλες-οδηγιες-

 

Απλα δεν μπορεισ να φανταστεις λογω κρισης ποσες εταιρειες (ΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ενταξει οχι και ΑΕ ) εχουν βαλει εδρα το σπιτι τους.

 

Ολο το μπλα μπλα καλο ειναι να το κανει ο λογιστης ,αν δεν το εχει τοτε κανεις εσυ παιχνιδι.Μην τρελαινεσαι δεν ειναι παρανομο αυτο που ζητας,απλα ο νομος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.

Και αυτο ο λογιστης επρεπε να στο ειχε πει.

 

Επιπλεον με τιμολογιο δελτιο αποστολης μπορεις να κοψεις και αποδειξη(δηλαδη σε ατομικο αφμ) Η Εφορια ειναι ελαστικη και επειδη ειχα ρωτησει για τι ποσοστο ελαστικοτητας μιλαμε μου ειχαν πει γυρω στις 10 αποδειξεις το χρονο.

 

Απο την στιγμη που μπαινεις στον κοσμο των Ελ,Επαγ που μονο ελευθεροι δεν ειμαστε ο λογιστης και ο εφορος θα γινουν φιλαρακια σου.

 

Αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια χωρα μιλαμε? Στην Ελλαδα της κρισης δεν ισχυουν αυτα .....

 

Λοιπον gregkerkyra ακου τι θα κανεις

 

1)Βρισκεις εναν καλο εμπειρο λογιστη που να εχει καλες σχεσεις με την εφορια της περιοχης σου.(Ολοι εχουν!!!)

 

2)Πηγαινετε μαζι στην εφορια και λετε στην αρμοδια υπαλληλο οτι θελεις να ανοιξεις βιβλια(ατομικη επιχειρηση) σαν τεχνικος Η\Υ να μπορεις να κοβεις παροχη αλλα επειδη θελω να μπορω να πουλαω και μερικα μπλιμπλικια θελω και να τιμολογω .

 

Η απαντηση της θα ειναι και προσεχε --> ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Εσυ θα της ανταπαντησης οτι το μεγαλο προβλημα μου αυτη την στιγμη ειναι οτι θελω να δηλωσω εδρα το σπιτι μου(ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ--> μεχρι να βγαλω καποια χρηματα και να βρω δικο μου χωρο.

Κατα 99% θα σου πει παλι -->ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

Τωρα αν θελεις απαραιτητα να κοβεις αποδειξης λιανικης τοτε ολα τα παραπανω ειναι ακυρα και τσαμπα τα εγραψα,sorry πρεπει να ανοιξεις μαγαζι, αν οχι τοτε συνεχισε να διαβαζεις παρακατω.

 

Μερικες σκορπιες συμβουλες-οδηγιες-

 

Απλα δεν μπορεισ να φανταστεις λογω κρισης ποσες εταιρειες (ΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ενταξει οχι και ΑΕ ) εχουν βαλει εδρα το σπιτι τους.

 

Ολο το μπλα μπλα καλο ειναι να το κανει ο λογιστης ,αν δεν το εχει τοτε κανεις εσυ παιχνιδι.Μην τρελαινεσαι δεν ειναι παρανομο αυτο που ζητας,απλα ο νομος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.

Και αυτο ο λογιστης επρεπε να στο ειχε πει.

 

Επιπλεον με τιμολογιο δελτιο αποστολης μπορεις να κοψεις και αποδειξη(δηλαδη σε ατομικο αφμ) Η Εφορια ειναι ελαστικη και επειδη ειχα ρωτησει για τι ποσοστο ελαστικοτητας μιλαμε μου ειχαν πει γυρω στις 10 αποδειξεις το χρονο.

 

Απο την στιγμη που μπαινεις στον κοσμο των Ελ,Επαγ που μονο ελευθεροι δεν ειμαστε ο λογιστης και ο εφορος θα γινουν φιλαρακια σου.

 

Αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω.

 

Πολυ σωστα αυτα που παρεθεσες, αλλα σε αφηνουν αμοιρο του καθε υπαλληλου της εφοριας, καθως και του λογιστη, ο οποιος γινεται συνεταιρος σου, για να σε κραταει μονιμα σε αυτη τη φλου κατασταση.

Αν μια στις χιλιες, αλλαξει ο ταδε υπαλληλος, και ο επομενος δε δεχτει αυτη την ελαστικοτητα των 10 αποδειξεων , θα πας εσυ να τον ξεμπλεξεις στην εφορια, η θα παει ο λογιστης του να δικαιολογησει γιατι δεν εχει ταμειακη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π

Αν μια στις χιλιες, αλλαξει ο ταδε υπαλληλος, και ο επομενος δε δεχτει αυτη την ελαστικοτητα των 10 αποδειξεων , θα πας εσυ να τον ξεμπλεξεις στην εφορια, η θα παει ο λογιστης του να δικαιολογησει γιατι δεν εχει ταμειακη;

 

Δεν το συζηταμε αν ειναι να κανει τοση φασαρια για 10 αποδειξεις τοτε καλυτερα να μην κανει καθολου εναρξη.Αν θελει αποδειξεις λιανικης τοτε ΜΟΝΟ ΜΑΓΑΖΙ τελος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα αυτα που παρεθεσες, αλλα σε αφηνουν αμοιρο του καθε υπαλληλου της εφοριας, καθως και του λογιστη, ο οποιος γινεται συνεταιρος σου, για να σε κραταει μονιμα σε αυτη τη φλου κατασταση.

Αν μια στις χιλιες, αλλαξει ο ταδε υπαλληλος, και ο επομενος δε δεχτει αυτη την ελαστικοτητα των 10 αποδειξεων , θα πας εσυ να τον ξεμπλεξεις στην εφορια, η θα παει ο λογιστης του να δικαιολογησει γιατι δεν εχει ταμειακη;

 

θεωρητικά δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά το παίζεις να μη τύχει να πέσεις σε τακτικό ή έκτακτο έλεγχο.

Εκεί δεν καθαρίζεις, και ο λογιστής πλέον είναι συνυπεύθυνος..

 

Άσε που ο "καλός" ο λογιστής με την πασοκτζίδικη έννοια μοιράζεται τη μίζα με τον εφοριακό και σε αφήνει εκτεθειμένο παντού...

 

από κάτι τέτοιους μαλάκες έχω δει ανθρώπους να χάνουν τα πάντα μετά από χρόνια, όταν ανακαλύπτονται οι παπαριές...

 

αλλά ο πονηρίδης ο έλληνας είναι έτσι κατά κανόνα οπότε η πελατεία είναι άφθονη..

 

όταν βλέπεις εταιρίες 6 εκ. ευρώ τζίρου να λειτουργούν με αυτές τις λογικές , τι να πεις παραπέρα ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...