Προς το περιεχόμενο

Laptop Καμένη μητρική, κάρτα γραφικών ή κάτι άλλο;


kotsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα έχω ένα Laptop Hp Pavillion Dv 9000.

 

Χθες ενώ έκανα μια μακέτα στο illustrator μαύρισε η οθόνη και μετά από λίγα δευτερόλεπτα άνοιξε ξανά με τα windows να μου δίνουν σφάλμα ότι σταμάτησε η λειτουργία της κάρτας γραφικών. Συνέχισα κανονικά τη δουλειά μου αφού όλα έδειχναν οκ.

 

Μετά από λίγο χάθηκε τελείως η εικόνα και έδειχνε κάτι σαν σκακιέρα στην οθόνη μου. Έκανα επανεκκίνηση και δεν άνοιξε ποτέ. Ανοίγει πέρνει κάποιες στροφές το φαν και σταματάει, η οθόνη από μαύρη αρχίζει να ασπρίζει σταδιακά κάνοντας σκιές. Boot δε κάνουν ποτέ τα windows.

 

Είναι η κάρτα γραφικών, μητρική ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ... δύσκολα τα πράγματα. Θέλει reflow η επιτυχία δεν είναι 100% εγγυημένη και το πόσο θα κρατήσει. Πήγαινε σε κανα μαγαζάκι της γειτονιάς αν το κάνουνε (μη πας σε αλυσίδα δεν το κάνουνε το reflow).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reflow μην κανεις δεν αξιζει τον κοπο βρες καποιο καταστημα που να κανει reballing.

 

Αν φτάσει να κάνει Reballing δεν αξίζει. Υπάρχει μαγαζί που το κάνει αυτό και κοστίζει η διαδικασία στα 180€ χωρίς το ΦΠΑ(υπάρχει εταιρεία στην θεσσαλονίκη) και σου δίνει εγγύηση 3 μήνες. Το reflow είναι πιο φθηνό κάπου στα 60-70€. Δεν λέω ότι αποφασίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reflow μπορεί να κάνει και μόνος του. Για προσωρινή λύση δεν είναι άσχημο. Άμα είσαι τυχερός μπορεί να κρατήσει αρκετά.

 

Αν φτάσει να κάνει Reballing δεν αξίζει. Υπάρχει μαγαζί που το κάνει αυτό και κοστίζει η διαδικασία στα 180€ χωρίς το ΦΠΑ(υπάρχει εταιρεία στην θεσσαλονίκη) και σου δίνει εγγύηση 3 μήνες. Το reflow είναι πιο φθηνό κάπου στα 60-70€. Δεν λέω ότι αποφασίσει.

 

Χαχα 180€ ?? Μου φαίνεται πρέπει να ανοίξω τέτοιο μαγαζί να τους πάρω την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτάσει να κάνει Reballing δεν αξίζει. Υπάρχει μαγαζί που το κάνει αυτό και κοστίζει η διαδικασία στα 180€ χωρίς το ΦΠΑ(υπάρχει εταιρεία στην θεσσαλονίκη) και σου δίνει εγγύηση 3 μήνες. Το reflow είναι πιο φθηνό κάπου στα 60-70€. Δεν λέω ότι αποφασίσει.

 

Υπάρχουν καταστήματα που κανουν reballing με 80-150 ευρω ανάλογα το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys reflow θα μπορούσα να κάνω μόνος μου άνετα, το θέμα είναι να αγοράσω πιστόλι θερμού αέρα ή μπορώ να το κάνω με το πιστολάκι για τα μαλια γιατί έχω δει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys reflow θα μπορούσα να κάνω μόνος μου άνετα, το θέμα είναι να αγοράσω πιστόλι θερμού αέρα ή μπορώ να το κάνω με το πιστολάκι για τα μαλια γιατί έχω δει και αυτό.

 

Όχι πιστολάκι για τα ματιά. Ή πιστόλι θερμού αέρα ή ακόμα και φούρνο. Τελευταίο reflow το έκανα με φούρνο επειδή δεν είχα εύκαιρο πιστόλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρες ενα μαγαζι που κανει reballing και με το ιδιο μηχανημα ζητα του να σου κανει reflow.Aν ειναι μαγκας θα σου παρει ενα 30αρι -40αρι χωρις καμμια εγγυηση φυσικα..

Τα reflow να ξερετε ,με πιστολακια και με heatguns ειναι για τα πανηγυρια γιατι το board αν δεν προθερμανθει καλα απο κατω σε συγκεκριμενη θερμοκρασια δεν γινετα τιποτα.Σωστο reflow με καταλληλη θερμοκρασια απο πανω για να λιωσουν οι μπιλιες και καλα προθερμανμενο απο κατω μπορει να κρατησει και χρονο.

Σε αυτην την διαδικασια ,τον πρωτο λογο εχουν οι θερμοκρασιες και ο χρονος .Ριχνωντας αερα κουτουρου με heat guns ,δεν ξερουμε καν σε τι θερμοκρασια εφτασε το board και φυσικα τον χρονο που πρεπει να αφησουμε τον θερμο αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εύκαιρο γιαυτό. Το είδα και αυτό με το φούρνο αλλά πόση ώρα; Βαθμούς κτλ;

 

http://www.computerr...op-motherboard/

 

Δες παραπάνω. Έχει διαδικασία ο φούρνος, Εφόσον είναι Onboard πρέπει να μπεί όλη η Mobo, αφού βγάλεις ό,τι βγαίνει απ'αυτήν.

Βάζεις αντικολλητικο χαρτί από κάτω, αλουμινόχαρτο σε 3-4 σημεια ώστε να μην έχει άμεση επαφή με τον φούρνο. Όσο μπορείς πιο οριζόντια. Ύστερα όταν "ψηθεί", δεν την μετακινείς. Μόνο αφού κρυώσει.

 

οχι φουρνο,διοτι εκλυονται καρκινογονες αναθυμιασεις σε τοσο υψηλες θερμοκρασιες ,και μετα παπαλα το φαι.

 

:wacko: Με λίγη προσοχή όπως λένε και στο λινκ παραπάνω, δεν θα έχεις πρόβλημα.(Δεν το κάνεις και κάθε μέρα)

 

Then place the baking tray with the laptop motherboard on it into the preheated oven. Make sure your kitchen is well ventilated at this stage, turn on the extractor fan to full power and/or open an outside door and windows. This will help to take away any fumes. Ideally, you should leave the kitchen while any fumes are still present.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπεις στη διαδικασία να κανεις reflow με φουρνο ... οπως σου εγραψε και το παιδι ποιο πανω βρες ενα καταστημα που κανει reballing και πες του να σου κανει reflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...