Προς το περιεχόμενο

dual boot winxp ubuntu 10.04


ckdodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα στην παρεα προσπαθω να κανω εγκατασταση μεσα απο τα xp το ubuntu σε ενα παλιο pc που εχω το οποio εχει δυο σκληρους. επιλεγω την εγκατασταση των 3gb αλλα κολλαει εκει και δεν ολοκληρωνει ποτε την εγκατασταση. το pc εχει τα εξης χαπ/κα : pentium 4 2.4gh 1gb ram gpu 256mb.

 

καλησπερα στην παρεα προσπαθω να κανω εγκατασταση μεσα απο τα xp το ubuntu σε ενα παλιο pc που εχω το οποοι εχει δυο σκληρους. επιλεγω την εγκατασταση των 3gb αλλα κολλαει εκει και δεν ολοκληρωνει ποτε την εγκατασταση. το pc εχει τα εξης χαp/κα : pentium 4 2.4gh 1gb ram gpu 256mb.

ευχαριστω!! Επεξ/σία από ckdodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειμαι εντελος ασχετος απο linux και απλα ηθελα να αρχισω να ασχολουμαι λιγακι. Οποτε δεν καταλαβαινω τι εννοεις! Προσπαθησα να κανω boot επιλεγοντας να απο τα dos να bootarei απο το dvd κολαγε οποτε προσπαθησα απο τον βοηθο εγκαταστασης που περιεχει το cd του ubuntu αλλα παλι.τιποτα. Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις την εγκατασταση μεσα απο τα windows, αυτη γινεται με τη βοηθεια μιας εφαρμογης που λεγεται wubi.

 

Παντως, αφου το προσπαθησες οπως λες και παλι τιποτα, εγω πιστευω πως ειτε το δισκακι ειναι κακογραμμενο, ειτε το iso που γραφτηκε στο δισκακι μισοκατεβασμενο, αρα δεν κανει για εγκατασταση. Για το πως θα το ελεγξεις δες τι εχω πει εδω

http://www.insomnia.gr/wiki/_/linux/πριν-την-εγκατάσταση-r177#content5

 

Τελος, το 10.04 και οτι το συνοδευει ειναι παλιο πλεον, βαλε 12.04 τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι επαρκες το συστημα μου απο αποψη 'δυναμης' ωστε να υποστηριξει πιο νεα εκδοση? Το συγκεκριμενο cd το ειχα δοκιμασει.σε ενα laptop και ειχε δουλεψει για αυτο.ρωταω για την ισχυ το υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλο ειναι. Η σχεση μεταξυ παλιου και νεου δεν ειναι οπως λεμε xp και 7 για τα windows. Ετσι κι αλλιως θες 1GB ram για ubuntu εδω και 3 χρονια σχεδον, επειδη το συνοδευει πολυ σαβουρα.

Αν δεις οτι σερνεται, μπορεις να βαλεις ενα xubuntu ή lubuntu ή mint με xfce, εφοσον θες να μεινεις στην οικογενια των ubuntοειδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλεγω την εγκατασταση των 3gb αλλα

 

Ειδα αυτο και σκεφτηκα το wubi!

Εννοεις το partition που θα κανεις στον ενα εκ των 2 σκληρών θα ειναι μονο 3 gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι. ο δισκος ειναι 'καθαρος' δλδ αδειος και θα τα

εγκαταστισω εκει. το pc εχει δυο δισκους! ενας θα εχει τα xp και ενας το linux.

με wubi προσπαθησα να κανω την εγκατασταση το εψαξα τωρα στον γουγλη αλλα στο σημειο που ζηταει επανεκινηση κολλαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...