Προς το περιεχόμενο

Macbook pro με Retina ...μίας χρήσεως


kalmik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να καταλάβετε για ποιό μέλλον μας ετοιμάζει η Apple. YΠΕΡΚΟΣΤΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΠΡΟΪΌΝΤΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ. Πως το λέω αυτό; Δεν το ισχυρίζομαι εγώ αλλά το γνωστό site iFixit.com που δίνει τις συμβουλές για DIY επισκευές. Ε λοιπόν το πολυδιαφημισμένο πανάκριβο Macbook Pro με τη επίσης προβεβλημένη οθόνη Retina πήρε βαθμολογία 1/10 από το iFixit γιατί απλά δεν επισκευάζεται. Είναι σχεδόν μιας χρήσεως. Μέχρι κολλημένη με κόλλα (!!) μπαταρία έχει. Επίσης, η διάσημη Retina είναι ένα κομμάτι!! Ούτε το προστατευτικό τζάμι της οθόνης δεν αντικαθίσταται... Αν χαραχτεί πάτε για οθόνη ή μάλλον για καιναύργιο Macbook. Eτσι, για να μπαίνει χρήμα στο ταμείο...

 

Διαβάστε και βγάλτε συμπεράσματα

 

http://www.ifixit.com/Teardown/MacBo...eardown/9462/3

Step 22

MacBook Pro with Retina Display 15" Mid 2012 Repairability Score: 1 out of 10 (10 is easiest to repair).

Proprietary pentalobe screws prevent you from gaining access to anything inside.

As in the MacBook Air, the RAM is soldered to the logic board. Max out at 16GB now, or forever hold your peace—you can't upgrade.

The proprietary SSD isn't upgradeable either (yet), as it is similar but not identical to the one in the Air. It is a separate daughtercard, and we’re hopeful we can offer an upgrade in the near future.

The lithium-polymer battery is glued rather than screwed into the case, which increases the chances that it'll break during disassembly. The battery also covers the trackpad cable, which tremendously increases the chance that the user will shear the cable in the battery removal process.

The display assembly is completely fused, and there’s no glass protecting it. If anything ever fails inside the display, you will need to replace the entire extremely expensive assembly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράζεις κάτι διαλέγεις απλά τι συμβιβασμούς θα κάνεις. Δεν υπάρχει προϊόν που να τα κάνει όλα και να συμφέρει.

 

Στην περίπτωση των rMBP το εξαιρετικά μικρό πάχος έρχεται και με κάποιο κόστος. Περίμενες να έχεις οθόνη με πάχος 0,5 cm που ταυτόχρονα θα μπορεί να ξεβιδωθεί, αλλαχθεί, turbαριστεί; Και με ξεχωριστό glass panel από πάνω; Που θα χωρούσαν όλα αυτά;

 

Αναμενόμενο ήταν και το ότι όλα θα είναι soldered πάνω στην πλακέτα. Τα brackets της μνήμης πιάνουν χώρο. Όταν θέλεις όλο το μηχάνημα να είναι < 1,8 cm δεν έχεις χώρο για τέτοιες... "πολυτέλειες".

 

Εάν όντως θέλεις ένα τέτοιο μηχάνημα εννοείται ότι θα το συνοδεύσεις με AppleCare. Όχι ότι θα πάθει κάτι... αλλά αν δε το κάνεις θα πάθεις εσύ από το άγχος.

 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν όντως θέλεις ένα τέτοιο μηχάνημα εννοείται ότι θα το συνοδεύσεις με AppleCare. Όχι ότι θα πάθει κάτι... αλλά αν δε το κάνεις θα πάθεις εσύ από το άγχος.

Ίσως θα ήταν καλύτερο ένας υπολογιστής που πουλιέται στα 2.500 ευρώ να συνοδεύεται από την εταιρεία με τουλάχιστον δύο (2) έτη εγγύησης. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να διαθέσω άλλα 350 ευρώ για κάτι που θα έπρεπε να είναι δεδομένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα ήταν καλύτερο, είπα πουθενά το αντίθετο; Είναι τεράστια μαλ#κί@ της Apple που δίνει μόνο 1 χρόνο εγγύηση σε όλα.

 

Αλλά με τα δεδομένα που έχουμε αυτή τη στιγμή η αγορά του AppleCare είναι απαραίτητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά όλος ο κόσμος δεν παίρνει mac για μιας χρήσεως

αν θέλει να μας αλλάξει πάλι η apple θα δούμε ποιος θα αντέξει

 

 

 

 

 

Υ.Γ.άσχετο η μερτσέντες κάπου το 04 ήθελε για αλλαγή στα τακάκια των φρένων στις 200αρες να περνάς για κατάθεση από το επίσημο σέρβις διότι ήθελα εγκέφαλο για να ανοίξει και να κλείσει τις δαγκάνες το αποτέλεσμα ήταν στο face lift που έκανε στη 200 αρα το κατήργησε γιατί είδε ότι θα έχανε πελάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι περίπου όλα κολλημένα στα macbook νομίζω ήταν γνωστό. Άλλωστε όπως λέει κάποιος πιο πάνω πώς να βγει αλλιώς αυτό το πάχος και αυτή η αρκετά solid κατασκευή;

 

Από την άλλη πιστεύω η Apple το καλάμι το έχει καβαλήσει εδώ και χρόνια. Για αυτό ακριβώς μας λέει σκάστε και 350€ για το Applecare.

 

Προσωπικά δεν το έχω βάλει στο air που έχω και έχω φτάσει στο σημείο να το προσέχω πιο πολύ από τον εαυτό μου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι περίπου όλα κολλημένα στα macbook νομίζω ήταν γνωστό. Άλλωστε όπως λέει κάποιος πιο πάνω πώς να βγει αλλιώς αυτό το πάχος και αυτή η αρκετά solid κατασκευή;

 

Από την άλλη πιστεύω η Apple το καλάμι το έχει καβαλήσει εδώ και χρόνια. Για αυτό ακριβώς μας λέει σκάστε και 350€ για το Applecare.

 

Προσωπικά δεν το έχω βάλει στο air που έχω και έχω φτάσει στο σημείο να το προσέχω πιο πολύ από τον εαυτό μου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

υπάρχουν πωλητές στο ebay με το λιγότερο 30% φτηνότερη τιμή στα πακέτα και με αποστολή του πακέτου όχι απλά email

http://www.ebay.co.uk/itm/Sealed-AppleCare-Warranty-For-Macbook-Air-13-Macbook-Pro-Retina-MD015ZM-A-UK-/290799168850?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item43b4fb2d52

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσοχή με τα Applecare απο ebay. Έχε γίνει θέμα παλιότερα, ψάξτε το λιγάκι και θα βρείτε πολλές αναφορές. Το θέμα είχε να κάνει με τύπους να πουλάνε applecare στέλνοτας μόνο τους κωδικούς (δεν ειναι απαραίτητο οτι οποιος πουλάει έτσι ειναι και απατεώνας, σχεδόν όλοι ετσι τα πουλάνε) και έπειτα ζητούσαν τα λευτα τους πισω απτην apple με αποτέλεσμα να διακόπτεται η εγγύηση και ως εκ τούτου να μένει ακάπλυπτος ο πελάτης του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...