Προς το περιεχόμενο

ποιον επεξεργαστή της AMD να πάρω?


nikossamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εδω ειναι τολαθος σου.... βαζεισ 8150 αντι για 8120 ο οποιος ειναι ιδιος και εχει 147..

 

Ναι αλλά βάζει και 3570 αντί για 3470 που θα ήταν το πιο λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεινοσαυρε μην κοροιδευομαστε τωρα...λεμε για μπατζετ συστηματος στα 600 και μητρικη ραμ cpu στα 300..

τα κουκια ειναι απολυτα μετρημενα ....κ δεν υπαρχουν περιθωρια για απλοχεριες..

 

βαλτου εσυ τωρα καρτα γραφικων σκληρο κουτι και τροφοδοτικο και φτασε τα 600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι δεν κατάλαβες. Δεν παίρνω μέρος στη συζήτηση για το μπάτζετ. Απλά σου λέω ότι έχεις δύο μετρα και δυο σταθμά. Αν θεωρείς ότι κακώς μπήκε ο 8150 αντί του 8120, πρέπει να θεωρήσεις το ίδιο και για τους 3570-3470. Απλό είναι.

 

Δεν έχω κάποιο κόλλημα, προτείνω πολύ συχνά amd επεξεργαστές. Ειδικά όταν το μπάτζετ είναι σχετικά μικρό και ανελαστικό.

 

Η μόνη μου παρέμβαση στο θέμα αφορούσε την 690. Τίποτε άλλο. Και εκεί τα είπαμε: Όταν έχεις στο σαλόνι τριθέσιο δερμάτινο καναπέ, δεν βάζεις δίπλα καρέκλα από το ικέα. Και ας είναι vfm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε εχεις ιδεα οτι ειναι ιδιοι και σε πεντε δευτερολεπτα αλλαζεισ τον πολλαπλασιαστη και πας ακριβως στα ιδια νουμερα? με κοροιδευεις τωρα ?θες να ξεχασω και αυτα που ξερα η να μου πεσουν τα μαλλια που δεν εχω στο κεφαλι μου...

Δεν σε κοροιδευω. Εσυ μας κοροιδευεις και μας λες οτι ειναι ιδιοι.

Δεν ειναι ομως.

Οτι ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ κανεις overclock(ΑΝ ξερει και θελει ο αγοραστης) να πιασει τον αλλον ,δεν σημαινει οτι ειναι ιδιοι.

 

Εκτος αν πιστευεις οτι επειδη ειναι "ιδιοι", τοτε εσυ μπορεις να πουλησεις τον 8120 σαν 8150.

 

 

Εξαρχης μιλησα για διαφορα περι τα ~30€ μεταξυ amd 8150 και intel i5 3570 σε πλατφορμα ~300€ σε συστηματα ανω των 600+€

http://www.insomnia.gr/topic/464026-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-amd-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89/page__st__105#entry5062561

+1

 

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω.

 

Οταν το κοστος της πλατφορμας(cpu+motherboard+ram) ειναι περι τα 300€ , τα εξτρα 30-40€ (δηλαδη περι το 10%) που θα κοστιζε αν πηγαινε καποιος σε intel i5 3570 δεν ειναι ιδιαιτερο ποσο,

 

Στα 300€ της πλατφορμας(ή στα 600+ που κοστιζει συνολικα ενα συνηθες συστημα) τα εξτρα 30€ δεν ειναι τιποτα για κατι πιο γρηγορο κ πιο ποιοτικο.

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/464026-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-amd-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89/page__st__120#entry5063513

Αλλα η γενικοτερη ΣΥΝΟΛΙΚΗ αποδοση, οπου ενας intel i5 3570 ειναι πιο μπροστα απο εναν amd 8150 με εξτρα κοστος περι τα 30€ για το συνολο της πλατφορμας και του υπολογιστη.

 

http://www.insomnia.gr/topic/464026-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-amd-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89/page__st__120#entry5063751

Και ολα αυτα για 30€ στο συνολο 600+€ που κοστιζει ενα μηχανημα και για εναν πιο αργο επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεινοσαυρε οκ.αλλα ελπιζω καταλαβαινεις τι εννοω και που διαφωνω γνωριζοντας τις αποψεις μου γενικα σε αυτα τα θεματα

 

Δεν σε κοροιδευω. Εσυ μας κοροιδευεις και μας λες οτι ειναι ιδιοι.

Δεν ειναι ομως.

Οτι ΜΠΟΡΕΙ αν κανεις overclock να πιασει τον αλλον ,δεν σημαινει οτι ειναι ιδιοι.

 

Εκτος αν πιστευεις οτι επειδη ειναι "ιδιοι", τοτε εσυ μπορεις να πουλησεις τον 8120 σαν 8150.

 

καλα ιδιοι ειναι απλα διαφορετικος χρονισμος...κανε μια ερευνα και δες....η διαφορα τους ειναι τα ρολογια που πιανεις σε μεγαλο υπερσυγχρονισμο..8120 παει μεχρι 4.4-4.5 ενω ο αλλος εχει λιγο πιο πανω...

ειπαμε εχουν κακη φημη οι μπουλντοζες αλλα μερικα βασικα πραγματα να τα γνωριζουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ιδιοι ειναι απλα διαφορετικος χρονισμος...κανε μια ερευνα και δες....η διαφορα τους ειναι τα ρολογια που πιανεις σε μεγαλο υπερσυγχρονισμο..8120 παει μεχρι 4.4-4.5 ενω ο αλλος εχει λιγο πιο πανω...

ειπαμε εχουν κακη φημη οι μπουλντοζες αλλα μερικα βασικα πραγματα να τα γνωριζουμε..

Δεν ειναι ιδιοι, μην επιμενεις.

 

Δεν χρειαζεται να κανω ερευνα. Καταλαβαινω τι θελεις να πεις και ξερω οτι με αλλαγη πολλαπλασιαστη ο 8120 μπορει να φθασει στην συχνοτητα του 8150, αλλα αυτο δεν τους κανει ιδιους: μονος σου αλλωστε λες οτι ενας παει πιο ψηλα κ οτι εχουν διαφορετικο χρονισμο.

 

Για αυτο αλλωστε εχουν κ διαφορετικη τιμη και για αυτο ενας 8150 θα πιασει καλυτερα χρηματα σαν μεταχειρισμενος απο εναν 8120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα φευγω απο το θεμα γιατι δεν υπαρχει καμια συνεννοηση γιατι πολυ απλα δεν καταλαβενομαστε καν...αστο δεν πειραζει κανε οτι νομιζεις πιστευε οτι θες..αρνεισαι να καταλαβεις αυτο που σου λεω και επιμενεις στα δικα σου...

 

αλλα τελευταια ερωτηση οι non k ανεβαινουν.. δεν νομιζω...αυτα καλη συνεχεια κυριοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα φευγω απο το θεμα γιατι δεν υπαρχει καμια συνεννοηση γιατι πολυ απλα δεν καταλαβενομαστε καν...αστο δεν πειραζει κανε οτι νομιζεις πιστευε οτι θες..αρνεισαι να καταλαβεις αυτο που σου λεω και επιμενεις στα δικα σου...

 

αλλα τελευταια ερωτηση οι non k ανεβαινουν.. δεν νομιζω...αυτα καλη συνεχεια κυριοι

 

Μια χαρα καταλαβαινω αυτο που θελεις να πεις ,στο ειπα και παραπανω..

Αλλα αυτο δεν κανει ιδιους τους επεξεργαστες και για αυτο πχ ο Heatspreader πηρε τον 8150 και οχι τον 8120, γιατι ηθελε κατι παραπανω, που δεν μπορει να του το δωσει ο 8120, επειδη απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ με τον 8150.

 

Το ποιος επιμενει να λεει τα δικα του και να εχει 2 μετρα και 2 σταθμα το επισημαναν και αλλοι:

Πάλι δεν κατάλαβες. Δεν παίρνω μέρος στη συζήτηση για το μπάτζετ. Απλά σου λέω ότι έχεις δύο μετρα και δυο σταθμά. Αν θεωρείς ότι κακώς μπήκε ο 8150 αντί του 8120, πρέπει να θεωρήσεις το ίδιο και για τους 3570-3470. Απλό είναι.

 

Τουλαχιστον ειδαμε οτι μεταξυ amd 8150 και intel 3570 η διαφορα στο κοστος της πλατφορμας ειναι περι τα ~30€(χωρις να υπολογισουμε τι γλυτωνεις απο τροφοδοτικο κλπ) , για συνολο 600+ συστηματος , ακριβως οπως ειχαμε πει :

Φιλε sobi1984, το θεμα δεν ειναι αποκλειστικα τα παιχνιδα, οπου εκει ο intel i5 3570 ειναι πολυ πιο γρηγορος απο εναν amd 8150(σε αυτο φανταζομαι δεν διαφωνουμε).

 

Αλλα η γενικοτερη ΣΥΝΟΛΙΚΗ αποδοση, οπου ενας intel i5 3570 ειναι πιο μπροστα απο εναν amd 8150 με εξτρα κοστος περι τα 30€ για το συνολο της πλατφορμας και του υπολογιστη.

 

Και σε αυτα τα 30€ δεν υπολογισαμε το μικροτερο τροφοδοτικο που απαιτει ο intel i5 3570(γιατι δεν καιει καρβουνο οπως ο amd 8150), δεν υπολογισαμε οτι μερικοι δεν θα πληρωσουν για καρτα γραφικων γιατι τους αρκει η ενσωματωμενη του intel αν δεν παιζουν παιχνιδια, δεν υπολογισαμε το εστω κ μικρο χρηματικο κερδος στο λογαριασμο της ΔΕΗ που θα εχει καποιος λογω μικροτερης καταναλωσης(εστω κ 10€/χρονο, που ειναι μικρο ποσο, αλλα μικρη ειναι κ η διαφορα στο κοστος των πλατφορμων), δεν υπολογισαμε οτι ισως να μην χρειαστει after market ψυκτρα τοσο ευκολα, γιατι η intel κανει λιγοτερο θορυβο , ουτε φυσικα υπολογισαμε την συνολικα ποιοτικοτερη πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ιδιοι, μην επιμενεις.

 

Δεν χρειαζεται να κανω ερευνα. Καταλαβαινω τι θελεις να πεις και ξερω οτι με αλλαγη πολλαπλασιαστη ο 8120 μπορει να φθασει στην συχνοτητα του 8150, αλλα αυτο δεν τους κανει ιδιους: μονος σου αλλωστε λες οτι ενας παει πιο ψηλα κ οτι εχουν διαφορετικο χρονισμο.

 

Για αυτο αλλωστε εχουν κ διαφορετικη τιμη και για αυτο ενας 8150 θα πιασει καλυτερα χρηματα σαν μεταχειρισμενος απο εναν 8120.

 

οι επεξεργαστές φίλε μου είναι ίδιοι απλά όταν αγοράζεις το 8150 απο το μαγαζί έχει περισσότερα χρήματα απο τον 8120 μιας και ο πρώτος έχει ανεβασμένα ρολόγια. Στην πράξη ομως αν κάποιος ειναι σχετικός μπορεί να κάνει Overclock τον 8120 και να ανέβει αρκετά . Τώρα για τον ο 8150 κλοκαρει καλύτερα αυτο για μένα ειναι μύθος .Απλά υπάρχουν καλά και κακά κομμάτια ,είναι καθαρά θέμα τύχης τι θα πάρει ο καθένας . Ο amd 1055t που ειχα μια χαρα ανεβηκε στα 4ghz ή ακομα και στα 4,3. Τωρα αν θελει κάποιος να αφήσει stock τον επεξεργαστή ας πάρει τον 8150 αλλα αν προκειτε να κάνει Overclock εννοείτε οτι αγοράζει τον 8120 ..

 

ΜΗΝ ξεχνας οτι το 95+ % αυτών που αγοράζουν cpu δεν ξέρουν καν τι ειναι overclock!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή των επεξεργαστών που κάνετε είναι λίγο περίεργη.Δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πάρει τον 8150 τη στιγμή που παίζει ο 8320 στην ίδια τιμή.Και απο τη μεριά της Intel δε ξέρω κατα πόσο συμφέρει ο 3570 σε σχέση με τον 3450 τη στιγμή που είναι και οι 2 κλειδωμένοι.Η διαφορά στη τιμή δεν είναι τεράστια αλλά αν είναι να δώσεις 200ευρώ για CPU δώσε 220 για να πάρεις τον ξεκλείδωτο (προυπόθεση το Ζ77).

 

Τελείως offtopic ερώτηση αλλά αφού έγινε έτσι το thread δε νομίζω οτι πειράζει πολύ: η μητρική που προτείναι ο haHa (http://www.skroutz.g...I-Z77A-G41.html) θεωρείται καλή?Θα τη παλέψει στο overclock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα καταλαβαινω αυτο που θελεις να πεις ,στο ειπα και παραπανω..

Αλλα αυτο δεν κανει ιδιους τους επεξεργαστες και για αυτο πχ ο Heatspreader πηρε τον 8150 και οχι τον 8120, γιατι ηθελε κατι παραπανω, που δεν μπορει να του το δωσει ο 8120, επειδη απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ με τον 8150.

 

Ιδιο ακριβως chipακι ειναι φιλε με χαμηλοτερο χρονισμο.

Με το πατημα ενος κουμπιου γινεται 8150..

 

Δεν εχω καταλαβει γιατι μιλαμε αποκλειστικα για τους Bulldozer απο την στιγμη που εχει βγει η σειρα 83xx.

 

+1 στον ColdFusion

 

Τελείως offtopic ερώτηση αλλά αφού έγινε έτσι το thread δε νομίζω οτι πειράζει πολύ: η μητρική που προτείναι ο haHa (http://www.skroutz.g...I-Z77A-G41.html) θεωρείται καλή?Θα τη παλέψει στο overclock?

 

Εγω θα προτιμουσα αυτην ;)

 

http://www.skroutz.gr/s/1700194/Asrock-Z77-Pro3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βάζετε τον 8150 και όχι τον πιο καινούργιο 8320 ;

Μα γιατι για αυτον αρχισε η συζητηση κ αν ειναι value for money.

Δες εδω:

 

Ο 8150 δεν έχει κανένα value for money.

 

+1

Πολύ καλό Value for money' date=' αν σκεφτείς και την ποιότητα της πλατφόρμας γενικότερα.

[/quote']

 

Οτι ο heaspreader ξεχασε οτι κ αυτος αναφερθηκε στον 8150 και τωρα τα γυρναει , ειναι αλλο θεμα...

 

Μην περιμένεις σοβαρή απάντηση. Θα σου πουν επειδή έχω εγώ 8150. :P

 

__________________

 

 

 

οι επεξεργαστές φίλε μου είναι ίδιοι απλά όταν αγοράζεις το 8150 απο το μαγαζί έχει περισσότερα χρήματα απο τον 8120 μιας και ο πρώτος έχει ανεβασμένα ρολόγια. Στην πράξη ομως αν κάποιος ειναι σχετικός μπορεί να κάνει Overclock τον 8120 και να ανέβει αρκετά . Τώρα για τον ο 8150 κλοκαρει καλύτερα αυτο για μένα ειναι μύθος .Απλά υπάρχουν καλά και κακά κομμάτια ' date='είναι καθαρά θέμα τύχης τι θα πάρει ο καθένας . Ο amd 1055t που ειχα μια χαρα ανεβηκε στα 4ghz ή ακομα και στα 4,3. Τωρα αν θελει κάποιος να αφήσει stock τον επεξεργαστή ας πάρει τον 8150 αλλα αν προκειτε να κάνει Overclock εννοείτε οτι αγοράζει τον 8120 ..

 

ΜΗΝ ξεχνας οτι το 95+ % αυτών που αγοράζουν cpu δεν ξέρουν καν τι ειναι overclock![/quote']

 

Ακριβως για αυτο λεω οτι δεν ειναι ιδιοι.

Γιατι οι περισσοτεροι δεν θα μπουν σε αυτη την διαδικασια.

Κ ο heaspreader που μπηκε στην διαδικασια, προτιμησε τον 8150, γιατι προφανώς δεν τους θεωρει ιδιους.

 

Οπως αλλωστε λες, το 95% δεν θα κανει overclock, οποτε ειναι καλυτερο να μιλαμε για τι ειναι vfm για το 95%,αντι για το 5%.

 

Επαναλαμβανω:

Γνωριζω κ καταλαβαινω οτι με μια αλλαγη στον πολλαπλασιαστη ο 8120 μπορει να φθασει τον 8150, αλλα αυτο δεν τους κανει ιδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό πάγια γνώμη μου είναι ότι όταν συγκρίνουμε, συγκρίνουμε πάντα out of the box. Το τι θα κάνει ο καθένας εξαρτάται από χίλιους δυο παράγοντες: γνώσεις, διάθεση, χρήματα κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...