Προς το περιεχόμενο

ποιον επεξεργαστή της AMD να πάρω?


nikossamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τρελαίνομαι, άλλωστε δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Δεν μιλάμε γενικά -όπου συμφωνώ-, σου έφερα συγκεκριμένο παράδειγμα. Αν τώρα εσύ θα αγόραζες 81ΧΧ ή 83ΧΧ για να τον κάνεις πακέτο με 690 ή 7990 προφανώς δεν μπορεί να γίνει συζήτηση και καλή καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pci-e 3.0 μπήκε στην κουβέντα από μένα όταν αναφερόμουνα στην 690. Δεν διάβασες τα ποστ? Δες μερικές σελίδες πίσω γιατί έχεις παρανοήσει. Είδες καμιά γενική κουβέντα για το πόσο το εκμεταλλεύονται οι κάρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εχω διαβασει τις σελιδες.Και εγω εξηγησα κατι συγκεκριμενο για το pci 3.0 για να το χει υποψην του ο καθε ενδιαφερομενος.Νομιζω πως ημουν ξεκαθαρος και ο καθενας εδω μεσα μπορει να κρινει :-) Θα σε παρακαλουσα να λειπουν οι προσωπικες επιθεσεις και σποντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είδες την προσωπική επίθεση? :confused:

 

Λες τα δικά σου -και πολύ καλά κάνεις- αλλά το κάνεις με τρόπο ωστε να φαίνεται πως απαντάς σε άλλα. Το αποτέλεσμα είναι να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις και να μην βγαίνει νόημα. Πραγματικά, τι φοβάσαι, ότι θα διαβάσει κάποιος το ποστ για το pci-e 3, δεν θα τον προλάβεις και θα πάει να πάρει intel και θα χάσεις τον πελάτη? Πρόσεξέ το γιατί αυτήν την εντύπωση δίνεις, να το ξέρεις.

 

Πέρα από τις γενικότητες σου έκανα δύο σαφείς ερωτήσεις:

 

α) Αξιοποιεί το pci-e 3 η 690?

β) Θα συνδύαζες 690 με οποιονδήποτε FX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω πως εχεις το δικαιωμα να χαρακτηριζεις αλλους εδω μεσα και μετα να λες "ποια προσωπικη επιθεση?"Αραξε.

Ημουν συγκεκριμενος για το pci 3.0 και τα ωφελη του,καθολου γενικος.Η κουβεντα ηταν βεβαια για amd επιλογη και εχω απαντησει ηδη.

 

Αλλα επειδη το πας σε intel-amd.Οχι δεν με καιει η επιλογη..Δεν εχω μετοχες σε κανεναν,ουτε δουλευω για κανεναν τους.Συμπαθω την AMD για δικους μου λογους αλλα ειχα και intel πολλες φορες.

Οσο για την εντυπωση που λες,αυτο ειναι κατι το υποκειμενικο,αποψη σου και αν εκφραζει εσενα δεν μπορω να κανω κατι γιαυτο.

 

Τωρα εκανες σαφη τοποθετηση και σαφεις ερωτησεις εκτος απο το να χαρακτηριζεις.

 

α. Δεν φαινεται να αξιοποιει το διαθεσιμο bandwidth τοσο απο μετρησεις.Δεν υπαρχει σωστη εκμεταλλευση.

β. Ναι με 8350 που θα τον κλοκαρα

Επεξ/σία από Millennium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγώ κατι εχω τον 9550 σε μια mb m2n32 με μια 8600 και θελω να αναβαθμιστω λιγο για καποια παιχνίδια που υπαρχουν μονο στο pc . Εχω βαλει στο ματι μια 6870 αυτο και μονο αλλα λεω μπας και παω και στον 955 γτ εχω ακουσει για καλο vfm. Και ρωταω εγω εχωντας στοχο να ξοδεψο οσο το δυνατον λιγοτερα αξιζει εν ετη τελος 2012 να παω στον 955 η να μεινω ετσι και να αλλαξω την gpu με την 6870?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται απο το μπατζετ σου. αν μπορεις να πληρωσεις την 6870 + τον 955, σιγουρα θα εισαι καλυτερα. απο εκει και περα, εσυ βλεπεις το κοστολογιο και αποφασιζεις!!

 

για μενα, παρε την καρτα για αρχη, και βλεπεις μετα αν αξιζει την αλλαγη επεξεργαστη. στα παιχνιδια, περισσοτερη ωθηση θα σου δωσει η καρτα γραφικων, αφου ηδη εχεις 4πυρηνο.

και το πολυ πολυ, προσπαθησε να ανεβασεις οσο μπορεις και την συχνοτητα του επεξεργαστη σου..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται απο το μπατζετ σου. αν μπορεις να πληρωσεις την 6870 + τον 955' date=' σιγουρα θα εισαι καλυτερα. απο εκει και περα, εσυ βλεπεις το κοστολογιο και αποφασιζεις!!

 

για μενα, παρε την καρτα για αρχη, και βλεπεις μετα αν αξιζει την αλλαγη επεξεργαστη. στα παιχνιδια, περισσοτερη ωθηση θα σου δωσει η καρτα γραφικων, αφου ηδη εχεις 4πυρηνο.

και το πολυ πολυ, προσπαθησε να ανεβασεις οσο μπορεις και την συχνοτητα του επεξεργαστη σου..![/quote']

 

Να σαι καλά. Ευχαριστώ. Κάτι ακόμα επειδή αν θέλω και τον 955 πρέπει να αλλάξω και μητρική, γνωρίζεις εάν μεν την υπάρχουσα μητρική Asus m2n32 είναι εφικτό και μη επικυνδυνο το o/c? Στον 9550

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πως εχεις το δικαιωμα να χαρακτηριζεις αλλους εδω μεσα και μετα να λες "ποια προσωπικη επιθεση?"Αραξε.

Ημουν συγκεκριμενος για το pci 3.0 και τα ωφελη του,καθολου γενικος.Η κουβεντα ηταν βεβαια για amd επιλογη και εχω απαντησει ηδη.

 

Τωρα εκανες σαφη τοποθετηση και σαφεις ερωτησεις εκτος απο το να χαρακτηριζεις.

 

α. Δεν φαινεται να αξιοποιει το διαθεσιμο bandwidth τοσο απο μετρησεις.Δεν υπαρχει σωστη εκμεταλλευση.

β. Ναι με 8350 που θα τον κλοκαρα

 

Περιμένω να μου υποδείξεις τον χαρακτηρισμό, μέχρι τότε το ποστ σου το θεωρω σαν να μην έγινε. Όσο για το ερώτημα, το είχα θέσει και προηγουμένως.

 

α) Εγώ άλλα βλέπω:

 

NV-GTX-690-92.jpg

 

Θα μου πεις και σωστά: Είναι διαφορές αυτές που από μόνες τους να δικαιολογούνε επιλογή ακριβότερης πλατφόρμας? Προφανώς και όχι. Αλλά ποιός μιλάει για λογική και διαφορές μικρές ή μεγάλες όταν βάζουμε στη συζήτηση κάρτα γραφικών των 1000 ευρώ?

 

β) Χαίρομαι που ήσουν σαφής σε αυτό, με βοήθησες να καταλήξω για το αν έχει νόημα η συνέχιση της κουβέντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά. Ευχαριστώ. Κάτι ακόμα επειδή αν θέλω και τον 955 πρέπει να αλλάξω και μητρική, γνωρίζεις εάν μεν την υπάρχουσα μητρική Asus m2n32 είναι εφικτό και μη επικυνδυνο το o/c? Στον 9550

 

αν εχεις αυτο το μοντελο M2N32 SLI , ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υποστηριζει τον 955....!!!!! υποστηριζει μεχρι τον 945. οποτε αστο καλυτερα!!!

 

οσο για το overclock στον 9950, δεν ειναι επικινδυνο, ΕΑΝ γινεται σωστα και προσεγμενα. πρεπει να διαβασεις πρωτα μερικα βασικα πραγματα περι overclocking.

βεβαια, μην περιμενεις απο τον 9950 να παει και στο θεο..!!! με την μαμα ψυκτρα, αντε να παει απο τα 2.6ghz στα 2,9-3,0ghz..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι θα καταφερεις με overclock αν εχεις ψυξη,παντως αν εχεις 4γιγΑ ραμ βαλε καρτα γραφικων και θα πεταξει το συστημα ,πιθανων αν βαλεις τον 955 καποτε και του κανεις λιγο under(volt-clock) ισως δουλεψει μεχρι 125w cpu αντεχειμ η motherboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...